Šta je novo?

Аутопут Бања Лука - Београд

Na osnovu uslova tendera, sva dokumentacija bi trebalo da bude gotova krajem ove godine. I onda verovatno jos godinu-dve dok se ne izgradi granicni prelaz.
Da li neko zna da li ce taj autoput moci da se koristi pre nego sto granicni prelaz bude zavrsen, npr. preko nekog privremenog iskljucenja ka postojecem granicnom prelazu? Posto moze lako da se desi da autoput do mosta bude gotov mnogo ranije nego sto ce da zavrse novi granicni prelaz.
 
Каже Весић “радимо пуном паром Сремска Рача -Кузмин који треба да буде готов до краја године”.
 
Izgleda da imaju u planu da opet osposobe ovu prugu prema Bijeljini.
Sa obe strane save su već uradili deo konstrukcije za prugu.
Evo na slici sa leve strane Save. A sa desne strane su napravili podvožnjak za cestu ispod pruge kad se pređe most.

1679948234844.png
 

"Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić izjavio je danas da Srbija će Srbija graditi četiri autoputa i brze saobraćajnice prema Republici Srpskoj."

Kako lupa, ladno je Ruma-Sabac-Loznica brojao kao dva razlicita. Pri tom i ne idu prema Bosni. Mislim idu, ali tako i Vrsac-Beograd ide ka Bosni. Hm, mozda je to cetvrti?
 
Ja vidim 3 autoputa/brza puta prema Bosni trenutno planiranih ili u izgradnji.
Ne znam koji je to cetvrti
 
Prva deonica je od Požege, jer je tu račvanje.
 
Račvanje je i kod Kuzmina pa se ipak govori o AP "BG - BL".
U gornjem postu je bila mala šala pa zato postoji i smeško.
 
Nakon 2.5 meseca oblacnog vremena konacno se mogu videti iole normalni snimci na Sentinelu u podrucju gde se radi put Kuzmin-Raca-Bijeljina.
Prijatno sam iznenadjen brzinom trasiranja sa obe strane. Uporedio sam satelitske snimke iz februara/marta i juna i dosao do sledecih zakljucaka:
- Sa bosanske strane je trasirano nekih 60% puta, dok je sa srpske strane trasirano za nijansu vise - oko 2/3 puta.
- Sa obe strane poslednja 3 meseca radovi napreduju prakticno identicnim tempom - trasira se oko 1 km mesecno.
Ukoliko se nastavi ovim tempom u drugoj polovini jeseni ce trasiranje biti zavrseno na obe strane u manje vise istom trenutku - sa bosanske strane je ostalo da se trasira jos 6-7 km, a sa srpske strane jos 5-6 km.
Kojom brzinom je realno moguce (realno kod nas) praviti autoput kroz ravnicu kada je sve vec istrasirano?
 
Nakon 2.5 meseca oblacnog vremena konacno se mogu videti iole normalni snimci na Sentinelu u podrucju gde se radi put Kuzmin-Raca-Bijeljina.
Prijatno sam iznenadjen brzinom trasiranja sa obe strane. Uporedio sam satelitske snimke iz februara/marta i juna i dosao do sledecih zakljucaka:
- Sa bosanske strane je trasirano nekih 60% puta, dok je sa srpske strane trasirano za nijansu vise - oko 2/3 puta.
- Sa obe strane poslednja 3 meseca radovi napreduju prakticno identicnim tempom - trasira se oko 1 km mesecno.
Ukoliko se nastavi ovim tempom u drugoj polovini jeseni ce trasiranje biti zavrseno na obe strane u manje vise istom trenutku - sa bosanske strane je ostalo da se trasira jos 6-7 km, a sa srpske strane jos 5-6 km.
Kojom brzinom je realno moguce (realno kod nas) praviti autoput kroz ravnicu kada je sve vec istrasirano?
raca0806.jpg

Ova je od 13. juna, ako laže Vesić možda Forto ne laže...
 
Da, to je to, ja sam uporedjivao na osnovu slike par dana pre toga. Mislim da je poprilicno jasno da ce trasiranje biti odradjeno do kraja ove godine.
Ali kljucno je pitanje koliko jos vremena treba da se od trasirane rute duzine 20-ak km napravi gotov autoput?
 
Poslednja izmena:
Velika opasnost za rokove izgradnje je da li baš sva eksproprijacija završena. Na Bijeljina-Kuzmin djeluje da jeste. I ovo što zovemo trasiranje ide zaista u kontinuitetu, na dijelu Rača-Kuzmin odavno se vidi i razlika u vegetaciji na "netrasiranom".
1.jpg


2.jpg


A ovdje na Loznica-Šabac, na Šabačkom dijelu vidi se da preskaču dosta parcela.

3.jpg
 
Dok ne bude autoputa, kojim putem preporučujete deonicu od Bijeljine do Doboja? Do sad sam uvek išao rutom Bijeljina-Brčko-Šamac-Modriča-Doboj jer poznajem put i magistrala je većim delom, ali ne znam u kakvom su stanju neki alternativni pravci i da li ima bolja ruta :)
 
Ja koristim Brčko - Lončari - Pelagićevo - Gradačac - Modriča - Doboj

Put je dobar i nema gužve, a mislim da je i kilometarski najbliže.
 

Гледајући овај сателитски снимак, делује као да су наши желели што више километара аутопута да наплате возачима, па и аутопут Бијељина - Кузмин и Шабац - Рума уместо да се уливају у смеру ка Београду природно ка североистоку у оба случаја десетак километара пре спајања са аутопутем ЗГ-БГ скрећу на северозапад и ту се уливају у постојећи аутопут ЗГ-БГ, додајући километре путницима који путују ША-БГ и БН-БГ.

П.С. Има ли поенте да постоје две одвојене теме аутопут БГ-БЛ и БГ-СА, с обзиром да се у 99% случајева у обе тебе обрађује аутопут Кузмин - Бијељина?
 
Vrh