Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

I ova simpatična tabla, koju sam nedavno uslikao, će verovatno da ode u istoriju kada se okolina bude urbanizovala. Ali eto, neka ostane za uspomenu
Screenshot_20221213-235157_Gallery.jpg
 
Ne zelim da budem negativan, jer zaista je neverovatno da stanicna zgrada nastaje i to ovakvim tempom... ali ovi kosi celicni stubovi na betonskim portalima zaista tesko da imaju ikakvog estetskog smisla. Razumeo bih da su portali sakriveni, zazidani u okviru nekih prostorija i da potom na iznad tih prostorija, na sledecem nivou krecu celicni stubovi. Definitivno ce centralni betonski portali sa kosim celicnim stubovima iznad dominirati holom...nidje veze...
 
I ova simpatična tabla, koju sam nedavno uslikao, će verovatno da ode u istoriju kada se okolina bude urbanizovala. Ali eto, neka ostane za uspomenu
Pogledajte prilog 150596
У тој улици има добра кафана "Стари млин", са добром кухињом, бар док сам одлазио. Бризле (јагњећћће, телећћће) су им биле савршене. 🍽️ Морам да признам да нисам био одавно.
 
@bobcat

Ideja je bila da idu direktno celicni stubovi, ali se ispotavilo da betonska ploca nema odgovorajuce tehnicke mogucnosti za tako nesto pa su morali da postave betonske portale.
 
@bobcat

Ideja je bila da idu direktno celicni stubovi, ali se ispotavilo da betonska ploca nema odgovorajuce tehnicke mogucnosti za tako nesto pa su morali da postave betonske portale.

Odakle je ova informacija?
Ako je to tačno, i dalje ne vidim zašto su pravljeni betonski portali, mogli su da naprave bazu od metar iznad ploče, a ne portale od četri metra.
 
Odakle je ova informacija?
Ako je to tačno, i dalje ne vidim zašto su pravljeni betonski portali, mogli su da naprave bazu od metar iznad ploče, a ne portale od četri metra.
Информација од инвеститора а који се позива на студију грађевинског факултета. Постојећа плоча не задовољава модерне динамичке услове тако да за све што се гради на плочи мора да се претходно изради нови конструктивни појас (ови централни бетонски рамови, и "темељне" траке на боковима станичне зграде) који би примио те потенцијалне динамичке силе (земљотреси, евентуално вибрације возова).

Едит: Динамика ми је очекивана. Сећам се да смо се пре 10ак година чудили брзини извођења првих већих а нових пројеката приватних инвеститора. Тако то иде кад људи имају интерес да се ствари што пре ставе у функцију а не да се краде и одуговлачи.

Да се мене пита овај остатак од Р Србије бих дао на управљање пулу најписменијих домаћих тајкуна јер политичари су показали ко су и шта су, странци не могу из принципа и нашег дуга претцима а богами они делом и овако владају овде. Виђенијим тајкунима би барем било у интересу да држава функционише, да скрешу бирократију, да се поштује приватна имовина, да је саобраћај под конац и да живне домаћа економија а не стране банке, прљаве и мануалне индустрије. Јужна Кореја је једна корпорација са сопственим народом, заставом и химном. Не иде им лоше
 
Poslednja izmena:
Pa kad ti neko pokloni onoliku ploču i još ogroman plac u Novom Beogradu naravno da ćeš gledati da što pre odradiš ovo.
Da, jasno... Koji kod razlog bio činjenica je da gradilište napreduje neverovatnom brzinom. Iskreno, nemam ništa protiv što se kako ti kažeš "ploča poklonila" privatnom investitoru tj. " PSP-Farmanu", kada država nije bila u stanju da samostalno završi započeto. Bolje i tako, nego još narednih 50 godina stajati na istom mestu.

Što se mene tiče, ovo je win-win situacija u trenutnim okolnostima. U drugačijim okolnostima, u nekoj normalnoj i funkcionalnoj državi, sigurno da bi bilo boljih i povoljnijih opcija.
 
Информација од инвеститора а који се позива на студију грађевинског факултета. Постојећа плоча не задовољава модерне динамичке услове тако да за све што се гради на плочи мора да се претходно изради нови конструктивни појас (ови централни бетонски рамови, и "темељне" траке на боковима станичне зграде) који би примио те потенцијалне динамичке силе (земљотреси, евентуално вибрације возова).

Jasno mi je to što rade okolo, ali ovde mi nije jasno i voleo bih ako neko stručniji može da narodskim jezikom objasni šta se dobija portalima? Da li je poenta da mesto ankerisanja metalnih konstrukcija ima veću slobodu, da li se time smanjuje rizik od pucanja veza sa metalnim stubovima ili šta?

Edit: Samo da dodam da su renderi i projekat koji ne predviđaju portale napravljeni nakon studije i na njima se vidi ukrućivanje ploče koje rade oko, ali ne i portali.
 
Možda je problem bio u velikom točkastom opterečenju koji bi "V" stubovi činili na ploču pa su sa tim portalima točkasto opterečenje razbili na veću površinsko opterečenje. Tako ja vidim ovu situaciju.
 
Poslednja izmena:
Samo izračunajte koliki profit je dobio investitor da gradi na ploči i još fraj plac na NBG u Omladinskih brigada. Sva sreća da su stanovnici naselja Stjepana Filipovića uspeli da ga spreče da pravi solitere monstrume na klizišstu iznad Prokopa. Evo sada hvale ljudi Skyline a realno su soliteri na mestu BIP-a, ali ne. Naši gradski oci će tamo da prave krmače.
 
Израчунај ти колико смо ми изгубили незавршеним прокопом сваке године и генерално промашеним пројектом.

Знаш како нас брига за поклоњену парцелу Груји кад ова држава одавно није способна да уради било шта на нормалан начин и без огромне пљачке.
На примеру пруге до Панчева видимо како то функционише. Узмемо кредит, пукнемо 100 милиона на реконструкцију пруге а онда ти укину воз да Панчева и још те рекетира приватни бус превозник.Дакле, штета вишеструка, тотална, нема никакве компезације за јавни интерес. Само пљачка и рекетирање народа!

Да није ушао приватник у ово ми за живота не бисмо видели готов Прокоп, то је извесно. Просто их не занима било шта што би служило народу а по гласању се види да смо ми ок са тим. Та парцела на НБГ-у је мала цена за станицу. А право грађења на плочи је у тржишном смислу можда и већи терет за Грују јер он улази у одређени ризик а држава тиме само добија. Пословни људи ће ту вршити дневна путовања и ругло од плоче ће коначно бити замењено нечим пристојним.
 
Jasno mi je to što rade okolo, ali ovde mi nije jasno i voleo bih ako neko stručniji može da narodskim jezikom objasni šta se dobija portalima?
Нисам стручњак за грађевину, али могу да коментаришем оно што видим. Мени се чини да подизање косих стубова на "портале" има првенствено визуелни и практични ефекат.
Оно што се види на рендерима, где стубови иду од пода, је једна пренатрпана шума подупирача који гуше амбијент централног хола и више остављају утисак да је реч о недемонтираној скели за шаловање плоче, него о елегантним носачима лучног крова. У практичном смислу својом размакнутом ширином у доњем делу смањују ефективни простор за комуникацију у самом холу. Подизањем на портале сви ови негативни ефекти су отклоњени и цео простор постаје функционалнији и "естетичнији". Моје мишљење.
 
Израчунај ти колико смо ми изгубили незавршеним прокопом сваке године и генерално промашеним пројектом.

Знаш како нас брига за поклоњену парцелу Груји кад ова држава одавно није способна да уради било шта на нормалан начин и без огромне пљачке.
На примеру пруге до Панчева видимо како то функционише. Узмемо кредит, пукнемо 100 милиона на реконструкцију пруге а онда ти укину воз да Панчева и још те рекетира приватни бус превозник.Дакле, штета вишеструка, тотална, нема никакве компезације за јавни интерес. Само пљачка и рекетирање народа!
Ti koji ne zavrsavaju Prokop su isti oni koji poklanjaju Savamalu i parcele i ploce, itd. i ukidaju voz radi njihovog bus prevoznika...
Да није ушао приватник у ово ми за живота не бисмо видели готов Прокоп, то је извесно. Просто их не занима било шта што би служило народу а по гласању се види да смо ми ок са тим. Та парцела на НБГ-у је мала цена за станицу. А право грађења на плочи је у тржишном смислу можда и већи терет за Грују јер он улази у одређени ризик а држава тиме само добија. Пословни људи ће ту вршити дневна путовања и ругло од плоче ће коначно бити замењено нечим пристојним.
Gruja nije privatnik, on je drzavni projekat, dobija parcele, gas, itd. za dz ili skoro dz pa skupo prodaje i deli sa ekipom, bez ikakvog rizika
 
Питам се што су хтели да увале оно ђубре од плаца, кад по самом плану имају много бољу локацију замишљену за мешовити градски центар одмах поред прокопа, поред Руда
 
Jer ne može tu da gradi stanove (može, ali lokacija srozava cenu), a na kraju, možda je sve bila predstava da bi dobili super plac na NBGu gde je trebalo da bude vatrogasna stanica.
 
Vrh