Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

Јел би Кинези у потпуности финансирали станицу или пола-пола, нисам разумео.
 
Somi303":1i93lmix je napisao(la):
Јел би Кинези у потпуности финансирали станицу или пола-пола, нисам разумео.


Mislim cela ,ali sav poslovni prostor ide njima.
 
Па мислим да је то најбоља понуда. Француска је тако добила мост, фирма која га је изградила ће наплаћивати путарину наредних 75 година. Испада да добијамо станицу за џабе :D
 
Trebalo je to dogovoriti sa Miskovicem odavno a ne da mu se daje lokacija na autokomandi...
 
Mogli su i sa Đokovićima. Lepo, eto vam ploča pa gradite ATP centar na njoj, a zauzvrat da završe stanicu. E, eto oslobođenog 25. maja od terena.....
 
^^^^ Od kuma Novaka 20 miliona i eto ATP-a u Beogradu sa pogledom na Hram!

Premerite samo, ploca na Prokopu je iste povrsine kao i Roland Garros

Stf je objasnio pravu svrhu rupe u Prokopu: sportski centar sa stalnom rekreativno/profesionalnom namenom i povremenim masovnim dogadjanjima.

74_atp-beograd-prokop.png
 
A šta bi sa Kuvajtom na kraju? Bilo je najavljeno da će 28. decembra biti potpisan ugovor sa Arapima, ali ja ne videh nigde vest o tome :(
 
Прокопу треба наћи сврсисходност. Сада је нема, а у овом граду се размишља на следећи начин:

Када не знаш шта ћеш са локацијом, ти рокни тржни центар. Пословно-тржни центар на Прокопу је промашена инвестиција, нарочито поред Делта планете на Аутокоманди.

Када се погледа шира слика, тај део града јасно виче: СПОРТ!!!! Ту је ЈНА, Маракана, Кошутњак, а рупа у Прокопу је некада била стадион.

АТП центар на Прокопу је решење више локација одједном.
Прво: Прокоп добија сврху, а Ђоковићи могу одмах да крену са градњом, јер имају инфраструктуру за разлику од локације на НБГ.
Друго: Ослобађа се локација на НБГ за нешто друго и град може опет продати земљиште за лепе паре
Треће: Комплекс 25. мај се ослобађа тениских терена који деградираше обару и кеј, споменик.
 
Мркоњић: Стиже кувајтски кредит за Прокоп

БЕОГРАД, 2. децембра (Танјуг) - Владе Србије и Кувајта ће 10. децембра потписати уговор о кредиту вредном 28 милиона евра намењеном наставку изградње београдске железничке станице Прокоп, најавио је министар саобраћаја Милутин Мркоњић.

Изградња "Прокопа" ће после дужег застоја бити настављена на пролеће 2013, рекао је министар Мркоњић за Тањуг.

"Уговором ће бити омогућена градњу веома важног дела дела железничке станице Прокоп, и завршен сегмент за путнички саобраћај", навео је министар.

Станица Прокоп ће, према Мркоњићу, по завршетку тог дела станице почети да ради пуним капацитетом.

"Очекујем да наставак радова на Прокопу буде наредне године и ту је потребно још између 100 и 150 милиона евра да би се све завршило и онда ће бити ослобођен сјајни простор Савског амфитеатра од 86.000 квадратних метара, који у свету нема ниједан град", истакао је Мркоњић.

Простор Савског амфитеатра тренутно је попуњен железничким постројењима различите намене.

Министар саобраћаја је раније изјавио да је у изградњу Београдског железничког чвора до сада уложено око 900 милиона евра.

Кроз Београдски железницки чвор, чији је део Прокоп, пролазе међународне магистралне пруге које преко Београда повезују Париз са Истанбулом, Будимпешту са Атином и Букурешт са Баром.

На железничкој станици Прокоп треба опремити преостала перонска стајалишта и подићи горњи спрат станице на коме ће се налазити комерцијални центар.

Једно од највреднијих земљишта у Београду је Савски амфитеатар на десној обали Дунава, у близини центра града.

Итд.


Ех, та Телеграфска агенција Нова Југославија... :)
 
Ne bih se slozio sa tobom... Mislim da je dobra kombinacija da tu bude trzni centar zbog gomile ljudi koji bi tu lako dolazili u velike nabavke i vracali se kuci bez cimanja po gradu... Naravno u uslovima kada je autokomanda autobuska stanica a ne delta planet...

A djokovici sta god da rade, da prestanu da pljackaju i traze pare od drzave za njihova bahanalisanja...
 
Ma kakav teniski centar, Prokopu je na gornjoj ploci potreban sadrzaj koji ce biti protocan i aktivan tokom cele godine a ne samo kada su turniri teniski. Sa druge strane Djokovici da imaju para i suinvestitora vec bio odavno poceli da grade teniske terene gde imaju vec zemljiste i gde placaju zakup.

Trzni centar ili drugi javno poslovni prostor je potreban prokopu tj nekome ko bi u zamenu za investiranje u izgradnju dobio mogucnost da gradi na ploci.
 
Пази сад, тениски терени на тржном центру на железничкој станици 8)
 
А зашто би Прокопу требао проточан садржај? Прокоп је некорисна рупчага и заувек ће тако остати....

Тржни центар великог капацитета на таквом месту је саобраћајно још гора локација од Аутокоманде. Када ћемо научити да локације великих молова треба да буду што је могуће даље од центра града.

Изградњом Моста на Ади смо коначно пустили Газели да дише, и сад треба опет да вратимо сам тај хаос тржним центром на месту које у макроплану најмање треба да буде такво место.

И Аутокоманда је погрешно место за шопинг мол, а најближа локација где би таквог монструма требало градити је у близини погона Космај на Медаковићу. Аутопут као одличан саобраћајни фидер шопинг мола, а опет довољно далеко од пребукираних саобраћајних чворишта да би се повећани интензитет саобраћаја постепено равномерно гранао у свим смеровима.
 
Somi303":1j82veom je napisao(la):
Пази сад, тениски терени на тржном центру на железничкој станици 8)

Somi svidja mi se kako razmisljas :kk:
 
Прокоп је на идеалном месту које би уз минимална и од раније планирања улагања могао да поднесе велики проток људи.Мислим,у томе је и поента железничке станице.Не знам зашто сви у глави имате делта планет на тој плочи.Зашто не неки трг,нешто зеленила и нешто пословног и продајног простора?

И докле ћемо да све терамо на периферију? Шта то чувамо у центру града? Пропале колосеке,шљункаре, и фабрике? Ок,слажем се ја да је великим тржним центрима место на периферији али ко вам гарантује да ће баш то да никне на плочи?

У осталом,алтернативу више ни немамо.УМП је у доброј мери запечатио судбину новобеоградске станице као друге или чак треће у систему.Ширење станице на јужну страну више физички није могуће а ширење на северну до саме улице би био урбанистички злочин и беспотребно узурпирање потенцијално веома добре и скупе парцеле.

По мени,Прокоп је добар почетак враћања ове државе на једини прави колосек - железнички.
 
Realno Djokovici nemaju toliko para da bi izgradili Tenisku arenu bilo gde u gradu, ulaganja na 25om maju za ATP turnir su realno bila minimalna (Club house + montazne tribine + revitalizacija postojece sljake i izgradnja par novih terena) Ova investicija na prokopu bi bila jedno 30-40 miliona evra pa jedino da Djokovic ulozi sve zaradjene pare do sad da uradi tako nesto. Ali on to naravno nece uraditi, znate i sami.
Postojao je projekat Djokovic arene ali svi znamo da se nije izgradio jer je to vec velika investicija. Ipak nije Djokovic Rock Feller.
 
ево мој предлог за плочу:
- страна ка Сајму: мултифункцонални спортски комплекс, јер реално, тај део града нема ниједан спортски комплекс изузев базена на Бањици (базени са трибинама до 3.000 места, спортска сала капацитета 5 до 10.000 места, тениски терени)
- средина: станишна зграда, окретница аутобуса, паркинг и мини парк
- страна ка Аутокоманди: пословно-комерцијални центар са хотелом 3 до 4* капацитета до 100 соба
 
Delija zasto je zlocin sirenje nbg stnaice na sever a na jug nije?
 
uu, evo moram i ja da mastam

za tenis je ovo preveliko, kad za par godina djokovic zavrsi karijeru interesovanje za ovaj sport ce znatno opasti. fudbal je vecan.pre ili kasnije moracemo da gradimo novi stadion (nerealno je da i zvezda i partizan izgrade po jedan u narednih xx godina) nacionalni stadion na kome bi svoje utakmice igrali i zvezda i partizan (plus reprezentacije, koncerti itd). JNA i marakanu srusiti i prodati zemljiste (zvezdi ostaviti deo zemljista za funkcionalni trenazni centar). novac od prodaje delom u izgradnju prokop stadiona, delom klubovima u sklopu neke ozbiljnije reogranizacije (privatizacije, berze..sta god). zagovarao sam lokaciju tosin bunar, upravo zbog autoputa i zeleznicke stanice ali prokop je svakako mnogo bolja opcija, tj jedino mesto u sirem centru grada gde bi gradnja stadiona imala smisla i lokacijski i saobracajno..

jbg delija, postujem stav ali znas da je ovo jace od mene :))
 
Џони,то што си набројао за спортски део није мпгуће а ни практично градити на плочи.Иначе,преко пута прокопа се налази један или два тенсика терена и мини спа центар се фенси кафићима. Мало даље је гемакс и Бањица. Све је то јако близу.

Feanor":28lp1xyq je napisao(la):
Delija zasto je zlocin sirenje nbg stnaice na sever a na jug nije?

На југ ширење физички више није могуће а на северу би то било узурпирање бар две веома згодне парцеле а и није пожељно имати колосеке,па још и издигнуте тик уз булевар.

Разграђевинар,и оно мало публике што имамо би нестало премештањем стадиона.А и мислим да су веће шансе да се помиримо са гашењем клуба него са селидбом са Маракане. :) Дакле,тако нешто једноставно није могуће.
 
Ti sportski objekti na ploci su toliko promasena ideja da mi je neverovatno da se uopste pominje, odgovoricu Stf-u a i Jugu verujem u istom postu.

Ja sam naveo protocnost a Stf mi je dao odgovor kako protocnost nije potrebna vec se predlaze sportski objekat koji u svojim aktivnijim danima dovodi daleko veci broj ljudi nego sto jedan trzni centar propusti na dnevnom nivou a daje se primedba na okolne saobracajnice i kapacitete sto je potpuno kontradiktorno. Ako na ovo dodamo i razgradjevinarovu ideju za stadion onda stvar postaje jos drasticnija.

Ja sam pre par meseci pricao sa Stf-om i negde smo se slozili da gornja ploca moze posluziti makar delom kao autobuska stanica "jug" da nadomesti autokomandu u ranijem planu.

Nipodastavanje i ignorisanje zeleznicke stanice prokop u okviru zeleznickog sistema srbije i beograda jednostavno nije na mestu
 
Delija":1ge7630j je napisao(la):
Разграђевинар,и оно мало публике што имамо би нестало премештањем стадиона.А и мислим да су веће шансе да се помиримо са гашењем клуба него са селидбом са Маракане. :) Дакле,тако нешто једноставно није могуће.

dosli bi neki drugi, ne zato sto je premesten nego zato sto bi im ponudio nesto sto marakana ne moze. to bi svakako morao biti projekat 21. veka (u funkcionalnom smislu) koji bi sa svim svojim sadrzajima svakodnevno privlacilo razlicite ljude i obezbedio buduce finansiranje i odrzavanje... pricamo o zvezdi, partizanu, reprezentaciji, koncertu, festivalu, mitingu, bioskopu, prodavnicama.. pricamo o biznisu a ne o nekom ircionalnom navijackom inatu.

ja jako cenim zvezdin kop ali uz svo postovanje, zvezda ne postoji samo zbog severa .. kop ce to morati da shvati pre ili kasnije a ja jedino mogu da se nadam da to budjenje nece biti bolan proces.
 
Igor":2nhz83fg je napisao(la):
Nipodastavanje i ignorisanje zeleznicke stanice prokop u okviru zeleznickog sistema srbije i beograda jednostavno nije na mestu

naprotiv, ovo je upravo isticanje njene uloge i potencijala. upravo to sto se stanica prokop nalazi na tom mestu daje smisao ideji sa stadionom.. na taj nacin bi stadion i svi prateci objekti bil integrisani ne samo u beograd nego u celu srbiju. postojeca zeleznicka infrastruktura bi dobila svoju svrhu a donekle bi se opravdala i do sada ulozena sredstva. ceo horor oko prokopa se desava bas zato sto je u novonastaloj situaciji tesko naci smisao toj lokaciji i tolikoj dosadasnjoj investiciji.

buduca zelecnicka i autobuska stanica na nbg-u su udaljene jednu stanicu bg voza, i imaju sasvim ok pozicije, nema potrebe silovati sa prokopom samo zato sto ne znamo sta cemo sa njim

sto se tice toga da li izgradjena ploca moze tako nesto da izdrzi to stvarno nemam pojma, ja sam ovo shatio kao mastanje :)
 
Не знам зашто би идеја о спортском комплексу било које врсте изнад станице значило да се игнорише железничка функција исте?

Железничка станица остаје, нико је не дира.

Покушавамо из новог угла да , као што Разграђевинар рече, дамо смисао том бесмисленом месту.

Уосталом, Прокоп као локација је био одувек бескористан и пошто нису знали шта ће са њим, а нису знали ни где да угурају нову станицу а да не смета, угурали су је на Прокоп и онда целу инфраструктуру прилагођавали тој идеји и никада је нису стигли прилагодити.

Идеја о АТП центру се јавила као сасвим логична. Ионако се размишља о изградњи националног тениског центра, тренутно 25. мају ужасно смета тениски центар који поједе обалу, а ни Ђоковићи још нису почели да зидају своју арену. Зашто све то не би спојили у један заједнички јавно-приватно партнерство пројекат а приде и коначно пронашли сврху тој бескорисној плочи у рупи усред шуме.
 
Vrh