Do brzih pruga bar još decenija
6. februar 2010. | 18:00 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Srbiji će najverovatnije biti potrebna još jedna decenija za završetak projekta brzih pruga i dostizanje brzine vozova od 200 kilometara na sat.
Generalni direktor Saobraćajnog instituta CIP Milutin Ignjatović kaže da projekat brzih pruga, koji je CIP započeo pre dvadesetak godina, predviđa brzine od 250 plus-minus 20 kilometara, a trenutno država pregovora sa Mađarskom za zajedničku izgradnju pruge za velike brzine na relaciji Beograd - Budimpešta.
"U više navrata se pregovoralo sa Mađarima, preko Ministarstva za infrastrukturu i CIP-a. Realno je očekivati, gde god to može, da budu ostvarene brzine od 200 kilometara na sat", naveo je Ignjatović.
On je kazao da su se na prostoru bivše Jugoslavije vodili ratovi devedestih godina prošlog veka i da je to znatno uticalo na ekonomsko slabljenje države, što je, prema njegovim rečima, glavni razlog se u realizaciji projekta brzih pruga nije daleko odmaklo.
"Kod Batajnice prema Novom Sadu smo izveli tada neke objekte, ali to nije bilo realno u to vreme zato što su Mađari imali pruge za brzine do 160 kilometara na sat, Italija i Grčka do 130 i 140 kilometara na sat, a mi ni ekonomski to nismo mogli da podnesemo", objasnio je Ignjatović.
CIP radi projekat mosta Zemun-Borča
Predstavnici CIP-a i Kineske korporacije za puteve i mostove u Beogradu su 18. januara potpisali predugovor o izradi idejnog i glavnog projekta za most preko Dunava Zemun-Borča, sa pripadajućim saobraćajnicama. Ignjatović je kazao da bi radovi na tom objektu trebalo da počnu do kraja godina, ali da sve zavisi od ugovora izmedu Kine i Srbije o dobijanju povoljnog kredita kineske Eksim banke. Most Zemun - Borča biće dugačak 1,5 kilometara, pripadajuće saobraćajnice 21 kilometar, a rok za završetak svih radova je kraj 2013. godine, naglasio je Iganjatović.
Kada je reč o pruzi Beograd - Bar, on je kazao da je to jedna od najtežih pruga u Evropi koja ima 254 tunela, 234 mosta i najvišu visinsku tačku od 1.022 metra u Kolašinu.
Iganjatović je istakao da su sve pruge u Srbiji stare više od jednog veka i da je, uslovno rečeno, jedina "mlada pruga" Beograd - Bar, puštena u sabraćaj 1976. godine, ali da je i ona zapostavljena, zbog čega vozovi ne mogu da ostvare projektovane brzine.
"Na svim prugama u svetu, pa i kod nas posle 20, 25 godina treba da se izvrši generalni remont, koji podrazumeva promenu šina, podloge, saniranje klizišta, odrona i drugo", precizirao je Ignjatović.
On je kazao da CIP zajedno sa italijanskom firmom Italfer radi studiju opravdanosti obnove barske pruge, koja bi trebalo da bude gotova u oktobru ove godine, kao i da je Italija za to izdvojila milion evra.
Direktor CIP-a je rekao da će studija pokazati na kojim deonicama šta treba da se radi i u kojim rokovima, a da je, prema proceni stručnjaka, za sanaciju cele pruge potrebno od 200 do 250 miliona evra.
Tuneli na pruzi Beograd-Bar imaju, prema rečima Iganjatovića, dovoljnu visinu za prevoz tereta i da su Italijani "u igri" zbog Rumunije u kojoj ima puno italijanski firmi. Srbija bi trebalo, imajući u vidu značaj saobraćajnog pravca prema Rumuniji, da osim pruge izgradi i autoput Pančevo - Vršac, ukazao je Ignjatović.
Ignjatović je rekao, govoreći o rekonstrukciji železničkog saobraćaja na teritoriji Beograda , da će Srbija imati "veliku šansu" da završi izgradnju železničke stanice Prokop i ceo železnički čvor, ukoliko dobije ruski kredit u vrednosti 800 miliona dolara koji je namenjen infrastrukturnim projektima.
Završetak izgradnje Prokopa trebalo bi da oslobodi 80 hektara Savskog amfiteatra, ali tek kada budu završene i tehničke putničke stanice Zemun i Kijevo, kao i robna stanica Makiš, objašnjava Ignjatović. On je istakao da će se realizacijom projekta Prokop osloboditi i dvadesetak hektara zemlje na Dorćolu i da će na taj način Beograd dobiti oko 100 hektara najboljeg zemljišta za izgradnju na obalama Save i Dunava.
CIP će se ove godine najviše angažovati na železničkom i putnom Koridoru 10, kazao je Ignjatović i dodao da to podrazumeva učešće u izgradnji puta od Niša do Dimitrovgrada, na nedovršenim delovima autoputa od Niša do granice sa Makedonijom, a prioritet "broj jedan" će biti izgradnja autputa Beograd - Južni Jadran, na trasi Beograd, Gornji Milanovac, Čačak, Požega do Boljara u Crnoj Gori.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=02&dd=06&nav_id=409335