Evo suhe realnosti,i dobro analizira stvari
Putnici zaboravili da postoji i voz
Živan Lazić | 23. 01. 2010. - 05:00h | Foto: D. Grubin | Komentara: 0
Edin, 24-godišnji student stomatologije, 15. je januara u 16.45 prvi put u životu seo u voz. Oko 18.25 je izišao na novosadskoj železničkoj stanici oduševljen komotnošću u putu, jedino mu je zasmetalo što je na 78 kilometara dugoj relaciji Beograd - Novi Sad voz "pilićar" stajao na čak 14 međustanica!
Ali, Edin nije usamljen, sve je više mladih koji nemaju iskustvo vožnje vozom. Prošle godine "Železnice Srbije" su prevezle 8,5 miliona putnika (još 5,5 miliona u okviru "Beovoza"), što je tek petina putnika od pre 25 godina. Drastično je smanjen i broj dnevnih polazaka, sada su u redu vožnje 152 polaska, pre četvrt veka u Srbiji je polazilo 310 vozova, pri čemu je i kompozicija od nekadašnjih šest, sedam vagona spala na dva ili tri.
Na pitanje zašto je toliko redukovan železnički putnički prevoz, Siniša Isakov, podsekretar za saobraćaj u IV Vojvodine, odgovara jednostavno - broj ispravnih lokomotiva, vagona, elektromotornih garnitura… omogućava tek krajnje suženu delatnost. Štaviše, odmah po objavi novog reda vožnje ukinuto je 50 polazaka, pa tako dnevno u Srbiji ima stotinak polazaka, od kojih je dve trećine na koridoru 10. Van glavne transverzale vozovi gotovo da su zaboravljeni, a pojedina mesta, nekada železnička čvorišta, samo formalno se vode kao stanice - vozovi su prava retkost. Primer Vršca je upečatljiv: voz je prvo ukinut na relaciji prema obližnjoj Beloj Crkvi, potom prema Zrenjaninu, a nedavno je i putnički saobraćaj prema Beogradu sveden na jedini međunarodan voz, popularni "bukureštanac"!
Neposredan razlog za redukciju broja vozova i polazaka je minimalan broj garnitura, vagona i lokomotiva. Tako je od 578 putničkih vagona popisanih u inventaru, upotrebljivo tek 80, a od 45 električnih garnitura ispravno je 10-12. Sa tolikim fondom osnovnih sredstava, i s obzirom na geografiju pružne mreže, dobro da prevoz uopšte i funkcioniše. A Srbija ima 3.800 kilometara pruge; samo u Vojvodini je 1.570 kilometara, od kojih je polovina van funkcije.
Uporedo sa devastacijom sistema proizašla je neredovnost u saobraćaju, pa su putnici dve decenije kontinuirano gubili naviku putovanja šinskim vozilom. Tek kada je nafta počela naglo da poskupljuje, time i drumski prevoz, putnici su počeli da se vraćaju vozu. Međutim, sasečena železnica ima malu ponudu da bi prihvatila sve potencijalne putnike. Istraživanja pokazuju da su "Železnice Srbije" jedina ovdašnja firma za čijim uslugama je potražnja i trostruko veća od (preskromne) ponude! Koliko je potencijalno železničko tržište tek bi se videlo kada bi se saobraćaj intenzivirao i primerio dnevnom ritmu ljudi. Računa se da danas vozom putuju siromašniji, vremenom komotni i fanovi železnice; ukupno do 30 odsto stanovništva i pomišlja na put vozom. Devastacija pak traje dve decenije...
Osnovni problem su pruge u koje se nije ulagalo, pa se brzina sa 75 svela na cirka 47 kilometara na sat, što dovodi do usporavanja saobraćaja, uvećava broj ukrštanja vozova na jednokolosečnim deonicama i, lančano, posleduje kašnjenja, a nedostatak vagona i lokomotiva dodatno uzrokuju otkazivanja polazaka, i na samo sat vremena pre starta. Haotičnost reda vožnje je proizvelo nepoverenje putnika i sada će biti neophodno mnogo napora i novca da se šinski saobraćaj revitalizuje, a pre svega uredi infrastruktura.
Javnost je u priličnoj meri upoznata sa značajem koridora 10, međutim Isakov ukazuje na to da "kao što reku čine pritoke, tako i značaj jednog pravca umnogome određuju naslanjajuće pruge, odnosno razvijenost pružne mreže". Manje je poznato da su studije Saobraćajnog fakulteta u Beogradu pokazale da je transport i prevoz na skoro svim regionalnim i lokalnim prugama Vojvodine potencijalno profitni, čak bi se isplatilo vratiti neke davno demontirane pruge! Novi zakon dopušta da se na lokalnim prugama, ukoliko država nije zainteresovana, upravljanje saobraćajem prepusti sertifikovanom operateru. Mada je u nas bilo zahteva preduzetnika za upravljanje sporednim prugama, monopol državne železnice je još uvek izuzetno snažna prepreka.
Zaposleni na železnici pak ukazuju i na to da je dugo raubovanje imalo za posledicu odlazak najboljih kadrova - od saobraćajnih i elektroinženjera do ekonomista, naročito servisera. Odlazak najboljih majstora je iznudio da svaku veću intervenciju rade preduzeća (MIN, "Goša", Fabrika vagona u Kraljevu, "Šinvoz", "Bratstvo"...) i sama u teškoćama i radnom zastoju, što jako otežava i odugovlači popravku ili remont šinskih vozila. Uočljivo je i zastarelo upravljanje pratećim telekomunikacijama, bilo zbog nedostatka modernijih naprava, bilo zbog neinoviranog znanja zaposlenih.
Pruge Srbije su i evropski značajne, pa su evropske banke spremne da sa 4,7 milijardi evra kreditiraju kompletno udvokolosečavanje i modernizaciju koridora 10, "Dojče ban" je spremna da 1,7 milijardi odvoji za razvoj na koridor 10 naslanjajućih pruga, a Češka i Španija su voljne da daju robne kredite za izgradnju nadvožnjaka i inoviranje voznog parka.
Međutim, sami moramo odlučiti hoćemo li razvijati šinski saobraćaj. Sve bi bilo lakše kada bi na mestima gde se donose strateške odluke sedeli potvrđeni stručnjaci. Kod nas pak upravo su ove, ključne pozicije plen političkih stranaka, a one se rukovode internim pravilima, a ne javnim interesom.
Budućnost
Na budućnost železnice valja gledati kroz prizmu evropskih direktiva koje se pretaču u zakone i u zemljama koje nameravaju imati razvijene odnose sa Evropskom unijom. Tako se i u našem Zakonu o železnici iz 2005. godine predviđa deoba državnog preduzeća na dva dela - zaduženom za infrastrukturu, odnosno za prevoz i vozni park. U drugi segment bi se uključili privatnici. Međutim, još nisu doneta podzakonska akta, te je, za sada, privatnim operaterima dopušteno da rade samo unutar stanice ili unutar fabričkog kompleksa.
Restrukturiranje
Unazad pet, šest godina, "Železnice Srbije" su dobile značajna sredstva za restrukturiranje. Međutim, sav novac je usmeren u otpremnine za odlazak zaposlenih, dok nije ništa učinjeno na promeni organizacione forme, što je ključan zahtev evropskih banaka pri kreditiranju! U sadašnjoj šemi nemoguće je odrediti lanac odgovornosti za otkazivanje polaska voza, pa i penali za ovakve i slične propuste ostaju bez efekta.
Cene
Voz je ekološki mnogo prihvatljiviji od bilo kog drugog prevoza, a pruga zauzima trostruko manju površinu od puta. Energetski je efikasniji od automobila, pa su i cene uočljivo niže. Tako na relaciji od 100 kilometara, referentnoj za Srbiju, cena vozne karte je od 280 do 400 dinara, dok je cena autobuskog prevoza od 950 do 1.200 dinara.
P.S.Ljudi zaboravljaju da ce nafta samo da poskupljuje