Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

Pa nije nista strasno Spatio, nece zbog toga obustaviti izgradnju, ali kad vidim tako nepotrebno brljanje...pa kad onda utisak sa tog jednog detalja preneses na cijeli objekat ostaje sumnja da se poslu ne pristupa s ozbiljnoscu i odgovornoscu.
uostalom to mozda dobro ilustruje i citav projekat od pocetka. Jos kad se sjetim da su tu 80-tih bili funkcionalni kolosjeci i peroni i da su sruseni pa potroseni milioni da se ponovo izgrade :bash:
Al, ajd dobro...
nije to razlog da se mi svi ne provedemo fino za 1. Maj :)
Sretni praznici svim forumasima!
 
Slazem se Rio, ja se samo nadam da ce stanicna zgrada koja se bude u budece izgradila uspeti da popravi utisak.
 
Како би рио то решио? Да је ишло поред ове решетке која носи каблове било би још горе.
 
tako sto je kanalica trebala drugacije da se projektuje.
ovo je inace primer cestih propusta kako pri projektovanju u novogradnji, tako i prilikom rekonstrukcija.
Valjda po onoj nasoj, ma to je sitnica, pa ko da se sa time bakce....
 
To se da lako popraviti. Kablovski nosac se jednostavno sprovede oko cjevi. za 10e rjesen problem. kablovi se onda mogu nesmetano poloziti ako vec nisu. Valjda ce to neko i srediti. Nista strasno.
Samo sto mene sve podsjeca na nekakvu adaptaciju neplanskog objekta. kao da tu niko nikad nije projektovao odvod pa se sad ukazala potreba da se sprovede cjev koja eto igrom slucaja sad udara na elektricnu instalaciju. Ali sta ces, tako je to kad grade 30 godina a ni sami ne znaju sta.
 
Naravno Somi. Jos kad bi se stavile saksije sa cvijecem na onaj kablovski nosac...ma bombonica :)
...i tako mi ubijamo vrijeme cekajuci Prokop :roll:
 
Mislim da se taj deo gore ispod same ploce nece ni videti tj da ce peron biti pokriven nekom spustenom nadstresnicom
 
Nista onda od moje ideje o cvjecu.
Estetiku bi mogla onda samo popraviti kakva kvalitetna rasvjeta u stropu. Cuj rasvjeta! Treba jednostavno postaviti spusteni strop i oslikati ga scenama iz bogate srpske istorije. ionako izgleda nece praviti stanicnu zgradu na ploci pa ce putnici cekati vozove ispod ploce, ali onda ce to ciniti dignutih glava i gledajuci u nesto sto bi im zamjenilo nebesko plavetnilo i toplinu sunca, puni nade i vjere ulazili u vozove koji ih odvoze u zivot...
baljezgam, ali stvarno bi nam trebalo malo maste i dizajna u zivotu. pogotovo u zivotu u Prokopu.
 
A i kakvo cvece u sred one pomrcine ispod ploce :)
 
Izvini Igore, a i ostali forumasi, sto cu malo duze da pisem ali sad nesto razmisljam o Prokopu pa naviru ideje koje nemam s kim da podjelim (smrc).
Ova nesretna zeljeznicka stanica kao da je simbol sveukupne srpske tragedije. Pocevsi od samog imena "Prokop" koje cini mi se ne moze biti ruznije a istovremeno preciznije u opisu sta je to Prokop. Betonski sarkofag u kom su sahranjeni miloni dolara u nekoliko decenija. U koji svjetlo ne dopire. U kom su trebale biti nade o beogradskom zeljeznickom cvoru i izlasku grada na reke a postalo je groblje srpskog gradjevinarstva i spomenik srpskoj ekonomskoj propasti. Sigurno najgrandiozniji. Ali kao sto se Feniks dize iz pepela, moze i ova stanica da ustane iz groba!
Nismo mi srbi slucajno narod koji je svjetu podario rjec "vampir" jer kad je o ustajanju iz mrtvih rjec, tu smo majstori :wink:
Dakle, ono sto bi Prokop trebalo izvuci iz groba je da sam sebi postane dovoljan ili modernim engleskim rjecnikom "self sustainable". Posto je Prokop nigdje. U rupi. I u njemu ulazi i izlazi 10 putnika dnevno jer niti znaju kako do Prokopa doci ni kako sa Prokopa otici, onda jedino da se u Prokop dolazi zbog samog Prokopa.
Od Prokopa treba napraviti stanicu koja ce sama sebi biti cilj putovanja kad vec ne moze putnika da dovede do nekog drugog cilja.
Sta onda konkretno uciniti?
Najbolje sto mi pada na pamet bilo bi proglasiti ga svetim mjestom! Mjestom ukazanja Gospe ili pokojnog Toze ali sumnjam da imamo toliko mudrosti i sloge da izvedemo tako ozbiljan plan ali onda bi mogli jedan od milion drugih nizih planova.
Recimo da oslikamo nepregledne stropove i stubove. Mozda okupiti najbolje srpske freskoslikare (ne zezam se sad) i naciniti od Prokopa veliko umjetnicko djelo. Svjetsko cudo! Sto da ne? Mozda ne moze biti cudo gradjevinarstva (premda i za to ima preduslove po utrosenom novcu i vremenu) ali moze biti cudo umjetnosti. Jos kad se tome doda nepregledna betonska ploca koja samo ceka da iz nje izadje umjetnicko djelo, eto nam rjesenja za Prokop!
Napraviti od Prokopa mjesto zbog kog ce ljudi dolaziti u Prokop kad vec ionako nemaju gdje.
Ja mislim da je ovo zaista jedna velika sansa za Srbiju ako se shvati ozbiljno i razmisli o svemu.
 
Ocekivao sam mozda malo pozitivniji pristup ali ok.

Inace Prokop uopste nije nedostupan koliko se vizuelno sada cini posto je zagradjen sa nizom prizemnih starih stambenih objekata. Kada bi se to dovelo u red i izgradila stanicna zgrada onda bi to bil druga prica. Samim prebacivanjem tj izmestanjem sadasnje glavne stanice na Prokop on ce dobiti na znacaju i funkciju koja mu pripada.
 
MOžemo i AL Abaru dati ploču na Prokopu za dž da na njoj diže mol da nam ne sje*******ava Amfitearat.
 
Mozda sam bio malo nekrofilski raspolozen ali stvarno nebi nam skodilo da malo izadjemo iz okvira tradicionalnog planiranja zeljeznickih stanica i potrazimo oslonce u mozda skrivenim adutima koje Prokop ima. koliko recimo stanica u svjetu ima iznad sebe betonsku plocu te povrsine!?
Nek se i ostvare najoptimisticnije prognoze po pitanju prevoza putnika, sadrzaji koje jedna stanica ima i koje je cine mjestom boravka i ciljem dolaska ljudi a ne samo prolaznim mjestom na putovanju izmedju dve tacke, takodje su vrlo vazni. Mozda bi teziste u razvoju Prokopa u buducnosti trebalo bas tu traziti. Samo nam treba dobra ideja i volja...i zelja...i novac... :D
 
stf":qfuu3ym1 je napisao(la):
MOžemo i AL Abaru dati ploču na Prokopu za dž da na njoj diže mol da nam ne sje*******ava Amfitearat.

Nece on to sad kad ima SA.
Trebalo bi nam nesto sto ce Prokop uciniti atrakcijom! Imas li neku drugu ideju?
 
RioBL":31616qy9 je napisao(la):
stf":31616qy9 je napisao(la):
MOžemo i AL Abaru dati ploču na Prokopu za dž da na njoj diže mol da nam ne sje*******ava Amfitearat.

Nece on to sad kad ima SA.
Trebalo bi nam nesto sto ce Prokop uciniti atrakcijom! Imas li neku drugu ideju?

Imao sam ja dosta ideja. :lol:

Da se napravi nacionalni stadion umesto JNA i Marakane. Teniski centar za Serbia open. Buvljak. Autobuska stanica.

Ali mi je omiljeni predlog da se simbolično zatpa i gore naprave golf tereni i park.
 
I ja sam razmisljao o stadionu i sportskim objektima ali mi to nije nekako dovoljno dobro. mozda ako bi se osmislilo na nacin da stvori konstantnu posjecenost a ne samo kad su utakmice. mozda kad bi ti sportski objekti imali posjecenost 365 dana u godini.
Slican problem je i sa parkom. Doci u Prokop da bi se samo sjedilo na klupi nije dovoljno dobro. Morao bi taj park biti po necemu poseban. Drugaciji od ostalih parkova.
Pomisljao sam na zoo vrt ali mi nekako smeta pomisao da posjetioci beograda prvo izlaze u zoo vrt :roll:
U svakom slucaju, sad kad su inzenjeri dali svoj maksimalni doprinos Prokopu, mozda je vrijeme da ovom projektu svoj zavrsni dodir dadnu slikari, pjesnici, umjetnici. Ljudi sa vizijom i mastom. Segment drustva koji je na margini a koji bi mogao stvoriti prokopsko cudo!(Kad kazem margini mislim u smislu gradjevinarstva i arhitekture)
Da je recimo pitati Kusturicu, mozda bi imali Kustenkop :roll:
ili napraviti repliku Kosovskog boja na koti 105, sve sa Milosem Obilicem i Bajazitom u prirodnoj velicini. To bi bio spomenik nezabiljezen u ljudskoj istoriji!
Sve mi zvuci bolje od "poslovno komercijalnog sadrzaja na koti 105" :roll:
 
Ништа не спаја људе на неком месту данас тако добро као тржни центар :D
 
Макар можете из прве руке да спознате партијски ментални склоп. А притом се ради о једном од умнијих у њиховим редовима.

Још која деценија ове разорне негативе селекције и Србија ће у потпуности бити земља малоумника, нерадника, опортуниста и бескичмењака. Дакле, тај друштвени талог више неће бити само талог који се накупио преко нечега нормалног и здравог већ ће чинити друштво у целости.
 
stf":1uxc5ir4 je napisao(la):
MOžemo i AL Abaru dati ploču na Prokopu za dž da na njoj diže mol da nam ne sje*******ava Amfitearat.
Čuj za džabe.

Treba još da doplatimo kao u slučaju savskog amfiteatra.
 
stf":tspm6qgb je napisao(la):
MOžemo i AL Abaru dati ploču na Prokopu za dž da na njoj diže mol da nam ne sje*******ava Amfitearat.

A jos bolje da parkiramo trajno par kompozicija u Prokopu i da se u njih useli celokupna vlada, sa sve premijerom pa i predsednikom. (dacemo im jedan vagon restoran da ne moraju da tabanaju do "Uzica") Pa zaista grehota da se ugradjuje sav taj granit i nabudzene cevi u fantomsku stanicu. Ovako ce partijska ekipa moci svaki dan da se divi svojim neimarskim podvizima a putnici koji kroz prokop prolaze mocice da se uvere kako vlada marljivo radi za njihovo dobro.

A posto verovatno nece biti dovoljno mesta za sve njih u tih par vozova, ostale cemo smestiti u vagone koji trule na ulazu u glavnu zeleznicku stanicu pa da se svaki dan dive napretku radova na kuli i soping molu.

Pa zaista, red ja da se prvo oni koji na sav glas zagovaraju pseudo-Dubaj u savskom amfiteatru prvi u njega usele i od jutra do mraka uzivaju u blagodetima plavne fatamorgane.

A onda dodju izbori, vozovi se oteraju u neku pustahiju, i sve ih lepo zaboravimo...
 
Нова зграда Владе? Занимљиво ...

А министри и посланици да долазе возовима па бисмо имали "Вељин воз", "Палмин воз", "Пајтићев воз" ...
 
Vrh