Šta je novo?

Šta jedemo?

Šta fali jogurtu/kefiru u domaćoj radinosti? Veoma lako se pravi, za dan imate bar pola litre, a sigurnije je i zdravije, pogotovo jeftinije, od kupovnih. Pogotovo za nekog ko se plaši brašna, aditiva i šta sve ne u jogurtu.
 
То је одлично ко прави сам свој јогурт, кефир и што да не и сир :)
 
Ne znam samo gde u stanovima da se pravi jogurt, koji su pritom iz godine u godinu sve manji i jadniji.

Pošto jogurt da bi se (u)kiselio mora da stoji negde. I da se ne pomera previše.
 
Ja živim u stanu. Za jogut ti treba jedna staklena tegla, ništa više. Tj dve ako ne praviš svaki dan.

"Postupak pravljenja mlečnog kefira:

Originalna varijanta je i najzdravija a pravi se obično od kravljeg ili kozijeg mleka.

U pola litra mleka ubaci se kefirna gljiva i ostavi 24 sata na sobnoj temperaturi. Najbolje je koristiti staklenu teglu i pokriti je gazom ili poklopcem (pvc ili keramički) ali da se ne zatvora hermetički.

Kad mleko postane gusto, gljivu izvadite i ponovo koristite.

Ako ne pravite kefir 1-2 dana ili dosta duži period, gljiva se čuva u frižideru u teglici, čaši ili šolji sa malo kefira a ne u mleku. Tegla da je pokrivena ali ne hermetički.

Napomena: Prilikom pravljenja ili čuvanja kefira ne koristiti metalno posuđe, pribor i poklopce, jer mogu da utiču na aktivnost gljive. Ne zatvarati hermetički!"

Na netu možete pronaći ljude koji besplatno dele gljive ili naplaćuju do 500din.


prana zrnca (1 supena kašika) preliti sa 250 ml (2,5 dl) nekuvanog mleka. Ostaviti u staklenoj posudi da odstoji 24 sata pa mleko procediti obavezno kroz plastičnu cediljku. Ovako proceđeno mleko je gotov napitak. Kefirna zrnca koja su ostala u cediljci oprati čistom vodom (mada ovaj korak možete i da preskočite, jer se svakim pranjem gubi deo „jačine“ kefirnih zrnaca) i ponovo preliti mlekom. Čuvati je prekrivenu na sobnoj temperaturi. Proces svakodnevno ponavljajte i za desetak dana ćete imati udvostučenu količinu kefirnih zrnaca što znači da ćete moći da pravite veće količine kefira. Posle još deset dana višak zrnaca će biti toliki da ćete morati nekome da poklonite deo ili da dodate nekom voćnom šejku i jednostavno pojedete.


Kefirna zrna su živa kultura, ona su spolja bela i izgledaju kao mali cvetovi karfiola.

Mislim da ne postoji jednostavniji napitak.
 
Ne'am već dovoljno briga i problema na dnevnoj bazi pa moram još da vodim računa i kad sam stavio gljivu da kiseli mleko. I tako svaki drugi dan...
 
Ja živim u stanu. Za jogut ti treba jedna staklena tegla, ništa više. Tj dve ako ne praviš svaki dan.

"Postupak pravljenja mlečnog kefira:

Originalna varijanta je i najzdravija a pravi se obično od kravljeg ili kozijeg mleka.

U pola litra mleka ubaci se kefirna gljiva i ostavi 24 sata na sobnoj temperaturi. Najbolje je koristiti staklenu teglu i pokriti je gazom ili poklopcem (pvc ili keramički) ali da se ne zatvora hermetički.

Kad mleko postane gusto, gljivu izvadite i ponovo koristite.

Ako ne pravite kefir 1-2 dana ili dosta duži period, gljiva se čuva u frižideru u teglici, čaši ili šolji sa malo kefira a ne u mleku. Tegla da je pokrivena ali ne hermetički.

Napomena: Prilikom pravljenja ili čuvanja kefira ne koristiti metalno posuđe, pribor i poklopce, jer mogu da utiču na aktivnost gljive. Ne zatvarati hermetički!"

Na netu možete pronaći ljude koji besplatno dele gljive ili naplaćuju do 500din.




Mislim da ne postoji jednostavniji napitak.
A kako se pravi jogurt u kućnoj varijanti?
 
:violina:Da, stvarno je teško staviti gljivu uveče, i sutra uveče (posle posla npr) izvaditi :) I posle jogurt skup, truju nas... treba bre 300din da bude :) 👹 Svako nek odlučuje šta mu treba.
 
Brale, prosečan muškarac (pogotovu onaj koji radi ko konj), se jedva seti i cveće da zalije jednom mesečno. Jel ti stvarno misliš da ne'am pametnija posla i preče brige nego da svakog drugog dana menjam tj. spremam jednu činiju sa gljivom i mlekom? I da posle radnog dana,povrh svegs ostalog što radim, još imam snage i volje da presipam gljive i mleka iz posuda i u posade?



A jogurt treba da bude 600 dinara. A pelene za decu 4.000. A školski pribor 10.000.

Svi bi danas da bebama menjaju pelene umesto da brišu krpama pa ispiraju govanca kao nekada davno. I svi đaci bi da pišu olovkama u sveske umesto da nose male tablice i krede, kao nekad.

Strašno.
 
Генерално млеко није претерано корисна намирница за одрасле, за разлику од других производа који се добијају од млека - јогурт, кефир, кајмак и сир.
 
@Bender Rodriguez
Ja radim kao konj, radni dan mi počinje u 7h, završava se u 21h. Od kuće izlazim u 8h, vraćam se u 19h-20h, kad gledam da provedem bar dva sata sa detetom pre nego što zaspi. Spremam doručak, ručak i večeru, ne kupujem. Kuvamo i žena i Ja. "Radim kao konj" je relativno, za onog ko ceo dan rmbači na 40c ne radim ništa, kao ni ti. Sve su to izgovori. Gde postoji volja postoji i način. Kao što rekoh, recept je podeljen za sve one koje zanima, a plaše se kupovnog jogurta i antraxa u njemu. Pa ili nek se "truje" ili nek sprema sam. Jednostavno je. Ako kuka kako neće da se truje, a neće ni sam da spremi onda mu nema pomoći.

Inače, vidi se da nemaš decu. Pelene su odavno već u toj kategoriji. Imaš i jeftinije, a i skuplje od te cene.
 
wPck9kqTURBXy83OGViYTZiNzcyYzM1M2E3OGM2NDI2MDg5NDIxNmNkMC5qcGVnkZMCzQSwAN4AAaEwBQ
 
Strpite se malo, sledece sto stavljamo na sajt je domaca hrana, bicete obavesteni 😎
 
Млекара Гложане можда?
Nije ta, negde je u okolini Kuršumlije. Taj jogurt sam otkrio u Prolom Banji, u hotelu Radan. Tamo su mi i rekli oklen je, pa nađem mlekaru na netu, ali ne znam gde sam je pribeležio. Radi se o porodičnoj firmi u procvatu, a distribucija u maloprodaji dobacuje samo do Niša, na žalost. Nastaviću da tragam, pa javljam. Jogurt je liga za sebe. :)
 
Kao što rekoh, recept je podeljen za sve one koje zanima, a plaše se kupovnog jogurta i antraxa u njemu. Pa ili nek se "truje" ili nek sprema sam. Jednostavno je. Ako kuka kako neće da se truje, a neće ni sam da spremi onda mu nema pomoći.
Znaci kupujes mleko sa antraksom i hemijom i od njega pravis zdrav jogurt.
 
Od sutra hleb Sava jeftiniji 3 dinara, ima samo to da krkam. Daj pet komada odmah.
 
Vrh