Šta je novo?

Šta jedemo?

I da nije u pakovano u plastici zbog mikro i nano plastike i da nije prženo u fritezi (to je posebno podvukla hemičarka kao prvo na njenoj listi nezdravih namirnica) ili roštilj na otvorenom plamenu, ne treba ni gazirano ne sećam se zbog čega ali ni zbog tih glukoznih sirupa a posebno ne gazirano u plastici...
 
I još bih dodao i da time zaokružim priču da po toj hemičarki oni aditivi E-neki broj uglavnom nisu štetni u propisanim količinama, a pesticidi uopšte nisu štetni ako ih poljoprivrednici upotrebljavaju kako treba...

Za so je rekla da je potpuno individualno i zavisi da li osoba ima neko stanje kao visok krvni pritisak i sl., za kafu isto tako, da li želudac toleriše ili ne, potpuno individualno, nema pravila koje bi tu mogla da da...

Tako da je po njoj friteza glavni problem, roštilj na otvorenom plamenu, plastična ambalaža i gazirani sokovi, grickalice...
 
Friteza jeste problem, cista kancerogena transmast, otvoreni plamen moze biti takodje problem jer meso izgori i napravi kancerogenu masu ali to se može izbeći. O mikroplastici nemam mišljenje.

Ja sam dodatno za domaće proizvodjače, pored svega onoga što sam naveo, jer apsolutno ne verujem uvoznim proizvodima. I dok svi misle da je to prošlo nekakvu kontrolu kvaliteta stvari su zapravo suprotne. Mnogo toga pokvareno i što ne valja se uvozi u našu zemlju po mnogo nižoj ceni. Pošto se bavim uvozom bio sam upućen kako se to radi. Roba dodje na našu carinu umesto da se baci negde, jer nismo eu pa ne podležemo njihovim regulativama, plati se kome treba i roba dobije sanitarnu ispravnost. Često tu budu i nepoželjne bakterije. Svačega sam se nagledao i naslušao. I onda mi neko kaže ne verujem našem seljaku ali zato veruje velikim firmama. Neka, kupuj ti industrijsko, a Ja ću se trovati sa domaćim.
 
Poslednja izmena:
Mnogo toga pokvareno i što ne valja se uvozi u našu zemlju po mnogo nižoj ceni. Pošto se bavim uvozom bio sam upućen kako se to radi. Roba dodje na našu carinu umesto da se baci negde, jer nismo eu pa ne podležemo njihovim regulativama, plati se kome treba i roba dobije sanitarnu ispravnost. Često tu budu i nepoželjne bakterije.

Ali i naši seljaci podležu istoj, domaćoj regulativi...

Ako se kod nas uveze mleko iz EU sa višim nivoom aflatoksina, koje bi u EU bilo neupotrebljivo, šta ti tu garantuje da je naše mleko zdravije?

Friteza jeste problem, cista kancerogena transmast, otvoreni plamen moze biti takodje problem jer meso izgori i napravi kancerogenu masu ali to se može izbeći. O mikroplastici nemam mišljenje.

Tako je. Posebno ako se ne menja dugo... A sad opet, jel teorija zavere ili ne, u istoj emisiji sam čuo da se u Meku ne menja i po godinu dana 😄

Da, kod mesa je to što ga ugljenise loše, kao kod prženica kad ih prepržiš i slično. Karamelizovano je isto loše, preržen šećer.

A mikroplastika je loša na dugi rok dokazano je i za potomstvo, a ne dolazi samo direktno od plastike jer je toliko ušla u lanac ishrane da ga dobijamo i od ribe, tuna itd. Ne možeš izbeći, ali tamo gde može, kao što je individualno pakovanje hrane, treba izbaciti. Ranije smo odlagali u šerpicama hranu, sad sve u nekoj plastici.

Recimo u KFC imaju drveni pribor (nož i viljuška) i slamčicu od recikliranog papirnatog materijala (kartona) što u meku nije slučaj.

Ista ta hemičarka mnogo je spominjem 😄 je rekla da je zdravije piti česmovaču nego vodu iz plastične flaše i to česma bez onih filtera na česmi jer se tu sakupljaju bakterije...

I eto pošto svi žele savet šta treba a ne šta ne treba - kuvano.

Punjene paprike, sarme, musaka, đuveč, sladak kupus, kiseli kupus, meso u umerenim količinama, voće i povrće, jogurt...
 
Ali i naši seljaci podležu istoj, domaćoj regulativi...

Ako se kod nas uveze mleko iz EU sa višim nivoom aflatoksina, koje bi u EU bilo neupotrebljivo, šta ti tu garantuje da je naše mleko zdravije?
Veruj mi tu je mleko najmanji problem šta se sve radi. Čak i voće i povrće nije bezbedno pa i to izbegavam. Šta mogu uberem sam ili kupim ko ima. Mleko imao sam ženu koja je sama muzla i od nje smo kupovali, zimi kada nema tada i ne koristim mleko, mada ga i ovako baš retko koristim, niti imam niti vidim potrebu. Meso trenutno imam pa i to ne kupujem sem junetine jer je sad nemam gde. Uglavnom industrijsko izbegavam, dostave izbegavam... počastim se i ja ponekad kao ti ali uglavnom sam spremam sve.
 
Ti si se lepo snašao i plus si vredniji od mene što je za pohvalu...

Ja upravo čekam dostavljača Davida (crnac) i to da mi donese iz pekare Trpković eto toliko me mrzi po ovoj zimi napolje... Ni do pekare...

Znam da nije pohvalno...
 
Ti si se lepo snašao i plus si vredniji od mene što je za pohvalu...

Ja upravo čekam dostavljača Davida (crnac) i to da mi donese iz pekare Trpković eto toliko me mrzi po ovoj zimi napolje... Ni do pekare...

Znam da nije pohvalno...
Pa to stvarno nije dobro za zdravlje.
 
Neki kazu da je burek jako nezdrav.
Drugi kazu da je zdrav, ako se pije jogurt, jer kad pojedes burek velika kolicina energije se trosi na varenje + dugo drzi coveka sitim.
 
Primecujem da je sve vise losih uvoznih skova sa malim sadrzajem voca u njima.
Uglavnom secer, voda, aroma i boja.
 
Što se tiče vode i mikroplastike... Voda mi ovde u bgu ponekad ima neki čudan šmek, kada je tako koristim flaširanu koje nažalost nema u staklu, inače imam i filter koji ona hemičarka kaže da ne valja samo što ja ne vidim problem, bakterije se skupljaju svuda, filter bi to trebalo malo da pročisti. Sokove i ostalo kupujem isključivo u staklu ili limenkama, ne zbog mikroplastike već mi u plastici ima neki čudan ukus, a i brzo se pokvari.

Nisi samo ti, većina mladih ne razmišlja o spremanju, samo daj daj, dostava, gotovo... Iskreno šta znam, Ja sam pomalo paranoičan jer sam video sve šta i kako pa je moj primer možda extrem, ako si gledao film dark waters kada i onaj advokat na kraju pobaca sve iz kuće skoro. Verujem da se ne treba toliko opterećivati. Kad možeš spremi, kad ne možeš naruči kada ti to već finansije dozvoljavaju. Sve je ok dok neko ne ispira mozak sa "nemam vremena sam da spremam, nemam para da se hranim zdravo", a čeka dostavu i obrok od 1000din.
 
Zamolio bih sve da kad kupuju jaja, kupuju ona iz podnog uzgoja.
Drzati zivotinju kojoj je u prirodi da se stalno krece u kavezu povrsine A4 je mucenje same zivotinje.
Verovatno takva jaja nisu zdrava ni za ljude.
To vam je samo malo skuplje.

Mislim da samo egocentricni liberali mogu da budu ravnodusni na ovo:


Egg-Industry-Chickens.jpg


razlika je


chickens-at-feeding-time.jpg
 
Ta razlika je takva samo na slici. U realnosti, mislim da te koke nisu baš u takvom raju kao na gornjoj slici.

Što se tiče nezdravih namirnica - osim ako ne pričamo o margarinu ili fruktoznom sirupu i možda još nekim zaista veštačkim stvarima, problem su količina i kontekst.

Koka kola - šta njoj fali? Jedna čaša dnevno ne može da škodi.
Burek - šta njemu fali?
 
Neki kazu da je burek jako nezdrav.
Drugi kazu da je zdrav, ako se pije jogurt, jer kad pojedes burek velika kolicina energije se trosi na varenje + dugo drzi coveka sitim.

To sam baš jeo. Burek sa sirom + jogurt... Dobar je burek sa sirom za prvi obrok ako nije svaki dan...
Sokove i ostalo kupujem isključivo u staklu ili limenkama, ne zbog mikroplastike već mi u plastici ima neki čudan ukus, a i brzo se pokvari.

Aluminijum je manje štetan od plastike jer ga organizam manje apsorbuje...
Sve je ok dok neko ne ispira mozak sa "nemam vremena sam da spremam, nemam para da se hranim zdravo", a čeka dostavu i obrok od 1000din.

Ali i da sam izašao do pekare potrošio bih slično... Nije starbaks... Dostava je bila samo 169rsd + sam často crnca 100rsd, burek 210 rsd 300g uzeo sam i za sutra ujutru da ne izlazim... Uštedeo vreme da nešto počistim po stanu... Reeetko kad uzimam dostavu za doručak... Ovo je baš izuzetak...

@MC_ A ta jaja, ne govori li neki broj ili oznaka na njima kako su uzgajana?
 
За бројеве не знам, али знам да говори натпис на корнету и наравно цена.
Ја обично имам домаћа јаја али када купујем у продавници купујем ове из слободног узгоја или ако њих нема онда из подног. Да ли има неке разлике у односу на ове из кавеза откуд знам, надам се да има, али свакако ми се не свиђа слика јадних кокица у кавезу. Исхрана кока свакако има утицај, али никакве предности органски узгајаних јаја не може оправдати ону цену. Буквално све што добијеш у квалитету много више изгубиш од стреса кад видиш цену :) .
 
ovo je mozda realna situacija vezana za
maxresdefault.jpg
podni uzgoj:
 
За бројеве не знам, али знам да говори натпис на корнету и наравно цена.
Ја обично имам домаћа јаја али када купујем у продавници купујем ове из слободног узгоја или ако њих нема онда из подног. Да ли има неке разлике у односу на ове из кавеза откуд знам, надам се да има, али свакако ми се не свиђа слика јадних кокица у кавезу. Исхрана кока свакако има утицај, али никакве предности органски узгајаних јаја не може оправдати ону цену. Буквално све што добијеш у квалитету много више изгубиш од стреса кад видиш цену :) .
ali znas da ne ucestvujes u mucenju kokosaka
 
Ne, mešate podni uzgoj sa slobodnim uzgojom. Oznake jaja su 3 2 1 0 ii neko obeležava slovima pa da pojasnimo.

3 - Kavezni uzgoj, koncetrovana hrana

2 - Podni uzgoj, isto što i kavezni uzgoj, tj. istu hranu jedu i budu zbijeni kao u kavezu, ne izlaze napolje

1 - Slobodni uzgoj - žive delom i napolju i hrane se istom hranom kao i prethodne, ali i prirodno šta nadju. U suštini to niko ne proverava kod nas, tako da opet nemaš pojma šta jedu

Jedina prava razlika, što se i odrazuje na cenu je

0 - Organski uzgoj. Organska ishrana, za to moraš da imaš sertifikat da ih hraniš organski tako da jedino to garantuje neki kvalitet.

Ko ima koke i jaja taj je već bogat čovek :)

Xo2Ch9k.jpg
 
Јбг, ја контам да у подном узгоју ипак имају више простора него у кавезном, али могуће да сам у заблуди.
 

Možda za nijansu više prostora ali badava sve kad nema napolje i hrana je ista. Uglavnom podni i kavezni skoro pa isto, razliku pravi slobodni ali pošto to retko ko proverava kod nas onda i ne znaš šta jedu i da li izlaze napolje ali je svakako veća verovatnoća da se hrane malo bolje i da imaju više prostora, najveća razlika su organska.
 
Poslednja izmena:
Да, али цена од 70 динара по комаду је претерана, благо речено. Када би се неко озбиљније бацио у производњу ових јаја морала би да падне цена и ја би први узимао та јаја.
 
Pazi, meni je i 30din po komadu preterano kad imam svoja. Iskreno ne znam koliko koštaju licence i distribucija tih jaja da bih mogao da kažem da li opravdava cenu i da li je lako ući u proizvodnju ali mislim da kao i za svu robu ima kupaca. Kupuju ovi "zeleni" što vise i po zdravim hranama. Kontam da je tu mnogo manje jaja nego drugim uzgojom pa otuda i cena. Jednostavno nije moguće postići količinu bez raznih pomagala, samim tim otkupna cena mora biti veća, e sad ne znamo koliko se tu maržiraju marketi, možda je njihova nabavna 30din ali prodaju za 70.
 
Ima li neko da je jeo jaja u meku (osim mene)? 🙂

Svojevremeno su imali i kajganu al su to izbacili iz ponude... Verujem da su tamo jaja 3će klase, a jedno jaje u zemički sa kackavaljem je oko 200rsd, a sa šunkom, to je najtanji slajs šunke mene bi sramota bilo da držim neki lokal i da to prodam kao jaje sa šunkom... To je oko 250rsd...

Kažem oko jer svakih mesec dana koriguju cene, ne mogu da ispratim, al tu je negde...

Zanimljivi su mi ovi urbani hipsterski restorani koji prodaju ta siromaška jela za doručak tipa popara 490rsd.

Ako te baš mrzi da izmešaš stari hleb, mleko i sir ima rešenje 😊
 
Vrh