Šta je novo?

Šta jedemo?

Pečeni mesni hleb je specijalitet u Austriji (i Nemačkoj), tzv. Leberkäse ("lebakeze). Ima različitih vrsta, postoje posebne radnje koje prodaju samo to, od raznih vrsta mesa, ukusa, dodataka - pa čak i od konjskog mesa. Ne izgleda nešto privlačno, miriše baš onako kako bi zamislio, ali je tipičan austrijski "comfort food". Čak je i mene uhvatila ta manija, kada sam negde usput, gladan, ne jede mi se kebab i slična brza hrana, onda skoknem u obližnju radnju i kupim (bar) jedan. To je bukvalno kultna hrana, može se reći da ono što je za nas pljeskavica, to je za njih Leberkäse - otprilike taj nivo popularnosti.

Sad pretpostavljam da ovde pričate o mesnom hlebu koji je samo kuvan, ili je još i pečen? Leberkäse je kuvan pa pečen.
 
Mesni hleb je kod nas najniza kategorija suhomesnatih proizvoda.
To se vidi i po ceni.
 
Leberkäse se isključivo i jedino jede topao. Ne mogu se setiti da li je taj u Lidlu pečen - u svakom slučaju mora toplo da se jede, u Semmel-u, ili kako mi zovemo, kajzerici. Komad mora biti tipa 1cm debeo, sa lepo pečenom korom. Doduše ja ga nisam jeo odavno, prija mi povremeno, inače više od toga mi bude previše.
 
Možeš li molim te @marrecar da bukvalno prevedeš ovo... Šta je Leber a šta käse? Zanima me, da ne guglam, hvala 🙂
 
Bukvalan prevod bi bio - "jetreni sir", što nema nikakve logike 😅. Leber - jetra, Käse - sir. Još čudnije je da u normalnom Leberkäse nema sira, a onda ima varijanta koja se zove Käseleberkäse, koja ima sir.
Vikipedija kaže da je reč Käse - sir, u nazivu zbog samog oblika, koji podseća na sir. Leberkäse se koristi kao naziv u Austriji i pokrajini Bajern, dok ga ostali Nemci nazivaju Fleischkäse ili Fleischlaib - "mesnati sir" ili "mesnata..." uh sad ne znam kako bi se laib prevelo, dođe mu kao vekna, komad.

U svakom slučaju, izgleda odvratno, ako si gladan, miriše ukusno, i dovoljno je pojesti jedan. A meni bar jedan na određen period 😅 Nije lagana hrana, a lično preporučujem da se ne jede pre nekih druženja, sastanaka i sličnog, jer se može porediti sa onom našom "podrigušom", nije prijatno. Ali da je kult, kult je, moglo bi lagano da uvedu u unesco kulturno dobro.
 
jel to kao ona nasa(?) mesna vekna (valjda se tako zove, nisam jeo sto godina) sa jajetom u sredini? secam se da je keva pravila to, ali mislim da je sama birala meso, stavi kuvana jaja u sredinu pa ga zarola, a onda u rernu. to sam bas voleo i super je bilo hladno da se jede, obicno u ovo vreme, za praznike.
 
Nije, ovo je fina pašteta od mesa (svega svačega još), oblikovana u veknu, zatim kuvana, a onda na kraju pečena. Ta mesna vekna je valjda od mlevenog mesa? Leberkäse se pravi od jako fino usitnjenog mesa i primesa, bukvalno kao fina pašteta.
 
zove se tako jer je u stvari jetrena pašteta, samo na nemačkom zvuči lepše.
 
Премало се прича о штетности биљних уља, типа зејтин или, не дај Боже, од уљане репице - препуна неких вишенезасићених масних киселина које направе белај. После зашто толико се умире од чуке - а зејтин светиња од састојка, кад видим бабе и осталу рају како похлепно купују згади ми се живот.

Здраве масти - маслиново, кокосово уље, животињске масти, путер и бистри путер (тзв "ги")
 
Премало се прича о штетности биљних уља, типа зејтин или, не дај Боже, од уљане репице - препуна неких вишенезасићених масних киселина које направе белај. После зашто толико се умире од чуке - а зејтин светиња од састојка, кад видим бабе и осталу рају како похлепно купују згади ми се живот.

Здраве масти - маслиново, кокосово уље, животињске масти, путер и бистри путер (тзв "ги")
Sad ako te neki član vidi da govoriš o životinjskim mastima i puteru...
 
Seme jednoroga.jpg
 
Vegeta je tek posebna priča. Prema najnovijim istraživanjima influensera, youtubera i online eksperata, ubila je više Srba nego NATO-ov osiromašeni uranijum.
Jedino što je gore od nje je gluten. On svake godine smanji populaciju Srbije za 50.000. Svako zna nekog ko je umro zbog glutena.
 
U kojoj hrani je gluten?

Sto se tice mesnog hleba. To sto se kod nas prodaje ne lici na pastetu, lici na parizer, ali je veceg formata i vidi se brasno.
I vrlo je ejftino, najeftinija mesna preradjevina.
 
Najjače kad napišu na mleku bez glutena. Čekam još samo na mesu i kupusu da piše... ali mislim da polako prolazi ta manija.
 
Ima i nešto do psihologije, tj. do placeba.

Ima na BBC Earth kanalu emisija "Veruj mi ja sam doktor" i koja je uglavnom saglasna sa onim što ja pratim (znači apsolutna istina :) )

Elem, radili su test gde su podelili ljude u tri grupe. Jednima su dali testeninu bez glutena, drugima sa glutenom i ne mogu da se setim šta su dali trećoj grupi (placebo ili kontrolna grupa)

Naravno, odradili su test da li alergični na gluten i rezultati su bili takvi da su se ljudi koji nisu uzimali gluten osećali bolje, ali su im svi rezultati krvi bili isti.

Sve u svemu, iako nije bilo nikakvih fizioloških promena telu, ljudi koji nisu uzimali gluten su se bolje osećali. Da li su ubedili sebe da im je gluten štetan ili nešto treće, toje već za neko drugo istraživanje.
 
To je ziva istina, sam na sebi to testirao :ROFLMAO:

Tako je i sa koronom i zagađenjem.
 
Vegeta je tek posebna priča. Prema najnovijim istraživanjima influensera, youtubera i online eksperata, ubila je više Srba nego NATO-ov osiromašeni uranijum.
Jedino što je gore od nje je gluten. On svake godine smanji populaciju Srbije za 50.000. Svako zna nekog ko je umro zbog glutena.
Još zanimljivije je kada čitam o biljkama, na društvenim mrežama, youtube i sl. , u pitanju su domaći, gde maltene ne postoji odgovor na neko pitanje koje neko postavi ili napiše nešto o nekoj biljci, a da ne sadrži barem jedan odgovor kako je ta biljka izuzetno otrovna i kako je se treba čuvati. Da je tako, bio bih trilion puta do sada mrtav, obzirom da se maltene čitavog života bavim biljkama.

U kojoj hrani je gluten?
Većina proizvoda od pšenice, oni koji na pakovanju imaju oznaku "E", običan začin za jelo i supu...
 
Za biljke je bitno samo da bude van domašaja dece i kućnih ljubimaca. Inače su, barem na sebi vidim, jako prijatne i opuštajuće - dok ne počnu da ne sarađuju pa ne znam da li se suše ili im je previše vode ili im nešto drugo fali 😭
Ali da su otrovne samo što tu ćute, nisu, čak imaju mnogo veći benefit po kvalitet vazduha u domu. Postoje određene vrste koje mogu da preuzimaju jedinjenja iz vazduha, kao npr. formaldehid, što je ogroman benefit. Bitno je, kao što sam rekao, da ne budu u domašaju dece i ljubimaca, jer neke vrste stvarno mogu biti otrovne po njih.
 
Vrh