Šta je novo?

Hram Svetog Save

Sramota je da se i dalje dozvoljava onim prevarantima da ispred hrama navodno sakupljaju pare za decu. Lično sam čuo jednu ženu koja radi često u paru sa jednim proćelavim likom da je uzela pare za decu sa Kosova a da on ne potroši sve odmah.
 
Sramota je da se i dalje dozvoljava onim prevarantima da ispred hrama navodno sakupljaju pare za decu. Lično sam čuo jednu ženu koja radi često u paru sa jednim proćelavim likom da je uzela pare za decu sa Kosova a da on ne potroši sve odmah.
Ja zaista ne znam zašto iko ikada daje tim ljudima pare...
 
Ево мало сличица по добром светлу. И даље ми није јасан пешачки (не)приступ са јужне и источне стране
20221014_171300.jpg



20221014_171443.jpg


20221014_171520.jpg


20221014_171545.jpg


20221014_171617.jpg


20221014_171621.jpg
20221014_172003.jpg
 
Kad su krenuli sa ornamentikom, onda moraju svuda. Ovako da ostane pola pola će biti manje lepo nego da je nisu radili. I rozete i zvonici i kupole, i ove braon ivice, svuda bi trebalo da ima ornamentike. Sa tim se ne mora žuriti. Neka urade prvo rozete, pa velike zvonike, pa male, i za kraj kupole. To sve može u narednih 10-20 godina.

Može se na našim manastirima naći dovoljno inspiracije

1666013785348.jpeg
ornament2m.jpg


KALENIC_1_IMG_4473-2.JPG
 
Kad su krenuli sa ornamentikom, onda moraju svuda. Ovako da ostane pola pola će biti manje lepo nego da je nisu radili. I rozete i zvonici i kupole, i ove braon ivice, svuda bi trebalo da ima ornamentike. Sa tim se ne mora žuriti. Neka urade prvo rozete, pa velike zvonike, pa male, i za kraj kupole. To sve može u narednih 10-20 godina.

Može se na našim manastirima naći dovoljno inspiracije

Pogledajte prilog 147130
ornament2m.jpg


KALENIC_1_IMG_4473-2.JPG

Upravo tako.

Jedno malo Naupare ili maleni Kalenić sada imaju daleko veće i bogatije rozete nego Hram.

Ne radi se o istom stilu, naravno. Ali eto imamo Oplenac kao primer. On je ceo u belim mermernim svedenim fasadama pa su rozete ipak naglašene crvenom opekom.
 
U unutrašnjosti Hrama su jako lepi reljefi. Tako da neka primene to na spoljašnjost.
 
Ја сам велики љубитељ пластике, али мислим да на ХСС не треба превише. Ово што је сада је права мера. Без њих храм је био превише строг, а овако је добио топлину.
 
Храм Светога Саве

Градилиште и његова околина су и даље недопустиво неуредни, нарочито у делу према Библиотеци. Чуо сам чланицу једне групе туриста (по говору из Хрватске) како, пролазећи од аутобуса из Скерлићеве улице поред оборених делова ограде, неодржаваног зеленила, стаза с поломљеним плочама, блатњавим пречицама, отпацима ... говори нешто о блату. Оправдано, није звучало злобно.































Пристигли делови мозаика:







Бели звучници за светлу подлогу:

Црни звучници за тамну подлогу:



У крипти:










 
Poslednja izmena:
Лако је данас кад ти компјутер све подвлачи и исправља.
 
Neki delovi enterijera Hrama su odlični, ali neki prilično zaostaju, ikonostas najviše. Možda ga je trebalo izraditi u drvetu, jeste da bi to bio kontrast u odnosu na ostatak, ali bi donelo malo topline.
 
Problem sa ikonostasom je taj što na njemu nema ništa "zanimljivo" sa stanovišta ornamentike. To su samo obične šare u reljefu koje se ponavljaju svuda, i treba da izgledaju lepo. Problem je što na kraju imate ukras, ali ne i umetničko delo. Veliki broj ornamenata u Hramu je generički, bez ikakvog teološkog značenja. To je velika propuštena šansa, i nikako nije u skladu sa Vizantijskom umetnošću i crkvenim graditeljstvom, ta umetnost je puna simbola i značenja. Umetnici tog vremena su verovali da svaki centimetar bogoslužbenog prostora treba da ima edukativnu ulogu, tj. bogoslovsku. Da uči i govori o Bogu. Tako da u crkvenoj umetnosti ništa ne bi smelo da bude "slučajno" i "samo lepo", jer je uloga u bogosluženju uvek važnija od estetike. U Hramu imate gomilu stvari koje nemaju poentu, al su tu da simuliraju neke drevne umetničke tradicije, ali samo u izgledu, ne i u duhovnom značenju. Ne znam zašto je to tako :(
Uzmite primer ikonostasa u Bigorskom manastiru MPC. Svaki reljef je scena ili priča iz Biblije. I onda vidite Hram, sa metrima i metrima CNC reljefa, loze i cvetića. NE bih da budem oštar, al definitivno propuštena šansa. Naravno ne u celom Hramu, ali na nekim ključnim mestima...
Ikonostas.jpg
 
Lepo rečeno, ceo Hram mi više deluje kao turistička atrakcija, a ne duhovno mesto, mesto za molitvu... to će mu izgleda biti sporedna uloga..
 
Рекао је лепо патријарх Павел да има да е град док има србаља. За неколико деценија док стасају нови људи..
 
Vrh