Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ovako je to izgledalo. Tako reći rezervat, ali ne prirode.

IMG_1196.JPG
 
Zato što sam šetao tuda, i to ne jednom, pa znam koliko je to ne samo dobar nego i jedinstven prostor. Nešto čak i izdaleka slično ne postoji nigde drugde na tvrđavi. Kad god prolazim ovuda bacim pogled na korov, na raspadnute slogove cigala na paletama koji tako napola srušeni stoje godinama nedirnuti, na propalu i zaboravljenu ogradu, na nakrivljena drvena vrata obrasla bršljanom i puzavicama koja se više i ne mogu otvoriti, pa mi bude žao kako besmisleno traćimo tako veliki potencijal. Zato sam se sad ponadao, a odmah posle ponovo razočarao.
Dobro, i sada više ne izgleda tako, sada je prostor uredan i izgleda mnogo pristojnije. I cela tvrđava, svaki njen deo ima "veliki potencijal". Od malena slušam kako moja zemlja ima "veliki potencijal". To je postala izlizana, šuplja floskula. Ovi ljudi zaista nešto rade, to se vidi, rade dobro i organizovano, sa planom i u okviru svojih resursa.
Da li želimo to famozno redovno i tekuće održavanje tvrđave? Da svakog dana majstori dobijaju radni nalog: "idi tu i tu i popravi pukotinu na bedemu/ stavi 2-3 kamena/cigle tamo gde fale..."? I zbog toga treba da uzimaju vozilo, da voze do iznamljenog stovarišta sa plaćenim čuvarom u nekom predgrađu da bi vratili nazad malu količinu materijala koju je neko već odvezao sa tvrđave? Naravnio da ne. Ovo je jedan dobar primer optimizacije organizacije posla.
Dokle god ovaj deo ne bude u planu za rekonstukciju (a možda i jeste, samo mi ne znamo, kao što do pre dva dana nismo znali šta je zapravo na fotografijama) dokle god ne postoji projekat za rekonstukciju (a možda i postoji, ali čeka na red za realizaciju), logično je da ima neku drugu namenu i pohvalno je što neko tamo ipak smatra da i "depo građevinskog materijala" ne sme da izgleda kao deponija šuta pored puta nego mora da izgleda uredno i održavano. I to je takođe slika tvrđave i slika Beograda.
A ako na Akropolju ili Rimskom forumu imaju praksu da odvoze kamenje i čuvaju ga negde na obodu Atine/Rima dok ne dođe vreme da se iskoristi u rekonstrukciji, tada ću svakako da preispitam da li sam u pravu....
 
Да је неког реда, простор иза старе зграде Бека где су никле оне зградурине би био складиште опеке за тврђаву уместо овог.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Dobro, i sada više ne izgleda tako, sada je prostor uredan i izgleda mnogo pristojnije. I cela tvrđava, svaki njen deo ima "veliki potencijal". Od malena slušam kako moja zemlja ima "veliki potencijal". To je postala izlizana, šuplja floskula. Ovi ljudi zaista nešto rade, to se vidi, rade dobro i organizovano, sa planom i u okviru svojih resursa.
To za veliki potencijal nije floskula, to je tužna istina, oko nas je toliko potencijala jer ništa nije iskorišćeno, za razliku od ostalih država.
Ko radi dobro i organizovano, Beogradska tvrđava? Hahahahahahahahahaaha

Da li želimo to famozno redovno i tekuće održavanje tvrđave? Da svakog dana majstori dobijaju radni nalog: "idi tu i tu i popravi pukotinu na bedemu/ stavi 2-3 kamena/cigle tamo gde fale..."? I zbog toga treba da uzimaju vozilo, da voze do iznamljenog stovarišta sa plaćenim čuvarom u nekom predgrađu da bi vratili nazad malu količinu materijala koju je neko već odvezao sa tvrđave? Naravnio da ne. Ovo je jedan dobar primer optimizacije organizacije posla.
Dokle god ovaj deo ne bude u planu za rekonstukciju (a možda i jeste, samo mi ne znamo, kao što do pre dva dana nismo znali šta je zapravo na fotografijama) dokle god ne postoji projekat za rekonstukciju (a možda i postoji, ali čeka na red za realizaciju), logično je da ima neku drugu namenu i pohvalno je što neko tamo ipak smatra da i "depo građevinskog materijala" ne sme da izgleda kao deponija šuta pored puta nego mora da izgleda uredno i održavano. I to je takođe slika tvrđave i slika Beograda.

O kakvoj optimizaciji posla pričaš??? Pa Tvrđava nema zaposlene na redovnom (niti bilo kakvom) održavanju. A i sam, kako kažeš, mada ne znam zašto, "famozan" pojam redovnog održavanja nije nešto što im je poznato. Pa koliko stvari im se raspada pred očima, od kojih je pola bar moglo u startu da se reši malom intervencijom?! Mada, da budem fer, oni na tvrđavu verovatno retko dolaze, kancelarije su im čak na Terazijama. Toliko o optimizaciji, kad sedište preduzeća koje se brine o tvrđavi nije na tvrđavi. A kako i da bude, kad se ona raspada.

Što se "depoa građevinskog materijala" tiče, mogli su da ga stave između parkinga i Zvezdinih terena, tu niko ne prolazi, niko ne vidi, a ima kolski pristup. Ali Zvezdi se to verovatno ne bi dopalo, a to je bitnije od toga da li se nama sviđa...
 
Ti pričaš o prošlom vremenu, i tačno do sada nije bilo redovnog održavanja, a ja pričam o budućem vremenu. Za redovno održavanje mora da postoji i neko skladište materijala na samoj lokaciji. Kao što se ljudi bune zato što se "depo" nalazi tu gde se sada nalazi, naći će se neko ko će se buniti zato što se nalazi na nekom drugom mestu.
Ljudima se ne može ugoditi, naročito ako unapred pristupaju sa negativnim predubeđenjem ili stavom.
Na primer: "sedište JP-a se ne nalazi na Tvrđavi već na Terazijama". OK, a gde bi na tvrđavi trebalo da se nalazi kancelarijski prostor u koji bi se uselilo JP Beogradska tvrđava, u koju to zgradu? Nemoj da smo baš za sve negativni. Ukazivali smo na loše stanje objekata, ali smo svedoci i da se radi i da se sređuju jedan po jedan, da postoji kontinuitet poslednjih godina. Jednog dana će na red doći i taj mali magacin u donjem gradu, a možda rekonstuišu od temelja i neku zgradu u Gornjem gradu pa se tu presele kancelarije JP... ali za sve to treba vremena. Ne može sve odmah. Bilo bi krajnje neodgovorno da tako malo JP vodi istovremeno nekoliko projekata restauracije na tvrđavi. To je možda Vesićev način, ali to nije dobro.
 
Ne vodi nigde. Završava se posle desetak metara. To mi je uvek bilo pomalo čudno pošto bi trebalo da je ovaj kraj tunela veoma blizu prolaza iza barutnog magacina.

Pogledajte prilog 143783

Unutra je samo nekoliko polomljenih kamenih đuladi

Pogledajte prilog 143784

I jedan kamen na kome se nazire neki tekst.

Pogledajte prilog 143785
Ту вероватно и јесте био пролаз, јер се на тој локацији налазио други барутни магацин који је у неком тренутку дигнут у ваздух. Зато и постоји онаква "литица" изнад, јер је однето у експлозији
 
Ту вероватно и јесте био пролаз, јер се на тој локацији налазио други барутни магацин који је у неком тренутку дигнут у ваздух. Зато и постоји онаква "литица" изнад, јер је однето у експлозији
I Arahne-ov odgovor ispod.
 
Ti pričaš o prošlom vremenu, i tačno do sada nije bilo redovnog održavanja, a ja pričam o budućem vremenu. Za redovno održavanje mora da postoji i neko skladište materijala na samoj lokaciji. Kao što se ljudi bune zato što se "depo" nalazi tu gde se sada nalazi, naći će se neko ko će se buniti zato što se nalazi na nekom drugom mestu.
Meni ne smeta depo na Tvrđavi, meni smeta tvoje pravdanje istog nepostojećim redovnim održavanjem. Ako si toliko siguran da je došlo novo doba za tvrđavu, mogu da postujem ovde listu manjih problema koji mogu brzo da se reše i time spreče veći. Neki čak i ne zahtevaju građevinsku intervenciju (npr delovi dekorativnog osvetljenja koji ne rade od kako su postavljeni). Pa im pošalji mejl i da vidimo šta će da odgovore.

Ljudima se ne može ugoditi, naročito ako unapred pristupaju sa negativnim predubeđenjem ili stavom.
Na primer: "sedište JP-a se ne nalazi na Tvrđavi već na Terazijama". OK, a gde bi na tvrđavi trebalo da se nalazi kancelarijski prostor u koji bi se uselilo JP Beogradska tvrđava, u koju to zgradu? Nemoj da smo baš za sve negativni. Ukazivali smo na loše stanje objekata, ali smo svedoci i da se radi i da se sređuju jedan po jedan, da postoji kontinuitet poslednjih godina. Jednog dana će na red doći i taj mali magacin u donjem gradu, a možda rekonstuišu od temelja i neku zgradu u Gornjem gradu pa se tu presele kancelarije JP... ali za sve to treba vremena. Ne može sve odmah. Bilo bi krajnje neodgovorno da tako malo JP vodi istovremeno nekoliko projekata restauracije na tvrđavi. To je možda Vesićev način, ali to nije dobro.

Što se tiče prostorija na tvrđavi, prostorije levo od Vidin kapije, Zindan kapija, vojna kuhinja u donjem gradu...
Što se tiče odgovornosti, ne vidim šta bi bilo neodgovorno u više projekata odjednom. Ne radi se o običnim gradilištima, već o rekonstrukciji i restauraciji, što su bitno sporiji procesi, te je lakše nadgeldati ih.
Takođe, sve što se sad radi je bilo u planu već više od deset godina. Imajući u vidu tvoj optimizam, je l' imaš neke informacije o lustraciji u ovom preduzeću i institucijama koje mu određuju budžet?
 
Meni ne smeta depo na Tvrđavi, meni smeta tvoje pravdanje istog nepostojećim redovnim održavanjem. Ako si toliko siguran da je došlo novo doba za tvrđavu, mogu da postujem ovde listu manjih problema koji mogu brzo da se reše i time spreče veći. Neki čak i ne zahtevaju građevinsku intervenciju (npr delovi dekorativnog osvetljenja koji ne rade od kako su postavljeni). Pa im pošalji mejl i da vidimo šta će da odgovore.
Smeta ti "moje reagovanje" ? Stvarno? Šta da ti kažem, moraćeš da me istrpiš.
Ako ti je stalo do tvrđave, pošalji njima, ne meni. Izgleda da ti je više stalo da se raspravljaš samnom, nego da se nešto konkretno učini.
Nemoj ti meni ili bikome drugome da daješ zadatke, ako misliš da nešto treba - potrudi se, uradi to sam.
A na dekorativno osvetljenje možemo da zaboravimo. Ako budu uvodili restrikcije struje, prvo na čemu će se štedeti je - dekorativno osvetljenje, po celom gradu. Ko se do sada ugradio - ugradio se.

Što se tiče prostorija na tvrđavi, prostorije levo od Vidin kapije, Zindan kapija, vojna kuhinja u donjem gradu...
Što se tiče odgovornosti, ne vidim šta bi bilo neodgovorno u više projekata odjednom. Ne radi se o običnim gradilištima, već o rekonstrukciji i restauraciji, što su bitno sporiji procesi, te je lakše nadgeldati ih.
Takođe, sve što se sad radi je bilo u planu već više od deset godina. Imajući u vidu tvoj optimizam, je l' imaš neke informacije o lustraciji u ovom preduzeću i institucijama koje mu određuju budžet?
Pa jes... samo što je u vojnoj kuhinji već smešten deo Arheloškog intstituta SANU. Zindan kapija kao kancelarijski prostor? Očigledno nisi video fotografije kao to izgleda, koliki je prostor, kakvi su hodnici, svodovi, dnevna svetlost... nema veze, videćeš kada završe rekonstrukciju koja je sada u toku. Isto važi i za Vidin kapiju.
Možda ti ne vidiš problem u više paralelnih projekata, ali ja vidim. Nedostatak dovoljno stručnih i iskusnih ljudi u ovakvim restauracijama da mogu da budu angažovani na više mesta u isto vreme, za početak. Nemamo to ni za rekonstrukcije običnih ulica. Zatim - pare. Potom - kretanje posetilaca i opšti doživljaj boravka na tvrđavi. Itd, itd. I nikome neće pasti kruna sa glave ako se rekonstrukcije rade sukcesivno.
I ne nemam informacije, ali sam optimista jer vidim šta je sve rekonstruisano u poslednjih nekoliko godina i nemam neke velike zamerke (osim za česmu Mehmed Paše, ali to je već priča za sebe).
 
Smeta ti "moje reagovanje" ? Stvarno? Šta da ti kažem, moraćeš da me istrpiš.
Ako ti je stalo do tvrđave, pošalji njima, ne meni. Izgleda da ti je više stalo da se raspravljaš samnom, nego da se nešto konkretno učini.
Nemoj ti meni ili bikome drugome da daješ zadatke, ako misliš da nešto treba - potrudi se, uradi to sam.
A na dekorativno osvetljenje možemo da zaboravimo. Ako budu uvodili restrikcije struje, prvo na čemu će se štedeti je - dekorativno osvetljenje, po celom gradu. Ko se do sada ugradio - ugradio se.


Pa jes... samo što je u vojnoj kuhinji već smešten deo Arheloškog intstituta SANU. Zindan kapija kao kancelarijski prostor? Očigledno nisi video fotografije kao to izgleda, koliki je prostor, kakvi su hodnici, svodovi, dnevna svetlost... nema veze, videćeš kada završe rekonstrukciju koja je sada u toku. Isto važi i za Vidin kapiju.
Možda ti ne vidiš problem u više paralelnih projekata, ali ja vidim. Nedostatak dovoljno stručnih i iskusnih ljudi u ovakvim restauracijama da mogu da budu angažovani na više mesta u isto vreme, za početak. Nemamo to ni za rekonstrukcije običnih ulica. Zatim - pare. Potom - kretanje posetilaca i opšti doživljaj boravka na tvrđavi. Itd, itd. I nikome neće pasti kruna sa glave ako se rekonstrukcije rade sukcesivno.
I ne nemam informacije, ali sam optimista jer vidim šta je sve rekonstruisano u poslednjih nekoliko godina i nemam neke velike zamerke (osim za česmu Mehmed Paše, ali to je već priča za sebe).

Ne znam što imaš potrebu tim tonom da se raspravljaš... Smeta mi način na koji si reagovao zato što si argumentovao netačnim informacijama. Nemam šta da te trpim ili ne, ovo je forum i svako ima pravo da kaže šta god hoće, ali i da bude prozvan kad pogreši.
Što se prostora tiče, znam kako izgleda, ali i kako može da se obnovi jer sam video po Evropi. I sam si rekao da su mali, ne treba im gomila kancelarija.
Ako si upoznat sa izvođenjem projekata, a dovoljno si dugo ovde da jesi, znaš da postoji stručni nadzor.
Što se mejla tiče, kažem ti baš zato što jesam slao mejlove i prijavljivao, uvek bez odgovora i reakcije. Jedina reakcija ikad je bila popravljanje otpale/odvaljene ploče na ćošku Mehmed-pašine česme nedugo nakon obnove, kad sam rekao da ću se obratiti turskoj ambasadi ako ne poprave.
 
Ne znam što imaš potrebu tim tonom da se raspravljaš...
A ne smeta ti ton kojim si se ti meni prvi obratio (nisam ja tebi)? Ako ti sam sebi daješ za pravo da se tako prvi obraćaš nekome i da mu još poturaš neke stvari koje nije napisao, ne očekuj ništa bolje, koliko god mislio da si u pravu.

Smeta mi način na koji si reagovao zato što si argumentovao netačnim informacijama.
Koje "netačne informacije"? Da matrijal sa deopa treba da ostane tu gde jeste da bi mogao da se korsti (futur) u redovnom održavanju? Nisam ti ja kriv što si ti razumeo na pogrešan način.
Što se prostora tiče, znam kako izgleda, ali i kako može da se obnovi jer sam video po Evropi. I sam si rekao da su mali, ne treba im gomila kancelarija.
To nije "obnova" već adaptacija. I obožavam to "može" ali da neko drugi polomi mozak da smisli kako da se izvede nečija muzička želja i da se ni ne pita institucija za koju je taj dušebrižnik zaželeo da treba da koristi taj prostor.
I nisam rekao "da su mali i da im ne treba gomila kancelarija". To je još jedna stvar koju mi spočitavaš da sam napisao, a nisam.
Ako si upoznat sa izvođenjem projekata, a dovoljno si dugo ovde da jesi, znaš da postoji stručni nadzor.
Tako je. I? U čemu je problem? To je samo jedan deo priče. Koliko firmi imamo, radnika, stručnih sa iskustvom u ovakvim poslovima? Da li budžet tvrđave omogućava da se istovremeno finansira više rekonstrukcija (i nadzora)? Ne. To je budžetska institucija koja raspolaže sa onoliko novca koliko joj je namenjeno.
Što se mejla tiče, kažem ti baš zato što jesam slao mejlove i prijavljivao, uvek bez odgovora i reakcije. Jedina reakcija ikad je bila popravljanje otpale/odvaljene ploče na ćošku Mehmed-pašine česme nedugo nakon obnove, kad sam rekao da ću se obratiti turskoj ambasadi ako ne poprave.
Opet, nisam ti ja kriv što ti imaš problem sa njima. Da li si im se obraćao na isti način kao i meni ovde, da li im tvoji mailovi idu u Junk da su odustali od odgovaranja na baš svaki email, da li su te procenili kao nekog neozbiljnog koji nije vredan odgovora, ili ih je baš briga - to ti vidi sa njima, ja u to nemam nameru da se mešam.
 
Ne znam što si svađalački raspoložen i šta ti je danas, ali nije ni bitno, mislim da od prepucavanja ovde nema vajde. Srećno u tvom optimizmu i nadam se da si u pravu.
 
Da li želimo to famozno redovno i tekuće održavanje tvrđave? Da svakog dana majstori dobijaju radni nalog: "idi tu i tu i popravi pukotinu na bedemu/ stavi 2-3 kamena/cigle tamo gde fale..."? I zbog toga treba da uzimaju vozilo, da voze do iznamljenog stovarišta sa plaćenim čuvarom u nekom predgrađu da bi vratili nazad malu količinu materijala koju je neko već odvezao sa tvrđave? Naravnio da ne. Ovo je jedan dobar primer optimizacije organizacije posla.
Dokle god ovaj deo ne bude u planu za rekonstukciju (a možda i jeste, samo mi ne znamo, kao što do pre dva dana nismo znali šta je zapravo na fotografijama) dokle god ne postoji projekat za rekonstukciju (a možda i postoji, ali čeka na red za realizaciju), logično je da ima neku drugu namenu i pohvalno je što neko tamo ipak smatra da i "depo građevinskog materijala" ne sme da izgleda kao deponija šuta pored puta nego mora da izgleda uredno i održavano. I to je takođe slika tvrđave i slika Beograda.
A ako na Akropolju ili Rimskom forumu imaju praksu da odvoze kamenje i čuvaju ga negde na obodu Atine/Rima dok ne dođe vreme da se iskoristi u rekonstrukciji, tada ću svakako da preispitam da li sam u pravu....

Da, mi želimo redovno i tekuće održavanje tvrđave, ali to ne postoji. Iako u to ne mogu da budem siguran, mislim da se varaju svi koji zamišljaju da negde u preduzeću "Beogradska tvrđava" postoji neki klasični majstor koji negde čuva mistriju i džak cementa pa onda popravlja sitnije probleme na bedemima. Pitanje je postoji li uopšte i posebna služba održavanja ili je "Beogradska tvrđava" zadužena samo za eksploataciju i bezbednost. U životu nisam na tvrđavi video neku malu popravku u vidu nekoliko novih uzidanih cigli, dakle nešto što jedan zidar može da uradi za jedan radni dan. Njihov maksimum je da da nađu nekoliko drvenih letvi i greda kojima podboče cigle da se ne sruše, ili da stave ogradu da neko ne nastrada. Sećate li se davne Beobuild sage o rupi u asvaltu tik pored česme, koja je tako stajala valjda čitavu godinu dana iako je bila na glavnoj aleji i iako je bilo dovoljno u nju sasuti jedna kolica peska, pa da ljudi bar ne lome noge? Međutim nisu imali nikoga da to uradi. A letvama podbočenih i opasno nestabilnih zidova i dalje imate puno.

U koloni po jedan. Ograda stiti dve rupe i pravi red do jedine cesme koja ovde radi. I to tako stoji. Bog te pita od kad i do kad.

IMG_9303_resize.jpg

Kad nešto treba uraditi oni prvo obaveste Zavod za zaštitu spomenika pa traže dozvolu, pre ili posle toga se radi projekat predloženih promena, onda Zavod to dozvoljava, onda se traži firma koja će biti izvođač, onda se traže pare iz budžeta, pa kad jednom izaberu ko će to da radi, onda se čeka da pare stvarno budu uplaćene, i tek ONDA počinje opravka. Zbog takvog sistema rada se umesto čestih i malih popravki rade retke ali velike. Kad neki deo tvrđave dovoljno propadne, onda rekonstrušu ceo taj deo (recimo ranije kapija i bedemi oko Sahat kule ili sada Zindan kapija).

Posledica tog sistema rada je da je lokalno stovarište sasvim beskorisno. Nema nikoga kome bi često trebale cigle i kamen koji je uskladišten negde blizu, jer takve stalne opravke ne radi niko. A kad na red dođu velike opravke, onda firma koja to radi ionako mora da formira čitavo ograđeno gradilište, pa da tu kamionima dovuče skele, radnu opremu, mašine i sav potrebni materijal. Naprimer cigle se kupuju nove, jedino se koristi stari obrađeni kamen ako postoji. A toga ima malo. Međutim on i tada mora da bude pored dela tvrđave koji se popravlja, a ne negde u Donjem Gradu odakle bi ionako morali da ga dovlače kamionima u Gornji grad pošto taj kamen prvo nekako utovare u iste te kamione (jer, pošto nije pravo stovarište, dole nema ni dizalica ni platformi za utovar). A onda je svedeno gde je taj kamen do tada čuvan, u zoni tvrđave ili izvan nje.

Zbog toga je stovarište građevinskog materjala unutar tvrđave samo traćenje dragocenog prostora i ne doprinosi ničemu. Zar ovako nije lepše (ali bez ove nove ograde)?

IMG_8943.JPG


Zašto bi sad tu morali ponovo donositi cigle i kamen da tu bez veze stoje sledećih 30 godina? Treba ograditi ruševine barutane i to je dovoljno. Ostali prostor treba da bude slobodan za pristup (sa jednom pešačkom stazom oko barutane i tik ispod Miocenskog spruda). Naravno, pošto je ovo i arheološko nalazište, za kasnije treba videti kako da se konačno uredi, ali omogućivanje pristupa i klasični, dobro održavani zeleni travnjak izvan uske šetne staze je sasvim dobar početak.

Kamen mora biti tamo gde se radi (primer rekonstrukcije Zindan kapije)

IMG_2728.JPG


A ugrađene cigle izgledaju nove, sve su iste, pa verovatno nisu one koje su bile čuvane u Donjem gradu.

IMG_2732.JPG
 
Poslednja izmena:
Zuma, opet si počeo da se raspisuješ u kilometarskim postovima oko perifernih stvari i nepostojećih problema da bi samog sebe ubeđivao da si u pravu... kao sa Lorencom Braunom naslikanim za zidinama tvrđave. :)
Za uređenje ovog prostora je potreban je prega - projekat, planiranje, vremenski okvir za njegovo izvođenje, pare.... Jedino ti tvrdiš da će tako da stoji još 30 godina. Neće.
Zar ti nije palo na pamet da je prostor ograđen i zbog toga što - iz nekog razloga nije bezbedan?

Sada se rade rekonstrukcije na drugim lokacijama na tvrđavi. Neću opet da nabrajam šta je sve rekonstuisano poslednjih godina, a na sve te probleme smo i mi ukazivali na forum. I rešenisu i rešavaju se, kao sa trenutno aktuelnom rekonstrukcijom kompleksa Zindan kapije.
Ne može sve odjednom i istovremeno, jednog dana će i ova lokacija doći na red.

I pokušaj makar jednom da ne mora da tvoja bude poslednja.
Ovo je samo privremneo raščićen prostor, dok ne dođe vreme za rekonstukciju, nije vredno ovolike priče.
 
Poslednja izmena:
Znam za problem zaostalog ekspoloziva. Međutim rizični deo je sada verovatno ograničen samo još na prostor barutane i zato sam rekao da se ona ogradi. Sav ostali prostor je prekopan tokom više akcija arheoloških istraživanja, a zatim i korišćen kao stovarište gde su na tlo direktno iz kamiona bile izbacivane tone teškog novog kamenja i cigli, pa ne verujem jedna strogo površinska staza i travnjak predstavljaju veći bezbednosni rizik za čoveka od 100 kila koji samo hoda po delu tako ispitane površine, nego što su predstavljali za radnike stovarišta ili arheologe koji su tu kopali.

Što se tiče predviđanja bliske budućnosti ovog prostora ja se u mom oslanjam se na kompleksnost konačnog rešenja (arheološki nalazi, podzemne vode, problem male barutane, razminiranje barutane) zbog čega će vlasti biti nevoljne da se upuštaju u sve to, na dosadašnje iskustvo i činjenicu da retko koja nova intervencija uređenja prostora u koju je utrošen novac (kao ovo čišćenje i nova ograda) bude zamenjena bilo čim boljim u vremenskom okviru kraćem od par decenija. Dok si ti optimista. I to je takođe u redu, ali ostaje da se vidi u koju se osnovu predviđanja možemo više pouzdati.

Primedba "čija je reč poslednja", nije fer u ovakvim diskusijama jer praktično sagovorniku unapred zabranjuje odgovor bez obzira na argumente i to šta je sve ostalo nedorečeno. Plus što je karakterni napad. Ja jednostavno smatram da je kombinacija vrednosti ovog prostora (pogotovo što je čak i dodatno zakonom izdvojen i zaštićen kao posebno vredan) i vremena tokom kog on stoji zapušten i nepristupačan ipak prevelika, pa da implicitna najava da će tako biti i u doglednoj budućnosti uopšte nije mala stvar. Dodatno, linijski park i rekonstruisana Vodena kapija 1 (koja je bukvalno preko puta), koja priobalnim šetačima otvara prolaz kroz bedem, će upravo ovde dovesti nove desetine hiljada ljudi dnevno. To je moj jedini razlog za insistiranje na ovome. Nema tu ništa lično, a pogotovo nemam potrebu da se posle ovoliko godina dokazujem, pa ne znam zašto ovako reaguješ.
 
Poslednja izmena:
Zuma, biću kratak, jer nemam puno vremena, u žurbi sam.

Nema potrebe da se osećaš uvređeno, to je više bila šala. Mislim da sve ovo shvataš preozbiljno.


Danas sam imao priliku da prošetam Donjim gradom, i video sam kako izgleda uživo: pristojno ograđeni prostor, u njemu manje gomile kamenja i starih cigli razvrstanih po vrsti i veličini, i jedan poseban deo u kojem su neke kabaste stvari pokrivene zelenim najlonom. Odaje izgled domaćinski vođene firme, za razliku do sada (kako divlja deponija šuta zarasla u vegetaciju, ograđena narandžastom folijom).
Sada može da se priđe i kroz ogradu razgledaju zidine, ulaz u veliku barutanu i ostaci magacina br 4.
U pravu si da je prostor izuzetan i da ga treba urediti. I čak mislim da je i to posredi - da se prikaže "dosnosiocima odluka" kako bi mogle da se dobiju pare za projekat uređenja.

Ne znam da li nekakav projekat već postoji, ali onako laički bi rekao ja su ostaci magacina br. 4 veliki problem. Na fotografjama se ne vidi, ali to nisu samo zidovi sa kojih "fali deo i krov", detonacija je pocepala zgradu, vide se da je bar jedan deo nakrivljen... pitanje je statičke stabilnosti, pitanje je i integriteta zidova, cigli... i pored opasnosti od zasotalih MES, mislim da su te zidine velika opasnost za posetioce.... a i onako laički - ruku na srce - taj magacin "jede prostor". "Struka" bi me verovatno optužila za divljaštvo, ali da je ja pitam (a naravno ne pitam se) ja bih te zidine uklonio, možda ostavio metar iznad tla da se vidi da je tu nekafda ipak nešto bilo, i oslobodio i prilaz i pogled. Streljate me :)



A na gradilištu kapije Karla VI - jedini trag radnika je jedan žuti prsluk okačen na skelu :) možda su baš tada bili na ručku, otkud znam :)
Ali makar potvrđuje moju tezu da ovde, na tvrđavi, nije dobro voditi više projekata istovremeno...
 
Obojena panorama tvrdjave. Da su okolnosti bile drugacije i ovakvo stanje bilo sacuvano, ovde bi samo bilo potrebno uraditi nekoliko restauracija, pejzazno planiranje, malo sminkanja i imali bi savrsenu vizuru. Nista za dodati, ni za oduzeti.


AL9nZEXEbowf8oQXo_PiX_58SXExRKvDqJb52bBt6jhJUp-6onimxyp88KWonZ23rQrQmkACC3jNYRx2F_5K87m5_6xXbXxchAiZlbShZ-zGesBF_kAqlkeVSUMj1pAepg735V5eRrSPKJxPQKVe1DPonmwRVg=w1920-h608-no
 
Једино што је ова панорама без победника и великих степеница.
 
Zasto ne ugradjuju originalne cigle kad ih vec ima toliko?
 
Vrh