Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Izlazak od 'Rimskog bunara' na plato. :(

1021s.jpg


1010s.jpg


1020s.jpg


1034s.jpg


1031s.jpg
 
Ово ми је драго што су почели да комерцијализују просторије које су до скоро служиле као пишаонице.
 
Ове изложбе где се затрпа леп простор паноима јако руже Калемегдан. Имају огромни Трг републике, имају онај бесмислени Цветни трг, имају пиацету у Сремској и прљави зид испод ње… ако већ инсистирају на постављању паноа.
 
Савет за борбу против корупције оценио је у извештају о изградњи кабинске жичаре на траси Калемегдан - парк Ушће, да су прекршена бројна правила и неколико закона и да Влада Србије треба да стави ван снаге закључак којим је усвојила споразум о сарадњи на реализацији пројекта.
 
Београдска тврђава

На капији Карла Шестог још нисам видео раднике ...





... сем ове жене данас која је неким уређајем испитивала зид:







Видин-капија

Зар у сваком увученом делу мора да буде нечистоћа и ђубре ...?



























Ограда око Академије је сређена и постављена је лепа скулптура Икара у делу дворишта према раскрсници. Не ваља, само, то што се с раскрснице она не види од рекламног паноа на ћошку, поред ограде (десно, не види се на слици) ...


 
Poslednja izmena:
Kada je porusena unutrasnja Sava kapija (kod Mracne kapije)?
 
Fascinantno je kako su austrijski graditelji dobro napravili te lukove u kapijama.
 
Зар у сваком увученом делу мора да буде нечистоћа и ђубре ...?






AKo se ostave tako da zvrje kao sada bice djubre i ljudski izmet...

Postoji više načina da se to oživi. Na primer u Turskoj sam viđao, satavi se staklo a unutra bude izloženo oružje, nošnje, ili uopšte neka postavka iz vremena same kapije.

A može i da se komercijalizuje, ali da bude prikladno kao ova radnja sa mapama.
 
У ове нише по капијама и зидинама су могли да преселе продавце сувенира који сада руже споменике дуж главне стазе у Калемегданском парку.
 
Da ponovim nesto sto je vec sto puta receno, tvrdjava zasluzuje staze od kamena, bio to granit, kocke, kaldrma sta god, onaj asfalt sramotno izgleda. A i Kalemegdan takodje, tako lep park a deluje tako jeftino.
 
Jedno je kako nešto "izgleda" kada se "gleda" (što je i ovako - lična i subjektivna kategorija) a sasvim drugo je kako se ponaša u stvarnom životu (veoma merljivo).
 
Београдска тврђава

Настављају се радови на, поред, око и унутар зидина Зиндан капије:
























Радује ме што су уклонили таблу о угроженој безбедности на срамотно лошем енглеском језику и заменили је стандардном информативном таблом на српском и солидном енглеском (десно на слици):













...............
Да ли се ова клупа рачуна као "Софијина клупа" која је некада стајала на Краљевом равелину:




 
Poslednja izmena:

Холандија донирала Београду 20.000 луковица нове врсте лала


Чланица Градског већа Ружица Белановић посадила је данас на Калемегдану, заједно са Аном Сиетске Бринкс, заменицом амбасадора Краљевине Холандије, саднице нове врсте лала назване по српској архитектици Јелисавети Начић. Догађају је присуствовала и Наташа Шишаковић, извршна директорка Јавног комуналног предузећа „Зеленило – Београд”, као и радници овог градског предузећа.

Ружица Белановић је истакла да је Град Београд веома захвалан Амбасади Холандије на овој донацији, као и на чину пажње јер је нова врста лале понела име „Јелисавета”, по првој српској архитектици.

– Нову врсту лале видећемо на пролеће и у њеним лепим листовима уживаће како становници главног града тако и туристи који посећују наш Београд, посебно Калемегдан, који је симбол нашег главног града. Уз захвалност амбасади, надамо се да ћемо и убудуће наставити лепу досадашњу сарадњу – истакла је Белановићева.

Заменица амбасадора Краљевине Холандије Ана Сиетске Бринкс истакла је да је на овај начин донирано укупно 20.000 луковица граду Београду.

– То је симбол нашег заједничког учешћа на пројекту „Зелени градови”. Влада Републике Србије заиста има велику амбицију у оквиру овог пројекта где је планирала да до 2025. године 25 одсто урбаних површина буде покривено зеленилом. Зато смо у Холандији основали асоцијацију са седам наших компанија које Србији настоје да помогну да оствари тај свој циљ. Желимо да лала „Јелисавета” буде симбол наше заједничке сарадње и да Србија што лакше оствари тај циљ – истакла је Ана Сиетске Брикс.

Креатор нове сорте Јос Белен рекао је да је за нову врсту било потребно 20 година истраживања. Како је напоменуо, реч је о врсти која се истиче шаренилом боја и која је погодна како за садњу на јавним зеленим површинама тако и као резано цвеће у кућним условима.

7d8a4f36d5a1c0681818411ad91ab778_6969154004.jpg


 
Београдска тврђава, Зиндан-капија





































У својој претходној објави сам написао:
Радује ме што су уклонили таблу о угроженој безбедности на срамотно лошем енглеском језику ...
а табла се види да и даље стоји две слике испод.
 
Београдска тврђава

Постоји ли оправдан разлог да се не обнови кула горе на зидинама - до пуне висине? Увек ми недостаје када погледам горе. Као и друге куле којих више нема на бедемима.
Као нестручњаку ми се чини да то не би било тешко и скупо, а знатно би допринело изгледу Тврђаве.




Новембарске руже




























Леополдова капија
 
Postoji kod nasih ljudi taj nekakav prokleti mentalitet, sve sto se istakne kao lepo da se brze bolje unistii, ucini mizernim kao sto je dusa tih sto unistavaju. Iz cistog cefa i inata.
 
Vrh