Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Da li postoje ikakvi tragovi tvrdjave na Ratnom ostrvu?
 
Nekoliko fotki sa Usca, poslednja mi je omiljena, Loh Nes zastitnica Linijskog parka ispod tvrdjave. Ptice su zato u svom carstvu.

20220806_143423.jpg
20220806_143159.jpg
20220806_143144.jpg
20220806_140957.jpg
20220806_140923.jpg
20220806_140943.jpg
 
Месечева капија је већ дуго у реконструкцији:
20220809_215511.jpg

Али, неки елементи су нови. Ташмајдански кречњак се сигурно лепше сија, и слика, под Сунцем, али шта је - ту је:
20220809_215439.jpg
 
Tу беше прво треба да се одради разминирање прво.
 
Ček, jel su to raščićene ruševine magacina uništenog u bombardovanju 1944?
 
Ima i vest na sajtu JP Bb Tvrdjava


Обавештавамо посетиоце Београдске тврђаве и парка Калемегдан, да је у току уређење Депоа грађевинског материјала на Доњем граду. Предметни метаријал ће бити уредно очишћен, сложен и локализован.
Комплекс који обувата Београдску тврђаву и парк Калемегдан је најпосећенија туристичка локација у Београду, а запослени у ЈП „Београдска тврђава“ се свакодневно труде да посетиоци уживају у свим знаменитостима и лепотама на овом простору.
Свим суграђанима и туристима желимо да уживају у летњим шетњама и истраживањима културно историјских споменика. Овим путем апелујемо да заједно чувамо наше културно наслеђе.
 
A ja sam se ponadao da čiste taj prostor da bi ga najzad otvorili za posetioce! Kakva naivnost.

Posle decenija u kojima je izgledao kao zapušteno stovarište cigala i lomljenog kamena, sada će izgledati kao uređeno stovarište cigala i lomljenog kamena. Drastične li promene!

Pa pobogu, valjda negde na periferiji Beograda postoje i prava stovarišta koja tome služe i gde se takve stvari mogu čuvati po smešnoj ceni, a da se ovako fantastičan i višestruko upotrebljiv prostor iskoristi na korisniji način? Tu je i arheološko nalazište, čak i Rimsko, kasnije deo nekadašnjeg Beograda pored pristaništa, prostor je neviđeno akustičan i zaklonjen, savršen za binu, koncerte, pozorište i performase, ambijent je kranje neobičan i lep, čak izgleda bukvalno moćno kad ste tačno ispod one zakošene i gole stene stare desetine milona godina koja je gigantsko groblje malih životinjica sa dna bivšeg mora, pogled na bedeme koji kao da vise na nebu iznad vas izgleda suludo dobro, a onda je još i zakonom zaštićen spomenik prirode, odmah pored obalskog šetališta i parka.

Ali sad tu treba i sledećih 50 godina čuvati stare cigle? Pa to je čista ludost.
 
Da ne bude da sam prošlu poruku pisao napamet, naravno da sam tamo bio čim su skinuli žicu. Mada fotografije ne dočaravaju osećaj 3D prostora, neka ide makar bar kao približna ilustracija.

IMG_8738.JPG


IMG_8739.JPG


IMG_8742.JPG


IMG_8743.JPG


IMG_8744.JPG


IMG_8755.JPG


Tvrđava na rubu

IMG_8759.JPG


I Pobednik na ivici

IMG_8760.JPG


IMG_8761.JPG


IMG_8762.JPG


IMG_8764.JPG


IMG_8770.JPG


IMG_8772.JPG


IMG_8774.JPG


IMG_8777.JPG


IMG_8798.JPG


Kao Miocensko Sunce

IMG_8766.JPG
 
Poslednja izmena:
Jedna zanimljivost sa istog tog mesta.

Pomalo zavučeno u grmlje, zakucano u stenu "Neogenog spruda", i običnim smrtnicima nedostupno sve do sada, nalazi se ovo:

IMG_8750.JPG


IMG_8751.JPG


Gradski nivelman 923

Ovo je geodetska fiksna tačka, trag početaka premeravanja Srbije i Beograda, možda još iz doba kraljevine Srbije. Tražli su nešto nepomično i trajno, što nije ni zgrada, ni zemlja, ni nešto živo i promenljivo. I najzad pronašli čistu stenu, poslednji vertikalni odsek Terazijskog i Kalemegdanskog grebena iznad Ušća, koji je na istom mestu još od Miocena, a verovatno će tu biti i sledećih milion godina. Pa iako verovatno nije bio jedini u Beogradu, ipak je lepo znati da bar za ovu oblast: Merenja su počinjala ovde.
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam, merenja su počinjala na tvrđavi, na mestu vojne opservatorije srušene u I svetskom ratu, tamo gde su kanije 20-tih izgradili onu lažnu "kulu" za teleskop.
Ova oznaka ne može biti iz vremena Kraljevine Srbije, prosto zato što je tekst - na latinici.



Ja ne vidim razlog za nezadovoljstvo što je prostor uređen i lepo ograđen, cigle i kamen uredno složene na mestu gde treba da budu ponovo ugrađene ili blizu radova koji su u toku. I ja bih uradio isto.
Svedoci smo da se na tvrđavi stalno nešto radi i rekonstruiše, čim se jedan projekat završi počinje drugi, popravljaju se stvari koje smo i mi ovde kritikovali, treba ih podržati da nastave tako (za razliku od Grada koji istovremeno rekonstruiše nekiliko ulica i nikako da završi i jednu).
 
U pravu si za latinicu. Onda je ovaj marker iz kasnijeg perioda.

Ne slažem se za "uredno složeni kamen i cigle". Kad bi uopše i bio na tržištu, ovo bi i samo ekonomski bio najskuplji prostor u gradu. A daleko je važniji u kulturnom i istorijskom smislu čak i od tako ogromne tržišne cene. Pa zbog toga Tvrđava nikako ne može biti stovarište cigli, pa taman da se na njoj radi i deset puta više. A znamo koliko se retko obavljaju obimni građevinski radovi. Za ovo što ipak ponekad rade nije nikakav problem povremeno doterati kamion cigala ili kamena kad god treba, upravo tamo gde se radi. Plus što vreme koje radnicima treba da po svim konzervatorskim zahtevima u tvrđavu ugrade jedan kamion kamena ili cigli se meri, ne nedeljama, nego mesecima. Zbog toga se baš ništa ne dobija ako postoji lokalno stovarište građevinskog materjala na tvrđavi, samo se oduzima dragoceni prostor.
 
Da li igde u svetu postoji praksa da se matrijal sa porušenih istorijskih spomenika koji čeka na ponovnu ugradnju odnosi na "neku manje atraktivnu lokaciju" da bi se potom vratio tamo odakle potiče kada dođe vreme za radove? 😄 Jel ovo fiks ideja "Markus Vilijams nacrtan na zidinama" V 2.0 ?

Prostora za maifestacije ima dovoljno (zapravo - fale nam manifestacije, nemamo problem "dragocenog prostora"). Uvek se neki radovi obavljaju, projekti obnove se samo nižu jedan za drugim: most kod Karađordjeve kapije, česma Mehmed Paše Sokolovića (OK, ne baš najsrećniji primer), most kod Sahat kule, Pobednik, Savska terasa, Velike stepenice, kompleks Sahat kule, Zindan kapija... nešto sam verovatno preskočio. Kada završe Zindan kapiju radiće nešto drugo...
 
Lorenco Braun je bio, Relja, nije Vilijams.
Tačno, hvala :)
Poenta je da nikakav problem nije postojao ni u tom slučaju a ni sada.

Nego smo toliko navikli na haos i nered da nam je čudno kada se posle toliko godina neko potrudi da uljudi taj prostor... a onda počinje kritikovanje: "a zašto nisu uradili onako kako JA mislim da treba?...." :)
 
Da li igde u svetu postoji praksa da se matrijal sa porušenih istorijskih spomenika koji čeka na ponovnu ugradnju odnosi na "neku manje atraktivnu lokaciju" da bi se potom vratio tamo odakle potiče kada dođe vreme za radove? 😄 Jel ovo fiks ideja "Markus Vilijams nacrtan na zidinama" V 2.0 ?

Prostora za maifestacije ima dovoljno (zapravo - fale nam manifestacije, nemamo problem "dragocenog prostora"). Uvek se neki radovi obavljaju, projekti obnove se samo nižu jedan za drugim: most kod Karađordjeve kapije, česma Mehmed Paše Sokolovića (OK, ne baš najsrećniji primer), most kod Sahat kule, Pobednik, Savska terasa, Velike stepenice, kompleks Sahat kule, Zindan kapija... nešto sam verovatno preskočio. Kada završe Zindan kapiju radiće nešto drugo...

Istorijski spomenik nije stovarište! To je već dovoljno i samo po sebi, da ne spominjem apsurd da "deo koji čeka ponovnu ugradnju" to treba da radi decenijama ležeći baš na najvažnijem i za to najmanje pogodnom mestu iako postoji bukvalno hiljade drugih koja su baš za to napravljena i kojima je to čitava svrha postojanja. Dakle da ti delovi leže tamo po drastično manjoj ceni, drastično bolje obezbeđeni i sa boljom infrastrukturom kao što su dizalice, pretovarne rampe i saobraćajne veze za transport. Usput, kako ćeš iz Donjeg grada preneti dve tone kamenja ili cigli u Gornji grad? Na rukama? Kolicima? Natovatiti na kamion? Čime? A ako je već na kamionu, nebitno je odakle je taj kamion došao. Ušteda u benzinu je smešna u odnosu na par decenija ležarine na zemljištu sa Kalemegdanskim cenama placeva. Da ne spominjem izgubljnu upotrebnu vrednost tako izuzetnog prostora.

Takođe, nigde ja nisam rekao da sređeno stovarište građevinskog materjala nije bolje od nesređenog. Ali ako se nešto već radi, a postoji mogućnost da se to uradi bolje i jeftinije od neke alternative, onda je to bolje ono što treba uraditi. Ne vidim smisao logike da ako neko radi bar nešto da popravi stanje, onda samim tim postaje zabranjeno primetiti da postoji i bolje rešenje. Kao da se bilo kojim pozitivnim činom odjednom dobija imunitet za sve ostalo. Niko takvoj osobi ne oduzima zaslugu za to što će stanje biti bolje nego što je bilo, ali to nema veze sa činjenicom da je moglo biti još bolje. Ne vidim vezu jednog sa drugim.
 
Istorijski spomenik nije stovarište! To je već dovoljno i samo po sebi, da ne spominjem apsurd da "deo koji čeka ponovnu ugradnju" to treba da radi decenijama ležeći baš na najvažnijem i za to najmanje pogodnom mestu iako postoji bukvalno hiljade drugih koja su baš za to napravljena i kojima je to čitava svrha postojanja. Dakle da ti delovi leže tamo po drastično manjoj ceni, drastično bolje obezbeđeni i sa boljom infrastrukturom kao što su dizalice, pretovarne rampe i saobraćajne veze za transport. Usput, kako ćeš iz Donjeg grada preneti dve tone kamenja ili cigli u Gornji grad? Na rukama? Kolicima? Natovatiti na kamion? Čime? A ako je već na kamionu, nebitno je odakle je taj kamion došao. Ušteda u benzinu je smešna u odnosu na par decenija ležarine na zemljištu sa Kalemegdanskim cenama placeva. Da ne spominjem izgubljnu upotrebnu vrednost tako izuzetnog prostora.

Takođe, nigde ja nisam rekao da sređeno stovarište građevinskog materjala nije bolje od nesređenog. Ali ako se nešto već radi, a postoji mogućnost da se to uradi bolje i jeftinije od neke alternative, onda je to bolje ono što treba uraditi. Ne vidim smisao logike da ako neko radi bar nešto da popravi stanje, onda samim tim postaje zabranjeno primetiti da postoji i bolje rešenje. Kao da se bilo kojim pozitivnim činom odjednom dobija imunitet za sve ostalo. Niko takvoj osobi ne oduzima zaslugu za to što će stanje biti bolje nego što je bilo, ali to nema veze sa činjenicom da je moglo biti još bolje. Ne vidim vezu jednog sa drugim.
Praviš veliku dramu bukvalno ni zbog čega.
 
Jedno pitanje samo, kuda vodi ovaj prolaz levo na slici?

Ne vodi nigde. Završava se posle desetak metara. To mi je uvek bilo pomalo čudno pošto bi trebalo da je ovaj kraj tunela veoma blizu prolaza iza barutnog magacina.

IMG_8795.JPG


Unutra je samo nekoliko polomljenih kamenih đuladi

IMG_8796.JPG


I jedan kamen na kome se nazire neki tekst.

IMG_8797.JPG
 
Prema obliku slova to je rimski tekst.
Izgleda da je to mesto neka vrsta otpada gde je Zavod za spomenike bacao neupotrebljive fragmente.
Tu su i kamene topovske kugle, iz opsada u 15. ili16 veku.
 
Praviš veliku dramu bukvalno ni zbog čega.

Zato što sam šetao tuda, i to ne jednom, pa znam koliko je to ne samo dobar nego i jedinstven prostor. Nešto čak i izdaleka slično ne postoji nigde drugde na tvrđavi. Kad god prolazim ovuda bacim pogled na korov, na raspadnute slogove cigala na paletama koji tako napola srušeni stoje godinama nedirnuti, na propalu i zaboravljenu ogradu, na nakrivljena drvena vrata obrasla bršljanom i puzavicama koja se više i ne mogu otvoriti, pa mi bude žao kako besmisleno traćimo tako veliki potencijal. Zato sam se sad ponadao, a odmah posle ponovo razočarao.
 
Vrh