Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Hm ti isti zakloni mogu da se koriste za puske i puskomitrlajeze treba malo prekopasti arhive raspitati se da vidimo zasto su to uradili
 
Hm ti isti zakloni mogu da se koriste za puske i puskomitrlajeze treba malo prekopasti arhive raspitati se da vidimo zasto su to uradili
 
Na prethodoj strani imaš link ka radu postavljenom na belgradeheretage. Nije radila vojska, već se arhitekta igrao.

Potpuno mi je nezamislivo da neko u 20-tom veku, u tvrđavi koja se postepeno demilitarizuje, od svih mesta na samo jednoj i to unutrašnjoj kapiji pravi zaklone za strelce i to od kamena, pa još stilizovane kao kod Diznija.

Da idem u apsurd, zbog malog rastojanja do paralelnog bedema i prethodne - Leopoldove kapije, polje vatre je nezgodno i za mitraljeze i za puške repetirke, nepraktično je za pištolje (jedinačna paljba), ljudi na kulama bi bili naoružani automatima (automat=Šmajser, Tompson, Špagin..), koje KJ nije imala (kupljena manja količina Tompsona za novoosnovane padobrance, ali nije isporučena na vreme).

Taj prolaz, ako bi se uopšte i branio (apsurd, iza nema praktično ništa) a za zauzimanje platoa koji dominira iznad Ušća ima toliko lakših i pristupačnijih puteva. Uostalom, ko nastupa prema Leopoldovoj kapiji znači da je već prošao kroz Beograd.


ne mogu da verujem da sam sve ovo napisao.....
 
Poskidai izbljedjeli i pokisli panoi
dsc09306.jpg

radovi oko zgrade pretpostavljam na odvodnji kisdnice
dsc09311.jpg

dsc09310.jpg

dsc09305.jpg

dsc09309.jpg

dsc09315.jpg

dsc09316.jpg

dsc09317.jpg

dsc09318.jpg
 
Danas na Kalemegdanu. Od četri slavine na česmi na bočnom šetalištu, radi samo jedna. Zbog rupe odmah pored same česme, postavili su vertikalne metalne rešetke koje omogucuju prilaz samo u koloni po jedan. U ovom slucaju je to ispalo dobra ideja jer se na 32 stepena (u Košutnjaku) ionako formirao podugacak red. Naravno, samo od strane onih koji uopšte znaju gde na Kalemegdanu mogu naći česmu. Ja znam za tri. Dve su sakrivene vrlo dobro, a ova treca nije na glavnom setalistu i nije lako vidljiva ako se gleda sa strane. Jedna je ispod stepeništa kod Francuske ambasade, pa je moze pronaci samo veoma srećna osoba. Druga je neposredno iznad nje, uvučena u park. Treca je na bočnom setalistu, onom od glavne aleje ka Cvjeti Zuzorić. Znoj lije na sve strane, a nigde jednog jedinog putokaza za žedne posetioce Beograda. Ako su već totalno nesposobni za veće podvige, ima li tamo bar neka kreativna osoba koja je u stanju da otprinta obaveštenje o česmi, ubaci ga u plasticnu foliju (10 dinara) i okači bilo gde. Ukupan trošak je ~ 11 dinara. Da ne spominjem mogućnost postera u boji.

Naravno, daleko bolje bi bilo da se pokrene inicijativa za postavljanje reprezentativne česme (ili još bolje ali skuplje, kombinovane fontane-česme) negde na glavnoj aleji, onoj koja se nastavlja na Knez Mihajlovu. Znam da se čeka onaj projekat sa fontanom i tunelom, ali ne lipši magare do zelene trave.
 
Iskoristio sam priliku da snimim fotografiju sa potpuno iste tačke posmatranja i jednako kardiranu, da bi se lepo videle sve razlike. Uvek je korisno potsetiti se u koliko je velikoj meri čak i takozvana realnost, a pogotovo istorija, ustvari uvek nečija konstrukcija. Koliko je ljudi prošlo modernim Kalemegdanom zamišljajući slavnu prošlost i velike bitke koje su se odvijale baš oko tih nazubljenih kula, sa napadačima u podnožiju i braniocima na vrhu. Medjutim, ovo na prvim slikama više liči na Turski ambar za žito. Čak i ako zanemarimo zapuštenost i ruševine u trenutku snimanja, slika ipak divno sugeriše opušten, prazan i prljav ambijent neke zabačene Turske kasabe. Sad je samo pitanje šta želimo da definišemo kao "istinu" (u njenoj kratkoj verziji). 400 godima pod Turcima (ili tacnije 345) je ipak dugo vreme. Ako "istina" nije skup pažljivo probranih trenutaka slave i temeljno zaboravljenog dugog vremena u kome se ne dešava ništa naročito sem niza sitnih poniženja, već ono što se najveći deo vremena stvarno moglo videti i osetiti, onda je Turski ambar za žito, stovarište ili memljiva stražara sa prve slike mnogo bolji opis i bolja rekonstrukcija najvećeg dela istorije koja se stvarno odigravala na tom mestu. Ali, pošto ionako i svi drugi imaju isti takav pristup, šta da se radi. Ovako bar izgleda mnogo bolje, pa makar bila istorija na isti način na koji je to i Marko Kraljević.

kalemegdan.jpg

IMG_9031Eresize.jpg
 
Još jedan od malih detalja sa Kalemegdana. Ovo je 1914. Počinjem da se pitam od kada potiču borići koji se i danas nalaze na ovom mestu. Teško da su posle svega što je Beograd snašlo u ovih 100 godina to isti ovi sa slike ... ali opet, ko zna?

575452_10151580811014320_806865080_n.jpg
 
Ajde ajde neka popločaju granitom glavnu terasu kao i ispred pobednika,da se nešto promeni..
 
Zuma":25gb89le je napisao(la):
Danas na Kalemegdanu. Od četri slavine na česmi na bočnom šetalištu, radi samo jedna. Zbog rupe odmah pored same česme, postavili su vertikalne metalne rešetke koje omogucuju prilaz samo u koloni po jedan. U ovom slucaju je to ispalo dobra ideja jer se na 32 stepena (u Košutnjaku) ionako formirao podugacak red. Naravno, samo od strane onih koji uopšte znaju gde na Kalemegdanu mogu naći česmu. Ja znam za tri. Dve su sakrivene vrlo dobro, a ova treca nije na glavnom setalistu i nije lako vidljiva ako se gleda sa strane. Jedna je ispod stepeništa kod Francuske ambasade, pa je moze pronaci samo veoma srećna osoba. Druga je neposredno iznad nje, uvučena u park. Treca je na bočnom setalistu, onom od glavne aleje ka Cvjeti Zuzorić. Znoj lije na sve strane, a nigde jednog jedinog putokaza za žedne posetioce Beograda. Ako su već totalno nesposobni za veće podvige, ima li tamo bar neka kreativna osoba koja je u stanju da otprinta obaveštenje o česmi, ubaci ga u plasticnu foliju (10 dinara) i okači bilo gde. Ukupan trošak je ~ 11 dinara. Da ne spominjem mogućnost postera u boji.

Naravno, daleko bolje bi bilo da se pokrene inicijativa za postavljanje reprezentativne česme (ili još bolje ali skuplje, kombinovane fontane-česme) negde na glavnoj aleji, onoj koja se nastavlja na Knez Mihajlovu. Znam da se čeka onaj projekat sa fontanom i tunelom, ali ne lipši magare do zelene trave.


Šta reci
ovi naši su gori i od Turaka, u nj. vreme bar je česmi bilo više . . . :(
 
U koloni po jedan. Ograda stiti dve rupe i pravi red do jedine cesme koja ovde radi. I to tako stoji. Bog te pita od kad i do kad.

IMG_9303_resize.jpg
 
Da nasa turisticka nada kalis koliko ce im trebati da poprave ovo
 
А пре саме ограде, рупа је стајала тако преко годину дана...
 
Godinu dana javno pokazanog javašluka
je i više od opravdanog dobrog razloga da se bratija r a z j u r i a šansu pružiti klincima koj vec predugo čekaju ikakvu šansu
 
Tužno i užasno...

Kalemegdan je možda i najveći potencijal grada... a dozvoljavaju se ovakve stvari.. rupčage, ograde, raspadnuti krovovi...

Pitanje za forumaše:
Šta biste vi uradili sa Kalemegdanom kako bi napokon zablistao i počeo da okuplja više ljudi (i sugrađana i turista)...
Delovi parka kod spomenika Zahvalnosti Francuskoj, šetalište koje gleda na Savu i deo oko pobednika uglavnom su leti uvek puni ljudi, ali velike površine parka i kompleksa su prazne i nekako neiskorišćene...
Donji grad, zidine ka Savi i prostrane površine kod barokne kapije su uvek potpuno prazne i uglavnom se tamo ljudi okupljaju jedino kada se dole organizuje neki koncert (što nije često)...

Kako privući više ljudi na Kališ ?????

Još kad bi se preselio zoo vrt i uklonio davno oronuo luna park, dobar deo Kalemegdana i tvrđave bi ostao prazan i slobodan... Šta sa njim treba uraditi ???
Da čujem predloge :)
 
A da pokrpimo rupe prvo po istom ,kod spomenika zahvalnosti francuskoj fali asfalt,mjestimicno ograde i svasta nesto
 
Лично ми се не довлачи још људи на Калиш, углавном испиздим када долазим на њега од количине људи. Не можеш ни клупу слободну да нађеш.
 
stf":1it1snmg je napisao(la):
Лично ми се не довлачи још људи на Калиш, углавном испиздим када долазим на њега од количине људи. Не можеш ни клупу слободну да нађеш.

stf":1it1snmg je napisao(la):
Лично ми се не довлачи још људи на Калиш, углавном испиздим када долазим на њега од количине људи. Не можеш ни клупу слободну да нађеш.

Slazem se da je mali milion ljudi tamo i da nema slobodne klupe...

ali ja pricam o ogromnim povrsinama i prostranstvima koja su prazna i neiskoriscena... a koja imaju potencijal da nekakvom intervencijom i namenom privuku jos ljudi i rasterete delove Kalemegdana koji su uvek u guzvi...
Jer realno, ljudi dolaze jedino u park oko spomenika Francuskoj, pobednika, i na setaliste koje gleda na Savu..
Deo Kalisa ispod Zindan kapije je uvek prazan... ceo taj potez... ceo siroki potez ispod Vojnog muzeja, tj. kad se od Sahat kule malo spustis pa krenes okolo zidina ka pobedniku... Donji grad je PRAZAN i pust... Delovi zidina koje se spustaju ka Savi, tj. ka Behaton hali su uuvek prazni... Ogromne zelene povrsine koje sa prepunog gornjeg grada ugledas prazne (sa po 2, 3 prolaznika i par ljudi sa psima)...

Kada bi se npr dole napravio jedan veliki vrt, sa nekom lepom fontanom, cvecem, mozda nekim spomenikom.. i klupama... Sigurno bi se rasteretio preposecen deo Kalisa na kojem ne mozes da nadjes slobodnu klupu
 
Evo obelezio sam na mapi (ne zamerite sto je ovako u Paintu, hteo sam samo na brzaka da obelezim, ali vidi se jasno)...

Crveno srafirani delovi i potezi su prenatrpani ljudima.. i jedino se te povrsine koriste za setanje i sedenje...
Mnogo veci prostori srafirani zelenom su prazni.. ili da kazemo 100 puta prazniji od crvenih,.. jer nemaju nikakvu namenu.. klupe, izlozbu, cesmu, fontanu... bilo sta sto ljude i setace privlaci i u te delove...

3467toj.png


*** u zelene (nekoriscene) delove sam uvrstio i zoo vrt koji ce se, nadamo se, nekada preseliti na neko bolje mesto...
 
Vrh