Šta je novo?

Cene nekretnina

Na dobrom delu NBG, 2000e/m2 starogradnja ne da nije nerealno nego jos ispada i povoljno. Jel samo gledas oglase ili si zapravo zvao da pitas, mozda su stanovi prodati, a mozda postoji neka jaca mana koja koci prodaju.
Nema mane običan stan 65m2 starogradnja. 2k eur je m2 i stoji godinu dana i cena je fiksna i malo i povećana u 2022. Stan je za renoviranje. Novi stan u tom kraju košta kao ova starovradnja+renoviranje. Kada bi spustili npr 20% prodali bi odmah ali drže. Pravilo bi bilo da nakon godinu dana neuspešne prodaje sada spuste 30% ako su ozbiljni prodavci.
 
Poslednja izmena:
Nema mane običan stan 65m2 starogradnja. 2k eur je m2 i stoji godinu dana i cena je fiksna i malo i povećana u 2022. Stan je za renoviranje. Novi stan u tom kraju košta kao ova starovradnja+renoviranje. Kada bi spustili npr 20% prodali bi odmah ali drže. Pravilo bi bilo da nakon godinu dana neuspešne prodaje sada spuste 30% ako su ozbiljni prodavci.
Pa sta znam, ja evo za ovih 5 godina koliko pratim aktivno oglase uvek ima stanova koji stoje jako dugo. Neki odokativni prosecan period stajanja u oglasima starogradnje je oko pola godine, s tim sto ima i primera koji stoje godinama, i primera koji odu za manje od mesec dana. Tesko je ovako odokativno proceniti da li se broj prvih ili drugih primera povecava/smanjuje.

Starogradnja na nbg je u poslednjih godinu i po mozda i najprecenjenija kategorija u celom gradu. Evo sad sam opet pogledao oglase i samo sam se iznervirao. Za cenu starogradnje u bloku 29 (bez renoviranja, a stan je u takvom stanju da treba bukvalno sve da se menja), ja na 7 minuta voznje dalje uzimam novogradnju iste kvadrature, sa dva garazna mesta . Kad se uzme u vid da za starogradnju treba jos 20-30k za renoviranje a da za novogradnju imam jos i povrat PDV-a to je ogromna razlika. Jeste lokacija bolja ali nije toliko bolja.
 
Sudeći po razgovorima koje sam za ovo vreme imao sa raznim rentijerima apartmana, prvo bih istakao da su to sasvim obični ljudi, najčešće porodični, koji su taj neki višak uložili u prostor koji mogu da izdaju i povremeno koriste za svoje potrebe. Otprilike je presek sledeći: 15 dana je udarnih (oko glavnih praznika) i tad se ne pita za cenu (premijum >100 evra/dan), 85 dana (sezona-raspusti) sa cenom oko 70-90 evra/dan, oko 20-25 vikenda van sezone po 2-3 dana (50-60 evra/dan) i na kraju do 50 dana van sezone po akcijskim cenama ~35-40 evra/dan. Ove cene su minimalne i isključivo važe za premijum objekte sa bazenom i drugim sadržajima (ima i skupljih hotela i po 250 evra/dan koji su stalno puni)



S obzirom da se većina običnih ljudi najčešće hvali LOKACIJOM kao glavnom karakteristikom stana, možda bi mogli i tu kategoriju da stavimo pod luksuz...!?
Da li mozes da das svoju racunicu, koliko si platio, koliki apartman i koliko dobijas godisnje kad se odbiju svi troskovi?
 
Starogradnja na nbg je u poslednjih godinu i po mozda i najprecenjenija kategorija u celom gradu. Evo sad sam opet pogledao oglase i samo sam se iznervirao. Za cenu starogradnje u bloku 29 (bez renoviranja, a stan je u takvom stanju da treba bukvalno sve da se menja), ja na 7 minuta voznje dalje uzimam novogradnju iste kvadrature, sa dva garazna mesta . Kad se uzme u vid da za starogradnju treba jos 20-30k za renoviranje a da za novogradnju imam jos i povrat PDV-a to je ogromna razlika. Jeste lokacija bolja ali nije toliko bolja.
U Istom cenovnom rangu se moze naci starogradnja na NBG i u Starom Gradu. Tako da je jedno precenjeno. Ja se nadam da je to nbg :)
Vezano za novogradnju i starogradnju na NBG meni se cini da je lepse uzeti starogradnju buduci da je zelenilo u samim blokovima bogato i zgrade nisu napakovane. Bas sam pre neki dan setao A Blokom, sve je lepo skockano sterilno i nekako praznjikavo. Zgrade nabijene. West 65, da su samo onu zgradu u sredini sklonili i digli ostale dva sprata mislim da bi bila druga prica...
Tako da po meni starogradnja zbog zelenila i te prostranosti ima i vecu cenu koja prolazi
 
Kad smo vec kod zelenila, mi smo dva stana pazarili na Banjici, racnije Beranska, investitor je Vuksa Inzenjering. Stan smo kupili u sivoj gradnji na pocetku 1820 e plus pdv, sad traze cak 2200 e plus pdv. Vecina stanova sa dobrom organizacijom, np dvoiposoban od 55 m2 sa dva mokra cvora i polozajem je vec u prva 3 meseca bila prodata. To je bilo oktobra 2020. U izgradnji je jos jedna zgrada bas kod Lidla na Banjici ali mi smo se odlucili ipak za Beransku jer zgrada nije direktno na glavnoj ulici, pumpa i lidl su dovoljno daleko al opet i blizu.
 
U Istom cenovnom rangu se moze naci starogradnja na NBG i u Starom Gradu. Tako da je jedno precenjeno. Ja se nadam da je to nbg :)
Vezano za novogradnju i starogradnju na NBG meni se cini da je lepse uzeti starogradnju buduci da je zelenilo u samim blokovima bogato i zgrade nisu napakovane. Bas sam pre neki dan setao A Blokom, sve je lepo skockano sterilno i nekako praznjikavo. Zgrade nabijene. West 65, da su samo onu zgradu u sredini sklonili i digli ostale dva sprata mislim da bi bila druga prica...
Tako da po meni starogradnja zbog zelenila i te prostranosti ima i vecu cenu koja prolazi
Slazem se i za vecinu blokova koji su jako funkcionalni, i za vecinu Nbg novogradnji koje mi se uglavnom ne svidjaju. Bas bi i taj west 65 ispao dosta bolje da nisu ubacili i te dve u sredinu. Jos je to i najbolji deo bloka 65, ostatak je dosta haoticniji jer je svaka zgrada drugi investitor.

Vise sam mislio na novogradnje na obodu Nbg-Zemun. Tu je moglo da se nadje nesto po ok ceni, a da je blizu parka/skole/reke. Bar pocetkom godine, posle ovih poslednjih poskupljenja na prolece, i tu nema nista ispod 2500.
 
Kad smo vec kod zelenila, mi smo dva stana pazarili na Banjici, racnije Beranska, investitor je Vuksa Inzenjering. Stan smo kupili u sivoj gradnji na pocetku 1820 e plus pdv, sad traze cak 2200 e plus pdv. Vecina stanova sa dobrom organizacijom, np dvoiposoban od 55 m2 sa dva mokra cvora i polozajem je vec u prva 3 meseca bila prodata. To je bilo oktobra 2020. U izgradnji je jos jedna zgrada bas kod Lidla na Banjici ali mi smo se odlucili ipak za Beransku jer zgrada nije direktno na glavnoj ulici, pumpa i lidl su dovoljno daleko al opet i blizu.
Kakav je kvalitet gradnje?
Oprema (stolarija, kupatila, podovi...)
 
Kakav je kvalitet gradnje?
Oprema (stolarija, kupatila, podovi...)
S'obzirom da nismo poznavaoci materijala po svom licnom utisku sve je odlicno. Poznajemo vec Vuksine zgrade i sve su mu kvalitetne. Jedino sto imam jeste detalji iz ugovora. Mi stanove jos nismo uzivo vidi ali jesu nasi roditelji.
Pojavili su se na Halo Oglasima stanovi pa tamo imaju slike. Mi smo uzeli na spratu iznad.
 

Prilozi

  • 20220630_130015.jpg
    20220630_130015.jpg
    140,8 KB · Pregleda: 222
S'obzirom da nismo poznavaoci materijala po svom licnom utisku sve je odlicno. Poznajemo vec Vuksine zgrade i sve su mu kvalitetne. Jedino sto imam jeste detalji iz ugovora. Mi stanove jos nismo uzivo vidi ali jesu nasi roditelji.
Pojavili su se na Halo Oglasima stanovi pa tamo imaju slike. Mi smo uzeli na spratu iznad.
 

Prilozi

  • IMG-a0c1fa1c543b9f79009208d8222349df-V.jpg
    IMG-a0c1fa1c543b9f79009208d8222349df-V.jpg
    30,1 KB · Pregleda: 219
S'obzirom da nismo poznavaoci materijala po svom licnom utisku sve je odlicno. Poznajemo vec Vuksine zgrade i sve su mu kvalitetne. Jedino sto imam jeste detalji iz ugovora. Mi stanove jos nismo uzivo vidi ali jesu nasi roditelji.
Pojavili su se na Halo Oglasima stanovi pa tamo imaju slike. Mi smo uzeli na spratu iznad.
Sasvim korektno. I više od toga. Meni lično se ne svidjaju pregradni zidovi od gipsa ali to je više neki moj lični subjektivni stav.
I raspored stana je prva liga. Kao da je 70 M2.
Smatrajte da ste zaradili 500 €/M2 kad se zgrada uknjiži. Mnogo više nego što je Vukša zaradio na vama.
Ja se sjećam prvih Vukšinih zgrada iz Vojvode Vlahovića tamo negdje 2008, 2009 god. Sasvim korektne su bile i koštale su za današnje vrijeme nevjerovatnih 850-900 €\m2.
 
Kad smo vec kod zelenila, mi smo dva stana pazarili na Banjici, racnije Beranska, investitor je Vuksa Inzenjering. Stan smo kupili u sivoj gradnji na pocetku 1820 e plus pdv, sad traze cak 2200 e plus pdv. Vecina stanova sa dobrom organizacijom, np dvoiposoban od 55 m2 sa dva mokra cvora i polozajem je vec u prva 3 meseca bila prodata. To je bilo oktobra 2020. U izgradnji je jos jedna zgrada bas kod Lidla na Banjici ali mi smo se odlucili ipak za Beransku jer zgrada nije direktno na glavnoj ulici, pumpa i lidl su dovoljno daleko al opet i blizu.
Mislim da znam koja je to zgrada. U svakom slučaju, bolje mi je nego Stepa. Ne znam koje su sad tamo cene.
 
...Vise sam mislio na novogradnje na obodu Nbg-Zemun. Tu je moglo da se nadje nesto po ok ceni, a da je blizu parka/skole/reke. Bar pocetkom godine, posle ovih poslednjih poskupljenja na prolece, i tu nema nista ispod 2500.
Koliko vidim u registru prometa za starogradnju cene se krecu u intervalu 2000-2200 (od 1.5.2022) za Novi Beograd. U mom bloku je bio oglas gde je covek trazio 3000e/m2 u izvornom stanju ali ga vise nema a takodje nema ga ni u registru prometa :LOL: mora da je citao previse ovaj forum pre nego sto je okacio oglas :LOL:
 
Kao što sam već pisao, moja drugarica je prodala starogradnju na odličnom mestu u N. Bgd početkom godine, na drugom spratu za 1770 evra kvadrat u izvornom stanju. Sa sređivanjem to izlazi na blizu 2000 evra kvadrat, a stan je 70 kvadrata. Eto, to je realna cena.

Najbliže novogradnje su drastično skuplje i luksuznije.
 
Kao što sam već pisao, moja drugarica je prodala starogradnju na odličnom mestu u N. Bgd početkom godine, na drugom spratu za 1770 evra kvadrat u izvornom stanju. Sa sređivanjem to izlazi na blizu 2000 evra kvadrat, a stan je 70 kvadrata. Eto, to je realna cena.

Najbliže novogradnje su drastično skuplje i luksuznije.
A sto tako ne napisete sa vise podataka :) Ovako moramo da nagadjamo ili da spamujemo thread novim podpitanjima :-D
A koje je to odlicno mesto?
 
Mislim da znam koja je to zgrada. U svakom slučaju, bolje mi je nego Stepa. Ne znam koje su sad tamo cene.
Sad su od 2200 e plus pdv u zavisnosti od kvadrature i polozaja stana.

@ Stevan Hvala na kometnaru. Mi imamo garsonjeru od 28 m2 u Vuksinoj prvoj zgradi. Tada davne 2008 smo je platili 33000 e sad bi sigurno mogli traziti oko 45 000 46 000 e minimum. Zato smo se opet opredelili za njega kao investitora. Da ne pominjem to sto smo dobili dobre uslove placanja, na 5 godina.
 
S'obzirom da nismo poznavaoci materijala po svom licnom utisku sve je odlicno. Poznajemo vec Vuksine zgrade i sve su mu kvalitetne. Jedino sto imam jeste detalji iz ugovora. Mi stanove jos nismo uzivo vidi ali jesu nasi roditelji.
Pojavili su se na Halo Oglasima stanovi pa tamo imaju slike. Mi smo uzeli na spratu iznad.
Imaju podosta stanova za prodaju, od 47m2 pa na dalje, ali u celu pricu nasla i agencija da se uglavi 2% za novogradnju. Sta je ovo, neko je otkupio 10+ stanova od investitora pa preprodaje? Nikada ne bih platio proviziju agenciji za kupovinu direktno od investitora.
 
Pa sta znam, ja evo za ovih 5 godina koliko pratim aktivno oglase uvek ima stanova koji stoje jako dugo. Neki odokativni prosecan period stajanja u oglasima starogradnje je oko pola godine, s tim sto ima i primera koji stoje godinama, i primera koji odu za manje od mesec dana. Tesko je ovako odokativno proceniti da li se broj prvih ili drugih primera povecava/smanjuje.

Starogradnja na nbg je u poslednjih godinu i po mozda i najprecenjenija kategorija u celom gradu. Evo sad sam opet pogledao oglase i samo sam se iznervirao. Za cenu starogradnje u bloku 29 (bez renoviranja, a stan je u takvom stanju da treba bukvalno sve da se menja), ja na 7 minuta voznje dalje uzimam novogradnju iste kvadrature, sa dva garazna mesta . Kad se uzme u vid da za starogradnju treba jos 20-30k za renoviranje a da za novogradnju imam jos i povrat PDV-a to je ogromna razlika. Jeste lokacija bolja ali nije toliko bolja.
Ako stan stoji godinu dana(ne postoji poseban razlog sem previsoke cene od 2k a prosek za Nbg u 2021 je 1770 eur/m2) a neki se prodaju odmah kao što navodiš za mesec dva.. to samo znači da taj što stoji dugo mora da se koriguje na niže bar 30% nakon godinu dana. Svako dalje povećanje cene takvog stana i sve ostalo su sumnjiva posla.
 
Imaju podosta stanova za prodaju, od 47m2 pa na dalje, ali u celu pricu nasla i agencija da se uglavi 2% za novogradnju. Sta je ovo, neko je otkupio 10+ stanova od investitora pa preprodaje? Nikada ne bih platio proviziju agenciji za kupovinu direktno od investitora
Ovo sto se vrti po oglasima jeste agencija i izgleda da je kupila par stanova koji su na najboljim pozicijama. Kod Vukse ono sto je ostalo jesu stanovi koji su na ne bas tako dobroj poziciji, npr stan u zgradi A od 44 m2 gleda na stan u zgradi B, a razmak je oko 10 12 m, sto je za moj ukus suvise blizu. Tako je i za prostor izmedju zgrade B i C. Te stanove ni agencija nije uzela. Jer ako vec se placa 2300 e po kvadratu onda neka sve bude po volji kupca. Mi smo dobili ponudu stanova kad je na placu tek bila postavljena tabla pa smo odmah uzeli sta nam odgovara.
Cenu i investitor drzi, pa svakako bolje je uzeti direktno od njega a ne davati agenciji 2 %. Ali ako bi opet kupovao stan mozda bihi platio agenciji procenat zbog polozaja stana.
 
Ako je tako, prodaju za 500e vise od pocetne po m2 i jos hoce i cuvenih 2% od kupca. Da ja kupujem imao bih osecaj kao da mi gule kozu sa ledja.
 
Da li mozes da das svoju racunicu, koliko si platio, koliki apartman i koliko dobijas godisnje kad se odbiju svi troskovi?
Još tražim, ako Bog da da ikad nađem, nadam se da ću platiti u projektnoj fazi oko 2200 evra sa pdv-om, dva apartmana od oko 35-40m2 (najbolje se izdaju). Znam da su cene od 2500-3000 ali eto nada umire poslednja (y)
Kad se odbiju troškovi moguće je od 7-8000+ evra profita godišnje.
Isključivo tražim premijum apartmane u hotelima sa recepcijom koja umesto vlasnika izdaje/održava, i računica važi isključivo za taj vid objekta sa bazenom i spa/wellness delom!

Standard donosi manji ali isto lep prinos ali me taj tip objekta ne interesuje
 
Doslo je ponovo do krize na trzistu kratkorocnih bankarskih pozajmica u USA.
Nastavlja se drasticno stampanje novca.


reverse%20repo.jpg
 
Ко год купи стан који је неукњижен и без употребне дозволе ... по мени прави велику грешку. То може да уради само
неко ко није зарадио те паре (барем не на поштен начин), неко ко се коцка или баш баш нема осећај о промету (даш вредност - добијеш вредност).
Када гледам после жалопојке и кукумавћење таквих купаца и позиве да им се заштите права ... искрено не знам шта хоће.
У 99% случајева такви купци су и дошли до пара тако што им је неко оставио нешто, продали имање које су стекли други,
некога оштетили мање или више, тако да на неки начин сада пролазе лоше пуњећи џепове неких нових који на тај
неправедан начин треба да дођу до вишка пара и постану успешни.
Докле год буде било таквих (а нема их бесконачно) биће и ''инвеститора'' који ће се понашати овако како се понашају.
 
Ко год купи стан који је неукњижен и без употребне дозволе ... по мени прави велику грешку. То може да уради само
неко ко није зарадио те паре (барем не на поштен начин), неко ко се коцка или баш баш нема осећај о промету (даш вредност - добијеш вредност).
Када гледам после жалопојке и кукумавћење таквих купаца и позиве да им се заштите права ... искрено не знам шта хоће.
У 99% случајева такви купци су и дошли до пара тако што им је неко оставио нешто, продали имање које су стекли други,
некога оштетили мање или више, тако да на неки начин сада пролазе лоше пуњећи џепове неких нових који на тај
неправедан начин треба да дођу до вишка пара и постану успешни.
Докле год буде било таквих (а нема их бесконачно) биће и ''инвеститора'' који ће се понашати овако како се понашају.
Objasni mi kako da kupim stan koji je uknjizen i sa upotrebnom dozvolom ako nemam gomilu kesa i kupujem na kredit? Kad se dobije gradjevinska dozvola, cena bude banalizujem 1800e kvadrat, a kad dobije upotrebnu dozvolu, tada izadje na 2400e kvadrat, a tada su ostali najgori moguci stanovi koje niko nije hteo da kupi.
Opet kazem kao i prethodni moj komentar neki, resenje je imati mnogo para i kupiti stan kada je sve cisto. Znaci samo imajte puno para ljudi, sve ce da bude lakse.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa sta znam, ja evo za ovih 5 godina koliko pratim aktivno oglase uvek ima stanova koji stoje jako dugo. Neki odokativni prosecan period stajanja u oglasima starogradnje je oko pola godine, s tim sto ima i primera koji stoje godinama, i primera koji odu za manje od mesec dana. Tesko je ovako odokativno proceniti da li se broj prvih ili drugih primera povecava/smanjuje.

Starogradnja na nbg je u poslednjih godinu i po mozda i najprecenjenija kategorija u celom gradu. Evo sad sam opet pogledao oglase i samo sam se iznervirao. Za cenu starogradnje u bloku 29 (bez renoviranja, a stan je u takvom stanju da treba bukvalno sve da se menja), ja na 7 minuta voznje dalje uzimam novogradnju iste kvadrature, sa dva garazna mesta . Kad se uzme u vid da za starogradnju treba jos 20-30k za renoviranje a da za novogradnju imam jos i povrat PDV-a to je ogromna razlika. Jeste lokacija bolja ali nije toliko bolja.
Sada ću ti objasniti zašto je cena starogradnje takva kakva jeste.
Nikada više se neće praviti stambene jedinice a da se u sklopu bloka nalaze vrtić, škola, veliki park za decu, široka šetališta, obilje zelenila i sl. a da je lokacija dobra. Blokovi su jedinstveni i takav koncept gradnje gde je sve okrenuto ka čoveku se više neće praviti.
Zato je starogradnja trenutno 2k e i više
 
Друже ти ћеш урадити ... како урадиш, нема ја теби шта да објашњавам. Ти вероватно и ниси тај који ће да купи стан који није укњижен и
који је споран у много ствари, али многи хоће.

Гледао сам пре две недеље својим очима зграду у изградњи на којој су терасе зидане сипорекс блоком ширине 25цм који је само половином ослоњен на
плочу терасе (ивицу терасе), а 12,5 см блока виси у ваздуху (није ослоњен ни на шта).
Инвеститор на једној тераси краде 0,125м * 9м = 1,125м2 површине коју уноси у уговор.
На згради има 60 тераса то је 67,5м2 * 1800еур/м2 ... преко 100.000еур.

Е а када се за 10ак година на такав зид терасе наслони 4-5 људи и када падну са 6-ог спрата ... рећи ћете ... мала је била вероватноћа.
Д.о.о. која је градила неће ни постојати, а паметњаковић ће бити у Салцбургу близи детета које му студира у Грацу.
Хоћете да имате посао са таквим особама ... изволите немам ништа против, жао ми је само што због таквих
нормалан свет не може да функционише.
А онда ми неки који су спавали до јуче са овцама и козама на земљаном поду, причају о премијум градњи, законима потражње и понуде,
као и о томе како није за очекивати да купац као равноправна страна у уговору изнесе ставке и заједно са продавцем дефинише уговор.

Виђао сам уговоре у којима је наведено да ће станови имати инсталације за даљинско грејање, а кад сам поменуо да ли то подразумева и
топлотну подстаницу и прикључак подстанице за систем грејања то нису дали да се дода у уговор. Слично је и са струјом.

Глупост је јака до те мере да ниподаштава разум и занемарује могућност да има људи који и даље размишљају својом главом.
 
Vrh