Šta je novo?

Cene nekretnina

Razumem da ljudi hoće da prođu jeftinije, pa kupuju stan dok je u izgradnji, ali smatram da to kupce stavlja u prilično loš položaj, Neće se svi setiti da stave sve bitno na papir, a kad su već platili niko neće ni da ih sluša posle. Investitorima izgleda nije toliko bitna ni reputacija, jer je navala tolika da im to nije previše bitno. A pisao sam pre, pišem opet; kakvi su to bre investitori kad nemaju para da sagrade zgradu nego moraju da prodaju neizgradjene stanove da finansiraju svoj projekat? Ima nas dovoljno na forumu, ajde da se skupimo da pravimo svoju zgradu "with blackjack and hookers". Znam, znam, nije to tako lako...
Nije samo do toga da se prodje jeftinije, nego da se uzme bilo sta. Dok se zgrada zavrsi, cesto uopste nema vise slobodnih stanova, parking mesta itd. Nije ni samo do toga da investitor nema para da izgradi zgradu, to se radi i na projektima koji imaju projektno finansiranje banaka. Na vecini projekata i kes i kreditni kupci placaju 80% vrednosti tek kada je i zgrada na 80% izgradjenosti, tako da ni to finansiranje kupaca tokom izgradnje nije toliko znacajan faktor.
 
I to mi je malo sumnjivo da "cesto nema slobodnih stanova", a uvek je neko iznenada odustao ili mu nije odobren kredit kad se raspitujes. Ali sta god da je razlog, ne stavlja kupce u dobru poziciju. U najgorem slucaju projekat moze da se nikad ne zavrsi. A ako im novac nije problem i placa se na 80% izgradjenosti, onda nema smisla da zbog toga bude skuplji kvadrat za kreditne kupce. Jedino ostaje taj rizik ako se nekom ne odobri kredit, ali moze i tu neka procena da se uradi za verovatnocu toga.
 
Ima i investitora koji izgrade zgradu, dobiju upotrebnu dozvolu, uknjiže stanove i onda ih prodaju. To je manjina, ali ih ima.
U gotovim zgradama na dobrim lokacijama, uglavnom ne možeš kupiti završen stan. Makar ne na najpoželjnijim spratovima. Jedino ako je neko odustao iz bilo kog razloga.
 
znam neke oglase stoje po godinu dana sa nerealnim cenama 2000 evra/m2 za nbg starogradnja. kada bi spustili 20% odmah bi prodali siguran sam.
nema razloga da neko od novinara nesto tako pise ako to nije istina zar ne? koji bi mu bio motiv za to?
2000 NBGD je realna prosecna cena. Gde su blokovi duz Pupina, Avnoj-a pa, oko Juge i energo-projekta 2500 i vise u zaisnosti od stanja u kome je stan..
 
1800+pdv prodali pola,krenuo temelj tek.
Moj drug kupio,cirkus.
To je jeftino obzirom da ima i metro stanicu

1656533470310.png
 
Zašto se sprdate kad neko napiše lično ili iskustvo iz svog okruženja o konkretnim prodajama na konkretnoj lokaciji?
Šta time dobijate? Pad cijena nekretnina?
 
Не морају ни 4% да пређу да би постигли ефекат зауздавања инфлације...
Повлачим ово у вези са 4%, вероватно ће морати више... Али и 4% би вероватно изазвало рецесију, мада та рецесија у почетку не мора да обара инфлацију. То значи да мора дубља рецесија, тј. већи пад тражње да се деси.
 
I to mi je malo sumnjivo da "cesto nema slobodnih stanova", a uvek je neko iznenada odustao ili mu nije odobren kredit kad se raspitujes. Ali sta god da je razlog, ne stavlja kupce u dobru poziciju. U najgorem slucaju projekat moze da se nikad ne zavrsi. A ako im novac nije problem i placa se na 80% izgradjenosti, onda nema smisla da zbog toga bude skuplji kvadrat za kreditne kupce. Jedino ostaje taj rizik ako se nekom ne odobri kredit, ali moze i tu neka procena da se uradi za verovatnocu toga.
Pa ne znam bas koliko je to cesto. Mozda sam ja baksuz al na bar 5 projekata sam zakasnio. Ako i bude stanova ne ostane nista sto mi odgovara. Zato sam sad rezervisao 5 meseci pre pocetka gradnje.

I iskreno, kod vecih ozbiljnijih projekata uglavnom nisam video da se kreditnim kupcima naplacuje vise.
 
Poslednja izmena:
I to mi je malo sumnjivo da "cesto nema slobodnih stanova", a uvek je neko iznenada odustao ili mu nije odobren kredit kad se raspitujes. Ali sta god da je razlog, ne stavlja kupce u dobru poziciju. U najgorem slucaju projekat moze da se nikad ne zavrsi. A ako im novac nije problem i placa se na 80% izgradjenosti, onda nema smisla da zbog toga bude skuplji kvadrat za kreditne kupce. Jedino ostaje taj rizik ako se nekom ne odobri kredit, ali moze i tu neka procena da se uradi za verovatnocu toga.

Sunđer, prosto nema dobrih stanova iz klase premijum, ali mislim na stvarni premijum a ne na onaj "mirijevo de lux"...to se sve razgrabi u roku od 2-3 nedelje od kad krenu da reklamiraju projekat odnosno investitor ima samo gotov projekat arhitekture (nema ni ceo glavni projekat) ! Ašov je u toj fazi još daleko! Tada su svi ili Rezervisali ili kupili kroz Ugovor o zajedničkoj izgradnji. Ni sam nisam verovao da mi se nije dogodilo više puta. Za obične standard stanove to ne važi i već sam ranije rekao da takvi u novogradnji ne vrede mnogo pa makar bili na Terazijama, jer po meni svaki kupac pa i bez nekog osnovnog znanja ipak ima osećaj već kad vidi prezentaciju i nacrte, da li je u pitanju nešto ekskluzivno ili obično. Prosto se to vidi i oseti!

U Rusiji se recimo čitavi kompleksi grade parama kupaca, ljudi plaćaju unapred, dobiju popust i čekaju stan. To je jedina mogućnost da dobiješ ispod cene, i niko nikog ne vara...više bi se moglo reći da jedni druge pomažu. Nekad su tako kod nas u socijalizmu funkcionisale Stambene zadruge, oko kojih se kupci okupe i daju novac za izgradnju.
 
Ja lično poznajem čoveka koji je na CEOPu svaki dan čekirao ulice koje su ga zanimale i onda zvao investitora čim se podnesu lokacijski uslovi. Tri od tri projekta za koje je zvao su već bili rasprodati u tom trenutku. Pa su mu valjda ponudili da ga stave na listu čekanja na kojoj već ima 50tak ljudi. Meni bilo van pameti.
 
Pad potrosackog sentimenta u USA. Predznak recesije koja ce posle nekog vremena oboriti cene i kod nas.


RH%20crash.jpg



2022-06-28_07-16-57.jpg
 
Ja licno znam ljude koji prodaju staru gradnju skoro sam centar - stavili su 1500 e/m2, a ne mogu da dobiju ni 1300 e/m2, a od njih sam cuo da i njihovi prijatelji imaju slicno iskustvo - bukvalno kazu da su zakasnili sa prodajom i da sada svi oklevaju i ne zele da kupe cak ni po nizim cenama... E sad, obzirom da je to rekla kazala (sem tog njihovog stana koji stvarno znam da ne mogu da prodaju), uzeo bih to sa rezervom.
Jel mozes da das vise detalja o stanu? Ovo moze biti istina samo za nesto oronulo, polulegalno ili da postoji neka mana zbog cega niko nece da kupi taj stan.
 
Ja lično poznajem čoveka koji je na CEOPu svaki dan čekirao ulice koje su ga zanimale i onda zvao investitora čim se podnesu lokacijski uslovi. Tri od tri projekta za koje je zvao su već bili rasprodati u tom trenutku. Pa su mu valjda ponudili da ga stave na listu čekanja na kojoj već ima 50tak ljudi. Meni bilo van pameti.
Evo sad znaš još jednog. Priznajem da sam tako i ja tražio, ali u zadnje vreme biram još direktniju i bolju vezu...kafane! Sad vi možda nećete verovati, ali ima ih par na Zlatiboru gde se lokalci okupljaju i samo pričaju o cenama svojih parcela, te ar je ovde 50.000, te onde je skoro 80.000, te ona strana centra je već dogurala na 120-150.000 evra! I tako, tu se može čuti koja parcela je prodata i gde kreće projektovanje...kafana je uvek bila centar informacija, CEOP značajno kasni a na ovakvim forumima često ima više onih koji nemaju dodira sa realnošću
 
Ja lično poznajem čoveka koji je na CEOPu svaki dan čekirao ulice koje su ga zanimale i onda zvao investitora čim se podnesu lokacijski uslovi. Tri od tri projekta za koje je zvao su već bili rasprodati u tom trenutku. Pa su mu valjda ponudili da ga stave na listu čekanja na kojoj već ima 50tak ljudi. Meni bilo van pameti.
Ja sam već neko vreme u potrazi za stanom za život i isto ovo radim, i isto mi se i dešavalo kada sam zvao. Navodno se sve rezerviše mnogo pre samog izdavanja građevinske dozvole. Meni je ta priča malo šuplja jer su u više slučajeva pokusali da me navuku na to da moljakam i nudim bezobrazno visoke cene za ašov fazu
 
Razumem da ljudi hoće da prođu jeftinije, pa kupuju stan dok je u izgradnji, ali smatram da to kupce stavlja u prilično loš položaj, Neće se svi setiti da stave sve bitno na papir, a kad su već platili niko neće ni da ih sluša posle.
Sta ti vredi i papir ako potpises ugovor sa d.o.o. Propadne projekat, ugasi se firma ne mozes nista. Propadne projekat, ne ugasi se firma, moze da odgovara samo sa svojim sredstvima.
I nije to jedini problem - koliko je bilo projekata gde se u startu dogovori jedno, a kasnije drugi podovi, keramika, PVC, fasada totalno drugacija i sl...
 
Sta ti vredi i papir ako potpises ugovor sa d.o.o. Propadne projekat, ugasi se firma ne mozes nista. Propadne projekat, ne ugasi se firma, moze da odgovara samo sa svojim sredstvima.
I nije to jedini problem - koliko je bilo projekata gde se u startu dogovori jedno, a kasnije drugi podovi, keramika, PVC, fasada totalno drugacija i sl...
Ja živim preko puta te kule,ko zna u kakvom je stanju i šta je to.
 
Sta ti vredi i papir ako potpises ugovor sa d.o.o. Propadne projekat, ugasi se firma ne mozes nista. Propadne projekat, ne ugasi se firma, moze da odgovara samo sa svojim sredstvima.
I nije to jedini problem - koliko je bilo projekata gde se u startu dogovori jedno, a kasnije drugi podovi, keramika, PVC, fasada totalno drugacija i sl...
Realno ne secam se da sam video da neko ko pravi zgrade nije d.o.o.
 
Ima i fizičkih lica. To je po meni bolje i sigurnije (naravno ako čovjek ima neku imovinu) ali onda nema PDV-a i povrata nego porez na prenos apsolutnih prava od 2,5 %.
 
Uvijek je bila dobra varijanta i kupovina stana u izgradnji od (bivših) vlasnika lokacije. Oni dobiju kvadrate od investitora i nerijetko ih jeftinije prodaju od samog investitora. Izvodjači i podizvođači su najskromniji za cijenu svojih kvadrata koje dobiju u kompenzaciji (mada tu su mogući problemi čim investitor nema keš).
 
Uopšte nije tačno da u posljednje vreme ima nekakvih investitora koji započnu izgradnju pa stanu ili nedaj Bože imaju za cilj prevaru, prosto to više nije tačno i stvarno nema razloga da se više šire dezinformacije i tako priča na nivou dokonih baba iz parkića! Od 1240 stanova izgrađenih prošle godine na Zlatiboru ne postoji ni jedan slučaj da se tako nešto desilo, čak ni kod običnih standard objekata. Pratim pomalo i Beograd i takođe nisam video ništo slično. I to pričam kao neko ko ne bi ulagao u stanove u Beogradu. Za ostale gradove ne znam.
Za Beograd sam čuo da se u nekim slučajevima desilo da investitor izgradi ceo objekat i zbog nekih gluposti ne dobije upotrebnu dozvolu, pa onda stanari moraju da se sami snalaze. I to nije toliko veliki trošak koliko je gubljenje vremena i naknadnih ispravki. I takvi investitori obično niti imaju neku prethodnu Referencu niti imaju bilo kakve veze sa građevinom...! Možda su zato i manje sredine bolje jer se ljudi više poznaju

I kako mi obični smrtnici uopšte da dođemo do kvalitetnog premijum stana bez mogućnosti da kupimo u izgradnji!? NIKAKO eto kako! Nekoliko puta sam nudio i plaćanje 90% unapred odmah po projektu, nadajući se da bi dobio 15-20% popusta. Ma kakvi, jednostavno ih ne interesuje! Tamo gde su bili voljni da daju neki koliko-toliko bolji popust tamo su bili brži drugi kupci ili su prihvatili manji popust i sl.

I da se razumemo, da nije Zakon uređen u proteklih nekoliko godina verovatno bi i dalje bio haos na tržištu kao u ono ludo vreme 90-ih i 2000-ih
 
Vrh