Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Jedan Orao se remontuje 3 godine. A opet padaju ko kruske.

Jedino sto ih odrzava u VS jeste jugonostalgija JNA vrhuske.
 
Jos se nije cula naka pouzdana informacija vezana za Rafale. A nevezano za njih nije planirano da orlovi idu u penziju, bar ne oni koji imaju mlazne motore sa forsazom

Орлове најбоље да среде 4 до 7 комада за аеромитинге као акрогрупу.
 
Ova danas tura je treća sa sistemom FK-3
Druga je sletela noćas između 2 i 4 ujutru.
Čak sumnjaju na Wing Long 2 da je dopremljen.

Screenshot_20220410-181559_Telegram.jpg
 
Ja mislim da je našoj zemlji najpotrebniji veliki brod malog gaza koji se podjednako dobro snalazi na otvoreno moru i rekama. Dunav je međunarodni plovni put i ne može biti zabranjen tranzit preko njega. Takav transport jeste prilično spor, ali je daleko jeftiniji i praktičniji nego avionima.
 
Ja mislim da je našoj zemlji najpotrebniji veliki brod malog gaza koji se podjednako dobro snalazi na otvoreno moru i rekama.
A da li znamo neke takve primere i koje? Nisam ironican, znam da ih ima, samo ne znam primere. Ko to pravi, kako, za koliko... A i kako plitak gaz na more...

I drugo, jel mislis da budu opste namene ili samo vojne? Pretpostavljam da mislis na opste?
 
Pa kako to beše: brodovi koji mogu da doplove do Beograda mogu da plove kroz Crno more i Mediteran, ali ne i Indijskim okeanom; mislim da je tako. Svi brodovi mogu Dunavom do Braile (Rumunija).
 
Морам да признам да дуго није било оваквог кмечања и кукања, од бројних реакција издвојио би таблоидно смеће Данас и Реуфа са Врачара

IMG_20220410_195905.jpg
IMG_20220410_195848.jpg
IMG_20220410_200055.jpg
 
Толико о грађански настројеним бошњацима који ипак гледају на Турску као заштитника муслимана.
 
@Perkan

Ti si u strašnim zabludama, ti pričaš da su Rusija, Kina, Indija i Iran primeri zemalja koje nikad ne nameću nasilno svoje ideologije drugima. Ne znam kako možeš da budeš tako slep, valjda zaslepljen mržnom prema NATOu.

Dakle ukratko, da ne bi previše išli u off:

1. Rusiju u Evropi mrze već vekovima - Rusofobija je endemska u zapadnoevropskim društvima. Istočnoevropski narodi je mrze zbog SSSR-a.
SSSR jeste nametao svoje vrednosti ostatku sveta. Rusija danas NIJE SSSR. Rusija je bila žrtva SSSRa baš kao što je i Srbija bila žrtva komunizma u posleratnom periodu, kao što su i istočnoevropske zemelje bile žrtve izvoza komunističke ideologije. Verovatno ne znaš je da u boljševičkom pokretu bilo najmanje Rusa, a najviše jednog drugog naroda. Kao što su tom drugom narodu pripadali i neki od najvećih krvnika pod crvenim zastavama. Ruski narod je najveća žrtva tog zla. Ali to je kompleksna priča i da ne dužim

Današnji cirkus oko Ukrajine ima svoju jasnu genezu, da si hteo mogao si da ispratiš i širenje NATO i pretnje Rusiji, okruživanje bazama, mogao si da primetiš molbe koje 30 i kusur godina Moskva upućuje Zapadu da se zaustave, pa čak i jasna upozorenja da je Ukrajina crvena linija. Sve je ignorisano i sada smo tu gde smo. U opštoj prljavoj medijskoj kampanji i sveobuhvatnom ratu Zapada protiv Rusije, imaš izlive mržnje prema Rusima koji idu do toga da su Čajkovski i Dostojevski nepoželjni, pa čak i ruske mačke i šahisti nemaju pravo da se takmiče. Sve je ovde manje više jasno, ko hoće da shvati. Ko bira da na stvari gleda plitko i van istorijskog konteksta, otprilike rezonuje kao ti... šteta za tebe, imaš kapacitet, ali biraš da ga ne koristiš. Pošto si mlad, ima vremena da uočiš svoje greške.

2. Kina je Tajvanu ponudina princip "jedna zemlja sa dva sistema". Nisi ispratio priču. Ničim ga nisu ugrožavali, rade masovno sa Tajvanom, puštaju ih na miru i šta se onda desi? Pa desi se isto kao i sa Ukrajinom. USA preko lokalnih satrapa krene da kvari sreću. Tamo je na vlast došla partija koja u programu ima nezavisnost Tajvana. Kina ovo neće dopustiti. Tajvanu ta nezavisnost ništa ne znači, osim šiljenja k.... kao što i Ukrajini ništa ne bi značio NATO. Ali gazde izdaju naređenja, lokalci ih ispunavaju, koga je briga za narod. USA koristi Tajvan kao sredstvo manipulisanja Kinom. Krizu stvara i diriguje DC, a ne Peking. A što se tiče tih kauboja, ne znam za te slučajeve, ako je tačno, to treba sprečiti ALI - ne zaboravi da Srbija ima veliku podršku od Kine, i politički i ekonomski i vojno, kao što vidimo ovih dana. To znači malo više od tih kauboja koje spominješ. Naravno, ti imaš agendu - agenda je da su Kina i Rusija loše. Zato ćeš od celine ukupnih odnosa Srbija i Kine izabrati da pomeneš samo kauboje, a o Rusiji ćeš pričati kao o Mordoru. Šteta za tebe, šta da ti radim, ali to veze sa životom nema.

3. Irani i šerijat... dečko dragi - za tebe je šerijat neprihvatljiv, a za Irance je ova naša demokratija neprihvatljiva. Svaki narod ima svoje običaje i kulturu. Ko si ti da postavljaš pitanje unutrašnjeg uređenja Irana i kulture koju baštine? Ponašaš se ISTO kao ti tvoji predmeti obožavanja na Zapadu. Polaziš od toga da je tvoj vrednosni sistem ISPRAVAN, a onda su NEISPRAVNI oni koji nisu kompatibilni sa tobom. Odakle ti to pravo? Ko ti ga je dao? Ako iranski narod hoće šerijat, neka mu šerijat. Je li ga nameće tebi? Tvojoj porodici? Ne! Samim time, šta se ti osećaš prozvanim da daješ vrednosne sudove o nekome tamo preko sveta? Iran sam spomenuo zbog njegovim resursa i buduće uloge da te svoje energetske resurse stavi u funkciju stvaranja nove međunarodne valute koja će zameniti dolar. I samo je to razlog. Ja ne ulazim u njihovu kulturu, verovanja i način života. To je njihova i samo njihova stvar. AKo je njima dobra, i meni je dobra, sve dok je ne nameću drugima. To moraš da naučiš: NE NAMEĆU SE SVOJA VEROVANJA DRUGIMA, NITI SE DRUGI KRITIKUJU JER IMAJU DRUGAČIJU KULTURU OD TVOJE. UMESTO TOGA, RAZLIČITOST SE POŠTUJU.

Ne bih dalje komentarisao tvoje umotovorine, samo da spomenem da nikad nisam tvrdio da u politici treba slušati srce. Naprotiv! I tu sam bio veoma jasan. Čitaj pažljivije.
To "slušanje srca" spomenuo sam u kontekstu načina na koji Srbi percipiraju stvari i donose odluke. Srbi kao pojedinci, kao običan narod. Ali džaba je gluvom pevati i pred ćoravim igrati.
 
Kako se lako ljudi ofiraju, to je čudo jedno. Ko Hrvati sa trebinjskim aerodromom: videli ljudi već srpsko-rusku bazu tamo, troglodite, marsovce, karakondžule...

Čuj Erdogan završio s Bošnjacima... Eno zaigro mu bešiktaš u gaćama kad je to pročitao:ROFLMAO:

Sancta simplicitas - sveta prostota. Samo se treba sprdati s tom ekipom.
 
Толико о грађански настројеним бошњацима који ипак гледају на Турску као заштитника муслимана.
Kakvi bre građanski nastrojeni Bošnjaci, to ne postoji.
Oni sam kroz građansku oblandu gone priču o građanskoj Bosni, što je bio i ratni cilj Izetbegovića koji nije mogao da ostvari... pa ga sada pokušavaju da ostvare politički.
 
@Perkan

Ti si u strašnim zabludama, ti pričaš da su Rusija, Kina, Indija i Iran primeri zemalja koje nikad ne nameću nasilno svoje ideologije drugima. Ne znam kako možeš da budeš tako slep, valjda zaslepljen mržnom prema NATOu.

Rusija od vajkada nameće svoje ideologije i interese silom, i zato je mrzi ceo prostor i svi narodi bivšeg Varšavskog pakta, a sada je tek mrzi pola sveta i sada je potvrdila sve ono što su drugi mislili o njoj, a uz to na sebe navukla bes još nekih, novih naroda. Kada ti neko sabotira vozove u bratskoj zemlji, kada građani te bratske zemlje idu na tuđe, inostrano ratište, da se bore protiv tebe, to treba da bude ogroman crveni signal da u nečemu debelo grešiš. Ali naravno, ni njih ni tebe to prosto ne zanima.

Kina, ta predivna, mirna, stara, mudra, poštena čista Kina, usred Srbije zastrašuje novinare, nameće svoje korporativne interese i ponaša se prema Srbima kao prema svojoj marvi tamo u Kini. Ej čoveče, da li si ti svestan toga? Da li si svestan da ti kineski kauboji ovde vršljaju i muštraju TVOJE SUGRAĐANE, a ti njih predstavljaš kao dobrice? :oops: Na sve to, kod kuće, Kina već godinama priprema i želi da izvrši invaziju na Tajvan, iako bi to značilo obogaljivanje i nje i celog sveta, a možda i svetski rat. Ali ne odustaju od te kretenske zamisli, samo zato što ih pogoni pohlepa i osvetoljubivost i želja da se na pogrešan način is**rče svetu. A južno odatle, protivno svakom međunarodnom sporazumu i logici, nameću svoju teritoriju i volju u vodama između Vijetnama i Indonezije gde im mesto nije, daleko od kineskog kopna.

Iran... čoveče sluđeni, pa da li si ti svestan da u tom Iranu vlada šerijatski zakon? Da li si svestan da on finansira, obučava i podržava Hezbolah, Hamas i Hute u Jemenu? Objasni mi po čemu se to razlikuje od onoga što tebi omraženi zapad radi u Ukrajini? Objasni mi po čemu to nije nametanje svoje ideologije nasilnim i kvarnim putevima. Za kraj, da li si ti svestan da je tokom rata u Bosni, Iran bio jedna od strana koje su naoružavale vehabije i slale svoje mudžahedine da se bore protiv Srba, hiljadama kilometara daleko od njihovih (iranskih i avgansitanskih) teritorija? :oops:

Tebi je sve to normalno? Tebi to nisu nasilne zemlje i ideologije? I ti nekome pričaš kako si spoznao stvari koje drugi nisu, koje tek treba da shvate? Šta da se shvati? Da si ogorčen što te bombardovala jedna strana, pa si odlučio da sav svoj bes i frustraciju kanališeš tako što ćeš religijski nju da označiš kao zlo i demona, a njene neistomišljenike i rivale kao sile dobra i razuma, i da ih religijski obožavaš i uzdižeš? Ono, primatsko - ''neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj''? Iako rade iste, ALI POTPUNO ISTE POKVARENTŠINE kao i ove koje ti prezireš.


Sama činjenica da ti živiš ubeđen da u politici mogu da postoje ne-zle države mi govori koliko si oterao sebe u zablude. Ne postoje dobre i loše države, postoje samo one koje imaju moć i koje nemaju. Svaka država bi, uz dovoljno moći, postala zla i pohlepna. 10.000 godina istorije civilizacije to dokazuje. A činjenica da ti nakon toliko godina i toliko hiljada primera i događaja iz istorije, i dalje misliš da se sve binarno deli na crno i belo, na pravdu i nepravdu, na ''zlo i ne-zlo'' mi govori da si prosto izgubio kompas. Nema poente dalje da diskutujemo o ovome, pošto se ja nikad neću složiti da su nabrojane zemlje ''ne-zle'' i da se u politici može i treba nastupati ''srcem''.

Prosto sama činjenica da ti misliš, i pišeš, da se u politici treba ''slušati srce'' mi govori da je svaka diskusija uzaludna. A tek ove tvrdnje da Rusija, Kina i Iran ne nameću svoje ideologije, su pokazatelji da si ti prosto izgradio svoj svet i svoja uverenja, jer ne želiš da se pomiriš i suočiš sa realnošću u kojoj bi se sve to srušilo. Toliko o tome od mene.
Odgovorih ti zašto si u zabludi, ali mi admin briše postove.
 
@Perkan
Naprotiv, ja sam svoje greške već uočio, fazu rusofilije koju ti sada prolaziš u tvojim godinama, ja sam prošao i prerastao u pubertetu i početkom studija. :) A čak ni tada nisam bio takav fanatik kao ti sad, nego sam samo želeo jaku saradnju i partnerstvo sa Rusijom. To je bilo krajem 2000ih inače. Postavio sam sebi granicu dokle ću da idem u stavovima, i nisam je prešao. Nisam dozvolio sebi da postanem još jedan u nizu fanatičnih isključivih ludaka, kao što su tada bili Obraz recimo, koji su u to vreme bili vrlo jaki i popularni. Ali nisam sebi dao da padnem na njih i ostao sam svoj, i umeren. A posle sam ubrzo uvideo ono o čemu sam ti ovde pričao - da nema "dobrih i zlih zemalja" nego one koje su imale više moći i više prilika da iskažu kakve su, i one koje su imale manje. I da mi je pun kufer da Srbija bude mirođija u svakoj supi i kontraš u svakom sporu.

1. S tobom je bespredmetno razgovarati o uzrocima i mehanizmima zapadnjačkog podozrenja prema Rusiji zato što se ti nikad ne potrudiš da sagledaš druge uglove gledanja na to. Ti se nikad ne zapitaš zašto taj zapad ne veruje ili ne voli Rusiju. Za tebe je odgovor prost - pa zato što je zapad zao. Ili zato što ih smatra pravoslavcima šizmaticima. I to je sve. Tebe boli briga da ulaziš u to kako je moguće da većina Evropljana, običnih ljudi u Evropi a ne samo političara, ima ne baš lepo do grozno mišljenje o Rusiji, čak i pre februara 2022. Tebe boli briga da se zapitaš da li je normalno da jedna zemlja i narod vekovima s jedne strane žele da budu deo Evrope i civilizacije, a s druge strane neguju svoj istorijat tiranije, despotizma i nasilja. Tebe boli briga da uporediš kako žive oni koje Rusi nazivaju svojom braćom, a kako oni koji su bili pod njima, pa se iz petnih žila distancirali od njih.

U priču da je Rusija bila talac SSSRa mislim da mogu da veruju samo deca i vanzemaljci. To je jedan od najbednijih izgovora u odbrani Rusije koji sam čuo za sve ove godine. Evo nema tog SSSRa već 30 godina pa se ta tvoja voljena Rusija i dalje ponaša kao SSSR. I pravi iste, ako ne i gore greške.

Što se ostalog tiče, ovog aktuelnog sukoba, to što ti pišeš, pisao sam i ja u periodu od 24.2. do 7.3. Što možeš videti ovde. Neke stvari sam pisao baš kao ti sad. Međutim, kada sam video da sam strašno omanuo u proceni i rezonu, i da je psihoza u Kremlju dostigla do sad neviđene nivoe, povukao sam reči, korigovao stav i rekao nekim od učesnika da su oni bili u pravu. Što se može videti ovde. Naravno, tebe to neće zanimati ili ćeš doživeti kao neku nezrelost ili šta god... ali ja sam tu uradio nešto što ti i tvoji fanatični istomišljenici sa MCM i JNA dinosaurusi sa Pinka nikada nećete uraditi - priznao grešku i korigovao stav. ;) Koliko god mi to bilo neprijatno i nedrago, ali sam učinio to, učinio sam ispravnu i logičnu stvar.

2. Koliko si ti samo slep. Alo, Čvoroviću, Šešelju moj... po zemlji ti vršljaju kineski korporativni kauboji i KKP vojnici i muštraju ti sugrađane, a ti ovde serinjaš o nekim dobricama iz Kine kojih treba da se držimo ko pijan plota jer si ljut što te NATO bombardovao pa si u svojoj ograničenoj glavi ustoličio da je svaki neprijatelj tvog neprijatelja tvoj prijatelj. Tako plemena razmišljaju. Plemena i fanatici. I zato i jedni i drugi obično žive u brlogu i čemeru.

3. Da znaš išta o šerijatu i islamskim fanaticima, znao bi šta oni misle o tebi i svakom drugom ko nije ''njihov''. Ali naravno da ne znaš. Tebe loži kada vidiš Hezbolah kako roka po Siriji, Hamas kako roka po Palestini, lože te priče kako će da ispraše Amere koje ti prezireš i živiš u zabludi da to što oni mrze Amere znači da tebe vole. A ubijali su ti sugrađane pre circa 30ak godina. Ali tebe to naravno ne zanima. Jer ti imaš selektivne principe (napisao bih bez pardona pravu reč, nego se ustručavam al ne od tebe nego od moderacije). Ti pamtiš svaku ruševinu NATOa iz 99te ali te zabole da pamtiš svakog ubijenog Srbina od strane mudžahedina i fanatika od 92' do 95'.

Ne foliraj se s tim propovedima o različitosti. Ili nemaš pojma šta šerijat znači i šta propagira, ili se praviš lud i vadiš se sad kad si uhvaćen u dvostrukim standardima i kontradiktornosti. Ti drugima propovedaš o nekoj mudrosti a ovamo pričaš kako postoje dobre i zle zemlje u politici. Druge optužuješ da imaju agendu (ko one pijandure ispred dragstora što lupetaju o HAARPu, Vatikanu i sličnom) a puca ti ona stvar kada pripadnici zemlje na koju balaviš maltretiraju tvoje sugrađane. Pričaš o nekoj dojajnosti zemalja koje su neprijatelji tvog neprijatelja i tripuješ da ih znaš, a u životu nisi popričao sa njima.

O čemu bre ti govoriš? Koji je cilj tvog pisanja ovde? Od čega se stalno plašiš? Koja je tvoja vizija? Koliko si ljudi uspeo da edukuješ o nečemu? Koliko ljudi si naveo da koriguju neki stav? Koliko puta si ti korigovao neki stav? Koliko puta si saznao nešto novo i usvojio? Pa nijednom. Jer tebe to ne zanima. Tebe zanima samo da imaš gde da istovariš svoju mržnju prema svemu zapadnom i svoje divljenje i afektaciju prema svakome ko je neprijatelj zapada, pa makar taj bio za lečenje. Ja lično mislim da si odabrao pogrešan forum za to. Kao što vidiš, nama ovde nema spasa. A imaš druga mesta sa mnogo više ljudi koji misle isto kao ti, i gde bi mogao do mile volje da deliš svoje vizije politike, sveta, pravde i svega ostalog. Toplo ti preporučujem da ih isprobaš. Biće lakše i tebi a i nama ovde. Ako ništa drugo, bar nećemo morati da slušamo forumsku mešavinu Ilije Čvorovića i Šešelja svaki put kad u Srbiju sleti avion s vojnom pošiljkom ili neko iznese neki članak i informaciju o VS. :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
Naravno, sad bi da se vratimo temi, zasto nisam iznenadjen... Klasika. 😄

Ali ok, slobodno. Da, vratimo se temi.

Zna li se kada mozemo da ocekujemo da Otac nacije i svecano obelodani primopredaju PVO sistema ciju je nabavku, vec obelodanio i najavio na sva zvona jedno 5 puta u proteklih dve godine?

Kada ce i u Srbiji smeti javno da se pise o necemu sto vec zna ceo internet i svi mediji i sluzbe, i samim tim i narodi, izvan Srbije?
 
Već mi je Igor brisao postove, pa vraćao i lepo rekao da se vratimo temi.
Ne bih da kuckam kao lud postove koji će da potraju 5 min... samo zbog toga.
Ja imam svoje mišljenje, ti svoje, izneli smo ga, nećemo ga promeniti - a drugi nek čitaju ako im je zanimljivo.

Aj Igore, potvrdi ovo, ovaj misli da ja bežim sa bojnog polja jer me je poklopio svojim mladalačkim argumentima :)
 
Ma mene bre samo zanima gde ima da se kupe jeftini kavurma i cvarci i kad ce pasti veo vojne tajne sa PVO sistema sa AliExpressa o kome je nas dragi vodja pricao sve u sesnaest vec 5 puta u zadnje dve godine. :D

Drzimo se teme.
 
Jedna baterija Novi Sad, jedna Nis, jedna juzni Beograd, a jedna u sirem reonu Ladjevaca i Bog da nas vidi.
 
Po mojim informacijama, kupljeno je 3 baterije, koje uključuju 9 lansera, 9 osmatračkih radara, 1-3 radara H200 (dometa do 250 km, koji su na nivou baterija), 9 logističkih šasija (kamiona) i 200 raketa.

E sada, šta je od svega toga stiglo i da li je i više od ovoga što sam napisao, a što se u javnosti znalo, ne znam.
 
Vrh