Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Da li postoji Josh neka zemlja sa toliko oruzja razlicitog porekla? Nesto od Russ, nesto od kineza, Malo NATO, fali Brazil I jar. Lici mi na papazjaniju I ne znam koliko je sistem sa toliko razlicitih komponenti odrziv. Ne znam da li se radic proizneo oko ovog, voleo big da procitam njegovo misljenje
 
Ispravka u subotu 30 aprila će biti prikaz na aerodromu u Batajnici..

Screenshot_20220412-160319_Telegram.jpg
 
Poslednja izmena:
Šta li će nam ta preskupa gvožđurija.. 3 milijarde za 12 (+12) aviona.. :unsure:I šta možemo s njima? Niti koga da napadamo, niti bi nam mnogo pomogli ako bi trebalo da se branimo..

Mislim, ako se već igramo neutralnosti, onda treba da planiramo nabavku jedno 100-150 takvih aviona..a to će se desiti nikad..

Za treninge pilota, dežuranje i presretanje nezvanih gostiju nad Srbijom više od 6 aviona nama ne treba. Sve drugo je bacanje para koje se mogu upotrebiti za mnogo preče stvari u ovoj raspaloj zemlji.
 
Za treninge pilota, dežuranje i presretanje nezvanih gostiju nad Srbijom više od 6 aviona nama ne treba
Ne moze bas tako.

Da bi se tvoj vazdusni prostor smatrao mininalno obezbedjenim i sigurnim za prelet aviokompanija, mora da postoji jedna kompletna eskadrila lovaca sposobnih za nadzvucne brzine.

Tako mi je ukratko, u 3 min, receno i objasnjeno na nekoj od katedri Vazdusnog smera na Saobracajnom fakultetu jos pre circa 10 godina. Kad je sirom Srbije bila aktuelna diskusija oko nabavke Migova i obnove RV, i cesta pitanja "zasto kupovati skupe avione ako mozemo da uzmemo horde PVO". Svi smo se nekad zapitali to (niko se nije rodio naucen jelte) pa posle saznamo da ipak iz XY razloga mora da postoji RV, da postoji nacin da se vojni pilot digne gore i izvidi.

E i za tu lovacku komponentu postoje pod-uslovi, kakav avion mora da bude (kakvih sposobnosti), koja eskadrila, kojih brzina...

Neka pravil tu su pisana, neka su nepisana, i kao sto rekoh, moj razgovor i obrazlozenje koje sam dobio su bili vrlo sazeti. Ali poenta je bila da i za to postoje kriterijumi koji se moraju ispuniti.
 
Poslednja izmena:
Eurofajter? Sto da ne, kad smo krenuli u ekonomske visine. Taman i to da nam sef nabavi jer se bas nalozimo kad u Informeru vidimo naslove "Hrvati se u*rali u gace"...
 

ovo stvarno postaje smešno...
ko koga ovde sad zeza?

da ne igraju igru sa Francuzima podmećući im pregovore sa Britancima da bi iskamčili bolju cenu za Rafale?
samo fali još i za Raptore da puste buvu...sve skuplje od skupljeg.

Mada saradnja sa britancima je na tako niskom nivou da je ovo malo verovatno da se desi. U njihovim očima smo i dalje bradati prljavi srbi, silovatelji i genocidam narod blizak sa Rusima.
 
Nije da branim Vucica i SNS ali... ako izbacimo iz opticaja sve lovce iz Rusije, i ne preostaje mnogo drugih opcija pored skupih Rafala i Eurofajtera.

Gripen necete/VS nece jer ima jedan motor a mi sve sto narucujemo, narucujemo sa bojazni i racunanjem da ce vec sutradan jedan motor da se pokvari... (Balkanska logika, kupujes avion iskljucivo s dva motora jer sta ako nesto zakaze, umesto da bolje odrzavas avion sa jednim motorom i sprecis da uopste dodje do otkaza)
F-16 su ubave i proverene igracke ali Ameri nece da nam daju (pun intended)
Svi drugi americki otpadaju jer nam njih tek ne bi dali.
Kineski su na losem glasu, i neprovereni su, postoji razlog sto se slabo kupuju.
Korejski KAI T-50 je idealna spona i spoj trenazera i lovca ali pitanje je ne samo dal bi nam dali nego i sto je s drugog kraja sveta i nije prodavan izvan Azije. Prosto, daleko su nam u svakom smislu.

Tako daaa... kad iskljucimo Ruske opcije (zbog ociglednih geopolitickih promena i preorijentacije Srbije) nije bas kao da nama ovde u Srbiji ima mnogo alternativa Migovima i Suhojima. Podvlacim ovo nama ovde i sada, dakle govorim za Srbiju.
 
Poslednja izmena:
Bender, nešto mi u tvom odgovoru nije logično. Koliko aviona ima Hrvatska? Par raspalih Migova 21, pa se ne smatra za zemlju nebezbednu za prelet aviona. Isto i mi- do pre par godina imali smo par aviona, pa nas aviokompanije nisu izbegavale.

Ovo što se radi je klasično Vučićevo dodvoravanje Zapadu, a ovi avioni nikakvu svrhu neće imati...
 
Pa da ali imaju 12 na papiru, dakle imaju punu eskadrilu (makar i na papiru). Nemaju 6. :)

Mislim da je minimalni broj za eskadrilu 8 letelica. Ali 12 je standard tj najcesce.
 
Šta li će nam ta preskupa gvožđurija.. 3 milijarde za 12 (+12) aviona.. :unsure:I šta možemo s njima? Niti koga da napadamo, niti bi nam mnogo pomogli ako bi trebalo da se branimo..

Mislim, ako se već igramo neutralnosti, onda treba da planiramo nabavku jedno 100-150 takvih aviona..a to će se desiti nikad..

Za treninge pilota, dežuranje i presretanje nezvanih gostiju nad Srbijom više od 6 aviona nama ne treba. Sve drugo je bacanje para koje se mogu upotrebiti za mnogo preče stvari u ovoj raspaloj zemlji.
Pa nije. Evo recimo Svajcarska koja se vodi kao neutralna jelte ima 27 F-5 i 25 F-18
Austrija isto neutralna sve sto ima je 15 Tajfuna
Madjarska sve sto ima je 12 Gripena
Rumunija 23 Miga 21 i 14 F-16 kupljeni od Portugala
Znaci bogata Svajcarska ima 52 prastara aviona a austrija 15 koji patroliraju nebom. Sto bi mi imali 150?
24 sasvim ok i ovi migovi sto imamo i narednih 20 godina da ne kupujemo nijedan vise
 
Samo dopuna/nije replika:

Svajcarsko vazduhoplovstvo je pre par godina dobilo seriju kritika ( i od svog stannovnistva i od inostranstva) zato sto je njihova dezurna para bukvalno imala radno vreme. Znaci, da nekom avionu u letu treba spoljna provera trupa u subotu popodne, Svajcarsko RV ne bi moglo mnogo da mu pomogne.

Srecom, pre 2 godine, posle serija kritika, osposobili su ga da bude dezurno non-stop
 
24 savremena lovca je sulud broj za nas. Sa naoružanjem i obukom je to sada preko 5 milijardi evra. Nije problem samo kupiti, treba to i da leti a sat leta košta 16 hiljada evra za Rafal koji je među "povoljnijim". To ne mogu podneti ni ekonomski duplo jače države od nas.
Inače više od pola država na svetu uopšte nema lovačku avijaciju.
 
Migovi, Rafali, sad Eurofajteri... ovo kao da je neka kampanja dezinformisanja u toku. Ili opipavanja pulsa naroda.

Kazem - kao. Ne mora da znaci da jeste. Samo me cudi otkud ovoliko rabbit season duck season XD
 
 
Migovi, Rafali, sad Eurofajteri... ovo kao da je neka kampanja dezinformisanja u toku. Ili opipavanja pulsa naroda.

Kazem - kao. Ne mora da znaci da jeste. Samo me cudi otkud ovoliko rabbit season duck season XD
I meni je cudno. Izgleda neko pustio buvu. Sutra vest ide da kupujemo 12 F-35ica i 12 B2 odobrili amerikanci :ROFLMAO:
 
Pa bukvalno... XD

Mozda je i opipavanje javnog mnjenja. Evidentno je da Srbiji sledi jace okretanje zapadu. Izmedju redova se to porucuje narodu zadnjih dana.
 
Poslednja izmena:
Ne možemo mi da se poredimo sa Austrijom i Švajcarskom. Njih niko neće nikada napasti, niti imaju teritorijalne sporove sa susedima.

Mađari i Rumuni su u Nato-u. Mi, u ovakvom susedstvu, sa problemom Kosova i Bosne, ako zaista želimo da budemo neutralni, ali da kao štitimo Srbe u okruženju, moramo da imamo vojsku 50 puta jaču nego sada. A to niti možemo da finansiramo, niti imamo ljudstva za to, niti bi nam dozvolili da se tako opremimo.

Zato, bez barem 100 aviona mi nemamo šta da pričamo, Grčka ima preko 200..
 
24 savremena lovca je sulud broj za nas. Sa naoružanjem i obukom je to sada preko 5 milijardi evra. Nije problem samo kupiti, treba to i da leti a sat leta košta 16 hiljada evra za Rafal koji je među "povoljnijim". To ne mogu podneti ni ekonomski duplo jače države od nas.
Inače više od pola država na svetu uopšte nema lovačku avijaciju.
Pritom ti avioni i piloti moraju da imaju neki minimum sati naleta...što znači i ako nema potrebe da lete moraju da lete.
 
@Vox91 Evo pisu ljudi, obrazlazu, citaj sta kazu. Te rabote (odnosno brojke) su ne samo papreno skupe nego i kompleksne.
 
Koje rabote? Pa ja kažem da je nama mnogo i ovih 24 što planiraju, da to nema nikakve svrhe i da bi nama značilo nešto jedino ako bi ih imali 100-150..da bi bili neki faktor.

A to je suludo i skupo za nas. Neostvarivo.
 
12 nadzvucnih lovaca nam treba zarad eskadrile kako bismo mogli da cuvamo VAP i naplacujemo prelet.

Ne kupuju se ti Rafali za rat, nijednoj drzavi na Balkanu nije do novih ratova. Pojedincima i strujama da, ali drzavama slabo.
 
Čekaj, a kako smo čuvali nebo dok nismo dobili ove polovne Migove od Rusije? Imali smo par ispravnih aviona.. Je l' tad nismo mogli da naplaćujemo prelete? Ko Bosni čuva nebo, je l' oni ne mogu da naplaćuju prelete?

Mislim, teorija i profesori na faxu pričaju jedno, što je u praksi često daleko od istine. Šta su sve nas učili na Pravnom, a šta se dešava u realnosti, bolje da ne počinjem.

Nama je 12 aviona plafon, i to je polovne trebalo kupiti, sve drugo je razbacivanje..
 
Poslednja izmena:
Vrh