Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Ексклузива је резервисана за повлашћене медије :D
 
@Дошљак
(Kos93)

Sta mislis koliko je stiglo u 6 aviona mozda jedna baterija?Ostale dve mozda danas?
Najavi Vucijak juce da tek treba da kupe CH-95 i Barjaktar a oruzje iz Rusije (MI17V5 3kom,Pasncire S1M 12 kom) necemo videti skoro?
 
A u vezi te priče o martu 1941...
Preporučujem svima da ako mogu pronađu memoarski spis generala Bore Mirkovića (ali doslovno je to: "memoarski spis") koji je napisao krajem 194. godine na Bliskom istoku.

Objavljen je 90-tih kod nas u obliku male knjižice, pokojni g. Petar Bosinć je bio priređivač izdanja (za one koje ne znaju, Bosnić je jedan od onih malobrojnih istraživača koji su bavili Aprilskim ratom i njemu možemo da zahvalimo za mnoga dokumenta, svedočenja, detalje i sl. koji bi najverovatnije bili zaboravljeni), sa sve istorijom i sudbinom tog zapisa.

Mirković je u detalje opisao svoje motive (cela priča naravno počinje još mnogo pre 1941), takođe je u detalje opisao i samu organizaciju i izvođenje puča... tu Britanaca - nije bilo.
Ja sam tu knjižicu pozmajio drugaru, nije mi pri ruci, pa ne mogu da navedem i ime nedićevog ministra koji je prvi u kolaboracionističkoj štampi optužio Mirkovića da je bio potplaćen.
Ja uopšte ne dovodim u pitanje da su Britanci zaista lobirali za svoju stvar... to su istovremeno radili i Nemci, ne dovodim u pitanje da su nekome davali keš na ruke, ali ispada da su uzalud plaćali pogrešne ljude, jer Mirković je puč protiv vlade kneza Pavla planirao još mnogo, mnogo ranije. Ispada da su pučisti 1941. delovali nezavisno od svih britanskih mešanja.

Danas ima puno namerno pogrešnih tumačenja, prećutkivanja pa i otvorenog i svesnog laganja o ovim događajima, i to najviše od strane raznih "publicista", ne profesionalnih istoričara, iz raznoraznih razloga: od naplate honorara za senzacionalitičke članke do prikrivene želje za nametanjem revizije istorije.

Evo jednog primera: na mnogo mesta ćete naći da je Mirković od Britanaca dobio čin generala i britansku penziju.
A zapravo, Mirković je posle "Kairske afere", još jednog njegovog nedovoljno promišljenog ispada, penzionisan od Vlade u izbeglištvu, a od Britanaca je dobio počasno zvanje "Honorary Major General"... ko hoće može da nađe šta znače ta počasna zvanja, ali tih "počasnih pukovnika", "počasnih generala" ima jako mnogo.. pa glumac Danijel Krejg je "Honorary Commander RN" (commander- čin kapetana fregate u mornarici), i nemaju niti neki položaj niti komandnu dužnost, niti za to dobijaju neki novac. To je samo počast, ali u rangu nižem od odlikovanja.
Bosnić i Mirkovićeva familija su tražili i dobili zvanične dopise od MOD da nikakav Bora Mirković nije bio pripadnik britanskih oružanih snaga niti je primao penziju od britanske države.
Umro je u emigraciji na ivici bede, živeo je od pomoći prijatelja jer nije mogao da se izdržava pošto je ostao invalid u avionskom udesu još pre rata.

Sorry za off.
 
Puč je bio protiv kneza Pavla a ne protiv Trojnog pakta: sami su brže-bolje saopštili da priznaju pakt, samo što ga Hitler više nije priznavao... (toliko i o priči da u politici nema emocija, da 'postoje samo interesi'). Time su oficirčine, uz potporu crkve i dela intelektualaca, uništile sopstveni narod.
 
@Дошљак
(Kos93)

Sta mislis koliko je stiglo u 6 aviona mozda jedna baterija?Ostale dve mozda danas?
Najavi Vucijak juce da tek treba da kupe CH-95 i Barjaktar a oruzje iz Rusije (MI17V5 3kom,Pasncire S1M 12 kom) necemo videti skoro?
Нисам упознат колико пратећих возика у опреме иде уз батерију, али моглим да су успели да довезу потребне лансере са радарима. Верујем да ће спотери пратити летове кинеза.
Већ дуже се прича о Барјактарима, ЦХ95 али и Пегазима.
Руска техника нажалост неће стићи скоро због санкција.
 
@Perkan

Ti si u strašnim zabludama, ti pričaš da su Rusija, Kina, Indija i Iran primeri zemalja koje nikad ne nameću nasilno svoje ideologije drugima. Ne znam kako možeš da budeš tako slep, valjda zaslepljen mržnom prema NATOu.

Rusija od vajkada nameće svoje ideologije i interese silom, i zato je mrzi ceo prostor i svi narodi bivšeg Varšavskog pakta, a sada je tek mrzi pola sveta i sada je potvrdila sve ono što su drugi mislili o njoj, a uz to na sebe navukla bes još nekih, novih naroda. Kada ti neko sabotira vozove u bratskoj zemlji, kada građani te bratske zemlje idu na tuđe, inostrano ratište, da se bore protiv tebe, to treba da bude ogroman crveni signal da u nečemu debelo grešiš. Ali naravno, ni njih ni tebe to prosto ne zanima.

Kina, ta predivna, mirna, stara, mudra, poštena čista Kina, usred Srbije zastrašuje novinare, nameće svoje korporativne interese i ponaša se prema Srbima kao prema svojoj marvi tamo u Kini. Ej čoveče, da li si ti svestan toga? Da li si svestan da ti kineski kauboji ovde vršljaju i muštraju TVOJE SUGRAĐANE, a ti njih predstavljaš kao dobrice? :oops: Na sve to, kod kuće, Kina već godinama priprema i želi da izvrši invaziju na Tajvan, iako bi to značilo obogaljivanje i nje i celog sveta, a možda i svetski rat. Ali ne odustaju od te kretenske zamisli, samo zato što ih pogoni pohlepa i osvetoljubivost i želja da se na pogrešan način is**rče svetu. A južno odatle, protivno svakom međunarodnom sporazumu i logici, nameću svoju teritoriju i volju u vodama između Vijetnama i Indonezije gde im mesto nije, daleko od kineskog kopna.

Iran... čoveče sluđeni, pa da li si ti svestan da u tom Iranu vlada šerijatski zakon? Da li si svestan da on finansira, obučava i podržava Hezbolah, Hamas i Hute u Jemenu? Objasni mi po čemu se to razlikuje od onoga što tebi omraženi zapad radi u Ukrajini? Objasni mi po čemu to nije nametanje svoje ideologije nasilnim i kvarnim putevima. Za kraj, da li si ti svestan da je tokom rata u Bosni, Iran bio jedna od strana koje su naoružavale vehabije i slale svoje mudžahedine da se bore protiv Srba, hiljadama kilometara daleko od njihovih (iranskih i avgansitanskih) teritorija? :oops:

Tebi je sve to normalno? Tebi to nisu nasilne zemlje i ideologije? I ti nekome pričaš kako si spoznao stvari koje drugi nisu, koje tek treba da shvate? Šta da se shvati? Da si ogorčen što te bombardovala jedna strana, pa si odlučio da sav svoj bes i frustraciju kanališeš tako što ćeš religijski nju da označiš kao zlo i demona, a njene neistomišljenike i rivale kao sile dobra i razuma, i da ih religijski obožavaš i uzdižeš? Ono, primatsko - ''neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj''? Iako rade iste, ALI POTPUNO ISTE POKVARENTŠINE kao i ove koje ti prezireš.


Sama činjenica da ti živiš ubeđen da u politici mogu da postoje ne-zle države mi govori koliko si oterao sebe u zablude. Ne postoje dobre i loše države, postoje samo one koje imaju moć i koje nemaju. Svaka država bi, uz dovoljno moći, postala zla i pohlepna. 10.000 godina istorije civilizacije to dokazuje. A činjenica da ti nakon toliko godina i toliko hiljada primera i događaja iz istorije, i dalje misliš da se sve binarno deli na crno i belo, na pravdu i nepravdu, na ''zlo i ne-zlo'' mi govori da si prosto izgubio kompas. Nema poente dalje da diskutujemo o ovome, pošto se ja nikad neću složiti da su nabrojane zemlje ''ne-zle'' i da se u politici može i treba nastupati ''srcem''.

Prosto sama činjenica da ti misliš, i pišeš, da se u politici treba ''slušati srce'' mi govori da je svaka diskusija uzaludna. A tek ove tvrdnje da Rusija, Kina i Iran ne nameću svoje ideologije, su pokazatelji da si ti prosto izgradio svoj svet i svoja uverenja, jer ne želiš da se pomiriš i suočiš sa realnošću u kojoj bi se sve to srušilo. Toliko o tome od mene.
 
Poslednja izmena:
Istina, ali u srpskom jeziku već imamo turcizam koji je (da li pogrešno ili ispravno, nebitno) prenesen kao Barjaktar. https://sr.wikipedia.org/wiki/Barjaktar
I svi smo ovde kao klinci slušali tu reč, Barjaktar, u školama, pa kad god krenemo da izgovaramo ime tog drona, refleksno izgovorimo Barjaktar.

I ja sam sebe sto puta uhvatio kako kažem BARjaktar, pa sam tek od nedavno počeo da kažem BAJraktar.
 
I, pošto su Turci dobili prezimena tek pre oko 100 godina, njegov pradeda je to izabrao baš zato što mu se sviđalo da bude - barjaktar (ili je uistinu i bio na Galipolju ili sl.).
 
Dobro ljudi na kraju zaista nije ni bitno jer sve i da se svi ovde na Beobuildu (ne samo na ovoj temi nego na celom BB) složimo da govorimo samo jedno ili samo drugo, i dalje će ostatak naroda da koristi oba naziva. Oni koji se drže doslovce će pisati i govoriti BAJraktar, a oni koji krenu po inerciji, govoriće BARjaktar.
 
Upravo kruži informacija da je na aerodrom Pukovnik Milenko Pavlović stiglo još 6 transportnih aviona Y-20.

Da li poznato koliko baterija može da stane u 12 do sada pristiglih aviona. Da li samo 2 ili sve 3?

Navodno, letovi se očekuju i sutra.
 
Ne znam dal je ovde spomenuto rece Veliki Perspirator da je u planu kupovina 12 novih Rafala i 12 polovnih.
 
@Дошљак
Zar nije Vučijak prošle godine na smotri Vojske u Kragujevcu rekao da je CH-95 kupljen i da se čeka isporuka. A juče na Pasuljanskim kaže razmatra se kupovina. Baja lagi mnogo..
 
Evo moje male evidencije na temu nabavljenih sredstava, koju vodim za buduće nabavke:

RV

-Rafale F4.1 (×12) - Ugovor 2022?
-Polovni Rafali (Egipat??) F3R/F4.1 (modernizacija) - Pregovori u toku
-C295 (×2) - Ugovor (februar 2022.) - Isporuka decembar 2023.
-Boing T7 Red Hawk/M348 Leonardo (x12/20) - Ugovor? (Nepoznato za sada)

PVO

-FK3 (3 baterije) - Isporučeno?
-Pancir S1M (2 baterije) - U proizvodnji, prema ranijim planovima: 2022/23.

PED

-Krasuha (nepoznato)
-Repellent (nepoznato)

Helikopteri

- 4+3 MI17V5 - 2022. (Prema planovima pre krize)
- 4+4 MI35M (2023.)
- 5+11 H145M (2023.)
- 11 MI35P - KIPARSKI (nepoznata sudbina nakon početka ukrajinske krize)

Bespilotne letelice

- 6+6 CH92A - Moguća dopuna do pune eskadrile
- 6-12 CH95
- 12 PEGAZ-a (2 isporučena, +10 do kraja 2022.)
- Orion i Orlan (Nezvanično)
- Barjaktar TB2 (Potvrđeno 9.4.2022.) - Najranije 2023/24.

Radari (ukupno 22)
-Ground Master 200 - 2022/23. (Najavljeno za 2022.)
-Ground Master 400 - 2022/23. (Najavljeno za 2022.)

PO rakete

-Kornet (1 isporuka/3) - Preostale isporuke je trebalo da budu realizovane u toku 2022.
-Spike (Pregovori u toku)

Oklopni transporteri

Miloš M16 (×20) - 10 završenih do marta 2022.
Humvee (×66) - 2022.
Mrap M20 (×10) - 2022. (Nulta serija), 2 završena
Lazar 3* (×18) - 6 završeno (Lazar 3), 2 prototipa (Lazar 3A1/testiranje u toku)
Bov OT (×10) - 1 završen, 2022. (Nulta serija)

Artiljerija

Tamnava (×12/6) - Kasni isporuka, planirana za 2021.
Nora B52 (×6) - Završena isporuka (mart 2022.)
 
Ne znam dal je ovde spomenuto rece Veliki Perspirator da je u planu kupovina 12 novih Rafala i 12 polovnih.
24 Rafala ukupno?

Ay carramba!!!

Samo, sve je to lepo ali ne znam cime oni misle da plate sve to. Nama je dug vec masno narastao, a i energetski sistem nam je u kanalu. Treba sve to zakrpiti.
 
Poslednja izmena:
24 Rafala ukupno?

Ay carramba!!!

Samo, sve je to lepo ali ne znam cime oni misle da plate sve to. Nama je dug vec masno narastao, a i energetski sistem nam je u kanalu. Treba sve to zakrpiti.
Ma kaki Bendere, pa mi smo (ako neko ne fingira podatke) medju manje zaduzenim u evropi sa 57% bdpa.
Hrvatska 88%, Madjarska 80%, Italija 156%, Crna Gora 103%

Tako da mi opusteno mozemo jos 20% da dodamo bez da bude posledica
Mi bi cak i trebali da budemo zaduzeniji jer nam treba vise za razvoj. Ali bitno je da se pare pametno trose a nisam siguran da SNS bulumenta to ume
 
Мислим да ће РВ и ПВО да се смањи на две ескадриле борбених авиона, тј. да Рафал мења Мигове а Орлови иду у пензију и њихову улогу узимају комбиновано БПЛ, хеликоптери Ми-35 и нови школско-борбени авиони заједно са Рафалима.
 
Jeste stigla i druga baterija. Kacili ljudi na Moj_beo_grad na instagramu kako slecu avioni u Batajnicu
 
Evo i potvrde
 

Prilozi

  • 20220410_162542.jpg
    20220410_162542.jpg
    187,6 KB · Pregleda: 139
  • 20220410_162533.jpg
    20220410_162533.jpg
    217,3 KB · Pregleda: 144
@Zion Williamson
Razumem ja sve to ali ovakve igracke brzo sliste stotine miliona pa i milijarde. Pogotovu sto je Rafal jedna od najskupljih opcija.
Pa tu onda imamo i C-295, helikoptere, FK-3, Pancire, svasta nesto...

A tek nas ceka reparacija energetskog sistema. I ko zna koji jos dugovi.
Мислим да ће РВ и ПВО да се смањи на две ескадриле борбених авиона, тј. да Рафал мења Мигове а Орлови иду у пензију и њихову улогу узимају комбиновано БПЛ, хеликоптери Ми-35 и нови школско-борбени авиони заједно са Рафалима.
Uh ne mogu da zamislim JNA kadrove u VS kako ispracaju Orlove u penziju. :D On im je jedna od svetih krava. On i opasac.
 
Poslednja izmena:
Maљутка је врховно божанство :D
Шалу на страну, са 30ак хеликоптера, два-три транспортна авиона, и око 20 школских, тешко ћемо имати и две ексадриле вишенаменских борбених авиона.
 
Jos se nije cula naka pouzdana informacija vezana za Rafale. A nevezano za njih nije planirano da orlovi idu u penziju, bar ne oni koji imaju mlazne motore sa forsazom

 
Vrh