Šta je novo?

Izdavanje / iznajmljivanje nekretnina (stana, parking mesta...) iskustva i saveti

Secam se kad su tek osnivali komunalnu policiju da je izmedju ostalog kao nesto sto se pominjalo u njihovoj nadleznosti, bilo da sprecavaju da se susi ves na terasama, da se ostavlja djubre itd. Neshvatljivo mi je da ovo nije kaznjivo ni na koji nacin.
 

Ovo je godinama ovako, novine malo malo pa pisu o ovom slucaju i nikom nista. Ne mogu ni da zamislim muku stanara te zgrade. Meni je iskreno neshvatljivo da za takve slucajeve ne postoji resenje.
Tako ja muku mucim sa rostiljnicom koja je tik do moje kuce. Dimnjak im je svega 2 metra iznad sprata gde zivim. Bukvalno ceo dan prozor ne mogu da otvorim, probija dim cak i kroz vrata i oseca se miris rostilja u kuci. Isao, pričao sa vlasnikom restorana nekoliko puta i nista nije uradio po tom pitanju. I sad kome se obratiti, sta raditi?Jedino sto mi preostaje ili da ga prijavim od cega nece biti neke vajde ili da postavim zvucnik, odvrnem muziku na max i rasterujem mu goste.
 
Tema je nažalost totalno izgubila svoj pravac i cilj zbog kog je i osnovana
 
Pa to i omogućava izvoz. Npr domaća firma pravi proizvod koji joj se isplati da prodaje za 120 dinara po komadu. Npr potencijalni kupac u drugoj zemlji kaže to je 1eur i to mi je skupo drugi mi nude za 90 centi. Menjanjem vrednosti evra na nekih 180 dinara (što je realna vrednost koja je izbegnuta rasprodajom naših deviznih rezervi) taj prozvod košta 75 centi i taj potencijalni kupac kaže pa ovo mi se isplati. Ima naravno tu raznih bočnih uticaja ali ovo je osnovni princip kako realni kurs podstiče privredu i izvoz a veštački fiksiran samo uništava privredu i presipa pare iz Srbije na zapad odakle nam dolazi uvoz.
Da nama ode Evro i na 100 dinara a da je to zbog realnih razloga i snage nape privrede (da se našalimo) to bi bilo super ali ovako mi prodajom deviznih rezervi samo poklanjamo zapadu ekstra profit iz nsših džepova.
Ta priča važi za velike zemlje poput SAD, Kine i Rusije, koje imaju svoje energente, sirovine i ključne tehnologije. Mi uvozimo naftu, gas, kompjutere, mobilne, razne mašine itd. Pozitivan efekat mali, negativan veliki. Zbog straha i anticipacije inflacije, mnoge cene bi porasle i više od kursa.

Koliko je to pogrešno pokazuju primeri švajcarca i nemačke marke. Decenijski jaki, a opet te zemlje imaju ili su imale jake izvoznike i visok standard.
 
Secam se kad su tek osnivali komunalnu policiju da je izmedju ostalog kao nesto sto se pominjalo u njihovoj nadleznosti, bilo da sprecavaju da se susi ves na terasama, da se ostavlja djubre itd. Neshvatljivo mi je da ovo nije kaznjivo ni na koji nacin.
Svašta, pa Defke rekao da je kod nas sve kao i u Becu, sem otimanja stana od strane Skupstine stanara u Sloveniji, koju by the way niko nije spomenuo…
 
….ali vidim da sam otvorio Pandorinu kutiju naseg blagostanja, ja lično nemam problem sa tim, ali ne idealizujem stvarnost…ne pričam da smo bolji od Beca ili Stokholma…nema smisla porediti…

Kako se ono kaže vrhunac je kad znaš koliko ne znaš i onda možeš napredovati….
 
Tema je nažalost totalno izgubila svoj pravac i cilj zbog kog je i osnovana
Vise puta i na razne nacine ali ovde je konkretno problem sto takve stvari direktno uticu ne samo na cenu necije nekretnine, vec i direktno na (ne)mogucnost prodaje. Bio je jedan stan u Tršćanskoj, ona novija zgrada na cosku, kad smo gledali. Stan je stvarno bio prva liga, imao je i garazno i parking mesto i fantasticnu terasu. Ali iznad terase veliki izduv od nekog restorana brze hrane, mislim da je Saints, tu odmah pored. Koji radi do 1 nocu. Naravno, odustali smo od kupovine.
Takodje, znam zenu koja je godinama bezuspesno pokusavala da proda stan u Dalmatinskoj. U neke opstinske prostorije u prizemlju su se uselile romske porodice, ne samo ulaz, vec i ispred ulaza, na trotoaru je haos. U jednom trenutku je izbio i pozar u tim njihovim prostorijama, bilo je u novinama, jedva su zive glave izvukli. Neko dobro rece da je komsiluk ruski rulet. Ako imas stan u takvoj zgradi, ili ovoj sa djubretom po celom spratu, mozes da se slikas realno. A to je ono sto mi je neshvatljivo, da ne postoji bas nikakvo resenje.
 
Da li ima neko ko je sad u materiji da napise informaciju koliko je grubo skocila cena same izgradnje zgrade po m2 2020-2023?
 
Svašta, pa Defke rekao da je kod nas sve kao i u Becu,

Jeste, baš tako sam rekao
sem otimanja stana od strane Skupstine stanara u Sloveniji, koju by the way niko nije spomenuo…
Pa šta onda ovo znači:

…u Sloveniji Skupstina stanara može da natera komšiju da se iseli i proda stan…
Malo manje trotački, malo vise preciznosti u izrazavanju, i malo više čitanja sa razumevanjem tudjih postova, i necemo imati ovakve nesporazume.
 
Него, шта је са каматама за штедњу? Недеља штедње пропо!
Kako mi se čini banke nisu zainteresovane da prikupljaju štednju jer nemaju gde da je plasiraju... Kamate su manje nego u leto. Jedino još Adiko banka daje ok kamatu na dinare na 6 meseci. Sve ostale banke ništa.
 

Ovo je godinama ovako, novine malo malo pa pisu o ovom slucaju i nikom nista. Ne mogu ni da zamislim muku stanara te zgrade. Meni je iskreno neshvatljivo da za takve slucajeve ne postoji resenje.
Te kese su rešene nema ih više ispod stana je pekara ...
Inace postoji zakon samo nadležni ne žele da ga citaju i primenjuju

Član 63

U vršenju komunalno-milicijskih poslova, komunalni milicionar prisustvom na mestu održavanja reda:

- sprečava narušavanje komunalnog reda propisanog ovom odlukom, a naročito: prljanje i oštećivanje fasada i drugih spoljnih delova zgrade; ispisivanje poruka, obaveštenja, crteža na spoljnim delovima zgrade; izlaganje robe izvan izloga ili poslovnog prostora; izlaganje veša, posteljine, tepiha i drugih predmeta na spoljnim delovima zgrade; lepljenje plakata; uništavanje i oštećivanje ograde, zelenila i drugih elemenata uređenja površina oko zgrade; prodaju robe, odnosno obavljanje delatnosti izvan poslovnog prostora; prljanje, oštećivanje ili premeštanje objekata i uređaja na površinama javne namene i površinama u javnom korišćenju; ostavljanje građevinskog i drugog otpada na površinama javne namene; ometanje korišćenja i oštećivanje površina javne namene i u javnom korišćenju parkiranjem, ostavljanjem i zaustavljanjem vozila na tim površinama; oštećivanje i uklanjanje zatvarača sa otvora na površinama javne namene i u javnom korišćenju; postavljanje zapreka za vozila suprotno odredbama ove odluke; vršenje drugih radnji kojima se narušava urednost i čistoća grada;

- kontroliše izvršavanje propisanih obaveza u pogledu: urednosti i čistoće zgrada, prostora oko zgrada, ograda, dvorišta, vrta, kao i objekata i uređaja postavljenih na površini javne namene ili u javnom korišćenju; urednosti i čistoće izloga i vitrina za izlaganje robe, tendi, zastava i drugih predmeta i uređaja na spoljnim delovima zgrada; uklanjanja snega i leda; drugih obaveza kojima se uspostavlja i održava komunalni red u gradu;

- uspostavlja narušeni komunalni red primenom svojih ovlašćenja utvrđenih zakonom.

Kada komunalni milicionar ustanovi povredu komunalnog reda propisanog ovom odlukom, pored ovlašćenja koja su utvrđena zakonom, ovlašćen je da:

- izdaje prekršajni nalog u skladu sa odredbama ove odluke,

- podnosi prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo i

- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.

 
Jeste, baš tako sam rekao

Pa šta onda ovo znači:


Malo manje trotački, malo vise preciznosti u izrazavanju, i malo više čitanja sa razumevanjem tudjih postova, i necemo imati ovakve nesporazume.
nemojmo preterivati sa ocekivanjima da se udubljujem u tvoje oostove, pa i ti si izgubio fokus šta pišeš …
 
nemojmo preterivati sa ocekivanjima da se udubljujem u tvoje oostove, pa i ti si izgubio fokus šta pišeš …
Mogao bi barem u sipstvene postove da se udubis, a ne jasno napises u jednom nesto pa u drugom tvrdis da to niko nije pomenuo.
 
Screenshot_2024-02-06-16-39-08-010-edit_com.android.chrome.jpg


 
Pogledajte prilog 188425

Strašno i potpuno razumem ljude koji ne žele nikome da izdaju stan. Odmah do naših vrata je stan koji je prazan godinama, vlasnik u inostranstvu i nema nameru nikome da da stan u zakup. Vrata stana su toliko prljava, da se to ne može opisati rečima. Čak mislim da maltene u svakoj zgradi postoji neki napušten stan, bar sudeći po sandučićima koji su prepuni računa i flajera, dotle da ne može više ništa da stane u njih. Čak sam negde čitala da ukoliko vlasnik stana, sa namerom da podstanara koji godinama ne plaća kiriju ni račune izbaci napolje, odjavi struju u eps-u, čini krivično delo jer je ugrozio prava stanara (!) On je dužan da se ganja sa tim stanarom godinama po sudovima, pa tek kada sud naloži prinudno iseljenje stanara, tada se stan vraća u njegov posed.

Imam utisak da su kirije poslednjih nekoliko meseci otišle naviše, verovatno rezultat toga što sve manje ljudi kupuje stanove i sve veći broj se odlučuje za podstanarstvo do daljnjeg.
 
Kako mi se čini banke nisu zainteresovane da prikupljaju štednju jer nemaju gde da je plasiraju... Kamate su manje nego u leto. Jedino još Adiko banka daje ok kamatu na dinare na 6 meseci. Sve ostale banke ništa.
ADiko banka je do skoro nudila kamatu od 4% za depozite u evrima oročene na tri meseca. Ne znam da li je i sada tako. Procredit Banka Ima sličnu ponudu, ali oročenje traje godinu dana.

Mi smo ušteđevinu oročili u ove dve banke. Od kamate bez problema plaćamo zakup stana. Servisiranje uređaja i porez plaća stanodavac, tako da snosimo manje troškove i manji rizik u odnosu na kupovinu stana u ovom trenutku.
 
U pro credit pale kamate za 1% u odnosu na pre koji mesec. Adiko na 3 medeca od danas smešna kamata: 1.28 eks.
 
ADiko banka je do skoro nudila kamatu od 4% za depozite u evrima oročene na tri meseca. Ne znam da li je i sada tako. Procredit Banka Ima sličnu ponudu, ali oročenje traje godinu dana.

Mi smo ušteđevinu oročili u ove dve banke. Od kamate bez problema plaćamo zakup stana. Servisiranje uređaja i porez plaća stanodavac, tako da snosimo manje troškove i manji rizik u odnosu na kupovinu stana u ovom trenutku.
Ajde mi objasni kako od kamate možeš da plaćaš rent. Ako si npr. stavila 200k eura u banku i to s NKS od 4,5% što je 3,89% EKS to znači da godišnje dobiješ ispod 4000 eura. To znači 350e mesečno. ŠTA s tim parama u BGu možeš da iznajmiš?! Osim malo veće studentske sobe?
A s 200k kupuješ odmah glanc novi stan u Lastavicama! I to 60kvm. ODMAH!
 
Vrh