Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad krene naplata grejanja po utrošku u starim betonskim zgradama, tad će im energetski razred biti važan. A i to će biti jedinstvena prilika da se rešimo Vučića.
Narod neće ni to. Mislim hoće, ako bude besplatno i ako bude bolje grejanje uz iste ili manje račune. 🙃🙃🙃

Možda narod još nije odlučio, ali videće kako budu prošli oni koji prvi uvedu pa će potom narod odlučiti.
 
@chiki Kakav solar i kakva podebljavanja spoljnih zidova? :) Pa nije starogradnja od satorskog platna pravljena :)
Uglavno je dovoljno da se svuda postavi nova dobra stolarija i realno je onda sve odlično izolovano. Naravno, uvek je moguce neko teranje maka na konac ali ne preterujmo...
Beton, opeka, prazan prostor ... sve to ima neke "temperaturne" karakteristike koje se uzimaju i obzir. Proveri onaj pravilnik... kad dodas solar povećavas energetsku kategoriju
 
Beton, opeka, prazan prostor ... sve to ima neke "temperaturne" karakteristike koje se uzimaju i obzir. Proveri onaj pravilnik... kad dodas solar povećavas energetsku kategoriju
Mislim da izdavaci energetskih pasosa snimaju onom termokamerom zgrade da bi se izmerile stvarne izolacione karakteristike. Takocse noze utvrditi energetski razred i za objekte koji nemaju dokumentaciju.
 
Delimično tačno. Kod nas je uveden zakon da sve zgrade posle 2012 moraju da imaju minimum C razred kad se dobije upotrebna dozvola.
Za ove starije to ne važi tu će da se utvrdjuje kategorizacija kakva je takva je (D, E, F). Logično nemaju svi para za novogradnju
Svakako će se izmeriti svaka zgrada da se zna šta kupac kupuje ali niko neće da tera random babu i dedu iz krš solitera da daju 20-30K za fasadu, niti su u obavezi da bilo šta preduzimaju nego će prirodno zgrade koji imaju lošije razrede da se slabije prodaju tj pašće im cena. Nema zabrane prometa al pitanje ko će to da kupi.
Kad svi budu plaćali po utrošku grejanje e onda će cela priča dobiti na značaju.
 
Eee gde je tu istina….sto reče neko imovina nije samo pravo nego i obaveza…

Kad budemo imali master plan za recimo Dorćol neće moći da se ruse kućica po kućica i pravi ko šta hoće…bez pratećih objekata koje neki kvart treba da ima …

U Becu se zna do kada traje životni vek lifta, njega menja Gradsko stambeno, stambena zajednica se pita hoće li odmah da plate ili na rate kroz 5-10 godina, ne da li zele…kad nema prilaza za invalide on se pravi i isti princip…kad nema energetskog razreda on mora da se popravi…računi stižu, ko ne može da plati seli se u kraj grada ili zemlje gde može sebi da priušti život…

…u Sloveniji Skupstina stanara može da natera komšiju da se iseli i proda stan…

Kod nas je problem sto nema sistema tako da je možda i bolje da se ne donose neki restiktivni zakoni …
 
Eee gde je tu istina….sto reče neko imovina nije samo pravo nego i obaveza…

Kad budemo imali master plan za recimo Dorćol neće moći da se ruse kućica po kućica i pravi ko šta hoće…bez pratećih objekata koje neki kvart treba da ima …

U Becu se zna do kada traje životni vek lifta, njega menja Gradsko stambeno, stambena zajednica se pita hoće li odmah da plate ili na rate kroz 5-10 godina, ne da li zele…kad nema prilaza za invalide on se pravi i isti princip…kad nema energetskog razreda on mora da se popravi…računi stižu, ko ne može da plati seli se u kraj grada ili zemlje gde može sebi da priušti život…

…u Sloveniji Skupstina stanara može da natera komšiju da se iseli i proda stan…

Kod nas je problem sto nema sistema tako da je možda i bolje da se ne donose neki restiktivni zakoni …
Sve navedeno imamo (sem toga da komsije mogu da nateraju komsiju da proda stan, sto je suludo), samo je sprovodjenje manjkavo.
 
Одакле ти ово? То није могло ни у феудално доба.
To mi je par ljudi u samoj Sloveniji reklo kojima nemam razloga da ne verujem…
radi se o dokazano problematičnim stanarima ..ako su lagali mene i ja ….nisam se bavio time…
 
Pa niko nije rekao da može da se na skupstini stanara izglasa, verovatno postoji model po kome Skupstina inicira na osnovu niza komunalnih ili ostalih prijava da se to resi kroz Sudski postupak …ja sam nekoliko godina nakon sto sam o tome sluso u Sloveniji (opet se ogradjujem da se nisam udubljivao) u ulazu pored našeg se vratio iz zatvora neki diler droge…nije moglo da se od dzankija prolazi kroz park i haustore uvece…meni žena trudna u to vreme …kad sam otišao u policiji inspektori sve znaju i kažu da je to tako godinama, hapse ga na 1-2 godine i opet se vraća u roditeljski stan koji je nasledio…inače prestižna lokacija na NBG …tada sam imao razumevanja za to pravilo ako je zaista istinito…mada nije zaista ni važno, da ne rasplinjavamo temu…
 
Одакле ти ово? То није могло ни у феудално доба.
U Americi ne moze ama bas niko direktno da te natera da prodas stan ali indirektno troskovima mogu. (pod uslovom da nemas da platis za svo njihovo bahanalisanje i kraduckanje).

Na primer dodje covek kupi 50% svih stanova u zgradi. Postavi sebe za upravni odbor. Izabere firmu koja ce da vrsi odravanje zgrade. Digne cifru za odravanje x2 + special assesments roka li roka. Ti ako i kad ne mozes vise da placas prodajes ali po mizernoj ceni posto niko nece da kupi ludacki stan sa nenormalnim odrzavanjem. On bude jedini kupac i to je to. Ako ne placas odrzavanje ide prinudna naplata.
ps: cesto se desava da nije jedna osoba vec grupa 5-10 njih naprave dogovor i maltretiraju ostale.

Ostali krenu da podnose tuzbe (ako imaju para a cesto nemaju jer su advokati $800 sat) i onda raspad sistema.
To je jedan od raloga zasto je kuca mega deal a iz nekog cudnog razloga jos uvek se ne vrednuje kod nas kako bi trebalo. :)
Mozda se kuce manje vrednuju upravo zbog toga sto nije jos pocelo masovno sa odrzavanjem kako treba pa dok pojedinci namirisu krv.

Zato kad glasate za upravni odbor pamet u glavu ;)
 
Kod nas u zgradi jedna komsinica pokrenula inicijativu da se uvede portir 24/7, sto bi kostalo barem 100 evra po stanu. vecina je bila protiv, ali nije nemoguce da negde takav predlog i prodje. I sta onda bude, jel moraju svi da placaju ili samo oni koji su to i trazili?
 
Не знам за САД, али сумњам да и ту не постоје механизми заштите од “само рокај” инвеститора.

Говорили смо о одузимању имовине вансудским путем. Чак и судским путем, имовина се одузима само у строго ограничим случајевима (нпр. ако неко до имовине дође кривичним делом).
 
Не знам за САД, али сумњам да и ту не постоје механизми заштите од “само рокај” инвеститора.

Говорили смо о одузимању имовине вансудским путем. Чак и судским путем, имовина се одузима само у строго ограничим случајевима (нпр. ако неко до имовине дође кривичним делом).
Postoje sudski ali cesto je situacija da stanari ne mogu da se dogovore da skupe pare. Neko nema, neko je u procesu nasledjivanja stana, neko hoce da proda, neko ovo neko ono. Pa se to zloupotrebljava na max a sa druge strane ovaj za HOA daje racun "zamena sijalice" $150 :)

Vandsudskim putem tesko zaista. Ne vidim kako. Samo na foru enormnih troskova. Mislim da to nigde ne moze tek tako.
Jedino drzava moze da oduzima ako je krivicnim delom? Bilo je slucajeva u Srbiji.
 

Za isti stan rata kredita 439e, a na drugom sajtu sam našla da je izdat za 340 e (kupac nasleđuje i stanara).

Ne vidim da su stambeni krediti značajno povoljniji nego što su bili, i dalje je rata kredita skuplja od kirije.
 
Od toga da skupstina može da traži da se vlasnik iseli iz zgrade sudskim putem dodjosmo do toga da može vansudkski skupstina da otudji imovinu…odakle smo krenuli i kuda odosmo :)
 
Vrh