Šta je novo?

Cene nekretnina

Moja sestra je kupila stan u centru 2019 godine, sad može da ga proda za okruglo duplu sumu novca. Nema nameru zbog toga što joj maksimalno odgovara (posao joj je na 10 minuta hoda, sve je u stanu sredila, renovirala, kupila nameštaj po meri). Uložila je mnogo vremena i truda, taj stan je stvarno lepo videti.

Investiciono održavanje u zgradi plaća oko 1.500 RSD, a čišćenje zgrade se plaća odvojeno. Zgrada korektno održavana. Međutim, skoro je pukla neka cev u zgradi i upravnica je tražila da svi stanari uplate još 6.000. Kada ju je sestra pitala zašto ne finansira tu popravku od novca koji stanari uplaćuju za investiciono održavanje, odgovorila je da ,,pola stanara to ne plaća godinama, pa nema novca da plati advokata koji bi podneo tužbu protiv tih stanara". Na to je sestra odgovorila da nema nameru da plaća troškove investicionog održavanja umesto drugih stanara, zašto bi ona plaćala njihove račune. Upravnica joj odgovorila ,,da će joj dati adresu tih stanara koji ne plaćaju investiciono, pa ne kao da ode na njihova vrata da ih pljuje (!)" Sestra joj je rekla da nije pljuvačica i ne bavi se pljuvanjem, to nije njen posao, kao i da nema nameru da plaća tuđe račune.

Šta uraditi u ovoj situaciji? Gde prijaviti upravnicu za ovakvu neprofesionalnost?
 
Prijaviti opštini....upravnici imaju svoje "nadređene", pa se može poslati pritužba na rad upravnika. Najbolje emailom (zbog pisanog dokaza), a još bolje lično odneti na šalter i sačekati dok predmet ne dobije broj po delovodniku. Kod nas upravnik ne radi ništa osim reagovanja na prijavljene kvarove i to pismenim putem, da ne ispadne da nema nikakvog dokaza o obraćanju. Ja od našeg upravnika već skoro dva meseca ne mogu da čujem šifru, niti dobijem tag za novu elektronsku bravu.
 
Poslednja izmena:
Prijaviti opštini....upravnici imaju svoje "nadređene", pa se može poslati pritužba na rad upravnika. Najbolje emailom (zbog pisanog dokaza), a još bolje lično odneti na šalter i sačekati dok predmet ne dobije broj po delovodniku. Kod nas upravnik ne radi ništa osim reagovanja na prijavljene kvarove i to pismenim putem, da ne ispadne da nema nikakvog dokaza o obraćanju. Ja od našeg upravnika već skoro dva meseca ne mogu da čujem šifru, niti dobijem tag za novu elektronsku bravu.
Hvala ti!

Ako imaš mail na koji vredi pisati, molim te pošalji. Neverovatna ideja je da oni stanari koji redovno plaćaju investiciono održavanje plate zaostale račune onih koji ne plaćaju. Još je toliko ljubazna da prosleđuje njihove adrese, tako da stanari koji plaćaju i ne plaćaju investiciono održavanje mogu da se pljuju međusobno (!) Navodno nema para da plati advokata i to sve reši na sudu, više joj se isplati da se stanari međusobno pljuju i svađaju.

Baš profesionalno.
 
Hvala ti!

Ako imaš mail na koji vredi pisati, molim te pošalji. Neverovatna ideja je da oni stanari koji redovno plaćaju investiciono održavanje plate zaostale račune onih koji ne plaćaju. Još je toliko ljubazna da prosleđuje njihove adrese, tako da stanari koji plaćaju i ne plaćaju investiciono održavanje mogu da se pljuju međusobno (!) Navodno nema para da plati advokata i to sve reši na sudu, više joj se isplati da se stanari međusobno pljuju i svađaju.

Baš profesionalno.
Jedino resenje je da smenite upravnika i dovedete nekog koji to hoce da resi. Kod nas u zgradi je pomoglo samo sto je poslala tim koji ne placaju opomene pred utuzivanje. Nije morala ni da pokrece tuzbu nijednu posle. A za to sto ona radi sa deljenjem adresa i huskanjem pre oni mogu nju da tuze.
 
Како одговорити на било које од ових питања?

Покушаћу сликовито да објасним, као када сам пре 10-15година отишла код дечјег педијатра и питала да ми покаже састав вакцине које је дете требало да прими. Добила сам одговор да када завршим биохемију, стажирам и кренем да се бавим ужом специјализацијом за вакцине (опростите не знам тачан назив), после година интезивног бављења овом тематиком да МОЖДА, али можда могу да схватим састав вакцине. Она га не зна и не зна утицај сваке компоненте вакцине на дечје тело и није њено да зна. Да "гуглањем" могу да добијем погрешну представу о свему. Схватила сам да немам потпитања која треба да поставим.

Тако исто и за било које питање које си поставио.. Одговор би био опширан, није везан за тему форума и чини ми се да нисам одговарајућа особа која може да ти да одговор на било које од ових питања. За одговор на сва ова питања која си поставио, требало би ти пар особа које би стручно могле да ти објасне, а вероватно ни тада не би схватио (без увреде) јер ниси у тематици. Прво зато што постављаш прво питање, а политички је некоректно :ROFLMAO: Планирање и урбанизам се не баве периодима од 10,15година.. Пошто се сваком влашћу мењају планови и "стручњаци",можеш замислити какво нам је стање у урбанизму и станоградњи и данас.. Нисмо ми смислили урбанистичку мафију, али код нас фантастично функционише. То што теби нешто као лаику личи да је све дивно и красно, не значи да је тако. Свако планирање иде од избора до избора.

Моје мишљење ником није битно, и да ли ми се нешто свиђа или не. Београд на води је нешто чије ћемо последице видети у деценијама које долазе. Сада је улицкано и скоцкано.. Чекај 20-50 година, да се промени структура људи која тамо живи, када се град прошири, када се појаве сви проблеми које су стручни људи наглашавали, па онда можемо да коментаришемо на ту тему.

Од 90-тих година нико није слушао шта причају врхунски људи који су се деценијама бавили просторним развојем државе, регија, градова и општина. Ослонили смо се на политичаре да нам кажу шта да градимо и где, да нам кажу како да се вакцинишемо и кад, да се баве свим питањима о којима апсолутно ништа не знају и да од њих све зависи и дошли смо до овога, а то је мрак. У конкретном случају-инвеститорски урбанизам проткан политичким интересима, прањем новца и где свако граби свој део.

Али стварно не бих ширила ову тему, јер нема везе са ценама некретнина..

Оно што могу да ти кажем, а тиче се саме новоградње, то је да ако причаш са архитектом-пројектантом са искуством мин 15-20год, и питаш га где би пре купио стан исте квадратуре и цене, у новоградњи или староградњи, добићеш одговор- староградња. Ни ово ти не могу елаборирати, јер је исто опширно, мораш да се бавиш овим годинама да би видео шта се ту дешава.. Ја искрено немам ни времена, ни воље, ни жеље да образлажем. Али инфо, направила сам малу "анкету" међу пројектантима и сви до једног су одговорили староградња тј објекти изграђени до 1990-тих.

Ја нисам компетентна да причам о РОИ, исплативошћу улагања, издавању стнова, што већину овде интересује. Ја гледам ону другу страну новчића и не видим много тога доброг, али се надам... једног дана биће боље, због моје деце, потомака и свих људи којима нешто остављамо, не само станове, него градове, улице, квалитет живота, будућност. ;)

П.С. Нећу одговарати више на нека питања у вези града, урбанизма, архитектуре.. У глобалу сам рекла шта сам мислила, ко је схватио моје мишљење, схватио. Ионако моје мишљење не утиче на цене станова, нити планирање и урбанизам имају утицај на исто. Бавимо се темом, а о овим стварима на неком другом месту.
Да ли постоји правилник и неко стручно лице које би могло да одреди енергетски пасош зграде из староградње?
 
Moja sestra je kupila stan u centru 2019 godine, sad može da ga proda za okruglo duplu sumu novca. Nema nameru zbog toga što joj maksimalno odgovara (posao joj je na 10 minuta hoda, sve je u stanu sredila, renovirala, kupila nameštaj po meri). Uložila je mnogo vremena i truda, taj stan je stvarno lepo videti.

Investiciono održavanje u zgradi plaća oko 1.500 RSD, a čišćenje zgrade se plaća odvojeno. Zgrada korektno održavana. Međutim, skoro je pukla neka cev u zgradi i upravnica je tražila da svi stanari uplate još 6.000. Kada ju je sestra pitala zašto ne finansira tu popravku od novca koji stanari uplaćuju za investiciono održavanje, odgovorila je da ,,pola stanara to ne plaća godinama, pa nema novca da plati advokata koji bi podneo tužbu protiv tih stanara". Na to je sestra odgovorila da nema nameru da plaća troškove investicionog održavanja umesto drugih stanara, zašto bi ona plaćala njihove račune. Upravnica joj odgovorila ,,da će joj dati adresu tih stanara koji ne plaćaju investiciono, pa ne kao da ode na njihova vrata da ih pljuje (!)" Sestra joj je rekla da nije pljuvačica i ne bavi se pljuvanjem, to nije njen posao, kao i da nema nameru da plaća tuđe račune.

Šta uraditi u ovoj situaciji? Gde prijaviti upravnicu za ovakvu neprofesionalnost?
То је све небулоза. Нека промене управника. То управник решава са извршитељем... пријави истом, овај шаље опомену и даље већ знате...

Дошао мајстор да угради нова собна врата. Турчин који ради за фирму из Србије. Кука како је све овде скупо. Заради око 1700 евра овде али ће се вратити у Истанбул.
 
Da li neko zna koliko su tačne cene prodatih stanova na cenenekretnina . Rs ? Našao sam stan za koji piše da je cena bila 50 hiljada, a koliko ja znam plaćen je preko 70 hiljada.. E sad, ne verujem da me kupac laže.. Odakle uopšte vade te cifre?
 
Da li neko zna koliko su tačne cene prodatih stanova na cenenekretnina . Rs ? Našao sam stan za koji piše da je cena bila 50 hiljada, a koliko ja znam plaćen je preko 70 hiljada.. E sad, ne verujem da me kupac laže.. Odakle uopšte vade te cifre?
Verujem da jedino da je dogovoren deo svote da se isplati na ruke a deo da bude zvanicno zaveden kako bi neko eventualno izbegao ili umanjio porez na kapitalnu dobit.
 
@Sale013
Dve opcije sto bi rekao dr.Miroljub :)
1) laze te da ne ispadne da je jeftino prodao
2) prikazao manju cenu zbog poreza a razlika mu isplacena na ruke i na priznanicu, bilo overenu kod notara ili samo potpisanu
 
Da li neko zna koliko su tačne cene prodatih stanova na cenenekretnina . Rs ? Našao sam stan za koji piše da je cena bila 50 hiljada, a koliko ja znam plaćen je preko 70 hiljada.. E sad, ne verujem da me kupac laže.. Odakle uopšte vade te cifre?
Taj kesh deo je možda bila kapara za stan...
 
Stan na Ceraku, 31 kv plus terasa 9kv, za renoviranje, prodat za 84000. Stoji na sajtu ta cena. Kako je to moguće?
 

U prošloj ekonomskoj krizi za manje od godinu dana cene nekretnina u Novom Sadu su pale 30%. Ovaj članak je iz decembra 2008 godine, bukvalno period kada je ekonomska kriza tek počinjala.

Danas čujem od jedne Agentkinje za nekretnine da strane firme u Beogradu otpuštaju radnike, nisu u pitanju Low skill jobs.
 
Mislim da je pravilnik isti i za starogradnju i za novogradnju, ista lica izdaju energetske pasose i za jedne i za druge https://www.mgsi.gov.rs/sites/default/files/PRAVILNIK O USLOVIMA SADRŽINI I NAČINU IZDAVANJA SERTIFIKATA O ENERGETSKIM SVOJSTVIMA ZGRADA.pdf
A kako će to funkcionisati? Hoće li tražiti dokumentaciju o izgradnji zgrade? Računam da ugradnja solara može poboljsati stvar ali neke zgrade imaju izlivene fasade ili fasadni ciglu pa će stavljanje spoljašnje izolacije biti nemoguće. To je veliki hendikep za starogradnju.

Evo kako vlast vidi inflatorna kretanja u narednom periodu odnosno cene kvadrata :)
Screenshot_20231030_071156_Samsung Internet.jpg
 
Poslednja izmena:
@chiki Kakav solar i kakva podebljavanja spoljnih zidova? :) Pa nije starogradnja od satorskog platna pravljena :)
Uglavno je dovoljno da se svuda postavi nova dobra stolarija i realno je onda sve odlično izolovano. Naravno, uvek je moguce neko teranje maka na konac ali ne preterujmo...
 
A kako će to funkcionisati? Hoće li tražiti dokumentaciju o izgradnji zgrade? Računam da ugradnja solara može poboljsati stvar ali neke zgrade imaju izlivene fasade ili fasadni ciglu pa će stavljanje spoljašnje izolacije biti nemoguće. To je veliki hendikep za starogradnju.

Evo kako vlast vidi inflatorna kretanja u narednom periodu odnosno cene kvadrata :)
Zelena Agenda! Već sam više puta pisao. Ispod D energetskog nivoa nećete moći ni da prodate ni da iznajmljujete legalno! Moći ćete živeti i kraj! Isto kao s nelegalnim objektima sada. Vrednost odjednom postaje nula. Moći će se poboljšati izolacija i sve ali to su onda milionski iznosi. Radi se to. E sad koliko će kod nas judi biti spremano na to je drugo pitanje.

A što se tiče plata. Pa i sada da propišu taj minimalac od 650e verujem da bi samo mali broj firmi otišao pod led i svi bi ostali isplaćivali i ništa se ne bi desilo. Isplatilo bi se svim firmama da plaćaju te plate. Pogledajte CG, za dan su povećali minimalac 50%. Rumunija povećala plate zdravstvenim radnicima 2-3 puta!! I vidi čuda - ništa se nije desilo, država nije propala, ljudi imaju veće plate i sve opet funkcioniše. I ono glavno značajno se smanjio odliv na Zapad.
 
@chiki Kakav solar i kakva podebljavanja spoljnih zidova? :) Pa nije starogradnja od satorskog platna pravljena :)
Uglavno je dovoljno da se svuda postavi nova dobra stolarija i realno je onda sve odlično izolovano. Naravno, uvek je moguce neko teranje maka na konac ali ne preterujmo...
Za veći energetski razred nije samo dovoljna nova stolarija. Postoje pravila šta koliko "bodova" nosi. I kada prelaziš iz F u E ili E u D itd...
 
Kad sam ja pisao da narod neće energetske razrede. Kao što neće katalizatore na autima.

I to je tako.
Možda narod neće ali Država Hoće! Uredba je doneta! Plus u EU NE MOŽEŠ prodati stan bez energetskog pasoša! Znači isto kao što ti treba izvod iz Katastra trebaće ti i Energetski pasoš. Da li se to narodu sviđa ili ne je druga priča.
Malo off-topic - setite se korone. Da li se narodu sviđalo da ima COVID pasoše za sve... Nije. Pa šta smo mogli ništa. Ako si hteo putovati morao si ga imati. Ako si hteo u kafić morao si ga imati. Ako si hteo sediti u dvorištu svom i piti pivo ispred Maxija nisi.
Isto će bit s energetskim pasošima. Pitanje je samo koliko država hoće nešto da sprovede. Ovo im je lično u interesu jer još više smanjuju "ponudu" stanova na tržištu. Samim tim legalni stanovi s pasošima samo se mogu prometovati i cene ostaju visoke.
 
Kod nas postoje zakoni za svašta pa ne poštuje niko. Ne sumnjam da će tako biti i za energetske razrede.
 
Vrh