Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Drugari evo ponuda za Veku Softline 82 clima gard solar: 3 prozora dvokrilna sa t preckom 1700x1500(mobil komarnici)i dva mala 700x600 veka 70(kupatilska) 3050 eura,uplatio sam pola para i cekam prozor,eto da znate otprilike cenu pozz
 
@deka u akciji

Adaptiramo novo kupljeni stan i potrebna mi je pomoć oko izbora prozora. To bi sigurno bili aluminijumski profili, prvenstveno zbog estetike, ali koje bih da prati i zadovoljavajuća termika. Ono što mi je bitno jeste da svi profili budu potpuno ravni, bez ikakvih zaobljenja, nesto kao ovome sa slike ispod (Profilati Perfektion Strutturale HPS), po mogućstvu sa što užim ramovima, mada koliko znam oko oko 6-7 cm je uobičajeno. I još nešto, a čini mi se da to niko nije spominjao do sada, da li inače postoji neki dodatni izbor ručki? Za početak ću u petak obići Alumilov showroom kako bih se upoznao uživo sa njihovim profilima ali da bih dobio i referentnu tačku.

U stanu je tipologija pomalo specifična, u smislu da bih imao na glavnoj fasadi (koja je okrenuta ka centralno-gradskoj prometnoj ulici) jedan uski balkonski prozor-vrata (60x260) i jedan dupli prozor (105x180). A nekoliko manjih (70x160, 45x105, 60x110) i jedan veći (96x160) koji su svi okrenuti ka svetlarniku zgrade. Da li bi trebalo usled ovakvih potreba da možda izaberem drugačiju konfiguraciju staklopaketa ili da se ipak držim iste za sve? Za dva (na glavnoj fasadi i ovaj 96x160) su mi potrebne roletne. Koja bi bila preporuka za iste?

Voleo bih ako bi mogli da mi predložite dve grupe (cenovno/kvalitativno) alu profila. Profilati ili Etem, odnosno neki Alumilov ekvivalent. Ili još nešto što je dostupno kod nas na tržištu, a šta bi bilo interesatno da se pogleda? Važno je da imaju mogućnost ugradnje troslojnog staklopaketa, za koji ste u više navrata pisali da je optimalan.

Eku-Perfektion_Strutturale-interno_ed_esterno.jpg
EKU-Perfektion-slide-HPS.jpg

Unapred zahvalan,
 
Poštovani, ove divne serije Profilati zaboravite, jer ih nema na našem tržištu, niko ih ne uvozi jer ih niko ni ne traži. Pored Alumila, pogledajte Aliplast, ETEM, Elvial, Aluminco, eventualno FEAL i Tehnomarket. Pored ravnih linija koje tražite, gledajte da termoprekid bude minimum 32 mm, jer onda troslojni staklopaket ima smisla.
Izbor ručica ćete imati bitno bolji ako birate profile koji nose okov za pvc. Tražite da vidite i vidnu stranu krila sa pvc žlebom jer je nešto šire od krila sa euro žlebom. Bojim se da ćete birati između oblika ručica i širine krila.
Zbog buke od prometne ulice preporučujem troslojno staklo sa tri različite debljine stakla, ali nikako roletnu sa unutrašnjom kutijom. Ona drastično smanjuje kvalitet prozora u smislu toplotne i zvučne izolacije. Tražite ponudu za roletne sa spoljnom kutijom ili za spoljne venecijanere.
Sa unutrašnje strane ka svetlarniku može isto troslojno staklo sa tri četvorke a od toga recimo spoljno i unutrašnje sa nekim nisko emisionim premazom.
Vrlo direktno i precizno definišite svoje potrebe i želje kad budete tražili ponude. I od svih tražite identično da biste mogli da uporedite ponude.
 
Postovani Deko u akciji,

Posle citanja poslednjih 20 stranica ovog foruma, stice se utisak nema toga sto ne znate sto se tice PVC stolarije.

Kao i sve ovde, muce me neka pitanja i kompromisi koje verovatno moram da napravim vezano za cenu i kvalitet stolarije. Vidim da nemate neko pozitivno misljenje o Roloplastu, ali me interesuje koliko mislite da se treba vrednovati vise u procentima neki Nemacki kvalitetan profil u odnosu na Roloplast. Dobio sam ponudu od vise firmi, ali mi se za sada nekako izdvajaju dve. Na zalost u oba slucaja bih morao da pravim neki kompromis.

1. EKV - Roloplast profil 6 komora, Roto okovi, troslojna stakla, nisu na zalost naveli koja tacno stakla, tu informaciju jos cekam. Cena: 3000 EUR
2. Janjic - Kommerling 76AD 6 komora, Sigenia okovi, troslojna stakla 4-12-4-12-4, unutra niskoemisiono. Cena: 4800 EUR

Cene su samo za stolariju, nisu ukljuceni ni komarnici ni roletne. Ima dosta dvokrilnih balkonskih vrata i samo dva prozora.

Ako uzmete u obzir sve ovo (i da se nadam da su stakla u prvoj ponudi 4-16-4-16-4 sa isto bar niskoemisionim unutra), da li po Vama vredi ova druga kombinacija 60% vise? Odbija me malo u drugoj kombinaciji sto su stakla sa 12mm a ne 16mm odstojanja. Nisam video da ste pominjali, ali iz jedne firme su mi cak rekli da kao distancere koriste PVC a ne aluminijum, i kazu da je to kao bolje. Ne znam da li je stvarno tako, mozda mozete potvrditi.
 
Dobar dan svima. Mi smo poručili drvo-aluminijum stolariju i čekamo da ih ugrade. Mene zanima, koliko treba vremenski da prodje od stavljanja kosuljice i gletovanja zidova da bi se stavljali drveni prozori? Pitam zbog vlage jer drvo hoće da navuče vlagu
 
Poštovani, to što je meni Roloplast na donjoj polovini tabele je samo realna situacija kada neku Roloplast seriju uporedite sa nekom serijom nemačkog proizvođača.
Ali, kao što sam puno puta pisao, stavio bih pre i Roloplast sa troslojnim kvalitetnim i stvarno dobrim staklom nego najbolji nemački profil sa manje kvalitetnim staklom. A da ne pominjem ovu baš ozbiljnu razliku u ceni. Ne opravdava, nije tolika razlika u kvalitetu.
Okov je egal, nijansice su u pitanju.
Roletne i komarnici su ista cena u obe ponude.
Lajsne između stakala - distanceri od 16 mm daju najbolje performanse Argonu koji ispunjava taj prostor sa 90 %. Takođe, te iste lajsne između stakala od 16 mm se koriste u velikoj većini slučajeva gvozdene/čelične ili eventualno aluminijumske. Ako se koriste pvc warm-edge lajsne ( sinonimi su Thermix i Swissspacer) staklopaket dobija dodatno na kvalitetu i karakteristikama za jedno 25-30 %. Naravno, skuplje je, ali vredi svaku paru. Na žalost, sa warm-edge lajsnama rade samo veći i ozbiljniji staklari, ne možete to dobiti od svakog.
Tako da ako je konfiguracija staklo paketa uz Roloplast dobra (lako ćete naći na nekoj od prethodnih strana specifikaciju koju preporučujem), mislim da ova druga ponuda ne vredi 60% više. Ni 30%. Možda 20%.
 
Dobar dan svima. Mi smo poručili drvo-aluminijum stolariju i čekamo da ih ugrade. Mene zanima, koliko treba vremenski da prodje od stavljanja kosuljice i gletovanja zidova da bi se stavljali drveni prozori? Pitam zbog vlage jer drvo hoće da navuče vlagu
Što duže, to bolje.
Minimum jedno nedelju dana, optimum jedno 20 dana.
 
Dobro je. Mi smo planirali 3-4 nedelje. Javiću kako smo zadovoljni drvenom stolarijom koju smo poručili od jedne male porodične firme po pristupačnoj ceni.
 
Poštovani, to što je meni Roloplast na donjoj polovini tabele je samo realna situacija kada neku Roloplast seriju uporedite sa nekom serijom nemačkog proizvođača.
Ali, kao što sam puno puta pisao, stavio bih pre i Roloplast sa troslojnim kvalitetnim i stvarno dobrim staklom nego najbolji nemački profil sa manje kvalitetnim staklom. A da ne pominjem ovu baš ozbiljnu razliku u ceni. Ne opravdava, nije tolika razlika u kvalitetu.
Okov je egal, nijansice su u pitanju.
Roletne i komarnici su ista cena u obe ponude.
Lajsne između stakala - distanceri od 16 mm daju najbolje performanse Argonu koji ispunjava taj prostor sa 90 %. Takođe, te iste lajsne između stakala od 16 mm se koriste u velikoj većini slučajeva gvozdene/čelične ili eventualno aluminijumske. Ako se koriste pvc warm-edge lajsne ( sinonimi su Thermix i Swissspacer) staklopaket dobija dodatno na kvalitetu i karakteristikama za jedno 25-30 %. Naravno, skuplje je, ali vredi svaku paru. Na žalost, sa warm-edge lajsnama rade samo veći i ozbiljniji staklari, ne možete to dobiti od svakog.
Tako da ako je konfiguracija staklo paketa uz Roloplast dobra (lako ćete naći na nekoj od prethodnih strana specifikaciju koju preporučujem), mislim da ova druga ponuda ne vredi 60% više. Ni 30%. Možda 20%.
Hvala puno Deko. Tako sam i ja mislio, samo sam zeleo da dobijem potvrdu koliko realno vredi dati vise za nemacku stolariju u odnosu na recimo Roloplast. Do 30% sam i ja spreman da izdvojim vise, ali 50% i 60% je previse. Provericu samo jel se neko tu nesto nije preracunao, ali znaci da znam bar sta ima smisla gledati i koliko platiti.

Inace, ova prica za distancere je od jedne od firmi koje rade sa bugarskim Rollplastom, sa njihove liste sam ih kontaktirao, pa sam bas hteo da vidim jel istina ili mi prodaju maglu. Pomenuli su brend stakala Saint Gobain.
 
Rollplast iz Sofije je ogromna i ozbiljna firma, a istovremeno i ogromna i ozbiljna proizvodnja staklopaketa.
Saint Gobain je jedan od 5 najvećih proizvođača stakla u tablama u svetu.
PVC warm edge distancere ćete prepoznati po sivoj ili crnoj mat boji, dok su čelične i aluminijumske metalno sjajne i perforirane.
 
Rollplast iz Sofije je ogromna i ozbiljna firma, a istovremeno i ogromna i ozbiljna proizvodnja staklopaketa.
Saint Gobain je jedan od 5 najvećih proizvođača stakla u tablama u svetu.
PVC warm edge distancere ćete prepoznati po sivoj ili crnoj mat boji, dok su čelične i aluminijumske metalno sjajne i perforirane.
Hvala puno, dobro je znati kako prepoznati razliku. Iskreno, uvek sam vidjao aluminijumske perforirane, pa nisam ni znao da postoji druga varijanta.

Ako bih se dvoumio izmedju Baufensa i Roloplasta, ko ima prednost?
 
marko, mozes li da napises dimenzije prozora/stolarije za koje si dobio ponudu? ne bih bas da zatrpavam topik sa necim sto je jos uvek u planu za par meseci. hvala unapred.
 
Pozdrav, i ja sada radim renoviranje kuce i stavljam novu stolariju pa bih voleo da dobijem neku preporuku ako moze, uzeo sam dosta ponuda i cene se bas dosta razlikuju.
Najjeftinija ponuda koju sam dobio je

Quadroform 81mm, 7 komora, 3 diht gume, 1.5mm ojacanje i u stoku i u krilu. Za moju specifikaciju ponuda je oko 3300e sa ugradnjom. Oni su mi firma koja je najteze proverljiva, tesko sam nasao neka iskustva i recenzije.
Najskuplja ponuda mi je
Sigenia kobberling 76mm, 6 komora, 3 diht gume, 4-16-4 cena: 9300e

Ima raznih kombinacija u ponudi, sto vise gledam, to sam vise zbunjen.
Sigenia - Wital
Roloplast
Rehau
Otprilike 4500-5500 sto mi je i.neki budzet, jedino mi je nejasno za ove Quadroform koja je fora, zasto su tako jeftini da li je zbog toga jwr imaju gotovu stolariju, ne rade po.meri mada se moje mere uklapaju, ili je ipak caka u slabom kvalitetu
 
Pre nekih 30 godina sam naučio da, kada imate dosta ponuda za isti posao, odbacujete najjeftiniju i najskuplju. Iz ko zna kojih razloga nisu adekvatne i dobre.
Ako su sve ostale ponude u rangu 5000 +/-, onda ove od 3300 i 9300 sigurno nisu dobre.
Ako Vam treba dobra izolacija što termička, što zvučna, onda gledajte da bude troslojno staklo sa nekim profilom sa tri dihtunga. Ako je dvoslojno staklo, onda mogu i profili sa 2 dihtunga.
Specifikaciju troslojnog stakla ćete lako naći na prethodnih par strana ove teme.
 
Zaboravih da kažem da izbegavate gotovu tursku stolariju, jer je to ispod svakog nivoa.
 
Zaboravih da kažem da izbegavate gotovu tursku stolariju, jer je to ispod svakog nivoa.
Hvala na odgovoru, u principu sam i ja tako razmisljao, svi su.mi rekli da je trece staklo vise za zvucnu izolaciju nego toplotnu, a posto mi je kuca u selu na kraju sokaka, gde auto prodje jednom do dva puta nedeljno, mozda sam blizu da uzmem dva stakla, ponudau mi je jutros dao covek radi Sigenia Vekka, skroz korektnu.
 
Koeficijent toplotne provodljivosti za najbolje i najkvalitetnije dvoslojno staklo ne može da bude ispod Ug=1,0 W/m2K, dok za troslojno staklo može da ide i do Ug=0,5 W/m2K, što ispada da je duplo bolji rezultat, tj duplo bolja izolacija.
Nije samo staklo u prozoru, tu su i profili, okov, dihtunzi, eventualno elastomeri, pa celokupan rezultat nije baš duplo bolji.
 
Pozdrav svima, pratim ovaj forum odavno što se tiče cena nekretnina najviše :) ali sam sada konačno napravio profil da bih postavio pitanje vezano za drvo alu profile.

Da li je neko imao iskustva sa ovim profilom: https://talaris.rs/prodavnica/drvo-aluminijum-stolarija/profil-premijum/
Drvo je smreka ili smreča i ponudu koju sam dobio je prihvatljivo viša od cene za PVC profil Gealan S9000 u boji zlatni hrast. U pitanju su troslojna stakla punjena argonom, sa ALU komarnicima i ALU roletnama.
Konkretno me zanima da li je ovaj MACO okov dobar i kakva je smreka za stolariju? Čitao sam da je podložna krivljenju pa me interesuje vredi li se upuštati u ovo jer mi je oduvek bila želja da imam drvene prozore a ne plastiku, iako ovi PVC farbani dosta lepo izgledaju.
Ukoliko ti nije žurno, sacekaj dve nedelje pa ću ti dati preporuku za drvo-aluminijum stolariju. Za dve nedelje mi ugradjuju i ne bih smela pre da dajem preporuke.
 
da se javim sa iskustvom sa Janjic Stolarijom,

pre tacno 7 dana su bili momci da ugrade stolariju a danas smo zavrsili spaletne i molerkse poslove.
ostao sam u cudu kada su mi se javili pre dve nedelje da najave da ce ugradnja biti 16.12. jer su u dan
ispostovali dogovor i rok. Nisu trazili avans pri potpisivanju ugovora - vec placanje po zavrsenom poslu!

momci koji su ugradjivali su veoma profesionalni i poprilicno brzo su odradili, do 17h je sve bilo gotovo uz pauzu cekanja alu stolarije od malo jacih sat vemena.

sto se same stolarije tice, Kömmerling 76, deluje veoma lepo sa sivom zaptivnom gumom, veoma debeo profil od 76mm, sad nemam prostora za daske :ROFLMAO:
ali zato dihtuju za sve pare! neverovatno koliko je spoljna buka utisana - nista se ne cuje unutra, a troslojno staklo iznutra na dodir ruke je maltene toplo 🥰
zvezda dnevne sobe - alu podizno-klizni sitem Alumil S650 je fenomenalan, iskeno nisam ocekivao posle svih procitanih prica da ce toliko dobro da dihtuje i izoluje buku,
moja topla preporuka ko ima vecu povrsinu pri izlazu na terasu. Verovali ili ne, ceo stan je sada topliji sa jednim radijatorom manje od 17 rebara!!!

ako nekoga interesuju neki detalji, detalji stolarije, mehanizma okova ili generalno jos neke fotke neka slobodno pise,
ja cu sad postaviti samo podizno klizni profil jer samo njega imam u
da se javim sa iskustvom sa Janjic Stolarijom,

pre tacno 7 dana su bili momci da ugrade stolariju a danas smo zavrsili spaletne i molerkse poslove.
ostao sam u cudu kada su mi se javili pre dve nedelje da najave da ce ugradnja biti 16.12. jer su u dan
ispostovali dogovor i rok. Nisu trazili avans pri potpisivanju ugovora - vec placanje po zavrsenom poslu!

momci koji su ugradjivali su veoma profesionalni i poprilicno brzo su odradili, do 17h je sve bilo gotovo uz pauzu cekanja alu stolarije od malo jacih sat vemena.

sto se same stolarije tice, Kömmerling 76, deluje veoma lepo sa sivom zaptivnom gumom, veoma debeo profil od 76mm, sad nemam prostora za daske :ROFLMAO:
ali zato dihtuju za sve pare! neverovatno koliko je spoljna buka utisana - nista se ne cuje unutra, a troslojno staklo iznutra na dodir ruke je maltene toplo 🥰
zvezda dnevne sobe - alu podizno-klizni sitem Alumil S650 je fenomenalan, iskeno nisam ocekivao posle svih procitanih prica da ce toliko dobro da dihtuje i izoluje buku,
moja topla preporuka ko ima vecu povrsinu pri izlazu na terasu. Verovali ili ne, ceo stan je sada topliji sa jednim radijatorom manje od 17 rebara!!!

ako nekoga interesuju neki detalji, detalji stolarije, mehanizma okova ili generalno jos neke fotke neka slobodno pise,
ja cu sad postaviti samo podizno klizni profil jer samo njega imam u telefonu :D
Pogledajte prilog 151089Pogledajte prilog 151090Pogledajte prilog 151091Pogledajte prilog 151092
jel moze kontak od Janjica, ima na vozdovcu i jos neko u kg ili tako nesto?
 
A za firme što po Beogradu, što po Srbiji, vrlo je nezahvalno nekog preporučiti. Sa istom firmom neko ima dobrog iskustva, neko lošeg.
Velike firme i dobre proizvodnje često angažuju druge firme za montažu jer imaju puno posla a nedovoljno ljudi.
Često male firme od nekoliko ljudi bolje odrade posao od ovih velikih.
Apsolutno nema pravila.
Mislim da je važnije da imate dobru preporuku i, na kraju, poverenje u onoga koji će Vam raditi.
molim za preporuku
 
Ljudi nemojte stedeti na stolariji ja sam stavio Veku 82 i nenormalna je razlika,jeste da nije bas jeftino ali se isplati...(iako je mene familija proglasila ludim jer sam dao silne pare na stolariju).Kaze meni kuma :"kume jesi lud pa ja sam za te pare stavila 7 prozora a ti tri"...ali ne vredi se raspravljati... Pozz i svako dobro
 
Ljudi nemojte stedeti na stolariji ja sam stavio Veku 82 i nenormalna je razlika,jeste da nije bas jeftino ali se isplati...(iako je mene familija proglasila ludim jer sam dao silne pare na stolariju).Kaze meni kuma :"kume jesi lud pa ja sam za te pare stavila 7 prozora a ti tri"...ali ne vredi se raspravljati... Pozz i svako dobro
A kada je kuma stavila tih 7 prozora? Pre svih ovih poskupljenja?
Bitno se razlikuju cene od pre 2 godine i sada.
 
Vrh