Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

IMG_20230101_141056.jpg

Parada bahatog parkiranja. Gospodin iz PG je ipak pobedio zauzimanjem celog trotoara. Sve su strane table btw.
 
Ne vredi, ne kapirate ili ne želite da ukapirate. Uopšte ne bi ni došlo do rokanja. Pisao sam već, ne bih se ponavljao.
 
Evo, nije da se ponosim, ali...

Morao sam kolima do grada, bukvalno da pokupim nešto iz prodavnice na Obilićevom vencu (31.12. oko podneva)

I lepo ja krenem ka garaži, ali kolona je bila i duž Carice Milice.

Ništa, krenem ja da tražim, možda neko izađe ispred mene sa parking mesta i odlučih da uradim isto kao i još 10 vozila u Gračaničkoj.

Završio sam sve za 5 minuta i vratio se na NBG.

Jbg, mogao sam da probam u Rajićevoj, u Narodnog fronta, ili da kružim pola sata (a vrv ne bih našao mesto). Ovako sam se malo bahatio, ali sam završio sve za 5 minuta.

Da li je ovo bahato ili samo nepropisno - to je upravo dilema koju je @overdrive pomenuo u prethodnom postu.

bahati dule.jpg
 
Ето га. Први који је признао да се "бахати" када дотера до зида. Браво.

Шта сам ја говорио? Свако ово ради.
 
Ne vredi, ne kapirate ili ne želite da ukapirate. Uopšte ne bi ni došlo do rokanja. Pisao sam već, ne bih se ponavljao.
Koliko osoba je podržalo to što ti pišeš, znači da ili mi slabo kapiramo ili tvoj rezon nije baš najbolji.
Taj pištolj će služiti samo kad nekog pregaziš ili možda ako ti neko dobaci nešto, pa se baš iznerviraš?
Druga stvar je to što pogrešno misliš da ljudi koji voze bahato razmišljaju o potencijalnim posledicama, naravno da 99% njih ne misli da može da ubije, već misle da su super vozači i da se njima to neće desiti.
Što se tiče da svako ovo radi, naravno da nije tačno, da je tako, bio bi mnogo veći haos, tako da nismo isti.
 
Сад једно реторичко питање:

Што ниси ишао јавним превозом?
 
Zato što sam posle morao da idem u Delta City.

Znači putanja je bila Fontana, Obilić, Delta City, Fontana, a pitanju su bile torte i kolači, tako da nisam mogao bajsem.

U principu, ovo je bila ona situacija gde su ti kola neophodna i koja ne može da se odradi gradskim prevozom ili biciklom.

OK, mogao sam uzeti taksi, ali to mi se već ne bi isplatilo.

Naravno, mogao sam da ostavim kola u garaži na Zelenom vencu i to bih i uradio da nisam žurio.

OK, mogao sam da krenem ranije, ali jednostavno nije moguće uvek sve isplanirati i stići na vreme da se odradi sve isplanirano za taj dan i kola upravo služe za takve stvari.
 
U sporednim ulicama i gde nije velika guzva nije smak sveta parkirati na sekund ali blokirati velike saobraćajnice zarad posla je nedopustivo. Pa bulevari su nam pretvoreni u parkinge u desnoj traci. Nemoguće za vožnju.
 
Znači putanja je bila Fontana, Obilić, Delta City, Fontana, a pitanju su bile torte i kolači, tako da nisam mogao bajsem.
Зато што је ауто ауто, а све остало може да буде, али не мора да значи. Рекреација, разонода, дружење,... За озбиљне и ефикасне ствари се зна шта се користи.
U principu, ovo je bila ona situacija gde su ti kola neophodna i koja ne može da se odradi gradskim prevozom ili biciklom.
Наравно да је тако, али када ја то напишем то људима не делује као истинито и разумно, већ се напада свако ко употребљава аутомобил. Ово је једна од оних ситуација где једноставно мораш да возиш или да платиш некоме да ти то довезе или уради. Мени је све ово јасно и не мораш да ми објашњаваш, али ја постављам реторичко питања због остатка који се претвара да му није јасно или једноставно не живи свакодневни живот.
OK, mogao sam uzeti taksi, ali to mi se već ne bi isplatilo.
Тако је. Такси је нешто друго и кошта доста.
 
Postoje ti neki fundamentalisti koji nemaju mnogo životnog iskustva i onda krenu da objašnjavaju kako u Srbiji može da se preslika danski model ili neki slični.
 
Управо.

Оно што фанатици не схватају јесте да овде нико није против унапређења јавног превоза (аутобус, метро, трамвај, тролејбус, воз, брод), већ да у поменутим околностима и садашњости, аутомобил остаје незамењив за одређене послове и задатке. Нико не заговара аутомобилизацију Београда, већ једноставно у недостатку аутобуса, метроа или трамваја, човек мора да има ауто.

Ја да се питам, градски превоз би возио 24/7, са промењивим интензитетом. Био би метро, биле би стазе за бицикле, били би омогућени разни видови јавног превоза, АЛИ пошто нисмо у могућности и пошто је тако како јесте, против наше воље и хтења, осуђени смо да користимо ауто и да се бахато паркирамо.

Метро ће можда доћи једног дана, као и бициклистичке стазе, јавни бицикли, јавни аутомобили и друга превозна средства, али ми до тада морамо некако да живимо и да радимо и да постојимо и због тога нам нико не сме и не може забранити да имамо кола и да их возимо.

У Данској, Холандији, Немачкој или Шведској, систем је добро организован и човек који живи у граду, нема потребу да купи и вози аутомобил. Београд није место попут, како си ти већ навео, Копенхагена, Амстердама, Берлина, Брисела или неког другог града и нисмо у прилици да живимо и саобраћамо као они.
 
Koliko osoba je podržalo to što ti pišeš, znači da ili mi slabo kapiramo ili tvoj rezon nije baš najbolji.
Taj pištolj će služiti samo kad nekog pregaziš ili možda ako ti neko dobaci nešto, pa se baš iznerviraš?
Druga stvar je to što pogrešno misliš da ljudi koji voze bahato razmišljaju o potencijalnim posledicama, naravno da 99% njih ne misli da može da ubije, već misle da su super vozači i da se njima to neće desiti.
Što se tiče da svako ovo radi, naravno da nije tačno, da je tako, bio bi mnogo veći haos, tako da nismo isti.
To što ja pišem zahteva promenu mindset-a celog društva, i ne odnosi se samo na bahate u saobraćaju.
Pravo na korišćenje oružja u samoodbrani. Ključne reči: Pravo. Dakle, ne obaveza nego pravo. Ko hoće ima pravo, ko neće ne mora. Samoodbrana. Dakle, ne napad, ne korišćenje sile, ne zloupotreba, već samoodbrana.
Kada bi svako imao pravo na samoodbranu, do incidentnih situacija ne bi dolazilo, tj. bilo bi ih u znatno manjem obimu. Zašto? Zato što se sada (još jedna ključna reč, sada, sadašnji sistem) pouzdamo u sistem koji ne funkcioniše. Ako te neko napadne a ti nemaš pravo da se braniš, on je u prednosti. U trenutnoj postavci jedino što ti preostaje su policija i sudovi, srećno sa tim. A ako bi ljudi imali pravo da se odbrane, taj bi dvaput razmislio šta radi.
 
@operic
Kako ti zamišljaš da bi radio taj model gde smo svi naoružani, u kontekstu saobraćaja:
Posle srokavanja nekoliko čašica ili nekoliko ''lajnova'', lokalni Knele / Kristijan seda u automobil. Oseća poriv da se malo iživi, da ga nagari. Onda se seti da je svaka druga osoba naoružana i da ako bi naleteo na nekoga od njih, izbušili bi ga kao sir. I onda kaže sebi ''ok neću, biću dobar, neću da me izrokaju''.

Kako bi u realnosti radio taj model:
Posle srokavanja nekoliko čašica ili nekoliko ''lajnova'', lokalni Knele / Kristijan seda u automobil. Oseća poriv da se malo iživi, da ga nagari. Onda se seti da je svaka druga osoba naoružana i da ako bi naleteo na nekoga od njih, izbušili bi ga kao sir. I onda kaže sebi ''ma ko ih j**e bre, ajde samo da ih vidim da potegnu prangiju na mene, pokosiću ih iste seknde''. Ili prosto kaže ''ma neće se ništa desiti, samo ću malo da zadrfitujem / da dragujem i to je sve, biće sve ok''. I opet ode da uradi ono što je naumio. Jer zabole ga bre, on zna najbolje, neće njemu niko da govori šta da misli i radi.

To je samo za početak, samo jedna od brojnih rupa u tom tvom modelu i scenariju. Tvoja prepostavka da će neko ko je: 1) kriminalan ili 2) debil (nepromišljen) ili 3) prosto nesmotren ili 4) mentalno/intelektualno bolestan... da promeni svoje postupke na koje je godinama navikao, samo zato što će da se uplaši šta ako neki tamo obični Miroslav izvuče prangiju i izbuši ga kao sir. Oće malo sutra. To ne funkcioniše tako.

Druga stvar koja mi je fascinanta u tom tvom kaubojskom modelu (bilo vezanom za saobraćaj bilo generalno, sve kaubojštine su debilizmi osuđeni na propast) je što ti misliš da treba u tim momentima histerije, panike, besa, rastrojstva, šoka, psihoze i svega drugog što može da nastane kod bilo koje od dveju strana, da u tim momentima i tim okolnostima treba da se prepusti samim stranama da odlučuju i presuđuju.

Alo rođače, ovo je zemlja gde se svi svakog dana međusobno teramo u k... i za najmanje stvari, nešto što nam je usputno i kao dobar dan. Govorim u prvom licu množine jer i sam spadam tu, jer mi nije retkost da nekoga oteram nekoga u majčinu kada mi ponestane strpljenja i ''pravoslavne tolerantnosti''. A imao sam situacije (kao punoletan) koje su išle i dalje, mnogo dalje od čistog svađanja. A to sam samo ja. Koji jesam zaludan i srčan, ali nisam dijabola koja će svesno da uvede sebe u rizične situacije sa rizičnim ljudima za koje znam da mogu da mi unakaze život (čitaj - znam svoje mogućnosti i svoje granice i principe). A šta misliš, koliko tek po Srbiji ima brojnih mini-Kneleta, Kristijana, wanna be Velja Nevolja, zatim brojnih potencijalnih Ljubiša Bogdanovića (hint: poznati žitelj Velike Ivanče), brojnih neotkrivenih Igora Miloševića, brojnih tatinih sinova, raznih prgavaca i namćora, bivših robijaša, bivših paravojski, raznih sociopata, graničnih poremećaja, psihotičara i koječega... kojima ne bi bio problem da posle 30 sekundi žešće rasprave, verbalne rasprave s nekim, samo izvuku prangiju i izbuše ga kao sir?

Da pojednostavim i skratim - uzmi lepo pa jedan dan u toku špica stani 30ak minuta na neku prometnu raskrsnicu u Beogradu ili na neko prometno pešačko mesto (Maksi, pošta, javni prevoz...) pa gledaj malo ćud, reakcije i tipove ljudi u konfliktnim situacijama. Pa se nadam da će ti onda postati malo jasnije zašto masovno nošenje i korišćenje oružja nije za Srbe.

I ne, pre nego što nastaviš da teraš - ne, njihovo znanje da onaj drugi isto tako možda ima utoku, većinu NE BI odvratilo da pokušaju da isteraju svoje. Nije ovo takav narod. Ovo je čudan narod sa mnogo ljudi koji su u stanju da trpe, i trpe, i trpe i trpe sve i svašta... i onda jednog dana gube razum i svaku ljudskost zbog neke najmanje sitnice, zbog jedne jedine kapi koja je prelila čašu koja se punila godinama. I tada idu do kraja, zabole ih i za zakone i za empatiju i za veru i za etiku. Kao što je recimo Ljubiša Bogdanović išao do kraja.

I treća stvar koja mi je fascinantna kod tvoje zamisli je što misliš da bi u tim situacijama svačije streljačke sposobnosti bile na nivou, sve okolnosti na strani ''pravde'' i da bi uvek savršeno pobeđivala dobra strana odnosno pravda. Te recimo u slučaju kada sutra neki novi pajser udari dečaka sa dedom na Karaburmi, i pokuša da pobegne, sve što je potrebno da se stvar reši je da deda sa sobom stalno nosi prangiju. I onog momenta kada se desi tragedija, on u sekundi donosi odluku (naravno, objektivno i pribrano jelte... bez trunke afekta i emocija) i onda refleksima, preciznošću i stručnošu Mornaričke Foke Čaka Norisa ispaljuje 1 metak koji leti pravo u glavu ovom bahatom vozaču, auto bezbedno staje u mestu iste sekunde, i pravda biva ekspresno zadovoljena tu na licu mesta uz nikakvu kolateralnu štetu, efikasnost od 100% i ''pobedu'' dobre strane i pravde.

Ti misliš da to tako radi? Kao u filmovima? Jel tebi to realno? Gde si to video u stvarnom životu?
 
Poslednja izmena:
Kako Ameri, anarhisti i kaubojci svih vrsta zamišljaju koncept narodne pravde u vidu davanja svakoj dalabu da nosi oružje sa sobom na ulici:
django-shooting.gif

0c17aa07-8f38-46c5-a78f-0b9dcc540069_text.gif

Kako to na kraju biva u realnosti:

CDC data suggests nearly 49,000 people [in US] died from gun violence in 2021

list-amazinggrace.gif


P.S.
U Murici je inače tek 41. sat u 2023. godini a već su imali 6 slučajeva problematične i nasilne upotrebe vatrenog oružja za ovu godinu sa 4 ubijena i 22 ranjena
Odličan koncept, nema šta...
 
Mislim da u srbiji nema potrebe za oruzijem. Laksa je varijanta da komsiju, neprijatelja, kolegu, zeninog ljubavnika ili neistomisljenika sa foruma,zveknes sa kolima, mnogo je jednostavnije. Dobijes 60 dana zatvora i nanogicu godinu dana. Taman klopas o trosku drzave sto uopste nije lose na ovu inflaciju, jos ako imas dobrog advokata da ti sredi neku odstetu zato sto su ti jako zategli nanogicu i izazvali ostecenje krvnih sudova, top
 
Bendere, ti polaziš od pretpostavke da je danas uvedeno pravo na samoodbranu i pričaš scenario od sutrašnjeg dana, kada niko još uvek nije ni svestan tog prava.
Ja kažem da ovo zahteva promenu rezonovanja celokupnog društva i da je to jedan veoma dugotrajan proces.

Ne zovi to kaubojštinom jer to nije ono o čemu ja pričam, ja kažem da će se desiti nešto potpuno suprotno. Dakle, neće kao u kaubojcima svako na svakoga pucati, već upravo suprotno - do potezanja uopšte neće ni dolaziti. Tj. dolaziće u mnogo manjoj meri. A debila i izuzetaka je uvek bilo i biće.

Ljudi su sada osioni i bahati u saobraćaju jer im se može. A može im se ne samo u saobraćaju već bilo gde. Počev od škole. Ako u školi (ponovo) nauče da će imati posledice za svoje bezobrazluke, ako taj tvoj pajser, koji bi udario kolima dedinog unuka, u prodavnici nauči da će imati posledice ukoliko pokuša da povredi i opljačka npr neku ženu koja je dobar strelac, onda ne bi ni došlo do toga da deda vadi pištolj i ispaljuje filmski hitac. Dakle, temeljita promena u glavama celokupnog društva.
I pre nego što probaš apriori da navedeš još neki malo verovatan filmski scenario pokušaj da razumeš o čemu pričam
 
Evo, nije da se ponosim, ali...

Morao sam kolima do grada, bukvalno da pokupim nešto iz prodavnice na Obilićevom vencu (31.12. oko podneva)

I lepo ja krenem ka garaži, ali kolona je bila i duž Carice Milice.

Ništa, krenem ja da tražim, možda neko izađe ispred mene sa parking mesta i odlučih da uradim isto kao i još 10 vozila u Gračaničkoj.

Završio sam sve za 5 minuta i vratio se na NBG.

Jbg, mogao sam da probam u Rajićevoj, u Narodnog fronta, ili da kružim pola sata (a vrv ne bih našao mesto). Ovako sam se malo bahatio, ali sam završio sve za 5 minuta.

Da li je ovo bahato ili samo nepropisno - to je upravo dilema koju je @overdrive pomenuo u prethodnom postu.

Pogledajte prilog 151740

Ето га. Први који је признао да се "бахати" када дотера до зида. Браво.

Шта сам ја говорио? Свако ово ради.
@overdrive, сам си рекао да није свако непрописно паркирање бахаћење. Овде је већина рекла да бахато паркирање не може да се правда неком хитном потребом, али непрописно паркирање које не омета у већој мери саобраћај, пешаке, хитне службе и слично, и генерално није на неком мести где боде очи уз спремност за казну је ствар избора а не бахаћење. По мени је ово како је @astrodule паркирао управо то, под условом да није остави овако ауто више сати. По мом мишљењу, а то сам већ једном рекао, непрописно паркирање је оправдано у случају неке хитне ситуације, или тоталне немоћи да се било где друго паркира и све то ако је ограниченог временског трајања. Ако стигне казна наравно да треба бити спреман да је платиш. Са друге стране бахато паркирање исто може бити оправдано али само у случају живота и смрти а то се догађа можда једном у животу, али чешће ни једном, да нечији живот зависи од твог паркирања. И у таквој ситуацији ме апсолутно не би итересовало да ли ће ми паук однети ауто, или неко оправдано изиритиран подићи или сломити брисаче, изгребати возило, полити хемикалима или га чак запалити, да не набрајам даље.
 
Poslednja izmena:
To što ja pišem zahteva promenu mindset-a celog društva, i ne odnosi se samo na bahate u saobraćaju.
Pravo na korišćenje oružja u samoodbrani. Ključne reči: Pravo. Dakle, ne obaveza nego pravo. Ko hoće ima pravo, ko neće ne mora. Samoodbrana. Dakle, ne napad, ne korišćenje sile, ne zloupotreba, već samoodbrana.
Kada bi svako imao pravo na samoodbranu, do incidentnih situacija ne bi dolazilo, tj. bilo bi ih u znatno manjem obimu. Zašto? Zato što se sada (još jedna ključna reč, sada, sadašnji sistem) pouzdamo u sistem koji ne funkcioniše. Ako te neko napadne a ti nemaš pravo da se braniš, on je u prednosti. U trenutnoj postavci jedino što ti preostaje su policija i sudovi, srećno sa tim. A ako bi ljudi imali pravo da se odbrane, taj bi dvaput razmislio šta radi.
Мислим да си до сад причао о освети а не о самоодбрани а то су сасвим различити појмови. Убиство или било каква употреба ватреног оружја ради освете није дозвољена ни у једној имало нормалнијој земљи, а можда и нигде. Са друге стране употреба ватреног оружја у сврху самоодбране се различино третира у различитим земљама. То је већ дилема за дискусију. Постоји ту један велики проблем. Не разумем се превише у право, али и овако није тешко приметити да признање права на употребу оружја из нужне самоодбране може довести то злоупотребе јер је често јако тешко доказати да је у појединим ситуацијама самоодбрана била нужна, или уопште да је било повода. Дакле са добрим адвокатом би могао да убијеш човека и то представиш као одбрану, а са друге стране прост народ често не би могао да покаже да је била нужна самоодбрана чак и кад стварно јесте била. С обзиром на стање у нашем правном систему мислим да би ове злоупотребе скроз обесмислиле овакав закон. Евентуално би се могло размислити о употреби оружја за потребе самоодбране али само ако си на свом приватном поседу, који је тако и обележен. Да будем искрени нисам сигуран какав је наш закон по том питању.
 
Vrh