Šta je novo?

Cene nekretnina

A zasto su gastarbajteri.
Postoji samo jedan razlog u pravdanje stanja gde ni jedna ustanova ne radi svoj posao. Gde je Savamalu u Savski nasip nemoguce resiti.
Nije zivot izlet u kafanu.
 
Nije zivot ni biti u kuci po ceo dan i kljukati se antidepresivima kao ovi u severnoj Evropi.
Daleko im lepa kuca. Svajcarska stvarno lepo izgleda na fotografijama jer je bas fotogenicna kao i recimo neki
egzoticni predeli na okeanu ali ja bi pre investirao u Beograd.
 
Nije zivot ni biti u kuci po ceo dan i kljukati se antidepresivima kao ovi u severnoj Evropi.
Daleko im lepa kuca. Svajcarska stvarno lepo izgleda na fotografijama jer je bas fotogenicna kao i recimo neki
egzoticni predeli na okeanu ali ja bi pre investirao u Beograd.
Svako investira tamo gde ima zaradu, ali sad nesto i nema razloga za investicije, kad ce stagnacija i pad. Naravno do kraja 2024-te, tj. u sledece dve godine videce se i gde je Evropa u ondnosu na Rusiji a i gde smo mi i sa BDP-om, dugovima i kursom... nije jos nista pocelo, jos smo na ivici.
 
Ne treba da budes iskljuciv. Ima ljudi koji kupuju u Srbiji ne zato sto imaju zaradu vec jednostavno zele tu.
Ja bi voleo da si u pravu da mi se konacno stvori prilika da kupim nesto ko covek ali od pada za sada nema nista. Eventualno neko usporavanje rasta ako i to bude.

 
Poslednja izmena:
Ne treba da budes iskljuciv. Ima ljudi koji kupuju u Srbiji ne zato sto imaju zaradu vec jednostavno zele tu.
Ja bi voleo da si u pravu da mi se konacno stvori prilika da kupim nesto ko covek ali od pada za sada nema nista. Eventualno neko usporavanje rasta ako i to bude.

Zato sto misle da se Srbija razvija. Ova vlast je zajahala na trendu rasta cena, a prosla bila na vlasti u sred ekonomske krize. S obzirom da je trend stampanja gotov, a i nastaje nova geopoliticka situacija za visokom cenom energije za Nemacku privredu, sama Evropa ce biti u najvecim problemima od II svetskog rata.

Inace trenutno je Srbija medju 4 najsiromasnije zemlje u Evropi, tako da realnost nije ruzicasta.
 
Zašto misliš BatoDz da neće pasti NS? Znam dosta ljudi koji putuju na posao u Bg, isto tako znam da jedva da ima ljudi koji putuju u Ns na posao.
Zato što se NS definisao kao drugi centar u državi. Već je kritično narsatao, da će u sledećih 10ak godina biti lepe tražnje za nekretninama u NS-u.
Naravno neki delovi grada mogu pasti, ali sam grad neže doživeti neki pad, kao što mnogi misle.
Razloga je puno, a neki od glavnih pokazatelja: Dosta velikih firmi jeste stacionirano u NS-u, sa tim firmama ima i dosta pozicija koje donose ozbiljne zarade. Dosta ljudi gravitira ka NS-u, a ima i dosta turista (čitaj centralne lokacije neće pasti sigurno). NS Univerzitet je dosta stabilan i imace siguran privliv brucosa, koji ce kasnije verovatno i ostati tu.
Dosta ljudi radi u Bg, a živi u NS-u, jer tako želi i više im prija.

A to dovodi i do onoga drugog što sam napomenuo, dosta firmi je stacionirano na Novom Beogradu i Zemunu sada. Ti ljudi koji putuju iz NS-a, mahom idu tamo na posao. Već se nešto i radi oko železnice tu, pa postoji trenutno i voz i ima potencijala za unapređenje. Takođe ljudima lakše i brže da stignu iz NS-a do posla na NBG-u, nego ljudima koji žive u Mirijevu (a rade na NBG-u).
Upravo zbog toga mislim da cene neće pasti (ako dođe do nekog generalnog pada) ili će biti stagnacija, mooožda blagi pad na tim lokacijama (NBG, Stari grad, mooožda delovi Zemuna blizu auto-puta i NBG-a i sasvim sigurno delovi NS-a).

Blagi pad može da se doživi samo kada se kompletira igradnja metro-a i povezivanje delova grada, ali to neće biti u sledećih 15ak godina :D jednostavno je veliki pritisak na te delove, oko koje se vrti najveći broj poslova
 
Zato sto misle da se Srbija razvija. Ova vlast je zajahala na trendu rasta cena, a prosla bila na vlasti u sred ekonomske krize. S obzirom da je trend stampanja gotov, a i nastaje nova geopoliticka situacija za visokom cenom energije za Nemacku privredu, sama Evropa ce biti u najvecim problemima od II svetskog rata.

Inace trenutno je Srbija medju 4 najsiromasnije zemlje u Evropi, tako da realnost nije ruzicasta.
Srbija i dalje ima trend rasta i mnogo bolje prolazimo od dosta drzava. Rumunija takodje ima jak trend.
Imali smo puno srece do sada ali mislim da ce se i dalje nastaviti trend rasta jer ako krene kolaps u nekim drzavama u Evropi
Litvanija, UK, Svedska to moze da se odrazi tako sto krenu nasi koji su na privremenim poslovima da se vracaju nazad.


Ona teza ako pukne Amerika dal ce se ziveti bolje u Srbiji pa naravno da hoce. Svakoj drzavi koju velike sile "oderu" Ukrajina, Jugoslavija, Libija, Irak... padne potraznja za njihovom robom i onda se njihov da kazes BDP prelije na druge drzave. Sad su razvalili Ukrajinu i deo njihovog IT-ja ili nekih proizvoda se preneo na okolne drave pa i Srbiju.
Ako UK pukne eto ti novog rasta nama ostalima.
 
Zato što se NS definisao kao drugi centar u državi. Već je kritično narsatao, da će u sledećih 10ak godina biti lepe tražnje za nekretninama u NS-u.
Naravno neki delovi grada mogu pasti, ali sam grad neže doživeti neki pad, kao što mnogi misle.
Razloga je puno, a neki od glavnih pokazatelja: Dosta velikih firmi jeste stacionirano u NS-u, sa tim firmama ima i dosta pozicija koje donose ozbiljne zarade. Dosta ljudi gravitira ka NS-u, a ima i dosta turista (čitaj centralne lokacije neće pasti sigurno). NS Univerzitet je dosta stabilan i imace siguran privliv brucosa, koji ce kasnije verovatno i ostati tu.
Dosta ljudi radi u Bg, a živi u NS-u, jer tako želi i više im prija.

A to dovodi i do onoga drugog što sam napomenuo, dosta firmi je stacionirano na Novom Beogradu i Zemunu sada. Ti ljudi koji putuju iz NS-a, mahom idu tamo na posao. Već se nešto i radi oko železnice tu, pa postoji trenutno i voz i ima potencijala za unapređenje. Takođe ljudima lakše i brže da stignu iz NS-a do posla na NBG-u, nego ljudima koji žive u Mirijevu (a rade na NBG-u).
Upravo zbog toga mislim da cene neće pasti (ako dođe do nekog generalnog pada) ili će biti stagnacija, mooožda blagi pad na tim lokacijama (NBG, Stari grad, mooožda delovi Zemuna blizu auto-puta i NBG-a i sasvim sigurno delovi NS-a).

Blagi pad može da se doživi samo kada se kompletira igradnja metro-a i povezivanje delova grada, ali to neće biti u sledećih 15ak godina :D jednostavno je veliki pritisak na te delove, oko koje se vrti najveći broj poslova
To sve bi imalo logike kada bi se stanovi kupovali za zivot. A s obzirom da se uglavnom novogradnja kupuje kao investicija, onda parametri ne znace nista.
Novi Sad se definisao kao mesto gde ima novca posle Beograda i to je sve.
 
Definitivno je NS postao veoma zanimljiv i zbog brze pruge i danas imamo autoputeve plus treba da se gradi dupli autioput do NS-a.
Taj ceo pojas do samog NS-a je zanimljiv, kao i Fruska Gora. Sve ce to postati veoma atraktivno u buducem periodu.
 
Srbija i dalje ima trend rasta i mnogo bolje prolazimo od dosta drzava. Rumunija takodje ima jak trend.
Imali smo puno srece do sada ali mislim da ce se i dalje nastaviti trend rasta jer ako krene kolaps u nekim drzavama u Evropi
Litvanija, UK, Svedska to moze da se odrazi tako sto krenu nasi koji su na privremenim poslovima da se vracaju nazad.


Ona teza ako pukne Amerika dal ce se ziveti bolje u Srbiji pa naravno da hoce. Svaka drzava koju velike sile "oderu" Ukrajina, Jugoslavija, Libija, Irak... padne potraznja za njihovom robom i onda se njihov da kazes BDP prelije na druge drzave. Sad su razvalili Ukrajinu i deo njihovog IT-ja ili nekih proizvoda se preneo na okolne drave pa i Srbiju.
Ako UK pukne eto ti novog rasta nama ostalima.
Kada si siromasan i imas veci trend rasta nego bogati, znas i sam koliko je to smesno. Izracunaj kada cemo stici najsiromasniju zemlju EU. Sa ovim rastom, nikada.
 
Ja sam veoma zadovoljan nasim rastom i sve sto treba i ocekujem da se nastavi trend razvoja i rasta. Ne ocekujem neka velika cuda ali ipak ocekujem da ako zapadnu Evropu uhvati haos a mi nastavimo da rastemo smanjicemo razliku. Moje ocekivanje je samo da smanjimo razliku u pogledu BDP-a po glavi stanovnika odnosu na Zapadne drzave.
 
To sve bi imalo logike kada bi se stanovi kupovali za zivot.
Pa upravo je to logika. Da investiram u stan, uvek bih gledao gde je moguće najlakše i najbolje izdati stan. A to i sada jesu i biže ovi delovi koje sam napomenuo. Dovoljno je samo malo razmisliti i videti gde je koncentracija "biznisa" tj broj ljudi koji su vezani svakodnevno za te delove.
Nema logike trenutno da novogradnja na Mirijevu košta 2k eur, ali NBG može da progura 3k eur bez problema
 
Mirijevo "će imati" dve linije metroa :)
NBG je svakako veoma atraktivan tu nema sta.
 
Ja sam veoma zadovoljan nasim rastom i sve sto treba i ocekujem da se nastavi trend razvoja i rasta. Ne ocekujem neka velika cuda ali ipak ocekujem da ako zapadnu Evropu uhvati haos a mi nastavimo da rastemo smanjicemo razliku. Moje ocekivanje je samo da smanjimo razliku u pogledu BDP-a po glavi stanovnika odnosu na Zapadne drzave.
Ovo su samo snovi, znaš i sam. Napredak Srbije nije moguć, ako Evropa ne napreduje.
A takođe realan napredak Srbije je i dalje mnogo manji nego što je potrebno da bi se držao neki korak. Mnogo mnogo smo daleko po svim pokazateljima i za zemljama središnje Evrope, a kamo li zapda
 
Nikad ne znas kako moze sve da se odigra u buducnosti. Kazem ti pucanje Ukraine je podiglo potraznju nekima.
Mislim da sad ako bi pukla neka jos drzava tipa UK ili Svedska eto sase za jos priblizavanja.
 
Nikad ne znas kako moze sve da se odigra u buducnosti.
Znamo mi veoma dobro, pričali su nam bajke i ranije, da ćemo mi izaći kao ekonomski pobednici iz svih kriza - ali nas samo još jače drmne.
Kod nas može samo da bude gore, jer nemamo ključnu stvar u državi - mi nemamo industriju baziranu na znanju, na tehnologiji. Mi smo samo radna snaga i novac se odavde iznosi

Pričamo o IT-u, kao jednoj od najzdravijih grana privrede, a i to je veoma malo deo države i ne može održati razvoj - jer 90% IT-a su koderski poslovi (čitaj coding monkeys), gde glavnica zarade završi i obrće se na tom zapadu
 
Zato sto misle da se Srbija razvija. Ova vlast je zajahala na trendu rasta cena, a prosla bila na vlasti u sred ekonomske krize. S obzirom da je trend stampanja gotov, a i nastaje nova geopoliticka situacija za visokom cenom energije za Nemacku privredu, sama Evropa ce biti u najvecim problemima od II svetskog rata.

Inace trenutno je Srbija medju 4 najsiromasnije zemlje u Evropi, tako da realnost nije ruzicasta.
Ni po ukupnom ni po per capita, ni nominalni ni po PPP GDP nismo medju 4 najsiromasnije u Evropi. Jesmo medju 10, ali tu smo vec 200 godina, nista tu nije novo.

Nama ce bas zbog niske baze svaka hiljada dodata na gdp per capita osetno dici standard, u razvijenoj ekonomiji se i ne primeti.

Opet, biti na dnu na najbogatijem kontinentu je opet natprosecan standard zivota na nivou planete. Nasa i sreca i nesreca je sto smo u blizini i poredimo se sa najboljima. Putovanje van Evrope i sirenje vidika bi i nekim nasim tragicarima ovde pomoglo da shvate sta u Srbiji uzimaju zdravo za gotovo. Ne znam da li bi se iko recimo zalio na trubljenje u Beogradu da je otisao dalje od 1000km juzno ili istocno.
 
Novi Sad nema industriju, i dosta ljudi putuje u Beograd na posao. Lično znam čoveka koji je u Ns imao platu 120 hiljada, a u Bg prešao na 250. Pustite priče NS je najbolji, nego da li je iko od vas živeo tamo u zadnjih 5 godina. Prema popisu ispada da u jednom Ns stanu živi 1,9 ljudi, a kučića više nego dece, tako da ima stanova i viška.
 
Znamo mi veoma dobro, pričali su nam bajke i ranije, da ćemo mi izaći kao ekonomski pobednici iz svih kriza - ali nas samo još jače drmne.
Kod nas može samo da bude gore, jer nemamo ključnu stvar u državi - mi nemamo industriju baziranu na znanju, na tehnologiji. Mi smo samo radna snaga i novac se odavde iznosi

Pričamo o IT-u, kao jednoj od najzdravijih grana privrede, a i to je veoma malo deo države i ne može održati razvoj - jer 90% IT-a su koderski poslovi (čitaj coding monkeys), gde glavnica zarade završi i obrće se na tom zapadu
Pa i tu se stvari vremenom menjaju. U tom IT-u je pre 10 godina maltene 100% firmi bilo cist outsourcing.

Danas ipak imamo i domace firme sa sopstvenim proizvodima koje su se probile na svetsko trziste. Postoji i dosta ‘nearshoring’ firmi gde je hibridno domace-strano vlasnistvo i gde je ravnopravniji odnos u podeli kapitala. Taj procenat moze samo da ide na bolje.

I u drugim privrednim granama je tako. Dosta toga prodje ispod radara jer ne mogu politicari da se reklamiraju preko njih, ali imamo dosta malih i srednjih preduzeca, poslednji put kad sam citao, skoro 40% zaposlenih zapravo radi u njima. Tu ima i firmi koje u svojoj nekoj nisi prave proizvode svetskog kvaliteta a ovde su maltene nepoznate jer sve ide u izvoz.

Radio sam godinama iz coworking space-a i upoznao mnogo kreativnih i sposobnih ljudi kako stvaraju biznise odatle. Iznenadilo me koliki procenat su zapravo bili ne-ITevci, ljudi iz prehrambene ili modne industrije npr.

Treba imati u vidu da je za stvaranje jednog zdravog preduzetnickog ekosistema potrebno vreme a da mi imamo nekakvo slobodno trziste tek 22 godine. U vreme prosle krize smo ga imali tek 8 godina, realno nismo znali gde udaramo.

Put je jos dug i realno nikad nema kraj, jer em sto napreduju i svi ostali, em se i ciljevi stalno pomeraju, pa i Svajcarska ima neke svoje probleme, koji se nama sad cine banalni, kao sto se nasi problemi cine banalnim Indijcima.
To ne znaci da treba sad padati u depresiju i ponavljati fraze da ‘nikad nece biti bolje’, sta sad, treba svako da se ubije jer nikad nece biti Elon Musk?

Naravoucenije, samo realno sagledavanje stvari, umereni optimizam i pozitivne vibracije 🤗
Praviti javni pritisak i podrzavati svaku politicku promenu koju percepiras kao na bolje, ali akutno trovanje politikom izbegavati.
 
Ni po ukupnom ni po per capita, ni nominalni ni po PPP GDP nismo medju 4 najsiromasnije u Evropi. Jesmo medju 10, ali tu smo vec 200 godina, nista tu nije novo.

Nama ce bas zbog niske baze svaka hiljada dodata na gdp per capita osetno dici standard, u razvijenoj ekonomiji se i ne primeti.

Opet, biti na dnu na najbogatijem kontinentu je opet natprosecan standard zivota na nivou planete. Nasa i sreca i nesreca je sto smo u blizini i poredimo se sa najboljima. Putovanje van Evrope i sirenje vidika bi i nekim nasim tragicarima ovde pomoglo da shvate sta u Srbiji uzimaju zdravo za gotovo. Ne znam da li bi se iko recimo zalio na trubljenje u Beogradu da je otisao dalje od 1000km juzno ili istocno.
 
Imas javno dostupne podatke pa proveri sam, ne trebaju ti tumacenja nasih novinara.

Ispod nas su Makedonija, Albanija, BiH, Moldavija, Ukrajina, Belorusija. Ako i Gruziju, Azerbejdzan i Jermeniju ubrajamo u Evropu onda i oni. Ne znam kako su dobili da smo cetvrti.
 
@Defke - nas IT je veoma mali. Koliko god bio pozitivna grana industrije, samo pokazuje koliko je nasa drzava u problemu.
Srbija ima duplo manji ICT sektor od recimo Bugarske, da od Bugarske - zeleli mi to da priznamo ili ne. A Bugarska je i dalje na zacelju svega u EU.
Takodje vecina para koje se naprave i ICT sektoru zavrsi na kraju negde vani. Kada pricamo o firmama, da imas primere pozitivne, ali je to debela manjina. Vecina je outsourcing ili je u vlasnistvu stranog kapitala

Itekako je znacajan celokupan pozitivan uticaj toga u zemlji (kad je sve ostalo u buli), a ponovo ICT najmanje i zavisi od same drzave.
Mi sve i da imamo potencijala da spucamo 4x vise ljudi da radi u IT industriji, napredak je ogranicenog karaktera, jer moras razvijati sve ostalo.

Jednostavno to nije ni priblizno dovoljno, ti moras jesti, spavati negde, ici na posao - mora funkcionisati vodovod, kanalizacija, putevi bez rupa, zeleznica, bankarski sektor, ... Neko mora da pruzi te usluge. Jednom kada dozivimo da inzenjer u zeleznicama Srbije ima platu prosecnog programera onda mozemo da kazemo da smo na pravom putu.
A sada kada inzenjer u EMS-u dobija platu koja je reda velicine 700eur neto, znas da nesto debelo ne valja
kada jedan ogranak Siemen-a (Siemens Energy), pravi prihode koji se izrazavaju u desetinama milijardi EUR, shvatis koliko smo beznacajni
 
Zato sto misle da se Srbija razvija. Ova vlast je zajahala na trendu rasta cena, a prosla bila na vlasti u sred ekonomske krize. S obzirom da je trend stampanja gotov, a i nastaje nova geopoliticka situacija za visokom cenom energije za Nemacku privredu, sama Evropa ce biti u najvecim problemima od II svetskog rata.

Inace trenutno je Srbija medju 4 najsiromasnije zemlje u Evropi, tako da realnost nije ruzicasta.
Ja u Beogradu na svakom trecem prolazniku vidjam ajfon sa tri kamere, a kafici prepuni i pre nove godine. Kako li je u ove ostale 3 najsiromasnije, kad je kod nas ovako..
 
Naše brojke ne trebamo uzimati sve zdravo za gotovo, u mnogim sketorima industrije rad na sivo cveta (naročito uslužne delatnosti, građevina...). Ali tako je i sa nama, susednim državama :)

Ovo @synthesized ima malo i do našeg mentaliteta. Naš čovek može da spuca novce za telefon, auto, garderobu - a da živi u stanu koji nije podoban ni za životinje :) Znam i takve primere :DImaš studente koji furaju iPhone poslednje generacije, a stari im i dalje radi na građevini kao fizički radnik :(
na žalost to je sada "normalno" - ljudima je pokazivanje statusa (ili stvaranje privida) kroz materijalne stvari prioritet
 
Vrh