Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805993#p805993:19pgpzan je napisao(la):
boca-ica » Uto Dec 22, 2020 5:19 pm[/url]":19pgpzan]Vidim ja da ce izmeštanje ZOO biti u rukama post covid generacije...
taman za jedno 20 god.
Od nas nema leba... :(

Pa dobro, bar da unuke možemo prošetati novim ZOO vrtom. Jer ako ostane ovaj, ako udari išijas ili reuma, teško ćemo se pentrati onim stepenicama. :D
 
Ја верујем да град нема ни у плановима пресељење зоо врта у наредних 10 година сигурно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=806227#p806227:1qkdzn8g je napisao(la):
Дошљак » Sre Dec 23, 2020 1:41 am[/url]":1qkdzn8g]Ја верујем да град нема ни у плановима пресељење зоо врта у наредних 10 година сигурно.

Ma kakvi.

Pa nisu ludi da ulazu pare u izgradnju pingvinarijuma, renoviranje kaveza medvedima, tigrovima, orlovima itd. da bi premestali zoo vrt u narednom periodu.
 
Не знам каква је то фора у Београду од сад само азијски медведи а мрке послали на Палић...
 
Iskreno, vise sam za to da ima manje vrsta, a da imaju vise prostora, nego za guranje vise vrsta zivotinja koje ce imati manje kaveze.

Koliko god ne voleo uslove i kaveze u Beo zoo vrtu, moram da kazem da mi se promene, odnosno rekonstrukcija i prosirenje kaveza za medvede dopalo u odnosu na ono kako je bilo.
 
Није питање број врста, него зашто измештају домаће врсте а азијске задржавају, ваљда наша деца а и туристи првенствено хоће да се упознају са аутохтоним врстама па онда са егзотичним. Какав је то смисао да наша деца упознају сву могућу менажерију а никад не виде уживо мрког медведа ако не оду на Палић. Ја не могу да замислим да рецимо одем у Пекинг, уђем у Зоо Врт, нигде панде, само јужноафрички медведи.
 
Са брзом пругом БГ-НС-СУ деци ће обилазак Палића бити веома приступачан :D
 
Veliko blato, pre neki dan:
20210313_131139.jpg

20210313_131153.jpg
 
O metrou i zoo vrtu, između ostalog.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LP92jXxfJc4[/youtube]
 
Занимљив предлог. Добро је што хоће да сачувају и постојећи врт.
 
Iz današnje zimske posete zooa sličice nisu za kačenje i suviše su deprimirajuce.....
Zato evo jedne taze
a budi kako pozitivne tako i negativne stavove
:sesir:
 

Prilozi

  • IMG_19122021_142231_(300_x_400_pixel).jpg
    IMG_19122021_142231_(300_x_400_pixel).jpg
    57,3 KB · Pregleda: 636
Ne kapiram sta treba da vidim. Ne mogu ni da uvecam sliku da procitam ako je natpis "zanimljiv" u pitanju
Ja sam bio u zoo sredinom oktobra i imam uglavnom reci hvale tako da ne znam sta je to "deprimirajuce" tebi bilo? Jedino ako mislis da su se zivotinje uvukle u sboje brloge pa se ne mogu ni videti sad jer je ladno
 
Izvini mislio sam da je svima ocigledno , al dobro.... aj onda da probam sa par stavki da pojasnim :D
pozitivno
je sto se Zoo i dalje sredjuje ,ulepsava , ,,stanista,, zamenjuju primerenijim kavezima , uredjuju i ojacavaju zidine , prolazi , stepnista itd a delic takvog truda i rada se i vidi na slicici :D :kk: :)
negativno
U osnovi je to kulturno istoriski spomenik iz prohujalih epoha koj je pod posebnom zastitom zbog gotovo ne merljive vrednosti
njemu nanosi sstetu i obican ispisan grafit , cije nanosenje i uklanjanje , unistava sam materijal od koga je spomenik
sdruge strane daleko jace -nagrizajuce zzivotinjske ,,izlucevenine,, i dalje su permnetno tu
te to ,,lickanje,, Zoo-a zapravo govori da nema ni promisli o njegovoj selidbi na adekvatnije mesto nego caruje i dalje opcija unistavanja kulturno-istoriskog spomenika :notok:
Veselo
Veseli Monikin tesnac -zub vremena ga zatvorio .... Monika :lol:
Bolesno
Prosto boli vassar koj prave pri takvoj obnovi
Pogledaj stepenice bass tu kod M. tesnaca : Istorija izmessala ,,stare,, materijale zidina al to nije dovoljno ...
imamo sada i bolje maestre
al ajd bar da se drze jednog materijala, stila pravca, boje ... nessto il neccega
jok
kao ludi kompozitor trpaju i messaju sve sto im padne pod ruku do bljutavosti i izrazitog ne ukusa
Bas tu na stepenistu lepo se vidi na slicici spec vassarski mix : kaldrme, granitnih ploca, keramickih plocica , drvene tarabe i stare i nove metalne ,,galaterije,, sa spec. izabranim bojama
Maestralno :vakc:


Eto odgovorih , nadam se da sam bar malo doprineo razumevanju predhodnog posta
:sesir:


Na ovom forumu u odnosu na mene, ima puno clanova gradjevinske arhiktektonske ,dizajneerske , istor- umtnickih , i dr. struka cije OKO to odmah vidi i i zasuzi ..... :cry:
te bolje je sto ti oni nisu pojasnili u moje ime , jer umeju veoma kriticki da odgovore
:vops:
 
Zato zoo treba izmestiti sa lokacije.

Zamislite ovde jedan vodopad, sa uredjenim zelenilom, umetnickim skulpturama, minus kavezi naravno.

27121729153ce6ff38acbd174883577_orig.jpg

19554114_1866543550274626_4220459383725701563_n.jpg

19554236_1866543480274633_8234732965961358013_n.jpg
 
Зоо врт треба изместити из простора тврђаве, али сачувати остатак парка ограђеног као зоо врт за мање животиње. Веће животиње свакако иселити на већи и њима прилагођен простор.
 
Ja sam onda jedini koji misli da zoo treba da ostane na Kalisu.
Mislim da ima svetlu buducnost jer se sva stanista zivotinja obnavljaju i vecina zivotinja ima dosta prostora. Ima izuzetaka naravno
Kalemegdan je dovoljno ogroman da nije potreban taj dodatni prostor (otprilike petinu zauzima zoo)
 
Staništa obnavljaju , al jednostavno nema dovoljno prostora , neko povecaju a neko mora da ostane uskracen ,
Na pr.
Nidja sa porodicom mora da se seli ...
jedino mesto je ispod medveda odatle su vec nestale divlje svinje. Orlovi smešteni u jednom delu bebi zoo vrta....
Papazjanija bez ikakvog reda i logike

Novi zoo može unapred da se zonira po vrstama staništa , klimatskim pojasevima ili po podeli žoologije
Sadašnji nema nikakvu buducnost i sada on opstaje samo na izuzetnoj dobroj volji i trudu zaposlenih i volontera
:sesir:
 
Koncept sadasnjeg zoo vrta je iz 1936 godine, tada je to mozda bila dobra ideja (ako je ikada), jer je popunjavao sadrzaj kalemegdanskog parka.
Danas imamo buku koja je mnogo veca nego tada i "zagadjenje svetlom", pogotovu izgradnjom K distrikta. Siguran sam da ne ispunjava sve WAZA standarde (The World Association of Zoos and Aquariums), ciji Bg Zoo nije cak ni clan (Ljubljanski i Zagrebacki, recimo, jesu), verovatno zato sto nije "pravi" zooloski vrt, i ako je medju najstarijim. Link: https://www.waza.org/

Postoji ozbiljna dilema da li odvesti decu u zooloski vrt, jer odredjeni prizori nisu bas dobar primer kako postupati sa zivim bicima, bez obzira na sav trud entuzijasta koji tamo rade.
 
Зато треба очувати само беби зоо и врт са мањим животињама на простору Калемегдана. Последњих пар деценија се пуно урадило на квалитету садржаја простора, али неки објекти су просто физички ограничени. Отуд неиспуњавање стандарда из добробити. Нови зоо врт (или да кажем његово истурено одељење) би требало да буде попут сафарија, простор што ближи природном станишту и ту би требало изместити све крупне животиње - слонове, жирафе, зебре, нилски коњи, камиле, jeлени, јакови, биволи, бизони, лавови, тигрови, гепарди, хијене, јагуари, вукови, кенгури, козе, срне, антилопе, тапири и све примате као и већину птица, а на Калемегдану задржати алигатора Мују (стар је да би га цимали сеобом), рептиле, пловке, козице и кокошке, пауне, патке, лабудове, поније, глодаре и мање сисаре. Зоо врт да ослободи делове где су зидине и исти да се реконструишу.
 
Meni je taj deo vrta do Bul.Voj. Bojovica nekako najproblematicniji, jer je nacickan raznim kucicama - udzericama, cime je okrenuo "zadnjicu" Bulevaru, a u nekom idealnom urbanistickom smislu smatram da bi trebao biti otvoreniji bas sa te strane, mozda bi cak glavni ulaz mogao biti kod okretnice, recimo.

61_big.jpg


Nekada je bio otvoreniji park, pre nego sto je postao zoo kakav poznajemo

92d6721827416c9f3109f1d6807abbed.jpg

mali-kalemegdan-izmedju-dva-rata.jpg


To nikako ne znaci da vrt treba vratiti u ovo predjasnje stanje, naprotiv, treba da ostane kako jeste, vec da bi bilo idealnije kada bi se na slican nacin "otvorio" prema Bulevaru.

Sto se sadrzaja tice, najvise mi se dopada ona varijanta da tu mestimicno budu izgradjene etno kuce, cime bi "Zoo Vrt" postao nesto najblize Donjem Gradu, koji je Kalemegdan odavno izgubo. Dakle, vise mikro, nego makro intervenicje, koje bi ipak sve promenile.

A sto se zivotinja tice, tu moze dalje da se diskutuje, ja sam za potpuno izmestanje, eventualno bih zadrzao, iz cisto dekorativnih razloga, one koje bi bile prilagodjene ovom konceptu.
 
Био је леп овај сквер-парк. Штета што онда давних 30их нису Зоо врт направили нпр. на Топчидеру.
 
Vrh