Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Lokacija nije bas najidealnija, jer se nalazi u zoni sanitarne zaštite voda. Mada ako to podrazumeva rusenje nelegalnog naselja kod Ade Safri sa gomilom septicnih jama, onda i nije toliko lose.
 
Je l postoje u okviru zoo vrta trenutnog delovi tvrdjave? Nisam bio godinama.
 
Naslanja se na zidove tvrđave. Ako se sećaš, pre deceniju i možda više, neki naduvani i pijani klinci su nakon jedne od večeri Beer festa uzeli da se šetaju zidinama, i jedan od njih je pao u kavez sa medvedima, koji su ga k'o masnu krpu... , nakon čega je fest preseljen na Ušće.​
 
варијанта 1 ВРО:

на жалост, цивилизација је дошла до тог стадијума да само зоо вртови могу да сачувају угрожене и ретке врсте



ВРО је прихватљиво решење. укупно има 211 хектара, тако да може да се на једном делу направи зоо врт. ево, нпр. овај простор ка Лиду:

Pogledajte prilog 89329

има укупно 43 хектара. сасвим довољно за зоо врт са свим пратећим садржајима. једна обала може да се искористи као бродска станица, а друга за утовар/истовар робе

међутим, ВРО је плавно подручје, тако да не знам како би то могло да се реши

варијанта 2 Велико блато у Овчи:

постојећи зоо врт има 7 хектара. локација на Ади би имала најмање 14 хектара (има места до 25 хектара да иде), и то само ако буде у овоме што сам уоквирио:

Pogledajte prilog 1

а код Великог блата може и до 36 хектара, опет према овоме што сам уокврио:

Pogledajte prilog 89126

у оба случаја и више него довољно. поређења ради, бечки има 17 хектара, Салцбург 14, Лондон 15, Загреб 7, Будимпешта 18, Праг енормних 58, Атина исто великих 49 и Софија чак 36. ми треба да будемо нека средина, дакле око 14 до 20 хектара. сумануто је градити у Сурчину, једнако колико је сумануто градити и Наци стадион

са пратећом железничком станицом:

ево станице Зоо врт:
Zoovrt.jpg


нема шта претерано објашњавати, жуто је окретница и, наравно, у склопу врта би се налазила сервисна станица у који би долазили возови који довозе храну и нове животиње. дужина перона је 150 м, коју ћу да поставим на сва стајалишта када будем узео да их средим

има и варијанта 3 Кожара односно Чапља, али слика више нема
 
Zar se nije spominjao ranije i Surčin kod Nacionalnog stadiona?
 
Jeste spominjao se Surčin, ali izgleda da su komentari na tu ideju bili dovoljni da se od iste odustane, jer su očigledno procenili da će im to doneti više štete nego koristi. Do juče je sve k'o u pesmi Đorđa Balađevića, umestoi u Honduras, otišlo u Surčin. :D

Uzgred, šta sta su pojedini forunmaši zapeli za urbanizacijom VRO. Ovamo se kuka kako se betoniraju stvari, kako fali zelenilo, a sa druge strane se priželjkuje betonizacija VRO. Da 1000% mislim da će se to desiti ukoliko se bude bilo šta izgradilo na istom, što je veće od sporadične sojenice.

P.S.
Neću Zoo vrt na Adi Ciganliji. I kako može tako nešto da se gradi na području koje je zaštićeno dobro?
 
Loša ideja jeste da se preseli na Adu!
Parking, extremna urbanizacija Ade, mirisi u okolini.
Verovatno im je ideja da na taj način gradnja pešačkog mosta NBGD-Ada dobije na značaju.
 
Prvo proglasili Adu za zaštićeno kulturno dobro, a onda krenuli da se iživljavaju po istoj.
 
Ovo je mimo i GUP-a i PGR-a i svih urbanističkih planova. Nisu svesni koliko će se ulupati sa ovime. Seljenje Zoo vrta je nužno, ali ne ovako netransparentno zbog zahteva stanara K Districta. Potrebno je preseliti Zoo vrt u Veliko Blato u Krnjači čime bi treći Beograd dobio tačku atrakcije i čime bi Beograd bio ravnomernije razvijen.

VB-25-930x1300.jpg
 
Pa izmestiće.. ako su u dilu sa investitorima koji su bacili oko na Kalemegdan.. kao što su očistili prostor za Bnv.

Meni se ne sviđa ideja o vrtu u Velikom blatu, to je močvara i pustara, kad gledam sa onog puta ka Pupinu, taj prostor deluje baš bzvz, golo, vetrometina, trska i vodurina.. totalno nehumano izgleda.. Treći Beograd i atraktivnost mi ne idu u istu rečenicu, taj prostor je nepovratno upropašćen, Borče, Ovče i Krnjače.. ne kažem da ga ne treba nečim oplemeniti, ali je za ZOO mnogo bolje da bude na Adi Ciganliji, samo bih ga ja napravio na južnom kraju, a ne tu gde je Safari..
 
Meni nije potrebno izmišljanje razloga za opravdanost izgradnje mosta Blok 70 - Ada ciganlija, a još manje stanovi na prostoru Zoo vrta (Beograd na Kalemegdanu). Da se nadovežem, na pisanje @astrodule. Oni čak ni ne moraju da krenu uopšte u izmeštanje Zoo vrta, već da im to posluži kao razlog za započinjanje mosta ka Adi, pošto im izgleda nije prošla priča sa doturanjem pijaće vode sa Makiša za buduće stanare bloka 64. A može i da se desi da započnu izgradnju mosta ka Adi, a u međuvremenu krenu sa pripremama za izmeštanje Zoo vrta, pa da u jednom trenutku zaključe da je to preveliki zalogaj i da odustanu od toga, a već izgrađeno na Adi da prenamene u komercijalni prostor i kao takav ga završe, i onda bi se obistinilo ono što je @relja pričao za gradnju samog mosta.

A još gori scenario može da bude da se na sve ovo napisano pridoda i započeto izmeštanje Zoo vrta zbog investitora, ali na neku treću lokaciju (ni Ada ni Surčin). A nažalost, neke stvari teško da mogu da se vrate na staro, kada se već napravi određena šteta.​
 
Нема везе, лако ће се преместити у Крњачу. (Уствари неће пошто ће у меритократној Србији обе леве обале бити намерно запостављање као грешке постојања)
 
дакле, Велико блато:

veliko blato.JPG



уоквирена површина је 71 ха, с тим што би реална површина била око 30 ха. предност те локације је близина пруге и станице Крњача, а ни стајалиште Себеш није далеко. друга ствар је близина СМТ-а, али је проблем што тај део није повезан са СМТ-ом. велики неискоришћен простор и за паркинг, тако да има својих предности. мана је недостатак комуналне и саобраћајне инфраструктуре у непосредној зони зоо врта, улице Саве Ковачевића и Грге Андријановића 4. део би морале да се шире, морала би да се гради нова улица и ка станици Крњача, нека врста петље ка СМТ, и све то би једноставно било прескупо. и ту су наравно Панчевачки мост и Зрењанински пут

друга локација је Ада сафари:

ada.JPG



уоквирена локације је отприлике 15 ха, што је, мање више, довољно за постојећи број животиња у зоо врту. предности Аде су очигледне, близина, комплетна саобраћајна и комунална инфраструктура, већ развијена локација у сваком погледу, коју би зоо врт само допунио. и ту долазимо до мане исте, а то је да је Ада већ развијена као локација, има сасвим довољно садржаја, нема довољно паркиралишта, тако да би зоо врт ту био ипак сувишан и непотребан.

и тако долазимо до локације број ТРИ, МУП-ово земљиште у Макишу:

makis.JPG


ако ћемо поштено, њему ту није место и треба да се склони одатле. уоквирена површина је 24 ха, и био би на Ади, а опет није на Ади, тј. није на острву већ је у Макишу. локација која има све предности које има и Ада, и за разлику од острвске стране, на макишкој страни би зоо врт употпунио садржај и имао би сврху. саобраћајно је добро повезана локација, има места и да се изгради довољно велики паркинг и да се изгради довољно велики простор за тренутни животињски фонд, а има и места за ширење зоо врта у будућности. главна мана тога је што то припада МУП-у, и питање је да ли би се МУП одрекао те локације. ја реално, неку другу већу ману заиста не видим. једна од предности избора ове локације је што би коначно могло да се са тим изгура и изградња кружног тока на укрштању Савске магистрале и Светолика Лазаревића Лазе
 
Ако већ хоће Аду, СРЦ МУП је најрационалнија локација. Али сам ја и даље за другу Аду. И да у врту добре наде остану ситне животиње, може ту да се пресели тропикаријум са Сењака.
 
Ada je baš loše rešenje jer i ovako ima puno sadržaja i gužva je a i time bi se veliki deo Ade ogradio i bio dostupan samo ljudima koji idu u zoološki.
Po meni su najbolje lokacije Ada Huja koja je proglašena za šumu ili šta već i koja treba da se aktivira ili Veliko Blato koje bi moglo da postane nova Ada koja je preko potrebna jer je sadašnja premala za ovoliki grad i zoo vrt bi samo ubrzao i aktivirao sve to.
 
Велико блато је искрено веома лош одабир, и због Панчевца и због Крњаче.
 
Ma i Ada Huja.. pa na toj vetrometini Košava šiša i kad ne duva..

ZOO treba napraviti na donjem kraju Ade, ima dovoljno mesta.
 
Pa jeste, naročito sad, kad je prostor ZOO vrta okružen visokim zgradama sa svih strana.
 
Vrh