Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Када смо пролетос распредали на тему могућег места за већи врт, приметио сам да би садашњи врт могао да се доведе у везу са тврђавом тако што би постао врт за животиње које би имале значај за људе у ранијим вековима, са нашег простора, и домаће и дивље. Такву намену врта би пратила и прича о односу људи и животиња у нашој прошлости, повезану са појединим догађајима, личностима и слично.

Друга могућност је да се направи Европски зоолошки врт, чиме би се растеретили једног броја ваневропске фауне и добили више места за европске врсте. Врт би требало да постане део целокупног простора врта и тврђаве слободан за пролазак у Доњи град, а финансирао би се из прилога и дела прихода улазница новог и већег врта са светском фауном, који би био на новом и прикладном месту.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771101#p771101:1b7y7218 je napisao(la):
MC_ » Uto Sep 01, 2020 9:57 pm[/url]":1b7y7218]Poseta beogradskom ZOO vrtu uvek je razlog za tugu.
Danas sam video tuzne scene, zivotinje u malim kavezima.

Zasto se ne redukuju na male i domace zivotinje?

To sam se i ja pitao.

Da one koje ostanu makar imaju pristojne volijere ili kako se to vec kaze, a da ne upotrebim izraz kavez.
 
Главни проблем је воља. Прва кочница је град који би тешко одобрио неку адекватну локацију за пресељење. Овај предлог Гласа природе ми се допада, да у Зоо врту на Калемегдану остану Европске врсте које су мање захтевније по питању амбијенталних услова, а за егзотичне врсте да се направи издвојена јединица зоо врта са адекватнијим модерним просторима. Чак би било добро да се исти уједини са јавним тропикаријумом. Шта више, град величине Београда (и по површини и по становништву) може комотно да има и два врта. Остаћу при предлогу да се исти смести на Ади Хуји, пошто су источни БГ и Дунавска обала поприлично запостављени када су садржаји у питању.
 
Vukovi, jeleni, medvedi, orlovi.. su evropske vrste, ali ne bi bilo pravo da ostanu u kalemegdanskim kavezima, ako bi se sve druge zivotinje iselile i dobile adekvatnije prostore.
 
Исељењем Афричких и Аустралијских животиња би се ослободили већи простори за те животиње. Наравно, можемо се и водити принципом да се иселе животиње које немају довољно простора у садашњим кавезима и просторима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771142#p771142:13ut9wza je napisao(la):
Дошљак » 02 Sep 2020 02:08[/url]":13ut9wza]Главни проблем је воља. Прва кочница је град који би тешко одобрио неку адекватну локацију за пресељење. Овај предлог Гласа природе ми се допада, да у Зоо врту на Калемегдану остану Европске врсте које су мање захтевније по питању амбијенталних услова, а за егзотичне врсте да се направи издвојена јединица зоо врта са адекватнијим модерним просторима. Чак би било добро да се исти уједини са јавним тропикаријумом. Шта више, град величине Београда (и по површини и по становништву) може комотно да има и два врта. Остаћу при предлогу да се исти смести на Ади Хуји, пошто су источни БГ и Дунавска обала поприлично запостављени када су садржаји у питању.
Nešto slično postoji u Berlinu. Jedan je u centru a drugi na periferiji. Što se tiče Ade Huje, slažem se sa lokacijom, ne zato što je taj deo zapostavljen sa sadržajima, nego prvenstveno što je to dobra lokacija što se tiče same veličine, a i pristupačnosti gradskim prevozom, za razliku od ideje da se presele u Surčin. Jedino što bi tu predstavljalo problem je to što je tu zamišljeno da nikne "fensi" naselje BNV 2.0
 
Meni je BG Zoo Vrt Tuge. Jako mi je zao svih zivotinja tamo a mi smo odavno prevazisli period cirkusa i zoo vrtova.
 
Тужно је али је то последица предратног лошег одабира локацијe, послератног немара и данашњег игнорисања проблема.
 
Treba ostaviti samo male zivotinje i zivotinje koje se mogu drzati u zarobljenistvu. Sta ce onaj jadni slon tamo? Ili nilski konji?
 
Slonovi jos zive u luksuzu kako je nekom drugim zivotinjama. Posto sam najvise zabrinut za zivotinje, mislim da ne bi trebalo da se ceka izgradnja novog zoo vrta, vec da se zivotinje oslobode sto pre i krene sa novim konceptom za vrt.
 
Животиње из зоо врта нису прилагођене за враћање у природу, поготову егзотичне врсте. Мада неке врсте из зоо врта се и пуштају у природу, као белоглави супови у пројекту опоравка њихове популације у Србији.
 
Mnogi zološki vrtovi imaju program očuvanja životinjskih vrsta, uglavnom onih ugrožernijih, pa se tako opredele za nekoliko vrsta i kada životinje / ptice dostignu određenu zrelost, puštaju se u prirodu. Kod tih životinja se radi poseban program odgajanja, kako ne bi razvile zavisnost od ljudi, jer tada ne mogu da se vrate u prirodu, pošto čak i u slučajevgima da su sposobni sami hrane, ne osećaju strah od ljudi, pa znaju da im priđu, a onda budu i laka meta, jer životinje ipak ne mogu 100% da znaju ko je lovokradica, a ko je turista ili neko u prolazu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771547#p771547:2ctprgc9 je napisao(la):
Otis.Driftwood » 03 Sep 2020 12:43 pm[/url]":2ctprgc9]Ali zasto bi zeleo Zoo vrt?

Pa kazu da bi svaki veliki grad trebao da ima zoo vrt. Sto se mene tice ne mora.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771550#p771550:2ctprgc9 je napisao(la):
Дошљак » 03 Sep 2020 12:57 pm[/url]":2ctprgc9]Животиње из зоо врта нису прилагођене за враћање у природу, поготову егзотичне врсте.

Mogle bi da se isele u neke druge zoo vrtove. Mislim da cak i onaj u Jagodini ima bolje uslove. Pa sve do sudjeg dana.
 
U Subotici je pristojan zoo vrt. Ovaj u BGu bi zatvorio, sramota kako tretiraju zivotinje i koliko smrdi.
 
Zoo vrt na Palicu ima tu prednost sto moze da se prosiruje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771550#p771550:224lr8cn je napisao(la):
Дошљак » Čet Sep 03, 2020 1:57 pm[/url]":224lr8cn]Животиње из зоо врта нису прилагођене за враћање у природу, поготову егзотичне врсте. Мада неке врсте из зоо врта се и пуштају у природу, као белоглави супови у пројекту опоравка њихове популације у Србији.

Postoje zoo vrtovi a postoje utocista. Utocista su mnogo prostranija i imaju mnogo bolje uslove za koliko toliko spokojan zivot. BG Zoo vrt je nehuman, sagradjen izmedju bedema. Ne znam grad ko je otvorio Zoo vrt na samoj tvrdjavi. Mozda kad bi izguglao bi nasao svasta, ali bolje da ne trazim.

Ne mislim da trebaju da se puste u prirodu jer su naviknuti na ljude i mnogima vise nemaju taj instinkt za prezivljavanje ali kao sto je napisano na drugom postu, da ih presele u neki veci, ili par utociste. Zasto slon ne bi isao u neko utociste u Africi ?

Govorim iskljucivo za Zoo vrtove u Srbiji, iako sam misljenja da treba sve Zoo vrtove ukinuti prvo treba srediti svoje dvoriste.
 
Локација врта је предратна свињарија, када генерално у целом свету нису били баш најбољи стандарди по питању добробити животиња. А слоница Твиги је индијски слон. Мислим да затварање вртова у Србији није решење већ да треба тежити побољшању услова у њима.
 
Problem kod nas je generalno u tome što imamo dostra stvari koje su odavno zrele za rekonstrukcije ili relokacije, ali time ne žele da se bave, jer ili zahteva puno posla ili pogodne lokacije žele da iskoriste za nešto drugo (uglavnom izgradnju stambeno - poslovnog prostora) ili jednostavno ne vide ličnu korist od toga. A i sam vrt je jedno vreme bio zapušten, pa je malo živnuo zahvaljujući Vuku Bojoviću, koliko je to bilo izvodljivo. Ono što se meni lično ne dopada je što kada bi se izmestio zoo vrt tu bi odmah nikao stambeni blok, kao što je i bilo zamišljeno ranije, kada su hteli da zoo vrt presele u Surčin, gde ga maltene niko ne bi posećivao, jer nije lokacija koja je baš pristupačna, za razliku od Ade Huje.
 
Зато не треба тежити потпуном исељењу врта већ парцијалном. Да се у старом задрже ситније животиње. А нови да буде за веће.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771242#p771242:2gel6zir je napisao(la):
solecar » Wed Sep 02, 2020 1:27 pm[/url]":2gel6zir]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771142#p771142:2gel6zir je napisao(la):
Дошљак » 02 Sep 2020 02:08[/url]":2gel6zir]Главни проблем је воља. Прва кочница је град који би тешко одобрио неку адекватну локацију за пресељење. Овај предлог Гласа природе ми се допада, да у Зоо врту на Калемегдану остану Европске врсте које су мање захтевније по питању амбијенталних услова, а за егзотичне врсте да се направи издвојена јединица зоо врта са адекватнијим модерним просторима. Чак би било добро да се исти уједини са јавним тропикаријумом. Шта више, град величине Београда (и по површини и по становништву) може комотно да има и два врта. Остаћу при предлогу да се исти смести на Ади Хуји, пошто су источни БГ и Дунавска обала поприлично запостављени када су садржаји у питању.
Nešto slično postoji u Berlinu. Jedan je u centru a drugi na periferiji. Što se tiče Ade Huje, slažem se sa lokacijom, ne zato što je taj deo zapostavljen sa sadržajima, nego prvenstveno što je to dobra lokacija što se tiče same veličine, a i pristupačnosti gradskim prevozom, za razliku od ideje da se presele u Surčin. Jedino što bi tu predstavljalo problem je to što je tu zamišljeno da nikne "fensi" naselje BNV 2.0

Mislim da je posledica 2 zoo vrta u Berlinu to što je grad bio podeljen pa je svaka polovina razvijala potrebne stvari za svoj deo. Zato i imaju dva aerodroma, ...

Beogradski bih svakako voleo da vidim kompletno preseljenog sa Kalemegdana.
 
Možda, a možda je i neko uvideo bolju organizaciju sa podelom. Za aerodrom se već slažem u potpunosti, mada i mi imamo dva, vojni i civilni, a nismo bili podeljeni.
 
Услови за животиње су ужасни.

Преместити зоо врт на другу локацију, може на Макиш, било би као неки продужетак Аде Циганије уз Саву, био би и лак приступ.

На данашњој локацији, направити неки средњовековни градић, музеј на отворено. Може и неко путовање кроз векове.
 
Средњевековни градић би био етно село Станишићи на Калемегдану. Велике животиње иселити у нови већи врт, оставити мале (птице, ситни сисари и гмизавци, беби зоо) у веће просторе у постојећем врту.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805054#p805054:1u45nb7j je napisao(la):
Нешко » 19 Dec 2020 21:50[/url]":1u45nb7j]Услови за животиње су ужасни.

Преместити зоо врт на другу локацију, може на Макиш, било би као неки продужетак Аде Циганије уз Саву, био би и лак приступ.

На данашњој локацији, направити неки средњовековни градић, музеј на отворено. Може и неко путовање кроз векове.
Mogli bi i u Afriku daq ih iselimo.
Zanimljivo je kako svi koji bi da iseljavaju životinje, i koji brinu o njihovoj dobrobiti, bi da ih isele ili u neku pustaru gde nema ljudski gradski prevoz ili je potrebno promeniti nekoliko linija gradskog prevoza ili bi da pošto poto urbanizuju Veliko ratno ostrvo, i tako ugroze postojeći biljno - životinjski biodiverzitet zarad boljih uslova životinja iz Zoo vrta. Jedino je ideja Došljaka o delimičnom izmeštanju na Adu Huju, ako se izuzme gradnja mosta, smisleno rešenje.
 
Vrh