Šta je novo?

Zlatibor

Pozdrav. Imam jedan "problem" i već mesecima pokušavam da ga rešim ali mi nikako ne ide, pa rekoh da pitam da li neko ima ideju kako da rešim.

Počeo sam da pravim kuću (Zlatibor je u pitanju) od 300m2 bruto. Do sada sam podigao sve tri etaže, ukrovio, stavio stolariju,razveo struju…(arhitetka kaže da je to 60% radova, tako se računa. Sve je urađeno po projektu, sa svim papirima, dozvolama... Pored svog regularnog posla radim i nešto privatno (odatle sam i smeo da krenem u izgradnju).

Medjutim, od kako je počela Korona posao se smanjivao pa su samim tim i radovi usporavali. Po nekom predmeru mi treba još oko 60.000e da sve završim. Da se to ne bi odužilo godinama, želeo sam da podignem neki kredit i da završim radove. Naravno, razmislio sam i shvatio da toliki mesečni trošak mogu da podnesem. Da napomenem da imam stambeni kredit uzet preko NLB banke (rata mi je 270e fixno) i nisam u mogućnosti da prebacim primanja u drugu banku. Išao sam u svoju matičnu banku i oni pojma nemaju da uopšte imaju kredit za izgradnju /adaptaciju. Kada smo proverili na sajtu, i kada su se uverili da zaista postoji u ponudi, rekli su da će se raspitati i da će mi javiti. Zvali su i rekli da mora da se uspostavi hipoteka na neku drugu nekretninu (koju JA NEMAM, niti imam opciju da pitam roditelje, kumove i sl.?). Sam plac (bez kuće) trenutno vredi oko 50,60k ali kako kažu, zemljište se ne uzima kao hipoteka.

Takodje, čitajući neke forume u Hrvatskoj konkretno, kod njih postoje banke koje daju takvu vrstu kredita koja izgleda otprilike ovako : Dodje procenitelj i proceni trenutno stanje. U tom trenutku plac i objekat vrede npr. 80.000e oni ti odobre 50.000e koje ti uložiš i opet nakon toga izlazi procenitelj ponovo na procenu sve do završetka. Naravno, u samom startu se upisuje hipoteka na zemljište (po zakonu, sve što se napravi na tom zemljištu automatski je pod hipotekom). Da li neko zna da li u ovoj našoj Srbiji postoji banka koja bi tako finansirala gradnju pojedinca (postoji tzv Projektno finansiranje ali to je samo za pravna lica koja zidaju zgrade)? Čitao sam neke sajtove od banaka i nisu jasni... Negde piše da može da se stavi hipoteka na objekat u izgradnji ali kada ih pozoveš nemaju pojma, nego uzmu mi broj pa će mi javiti ali do sada se niko nikada nije javio, kao da sam budjav. Negde su mi rekli (AIK banka) da mora da bude objakat završen 80%, dok se ovi ostali nisu ni javili (konkretno OTP, Erste)

Danas čitam ovaj predlog nacrta Zakona o platnim uslugama koji bi trebalo da se usvoji do kraja godine. Ima jedan deo gde se zabranjuje objedinjavanje usluga pa se pitam da li to znači da banka neće moći da traži da primaš platu preko njih da bi ti dala kredit, to mi je nejasno skroz.
 
Kod nas u CG se ovako radi:
Ako si stavio objekat pod krov, i imaš pregrade i eventualno stolariju (ako su formirani stanovi), možeš da ujknjižiš u katastru "objekat u izgradnji". Da bi to uradio treba geometar da ti snimi objekat izlaskom na teren (obično samo u kancelariji "prepiše" sve iz projekta) i sačini elaborat koji predaš u katastar. Nakon toga katastar uknjiži objekat u izgradnji sa sve etažnom razradom - posebnim djelovima objekta. Na taj objekat u izgradnji može da se ustanovi hipoteka što znači da bi banka trebala da da kredit koji može biti obezbjeđen hipotekom na tom objektu u izgradnji. Kod nas čak i investicioni razvojni fond daje povoljne kredite na ovaj način ako je turistički objekat u pitanju ili privredni sa namjenom proizvodnje.
Inače, dovoljna je i hipoteka na zemljištu, jer novoizgrađeni objekat prati pravnu sudbinu zemljišta, pa bi se hipoteka "proširila" i na novoizgrađeni objekat - "superficies solo cedit".
P.S. Teško ćeš završiti na ove cijene 300 M2 bruto objekta sa 60.000 €.
 
1726326525565.png
Zlatibor ...
 
Јави другару што прави пљескавице да подаци за Јул нису коначни и да не мора да се брине да је продаја тако драстично пала.
 
Јави другару што прави пљескавице да подаци за Јул нису коначни и да не мора да се брине да је продаја тако драстично пала.
On vidi svaki dan..ne mora neko da mu nacrta...ili su i ovi podaci laž...kao i da aerodrom napreduje ili tunel ne kasni 3 godine...ili ona staza zdravlja ima rasvetu....
Ne vide ljudi svojim očima..sem jednog jedinog na ovom forumu.
 
Али ови подаци јесу лаж. Односно нису комплетирани за месец јул.
Погледај податке за месец јун и видећеш праву слику.
dsadas.JPG
 
Не знам шта поредиш са чим и како тумачиш ове графике које постављаш.
Али треба на филтер да ставиш месец ЈУН ове године и онда да гледаш трендове. Ти ставиш ЈУЛ ове године и онда ти он даје погрешне трендове.

Не знам што се уопште упуштам у ово хахаха
 
Jesu li projekti opštine na Zlatiboru stali ili mi se čini ?
Tereni...preseljenje autobuske stanice...aerodrom ...?

Meni se i uređenje iznad i ispod početne stanice Gondole baš oteglo. Godinama nikako da to srede i upristoje. I obilaznica sporo napreduje, odavno trasiran i napravljen kružni kod puta za JKP i Semegnjevo ali sve tako stoji samo nasuto rizlom...

Vidim da vladajući većinom krpe i proširuju vodovodnu mrežu, malo proširuju javnu rasvetu, pobratimljuju se s nekim u RS, ponešto kultrnih događanja na trgu i Kulturnom domu, nasipavanje bankina...


 
Нажалост и мени се тако чини. Скоро све стоји,тј не сређује се. у Самом центру на почетку пешачке зоне тротоари у распаду ,камење и земља иза првих кућица катастрофа,још је монтиран и продајни контејнер на сред тротоара прекопута ове нове зграде што се гради код цркве . Ђубре на све стране,у шумици прекопута Вараге у самом центру гомиле ђубрета које нико не чисти. Комунална полиција дозвољава да доводе коње у шумицу код језера ,иза чесме,нико не чисти за њима... А сећам се за време Короне како је брзо урађено доста тога око језера,трг,али очигледно да је све стало.....
 
E pa, moguće je. Zbog kvadrature, dozvole su u nadležnosti države, a ne lokala. Prodaja placeva je stala, finansijska nedisciplina ogromna, jer je veliki broj investitora sa spiska nedodirljivih...
Prr dve godine su uzimali pozajmicu od Vlade za likvidnost pred kraj godine.
Čuće se, samo polako.
 
E pa, moguće je. Zbog kvadrature, dozvole su u nadležnosti države, a ne lokala. Prodaja placeva je stala, finansijska nedisciplina ogromna, jer je veliki broj investitora sa spiska nedodirljivih...
Prr dve godine su uzimali pozajmicu od Vlade za likvidnost pred kraj godine.
Čuće se, samo polako.


Smatram da JKP "Zlatibor" nebi trebalo imati problema sa financijama (osim ako se nisu prezadužili pri kupovi svih onih novih komunalni vozila s kojima su se hvalili) jer postoje hiljade, ako ne i desetine hiljada stanova u koje niko ne boravi mesecima a redovno vlasnici plaćaju komunalne usluge. Ogromni se novci sliju svaki mesec na račun JKP. Realno to preduzeće jednostavno mora biti u pozitivnom balansu svaki mesec ili nešto tu nije zdravo.

Našao sam podatak koji kaže da u poslovno-industrijskoj zoni „Braneško Polje“ radi oko 400 radnika. Podatak je možda zastareo. Kakvo je stanje sada?
Realno 400 radnika je baš malo, premalo za jednu tako veliku opštinu.
 
Realno 400 radnika je baš malo, premalo za jednu tako veliku opštinu.
Како мислиш велику општину? Чајетина је јако мала општина са 15 хиљада становника. Притом већина фабричких радника ради у Ужицу или у фабрикама које се не налазе у бранешком пољу.
 
Zato rasveta na Stazi zdravlja več 15 godina ne radi...hvala na obaveštenju
 
Zato rasveta na Stazi zdravlja več 15 godina ne radi...hvala na obaveštenju
Molim Vas...da li neko ima neke vesti da li ce se konacno uraditi nešto po pitanju prelaska magistrale...ka naselju J.Anžujska .
Bez šale...ono sada i onaj tunel su katastrofa. Neka pasarela..semafor malo dalje ili sl. Realno nije bezbedno. Ljudi pretrcavaju u pravcu Lidla....hvala
 
Molim Vas...da li neko ima neke vesti da li ce se konacno uraditi nešto po pitanju prelaska magistrale...ka naselju J.Anžujska .
Bez šale...ono sada i onaj tunel su katastrofa. Neka pasarela..semafor malo dalje ili sl. Realno nije bezbedno. Ljudi pretrcavaju u pravcu Lidla....hvala
Ozbiljno pitam..podnosili smo peticije za uredenje...pasarela ili semafor. Svi ćute.
 
Vrh