Šta je novo?

Zgrada Tuzilastva Kneza Milosa - [ Objekat javne namene | 12 170kvm ]

bulevarac oni ne planiraju kao sto znas da sruse predratnu zgradu, nego dodaju novu... kako to mislis da beograd ostane bez starih zgrada za 100 godina?,ne razumem sto se sikiras za te stare zgrade, one su zasticenje i niko ih nece dirati,
 
Toliko o pracenju visine ostalih objekata. Morala je da bude barem sprat visa i da strci ispred zgrada izmedju kojih se nalazi. U redu je da zgrada bude "blaga" i nenametljiva sa velikim, transparetnim staklima (koje nisu ogledalo plave ili zelene boje) i da tako ne zauzme "spot light" u odnosu na tu celinu koja je u Kneza Milosa, ali zar je toliko tesko ispratiti liniju ostalih zgrada kad vec za to postoji mogucnost. Sto u Beogradu sve mora uvek da strci :) jel' to neki BG zasticen stil za koji mi jos ne znamo? :rolleyes:
 
I ja sam primetio da zgrade pored imaju 4 i 5 spratova a ova nova izgleda 6. Plasim se da ostatak ulice nije dovoljno lep, a ni dovoljno blizak "centru" grada, pa da nekome u nekoj narednoj vladi padne napamet da jednostavno produzi do sledece raskrnice sa istom visinom (ili jos malo podigne samo 1 sprat) i istim materijalom, jer mu se jedino tako moze isplatiti, kada su mogli sprat, sto ne bi mogli i ovo.
Izgleda mozda neverovatno da to moze da prodje, ali mene nista ne bi iznenadilo. Zato sam smatrao da kada bi postojala neka strategija-zastita za odredjene delove, da bi bilo teze negde nesto umetnuti cemu tu nije mesto.
 
Da li ovaj originalni biser arhitekture ima i konferencijsku salu, gift shop u oviru mini shopping moll-a, podzemni parking, gym i mini-bioskop?

Šalu na stranu, nije mi toliko ružan, koliko mi se ne uklapa u tu ulicu.
Nekako bi mi se i više svideo kada bi mu stakla vukla na neku braon boju i kada bi se smanjio za pomenuti jedan sprat.
 
Ne znam što ste toliko napali jadnu zgradu, vrlo je jednostavna i u odnosu na gadosti kao što su one dve limeno staklene kante oko glavne pošte, ova je biser jedan

ja sam inače protiv stava "dobro je kako je moglo biti" i zaista mi je u redu zgrada. samo mi uopšte nije jasno kako naše sudstvo funkcioniše niti šta će im još jedna zgradurina, al' to je ovde i nebitno.
 
Добро је да се крене у довођење у какав-такав ред највећег београдског ругла - улице Кнеза Милоша. Ово је почетак.

Сама зграда је ОК у односу на остале сандуке какви се спорадично појављују по граду.

Ипак, нисам баш сигуран да је оваквој згради место овде. Видим да сам у жешћој мањини, али мени би боље легло нешто типа као што је Мед Манки поставио на првој страни, или, као што рече Ерик, да стакла буду браон. Спрат мање је обавезан.
 
ne bih rekao da je k.milosa najvece ruglo. konkurencija je zestoka.. slavija, vojvode stepe, bulevar posle vuka, cara dusana, karadjordjeva, gavrila principa, savska.. kneza milosa je za sve njih nedostizan san.

ovaj projekat necu da komentarisem, time bih mu dao legitimitet, makar u mojim ocima. sramota je sta se radi sa tim konkursima i prosto ne mogu da verujem da DS ne moze da nadje jos jedan arh. studio preko koga bi mogao da isisa jos malo para iz budzeta..ovo je vec bezobrazno smejanje u lice svakom iole normalnom coveku
 
Igor":2y32hljn je napisao(la):
Nazalost nisi se gotovo uopste osvrnuo na ovo pobednicko resenje sem da si dao neki opsti komentar tipa da im je sve slicno i da su osvojili vec dve nagrade na dva drgua projekta.

Za razliku od bloka 39 i beton hale ovo je daleko primereniji objekat i po meni nenametljiv u ulici u kojoj se nalazi i ukoliko se ispostuje render i stakla koja su prilicno transparentna onda bi to mogao biti sasvim dobar objekat

mozda sam malo zustro reagovao ali projekat je vec na prvi pogled toliko dosadan i bljutav da mi je komentarisanje uslova konkursa delovalo interesantnije od same zgrade. Zvanicna arhitektura u Srbiji se srozala na nivo prigradskih autokuca, nekada su se na konkursima isticali vizionari Dobrovic i Brasovan a danas smo spali na jedan ARCVS cije poslednje projekte za Beograd karakterise jedino potpuno odsustvo maste.

Izbegavam da kritikujem kolege, deontologija mi to u francuskoj cak zabranjuje, ali ne podnosim spinovanje i licemeje.

Objekat visinski prati već formiran niz u ovoj ulici
dajte molim vas pa na renderima se vidi da zgrada strci sa obe strane po sprat ili dva

na prizemnoj etaži nije se insistiralo na uobičajenim oblicima, poput kolonada, velikih stepeništa ili portala
vec je postavljen obican stakleni zid, kao sto se ni na ostatku zgrade "nije insistiralo" na oubicajenoj plasticnoj razradi fasade, raznolikim visinama spratnica, vizurama kako horizontalnim tako i vertikalnim (atrium), jednom recju onome sto razlikuje arhitekturu od kutije za cipele.

Ni zahtevan program, ni velika kvadratura na malom prostoru, ni ogranicen budzet nisu dovoljni razlozi da se objekat svede na 8 identicnih ploca, dva puna bocna zida i dve bezlicne staklene fasade. Cak i ako je cilj sagraditi nekoliko hiljada kvadrata anonimnog kancelarijskog prostora to nije dopustivo a kamo li ako se radi o jednoj jedinoj zgradi drzavne institucije u uzem centru grada. Nije dovoljno zalepiti staklo na kutiju da bi se oslikala providnost to jest postenje institucije. U ovom slucaju jedino sto je providno (cf render) to je da ljudi i dalje cekaju, jasno vidljivi sa ulice, a administracija ostaje skrivena i nedostizna.

Ovaj objekat je tacno suprotno od onoga sto se ocekuje od zgrade javnog tuzilastva u zemlji koja jos uvek nije reformisala pravosudje a tezi ka pravnoj drzavi: ocekuje se zdanje sa jasnim identitetom koje oslikava moc institucije u sluzbi gradjana u teznji ka pravnom poretku a ne bljutava i bezlicna kutija, nit' mirise nit' smrdi ali ipak pomalo iskace iz gabarita ulice cisto da se primeti, za koju se bez velikog natpisa "tuzilastvo" preko fasade ne moze odgonetnuti da nije jos jedan anonimni kancelarijski prostor.
 
Opustenooo":2o3jcwt1 je napisao(la):
Toliko o pracenju visine ostalih objekata. Morala je i da strci ispred zgrada izmedju kojih se nalazi.
Zgrada ne štrči ispred ostalih, već se stiče takav utisak jer obe susedne zgrade su uvučene za par metara od linije razgraničenja parcela.
Opustenooo":2o3jcwt1 je napisao(la):
Toliko o pracenju visine ostalih objekata. Morala je da bude barem sprat visa
Bulevarac":2o3jcwt1 je napisao(la):
I ja sam primetio da zgrade pored imaju 4 i 5 spratova a ova nova izgleda 6
To je zato što su genijalci iz Urbanističkog zavoda promenili dozvoljenu spratnost u gradu na 5+1, iliti 6. Sve zgrade sa manje spratova mogu se nadzidati do 6 sprata. Masovna pojava u celom gradu je silovanje kote venca, jer, jednostavno, urbanisti su to dozvolili. :bash: :bash: :bash:
razgradjevinar":2o3jcwt1 je napisao(la):
sramota je sta se radi sa tim konkursima i prosto ne mogu da verujem da DS ne moze da nadje jos jedan arh. studio preko koga bi mogao da isisa jos malo para iz budzeta..ovo je vec bezobrazno smejanje u lice svakom iole normalnom coveku
zidar":2o3jcwt1 je napisao(la):
projekat je vec na prvi pogled toliko dosadan i bljutav da mi je komentarisanje uslova konkursa delovalo interesantnije od same zgrade. Zvanicna arhitektura u Srbiji se srozala na nivo prigradskih autokuca, nekada su se na konkursima isticali vizionari Dobrovic i Brasovan a danas smo spali na jedan ARCVS cije poslednje projekte za Beograd karakterise jedino potpuno odsustvo maste.
Ovi iz DS-a su očigledno počeli da nam se smeju u lice. Prvo je stidljivo ARCVS dobio treće mesto za Blok 39, pa onda "deli" drugo mesto za BH, i na kraju, za konkurs o kojem niko nije ni reč čuo, konalno pobeđuju, i to sve sa:
1. davno prevaziđenom i zaostalom arhitekturom,
2. nametanjem staklenih kocki kao očiglednu frustraciju arhitekte,
3. guranjem jedne te iste forme na 3 toliko različita objekta, na tri različite lokacije, i tri različite namene.
Za ovu namenu je još i najprihvatljivije, a Blok 39 i Bh nemaju veze sa životom. I zašto se samo 4 arh. studija prijavila na fantomski konkurs? Imamo dovoljno kvalitetnih biroa, a samo 4 se prijave. To se dešava, kada se u branši provereno zna, da je dobitnik unapred određen.
 
Kakva su ostala 3 rada bila, jer su i oni forsirali front u staklu i dodali jos jedan ili dva sprata ? Nije valjda da danas sve sto je lepo mora da bude stakleno ?
 
"na prizemnoj etaži nije se insistiralo na uobičajenim oblicima, poput kolonada, velikih stepeništa ili portala
vec je postavljen obican stakleni zid, kao sto se ni na ostatku zgrade "nije insistiralo" na oubicajenoj plasticnoj razradi fasade, raznolikim visinama spratnica, vizurama kako horizontalnim tako i vertikalnim (atrium), jednom recju onome sto razlikuje arhitekturu od kutije za cipele." :laugh:
 
@zidar,
neki od najvecih arhitekata su potrosile ceo zivot na organizovanju jedne kutije. takodje dok ne vidim0 plan ne mozemo ni znati da li je unutra jedan obican kancelarijski prostor...

@stf,
na osnovu cega je ovo prevazidjena arhitektura???????

sve vise danas u evropi preovladjuju umereni trendovi u arhitekturi, i sve vise se udaljuje od zahe hadid i ostalih.
 
razgradjevinar":3nb18aww je napisao(la):
ne bih rekao da je k.milosa najvece ruglo. konkurencija je zestoka.. slavija, vojvode stepe, bulevar posle vuka, cara dusana, karadjordjeva, gavrila principa, savska.. kneza milosa je za sve njih nedostizan san.
Богами, нисам баш сигуран, обзиром на гомилу рушевина у Кнеза Милоша, али и ово што си ти навео не заостаје много.
 
Zgrada kao zgrada nije ružna, ali je neuklapanje u celinu zastrašujuće! Pri čemu nisam protiv gradnje novih zgrada pored starih, ali da te nove ne odudaraju ovoliko. Onaj primer iz Hajd parka je odličan, ali baš u prilog tezi kako novo može da se uklopi sa starim, a sa čime se ovo uklapa ja stvarno ne znam!
 
dusanjf":5j1m5h73 je napisao(la):
@stf,
na osnovu cega je ovo prevazidjena arhitektura???????

sve vise danas u evropi preovladjuju umereni trendovi u arhitekturi, i sve vise se udaljuje od zahe hadid i ostalih.
Ako мислиш на минимализам, он није превазиђен. Али, ово је минимализам минимализма. Стаклена кутија без неког битног акцента који би нарушио монотонију. Али, свакако, прилично добра стаклена кутија. Можда и најквалитетније пројектована у граду.

Ја сам више акцентовао на гурању исте архитектонске форме на три дијаметрално супротне локације и намене.
 
stf":1m29vqdf je napisao(la):
dusanjf":1m29vqdf je napisao(la):
@stf,
na osnovu cega je ovo prevazidjena arhitektura???????

sve vise danas u evropi preovladjuju umereni trendovi u arhitekturi, i sve vise se udaljuje od zahe hadid i ostalih.
Ako мислиш на минимализам, он није превазиђен. Али, ово је минимализам минимализма. Стаклена кутија без неког битног акцента који би нарушио монотонију. Али, свакако, прилично добра стаклена кутија. Можда и најквалитетније пројектована у граду.

Ја сам више акцентовао на гурању исте архитектонске форме на три дијаметрално супротне локације и намене.

ok. kao sto si i sam rekao ovo je mozda najkvalitetnije projektovana kutija u gradu, stim sto je ja ne bih nazvao kutija. ja od kako se pojavljujem na ovom forumu jos uvek nisam razgranicio da li je politicki ili strucni,haahah
uglavnom, po meni, kao posmatracu sa strane, mislim da treba da se spustimo na zemlju i prihvatimo realnost da je ovo trenutno maksimum arhitekture u beogradu. dobro je sto je to jedna zdrava baza i sto posle nebojsine kule nekako stvari polako dolaze na svoje na situaciju pre devedesetih. naravno ima tu mnogo uzasnih desavanja ali bitno je da se pojavljuju i izuzetci sto ce pre ili kasnije kao sada u sloveniji rezultirati mainstreamom.
 
dusanjf":2lckq0pf je napisao(la):
uglavnom, po meni, kao posmatracu sa strane, mislim da treba da se spustimo na zemlju i prihvatimo realnost da je ovo trenutno maksimum arhitekture u beogradu.

Fakat je da ARCVS kutija nije tragicna kao sto stvari umeju da budu kod nas jer je toliko bljutava i nebitna da osim sto malo strci uopste ne smeta. To ipak ne znaci da treba da se zadovoljimo osrednjim resenjima, narocito ne u virtuelnom svetu na forumu :)

ilustracije radi, evo jedne portugalske kutije sa slicnom svrhom, zgrada suda (legao mi kao kec na deset, danas izaslo :) ).
http://www.dezeen.com/2011/06/05/palacio-de-justica-de-gouveia-by-barbosa-guimaraes/
dezeen_Judicial-Court-by-Barbosa-Guimar%C3%A3es-1.jpg

dezeen_Judicial-Court-by-Barbosa-Guimar%C3%A3es-8.jpg

dezeen_Judicial-Court-by-Barbosa-Guimar%C3%A3es-5.jpg


primeticete da su projektanti od obicne kutije napravili veoma bogat i kompleksan prostor, sa razlicitim osvetljenjem prostora zavisno od namene, narocitom paznjom na sam pristup objektu (pokriveni trg, procep, stepenice iznad rupe). Jednostavno iako su forme koje su koristili (kutija na kvadrastim stubovima, fasete na fasadi oko prozora) nisu nimalo nove niti originalne, celokupna kompozicija ima poseban smek i identitet i ne moze se nikako pomesati sa nekim drugim objektom.

Projekat vredan isticanja za razliku od naseg prvonagradjenog za tuzilastvo.
 
@zidar
znas li sta bih ja dao da uspe da se presadi savremena portugalska arhitektura kod nas, ali fakat je takodje da oni na tome rade jos od drugog svetskog rata i ova dvojica sto su ovo projektovali samo su logican epilog stvari posle size i tavore.
takodje bitno primetitt da je ovaj objekat u nekom malom gradicu a ima neverovatnu arhitektonsku vrednost a portugalija nije bogata zemlja.
 
:kk: dusanjf moze malo i skandinavkse arhitekture ja bih rado to da vidim, a ti zidar kako si uspeo da povezes ove dve zgrade.... jel tebi zgrada ili kockasta(ili kako ti zoves kutija) ili okrugla
 
bg259":2ylhs30u je napisao(la):
:kk: dusanjf moze malo i skandinavkse arhitekture ja bih rado to da vidim, a ti zidar kako si uspeo da povezes ove dve zgrade.... jel tebi zgrada ili kockasta(ili kako ti zoves kutija) ili okrugla
hahaha, naravno sve ciste arhitekture su dobro dosle kad smo vec izgubili svoj stil i sve je bolje od bugarske renesanse koja trenutno vlada...
 
bg259":3bzjnkb6 je napisao(la):
:kk: dusanjf moze malo i skandinavkse arhitekture ja bih rado to da vidim, a ti zidar kako si uspeo da povezes ove dve zgrade.... jel tebi zgrada ili kockasta(ili kako ti zoves kutija) ili okrugla

da li su uglovi pravi, nisu, ili ih nema nije bitno, stvar je u kvalitetu prostora. Kada ga nema onda je to kutija (ARCVS) a kada je sveprisutan onda je to arhitektura (portugalci).

Mozemo da se inspirisemo portugalskom i skandinavskom arhitekturom ali ne u formalnom smislu vec u postupku: usavrsavanje domacih dostignuca, vera u buducnost, i smelost kako formalna tako i programsko-organizaciona.
Sve to postoji kod nas, samo je zaboravljeno. Vecina Novog Beograda je bila avangardna kako po prostornom planiranju tako i arhitektonski i autenticno Jugoslovenska, mesavina domaceg iskustva i stranih uticaja. Sve do 90ih domaca arhitektura nije ni malo kaskala za svetom, vreme je da se toga setimo i da se vratimo na svoje mesto u svetsku avangardu.

Zato kazem da se ne smemo zadovoljavati osredjim resenjima vec zahtevati izuzetne projekte, narocito kada je u pitanju reprezentativni objekat :) .
 
Da je niza, odnosno da prati liniju okolnih zgrada a ne iskace, bila bi lepsa.
 
@bulevarac
moguce je da naizgled iskace a ustvari prati visinu ministarstva, kao svog glavnog repera.

@zidar
sve dok ne budemo imali neki plan, i ne bude jasna njena unutrasnjost necemo ni imati jasnu sliku u celini. totalno se slazem za avangardu stare jugoslavije.
portugalski primer moras priznati je usko vezan sto sa klimom portugala-uski uvuceni prozori, beli beton, kao i sa njihovom tradicijom-patio u srdeini kao glavni pristup objektu.
ni ja nisam za to da se zadovoljavamo osrednjim arhitekturama ali trenutno na tanjiru, a da valja, imamo samo to...
 
jel ima negde radovi ostalih učesnika na konkursu da uporedimo sa ovim radom?
 
Vrh