Šta je novo?

Zgrada Tuzilastva Kneza Milosa - [ Objekat javne namene | 12 170kvm ]

@bg259
Izvini nisam arhitekta a nisam napisao ni da je ružna samo tražim pojašnjenje nečega što nerazumem
ako izbacim ono što treba fasada da pokrije iz tvog objašnjenja tvoj post razumem ovako

ponavljam sta sam napisao pre : , i uklapa se bas fino sa ostalim zgradama, i transparentnost fasade, koja ocigledno je metafora za sta ljudi ocekuju od tuzilastva..... takodje mi se svidja cist zid po bokovima, koji prepusta okolnim zgradama da dodju do izrazaja...
Izgleda da sam malo više tvrd u glavi :laugh: pa mi odmah pada napamet
Tu transparetnost ima i izlog Robne kuce Terazije a nije tužilaštvo
 
bg259":2j42ariv je napisao(la):
Evoga relja odmah sve okolo da diskretno nazove budalama..... srecom da si ti toliko pametan... da nekazem nesto gore ! :bash:


Momak, ovo je n-ta tema na kojoj se nadovezuješ na moje postove i pokušavaš da me isprovociraš.

Ako misliš da imaš neki problem sa mnom, ili ga reši, ili me zaobiđi. Ima života i van interneta.
 
Arhitekte kazu da zgrada korespondira sa estetikom okolnih gradjevina, ali to nije istina. Zgrada nema ni jedan detalj u svojim linijama koja bi predstavljala tu vezu sa medjuratnom plastikom okoline, a da o velicanstvenoj zgradi MSP-a da ne govorim. Zgrada i nije toliko losa, ali da je ovo prava lokacija za tako nesto, to je za diskusiju.
 
Da se odmah razumemo zgrada je zaista lepa, i vrhunski izgleda, dakle zgrada kao zgrada, nema problema!
Ali zaista takvu zgradu staviti u onu ulicu, pa to je stvarno van pameti, pošto izgleda potpuno vulgarno i čak uvredljivo staviti ogromnu staklenu zgradu među sve ono, ne ide, jednostavno ne ide tamo, uništava ambijent cele ulice!
Da govorimo o poslovnoj zgradi na Novom Beogradu, od mene bi dobili potpuni aplauz, ali gurnuti ovo među sve one zgrade jednostavno ne ide!
:/
 
Bulevarac":1hhwqwzp je napisao(la):
Prizemlje u onom staklu mi izgleda kao neki fancy shoping centar.
Upravo tako :kafa: Mislim da je zgrada tužilaštva morala biti ozbiljnije projektovana, tj kod državnih ustanova mora postojati određen karaker koji se postiže simbolikom i ozbiljnošću fasade, a i enterijera, Ta zgrada ne služi za chill out, već treba da obavlja vrlo bitnu državnu funkciju. Ovakav projekat je dobar za zgradu nekog privatnog fakulteta, ali ne i za državnu ustanovu :grand:
 
Zgrada je apsolutno neprimerena lokaciji, no, nije ni za ocekivati da se u Beogradu postuje okruzenje, kontekst u kojem ce se buduca zgrada nalaziti... Ocigledno volimo da budemo "originalni solisti" na ustrb "zajednickog nastupa", da se isticemo u grupi i kad se to ne ocekuje... :kafa:

Primeri koje je naveo Mad Monkey su, nazalost, retki izuzeci. :)
 
Moram prokomentarisati da mi se jako dopada enterijer, ako su ovi stubovi od čistog betona.

Nije previše neprimerena lokaciji, jer je vrlo jednostavna. Jedino su mogli da je još malo uvuku u parcelu, da ne štrči kao što se vidi ovde:

110523-TUZL-VS-01.jpg


Još da skockaju i ovu predratnu ovde što je:

110523-TUZL-VS-02.jpg


Što ja tu zgradu volim. Mogu lepo njih dve barem da se uklope.
 
"nije ni za ocekivati da se u Beogradu postuje okruzenje, kontekst u kojem ce se buduca zgrada nalaziti... Ocigledno volimo da budemo "originalni solisti" na ustrb "zajednickog nastupa""

Evo kako u svetu postuju kontekst: 1 Hyde Park, rogers stirk harbour London

http://4.bp.blogspot.com/_Xow1OE7BDC4/Sv3nBVvznRI/AAAAAAAAAA0/rZ1Xz6D4c4A/s1600/One+Hyde+Park.jpg

MAXXI galerija rim, Zaha Hadid cista klasika.....

http://www.archdaily.com/43822/maxxi-museum-zaha-hadid-architects/

louvre paris, I.M.Pei,

https://lh4.googleusercontent.com/-...AAABB8/pVc3qNiuMMk/Louvre+Old+and+the+New.JPG

Caxia Forum, Madrid Herzog de Meuron

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Laie_CaixaForum_Madrid.jpg

da da ali ne srbija je "posebna" koliko smo losi .... :rolleyes:
 
ja nisam bas razumeo u kom kontekstu svet a u kom mi postujemo okruzenje.
od 4 primera ponudjenih, 2 su na jednoj a druga 2 na suprotnim stranama...
 
Meni je samo krivo sto jedna koliko toliko ocuvana predratna celina, kavih je sve manje u ovom gradu pocinje da bude izjedana. Svestan sam da smo mi predstavnici nekog drugog vremena, drugog nacina izgradnje, projektovanja, u kojima se na neke stvari vise uopste ne obraca paznju, a pre rata su bile itekako bitne, ali zasto to ne iskazemo samo par kilometara dalje, gde nema te predratne arhitekture ? Voleo bih da imamo delove grada koji pripadaju nekom vremenskom periodu (koliko je to moguce). Kao sto ne mislim da ne bi na kraju tosinog bunara legla ona novo renovirana zgrada iz Karadjordjeve (a lepa je), tako milim da bi ovde mnogo lepse "upala" nega zgrada koja eksterijerno predstavlja peridod predratne arhitekture. Ne mislim da bi bila kic, ukoliko bi se kvalitetno odradila,i obratila paznja i na detalje.
Ova zgrada se jedino koliko toliko gabaritom uklapa, odnosno ne iskace iz visinske linije,(i tu iskace u stvari) ali to je nesto kanda normalno-obavezno, pa nisam ni obracao paznju na to kao plus projektu.
 
hteo sam da pokazem da u svetu niko se ne plasi da mesa moderno i starno na svoj nacin, i na kraju je bio sarkazam da smo naj gori
 
Одакел вам да зграда штрчи према напред? У линији је са осталим здрадама у улици, само изгледа да није јер није залепљена за суседне објекте већ постоје пролази.

110523-TUZL-VS-01.jpg
 
@Arnorian nisam mislio da strci prema napred, visinski malo strci, odnosno visa je od dodirnih zgrada. pa dobijamo onaj ruzan bocni zid iznad. Mada ce se zid svakako videti, jer zgrade nisu prilepljene, ali ovako to jos vise dodlazi do izrazaja.
 
@Bulevarac
ja garantujem da se i tebi mnogo toga svidja u beogradu gde mozes da vidis barok, secesiju, modernu sve u istoj ulici, zato dozvoli i da tvoji unuci imaju isti trip.

kad vec ne mozemo da imamo ono najbolje moguce dobro je i ovo sto je ponudjeno jer je korak napred za onim sto je ispravno. a idealno bi bilo ovo:
http://www.galinsky.com/buildings/murciacityhall/index.htm
veciti rafael moneo!(gledajuci raadove autora cini mi se da ga dobro poznaju ovi iz ARCVbla bla...)
 
bg259":2mk7tzan je napisao(la):
"nije ni za ocekivati da se u Beogradu postuje okruzenje, kontekst u kojem ce se buduca zgrada nalaziti... Ocigledno volimo da budemo "originalni solisti" na ustrb "zajednickog nastupa""

Evo kako u svetu postuju kontekst: 1 Hyde Park, rogers stirk harbour London

http://4.bp.blogspot.com/_Xow1OE7BDC4/Sv3nBVvznRI/AAAAAAAAAA0/rZ1Xz6D4c4A/s1600/One+Hyde+Park.jpg

MAXXI galerija rim, Zaha Hadid cista klasika.....

http://www.archdaily.com/43822/maxxi-museum-zaha-hadid-architects/

louvre paris, I.M.Pei,

https://lh4.googleusercontent.com/-...AAABB8/pVc3qNiuMMk/Louvre+Old+and+the+New.JPG

Caxia Forum, Madrid Herzog de Meuron

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Laie_CaixaForum_Madrid.jpg

da da ali ne srbija je "posebna" koliko smo losi .... :rolleyes:


Savetujem ti da svratis do Drezdena, npr. Razumeo bi o cemu govorim... ;)

Ovako, tvoje kolutanje ocima i argumentacija na osnovu slichica i postera nije dovoljno snazna... ;)

I, ne! NE mislim na deo centra koji su obnovili po starim planovima, onako kako su zgrade (eksterijer) izgledale pre bombardovanja, vec na evidentnu novogradnju, koja se savrseno uklapa u ambijent Altmarkt-a...

Ne, ne mislim da smo posebno losi zato sto povremeno u predratnu ambijentalnu celinu udenemo zgradu sa staklenom fasadom, vec zato sto je to pravilo bez izuzetaka... Dakle, manjak raznovrsnosti i ideje, rekao bih... Moje skromno misljenje.
 
pa sta bi ti da te teleportujem ovde gde sam

:p slike su mi "alatke' skojim pokusavam da napravim argument


ps rado bih isao da obidjem dresden i mnogo drugih gradova :p
 
Meni izgleda da zgrada ¨gusi¨ taj prostor,ne znam kako bolje da se izrazim.

Secam se zadnjih 15-20 godina da je taj plac bio prazan,da li je to jos u drugom svetskom ratu srusena zgrada na toj lokaciji ili sta?
 
@bg259
Primere koje si dao u nekima sam i bio pa mogu da kažem da su neadekvatni i totalno opovrgavaju sve ono zašta se zalažeš za ravnu glatku ne profilisanu fasadu ko izlog Robne kuce bez ikakave poruke.

prvi primer :1 Hyde Park, rogers stirk harbour London
Ne samo da je belim i crvenim ,,profilisano,, vec i bojom itekako komunicira na ,,istoj frekvenciji ,,sa susednom zgradom

drugi i treci primer , Zaha Hadid cista klasika..... louvre paris, I.M.Pei,
Oba objekata se ne dodiruju (nadzemno) ni sa jednom zgradom i ,,obitavju,, zasebno u centralnom prostoru

Četvrti primer :Caxia Forum, Madrid Herzog de Meuron
toliko ima plastične trodimenzionalnosti na sebi da i slepac može da opipa i oseti oblik

I ako nisam arhitekta ovo je istina što sam napisao, a takvi loši primeri vređaju običnu pamet ,
kako li je tek ljudima iz struke ..
Molim te malo se potrudi sa argumetima, bar meni neukom da liči na nešto da mi zamaže oči , što se prezentuje ,
Hvala na razumevanju i izvinjavam se što ne baratam stručnim izrazima ali svako može da shvati šta sam napisao.
 
jbt nikad nisam rekao da se zalazem za glatku ne profilisanu fasadu , CELA SVRHA OVIH SLIKA JE DA POKAZEM DA SE U INOSTRANSTVU NE PLASE DA MESAJU STARO I NOVO TACKA..... samo ti zaj. i mozes da koristis koliko god hoces strucne izraze snaci cu se nekako
 
Polako drugari,primecujem zadnjih dana malo visih tonova zadnjih dana u diskusijama.Svako ima svoje misljenje,slozicete se da bi bilo dosadno da svi isto mislimo zar ne? :)
 
bg259":3keq0t7h je napisao(la):
jbt nikad nisam rekao da se zalazem za glatku ne profilisanu fasadu , CELA SVRHA OVIH SLIKA JE DA POKAZEM DA SE U INOSTRANSTVU NE PLASE DA MESAJU STARO I NOVO TACKA..... samo ti zaj. i mozes da koristis koliko god hoces strucne izraze snaci cu se nekako


:) To, tako da se razumemo , može da se meša ali da liči na nešto :) ne ko ovo na renderu
hvala na iskrenosti :) i evo plus za iskrenost .
 
Bulevarac":1l6qb4gy je napisao(la):
@Arnorian nisam mislio da strci prema napred, visinski malo strci, odnosno visa je od dodirnih zgrada. pa dobijamo onaj ruzan bocni zid iznad. Mada ce se zid svakako videti, jer zgrade nisu prilepljene, ali ovako to jos vise dodlazi do izrazaja.

Jlaki каже да штрчи према улици.
 
Lepota zgrada je subjektivna kategorija,ali siromastvo ovog drustva i postojanje vise napustenih objekata,u ciju rekonstrukciju nije potrebno previse uloziti nije nista drugo nego cinjenica. Beobanka,Geozavod...

Ja,najiskrenije, ne mogu a da ne svrstam ovaj projekat u istu grupu sa beton halom, narodnim muzejom, beogradskom operom,libeskindovim gradom na Dunavu....prazne,predizborne price za zamajavanje naivnih
 
@mradulovic slazem se sa tim da je lepota generalno vrlo sirok pojam, ali cinjenica je da je ono sto je redje je cesto i interesantnije. Kako je predratno vreme odavno proslo, sumnjam da cemo igde vise imati priliku da vidimo gradjevine tog perioda. Mozda neki drugi gradovi imaju mnogo vise predratnih gradjevina, pa mogu lakse da eksperimentisu, ali kod nas ih ima jako malo, pa se bojim da ce za 100 godina, sve biti stakleno betonsko, i nece realno odslikavati sve prilike koje su se desavala na ovim prostorima. Nadam se da ce se setnja Beogradom i za 100 godina razlikvati od setnje Dubai-om na, to sam mislio.
 
Vrh