Zuma
Professional
- Učlanjen(a)
- 19.05.2009.
- Poruke
- 10.758
- Pohvaljen
- 25.883
Ne mogu da ne reagujem na nastup arhitekata i urbanista iz tog vremena koji su predložili modernističke solitere uz gustu predratnu matricu uradjenu za vreme kraljevine a iza za vreme austrugarske. Teški prelaz iz jedne epohe u drugu.
Ti soliteri su zaista tragedija za vizuru Zemuna i još nisam naleteo na nekog Zemunca koji tako ne misli.
Međutim, pošto se vrlo slična greška ponavlja i sada, duž čitave Savske obale koju progresivno guta "Beograd na vodi", treba ispraviti jednu istorijsku nepravdu pa jasno naglasiti da za ovo ruglo nije kriva vojska, iako se u to široko veruje, nego baš arhitekte i urbanisti, kao što si i rekao. Standardna verzija priče je da je tada vojska bila veoma važna, pa niko nije mogao da im se suprotstavi da baš ovde naprave stanove za oficire. Međutim tek kada je Vožd preneo ovaj članak iz Borbe (evo ga u većoj rezoluciji, sa izdvojenom i uvećanom slikom) ...
... shvatio sam da je projekat uređenja Karađorđevog trga rađen kao kompatibilni deo šireg projekta Novog Beograda sa jezerom. Na gornjoj slici vidite uzvodnu zemljanu prevlaku preko rukavca Dunava, ka Lidu. Ideja je bila da iskopaju pola Ratnog ostrva, a da na ostatku naprave nastavak Novog Beograda, iste arhitekture i sa istim urbanističkim principima. Tako bi se Novi Beograd završavao na obali glavnog toka Dunava, a unutar njega bi bilo jezero i zona rekreacije. Tada jezero Ada Ciganlija još nije postojalo, pa je upravo ovaj deo bio zamišljen kao centralna rekreaciona zona. Svemu tome su aminovali hidrološki stručnjaci zbog pogrešne analize da će bez zatvaranja desni rukavac Dunava biti zatrpan. To se naravno nije desilo. Dunav je ponovo nanosio pesak na ono što iskopaju u zoni Ratnog ostrva, a dok je nivo dna u desnom rukavcu ostao stabilan. Tako je ova užasna i ekološki destruktivna ideja napuštena, ali nažalost ne pre nego što je soliterima trajno upropaštena vizura Zemuna. A za to su krivi arhitekti i urbanisti, a ne vojska. Vojska je samo bila jedina koja je odmah imala para, pa je samo zato ovaj posebni deo šireg, okvirnog projekata Novog Beograda sa jezerom, odmah mogao da počne sa izgradnjom. Iz novog snimka iz istog ugla vidite da je skoro sve na Karađorđevom trgu izgrađeno baš u skladu sa maketom koja pretpostavlja da je Karađorđev trg ustvari deo takve verzije Novog Beograda, dakle njegova obala budućeg jezera na strani ka Zemunu, od koga je odvojena dugačkim horizontalnim zgradama-bedemima i soliterima (vidi članak). Slika je takođe iz Voždove poruke.
Mislio sam da ta priča sa uništenjem Ratnog ostrva i jezerom srećom nije ostavila traga. Nažalost nije tako. Karađorđev trg je ostao kao trajni spomenik ideološkoj zaslepljenosti "Novim Gradom" i omiljenim idejama tog vremena. To bi trebala da bude pouka za ovo što se sada radi sa gradskim obalama. Pošto će isto ovako izgledati i biti jednako vrednovano. Kao zločin prema gradu.
Poslednja izmena: