Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Naravo, tako gradsko zelenilo operise. Posade i ostave. Nega, zalivanje, odrzavanje? Na Dorcolu, na keju hiljaditi put sade drvored i hiljaditi put se osusi. Koje pare su tu bacene, a to se desava na svakom mestu. I nikoga to ne uzbudjuje.
 
U Aleksinackih rudara pored same kucice zelenila svake godine sade nove breze i svake godine se osuse... Za takvo zaje*******avanje sa nasim parama se u nekim drzavama moze i nastradati...
 
Ma to zelenilo najvise sluzi da bi se delile plate.
Koliko su nebitni pokazuje i nacin kako je sredjen Vracar-Zvezdara posle projekta p+4/5/6/7/8+... u kome se po dupu akcenat stavlja na ozelenjavanje, a nijedno drvo nije zasadjeno, osim par samosvesnih investitora, koji su eto sami odlucili da budu gradsko zelenilo.
Ostali su odlucili da umesto zelnila , zasade parking mesta iako je parkiranje organizovano i podzemnim garazama.
Nismo dobili ni jednu novu ulicu sa drvoredom na mestu nekadasnjih kuca sa dvoristima i bastama u kojima se nalazilo i drvece.
Kada se sada iz vazduga pogleda taj deo grada, vidi se da smo dobili maksimalno popunjem prostor zgradama, ne samo povrsinski , neko i visinski, kvalitet zivota u tom delu grada je opao a ne porastao. Zivimo u hangarima, ispresecanim ulicama.
Imali su mogucnost da nesto urade i promene, ali nisu.
Mogli su da se barem javno zale, ili negde saopste da nesto nevalja, ali ne, toga nema, samo ih ima kada su im male plate.
 
Moram da priznam da sam i ja delio (delom i dalje) negativno mišljenje o načinu rada Zelenila koje dopušta da nebrojene sadnice propadnu svake godine tokom letnjih suša (a sada bogami i jesenjih kao prošle godine).

O ovome čini mi se da i pišemo svakih 3-4 strane i moram istaći da se nešto možda menja na bolje u ovome. Naime, juče sam prolazio nasipom u visini bloka 44 i novo drveće koje se nalazi na stazi uz nasip je obilno zaliveno i praktično 90% sadnica je i dalje zeleno. Naravno da nije sve najbolje pokazuje i deo sadnica koje su sađene u donjim delovima nasipa u 70 bloku koje su većinom propale (verovatno prošle godine nisu zalivane dovoljno).

Ovo zalivanje je vrlo bitno u početnim godinama redovno raditi, pošto čak i ako neke sadnice prežive same par godina, one praktično postanu zakržljalo drveće koje ni posle 20 godina ne poraste do više od 4-5 metara sa slabim krošnjame (bilo da se platani, lipe ili drugo drveće). Ovakvih primera je pun NBG gde imamo po 20-30 godina staro drveće koje je zrelo za uklanjanje umesto da je u najboljem dobu.
 
Evo primer iz mog kraja, nov park u 22. bloku, i drugu godinu za redom sade drveća i opet je 70-80% drveća suvo!

Druga stvar, danas sam čekao tramvaj kod Hrama u pravcu ka Slaviji i na toj stanici postoje mesta za drveča (odmah uz onu zelenu površinu) ali su mahom ili prazna ili su sasušene mladice u vidu grane, znači ni naznake krošnji. Gde to mogu da prijavim?
 
Dezurnom komunalnom inspektoru u temi prijeva gradskim sluzbama imas primjer bas za drvece
 
Pre par nedelja sam se prijatno iznenadio videvsi radnike sa cisternom u 3 sata ujutro kako zalivaju drvece. Žena koja je to radila mi je objasnila da je problem sušenja u nedovoljnom ili nepostojecem zalivanju. Sadnice se tako maltene bacaju. Oni se, silom prilika, prosto nadaju da će neka da ostane. Manji problem je sto leti nema smisla zalivati danju, vec to treba raditi nocu. Medjutim, po njoj, to nije tolika smetnja posto bi se oni vec nekako organizovali za obimniji nocni rad (mada ja pretpostavljam da bi se ovde ipak pojavio problem veće cene takvog rada). Osnovni problem je ipak to sto nemaju dovoljno svojih cisterni. Stekao sam utisak da je to neki sasvim mizeran broj. One koje imaju su dovoljne samo za reprezentativne delove grada oko politickih institucija i, citiram, "tamo gde žive glavešine". Cisterne su za cvece i poneko drvo. Nazalost drveca kojima treba zalivanje ima daleko, daleko vise od onoga sto oni sa postojecim brojem fizicki mogu da postignu. Ova retka i neočekivana seansa noćnog zalivanja (tada su bile ogromne vrućine) bila je omogucena samo time sto su od gradskog vodovoda dobili cisterne na pozajmicu.

Bilo bi dobro da neki reporter proveri ove tvrdnje, posto ne mogu da tvrdim koliko su pouzdane. Žena sa kojom sam pricao nije želela da bude previse odredjena.
 
Zuma to zahvaljujucci mudrum glavesinama dobro nismo zedni vode pore ovliko rijeka ,jezera ,izvora ,A sistem kap po kap nije vise tako skup ako se uzme da jedno te isto drvo sade 3 puta
 
kako ko nije žedan...


dosta prigradskih naselja u 21. veku i dalje kuburi sa vodom.


novi beograd je pun podzemnih voda i velika je šteta što se te vode ne koriste, ne samo za zalivanje drveća i zelenila, nego i leti za hlađenje, a zimi za dogrevanje.


možda u nekom drugom vremenu.
 
Posušilo se sve po gradu, obratite pažnju na Krunsku, Cvijićevu, Bulevar Despota Stefana, Terazije...
 
Јавори у „Шумицама” на удару климатских промена
Коначну реч о разлозима сушења стабала даће стручњаци Шумарског факултета, а у „Зеленилу Београд” већ спремили 300 садница јавора
sumice.jpg

Стабла јавора у вождовачкој парк-шуми „Шумице” убрзано се суше, упозоравају стручњаци „Зеленила Београд”. Природна оаза на Лекином брду, површине 180 хектара, има готово 2.600 стабала. Јасен, багрем и храст се добро држе, али је јавор, како се претпоставља, платио цех климатским променама.

– Ова врста дрвета тешко подноси суше какве су биле претходне три године, јер слабе стабло, па оно постаје подложно нападима инсеката и биљним болестима. Како је у „Шумицама” оболео већи број стабала јавора, ангажовали смо стручњаке са Шумарског факултета који ће узети узорке и урадити анализу да би се утврдио узрок сушења. Ради безбедности, морали смо да уклонимо већину старих и оштећених стабала, али ћемо ове јесени обновити шуму са 300 садница јавора – најављују адекватан одговор ћудима природе из „Зеленила”, које се од 1991. стара о „Шумицама”.

Јавори из парка у коме вождовчани уживају већ шест деценија били су у жижи јавности и у мају прошле године. Тада је испред Спортског центра „Шумице” бесправно посечено седам стабала јавора, старих више од 40 година. Даље крчење шуме ради подизања балон-хале за мали фудбал спречили су огорчени житељи овог дела града. Затим су формирали групу коју су назвали „Ми волимо Шумице”, саставили петицију којом се тражи обустава градње и прикупили неколико хиљада потписа подршке.

На сечу стабала оштро су реаговали и медији, а потом и надлежни у граду. Због пустошења шуме Секретаријат за инспекцијске послове је поднео прекршајне пријаве против инвеститора Центра за културу и спорт „Шумице”, и извођача радова фирме „Bewine”.

Центар за културу и спорт потом је раскинуо уговор са фирмом „Bewine”, а на месту где је посечено дрвеће „Зеленило Београд” посадило је десет младица јавора, у присуству највиших градских челника.

-------------------------------------------------------------------------

Покрадене инфо-табле

Уз асфалтне стазе укупне површине 2.800 квадрата постоје клупе и ђубријере, а рустик гарнитуре „Карађорђе” са настрешницама распоређене су у различитим деловима парк-шуме.

Бетонске стазе последњи пут су обновљене 1998. године, а девет година касније урађена је и стаза здравља дужине 600 метара са пратећим реквизитима. У вождовачкој оази је и фудбалско игралиште и кошаркашки терен.

У јуну 2009. недалеко од Центразакултуруиспорт зажуборила је засадаједина чесмау парку „Шумице”. На њој су постављене две такозване антивандал славине .

– Пре десетак дана поставили смо табле са упозорењем о ограниченом слободном кретању паса, али је већ четири неко уклонио – истичу у „Зеленилу”.

-----------------------------------------------------------------

Крошње засениле светиљке

Суграђани који су често у „Шумицама”, највише се жале на недовољно осветљење парк-шуме, али и на то што су стазе оштећене, а и фали једно игралиште за млађу децу.

У „Јавном осветљењу” подсећају да је парковска расвета на тој локацији осавремењена пре неколико година. Како наводе, у међувремену су се разгранале крошње дрвећа, па је могуће да су засениле светиљке. Нова додатна расвета би, додају у овом предузећу, могла да буде постављена само ако буду изграђене нове стазе за шетњу.

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... na.sr.html
 
svrca":26vczerz je napisao(la):
Naravo, tako gradsko zelenilo operise. Posade i ostave. Nega, zalivanje, odrzavanje? Na Dorcolu, na keju hiljaditi put sade drvored i hiljaditi put se osusi. Koje pare su tu bacene, a to se desava na svakom mestu. I nikoga to ne uzbudjuje.

Kao da sade neku nepostojecu vrstu jednogodsnjih drveca! :D
 
Red je da se grad pozabavi, Topčiderkom i muljem koji pravi enormno zagađenje rukavca a ne baštovanstvom..
 
– Ова врста дрвета тешко подноси суше какве су биле претходне три године, јер слабе стабло, па оно постаје подложно нападима инсеката и биљним болестима. Како је у „Шумицама” оболео већи број стабала јавора, ангажовали смо стручњаке са Шумарског факултета који ће узети узорке и урадити анализу да би се утврдио узрок сушења. Ради безбедности, морали смо да уклонимо већину старих и оштећених стабала, али ћемо ове јесени обновити шуму са 300 садница јавора – најављују адекватан одговор ћудима природе из „Зеленила”, које се од 1991. стара о „Шумицама”.

Nisam stručnjak, ali sam čuo za onu poslovicu "bolje sprečiti nego lečiti". Poznajući tu poslovicu problem bi se rešio zalivanjem u toku sušnih meseci.

No u ovoj zemlji održavanje je postala misaona imenica :(
 
Ovo drvece se nije osusilo od nezalivanja, drvece je nelegalno poseceno. (Novi Beograd, Blok 45, nasip)
zA8w3GN.jpg

Ko zna koliko je hiljada stabala u gradu tako nelegalno poseceno. Samo se ponekad dogodi da se gradjani organizuju i to nekako sprece, ili umanje vec nanetu stetu. Bulevarski platani, seca Javora zarad sportske hale su neki od primera.
Nazalost vecini drveca nema spasa, jer odgovorne gradske sluzbe niti uocavaju problem, niti reaguju kada im se problem prijavi. Razlozi za nereagovanje su razliciti, ali uglavnom su to korupcija, nezainteresovanost, neznanje.
Tesko je drvecu i zelenilu u ovom gradu.
 
Bulevarac":1zcuut7n je napisao(la):
Ovo drvece se nije osusilo od nezalivanja, drvece je nelegalno poseceno. (Novi Beograd, Blok 45, nasip)
zA8w3GN.jpg

Ko zna koliko je hiljada stabala u gradu tako nelegalno poseceno. Samo se ponekad dogodi da se gradjani organizuju i to nekako sprece, ili umanje vec nanetu stetu. Bulevarski platani, seca Javora zarad sportske hale su neki od primera.
Nazalost vecini drveca nema spasa, jer odgovorne gradske sluzbe niti uocavaju problem, niti reaguju kada im se problem prijavi. Razlozi za nereagovanje su razliciti, ali uglavnom su to korupcija, nezainteresovanost, neznanje.
Tesko je drvecu i zelenilu u ovom gradu.


Au. Godinama sam vozio bicikl po nasipui primećivao sam samo novoposađena stabla uz nasip, nisam ni sanjao da se krčmi strana uz samu reku.
Strašno.
 
Ljudi, a da lepo odstampamo ogroman baner sa ovom fotkom i odemo lepo ispred Starog dvora da pitamo pluskvamperfekat direktno? A ne da nas/vas zaje*******avaju sa setkanjem od sluzbe do sluzbe? Da pise na baneru "STA JE OVO DRAGANE?" :)))
 
^ne znam, i meni svasta pada napamet... ali svako je dobar predlog :dil:
mozda za pocetak da se sakupe jos neki dodatni odgovori nadleznih sluzbi, i napravi mali filmic, koji ce se lako sharovati.
Uvod bi bili novinski natpisi u kojima se spominje kako se kaznjava taksista koji je naplatio Djilasovoj zeni vecu cenu voznje, i bio uhvacen na kraju te iste voznje,od strane revnosnog sluzbenika, a sa druge strane desetine mejova, licnih prijava, i odgovori u kojima obavestavaju da su upoznati svi bitni faktori, a onda nista nije preduzeto mesecima, godinama, epilog takvog (ne)rada je fotografija.
Djilasov problem koji se instantno resava je vise licni, za razliku od ovog koji je opsti, javni problem.
Takodje sam razmisljao i o video filmicu sa te iste opstine, sa romima, koje iseljavaju, dok ove sa vilama ne diraju.
Kratke neke forme, 1-2 min, mozda i manje.
Nema slobodnih, profesionalnih medija, pa smo kao u srednjem veku osudjeni na usmeno prenosenje istine.
 
^^^
Treba se navići na to da od medija u Srbiji nema i neće biti puno pomoci. Problem je sistemske prirode, nije toliko u pitanju neki slobodan izbor novinara. Aktivističko novinarstvo, ono koje izaziva bilo koju vrstu strukture moći, mora da se oslanja na finansijsku nezavisnost medija (jedina mogućnost za slobodu uređivačke politike), tržište koje je slobodno i bez puno monopola (zbog nemogućnosti ucenjivanja oglasima), i bar minimalno "svesne" čitaoce, tj one koji prvo imaju dovoljno obrazovanja da traže, a zatim i nekako mogu upotrebiti, tj imaju lične koristi od baš takvih tekstova (postojanje stvarnog političkog uticaja građana, inače im je znanje beskorisno, pa ga i ne traže). U uslovima ekonomske krize i apatije tiraži postaju bedni i od toga ne može da se živi. Iznuđena rekacija medija je ulazak u trajni odnos zavisnosti od nekog "sponzora", pisanje samo za naručioce koji plaćaju za plasiranje željenih informacija, ili smanjivanje nivoa na najniži i zato najširi ukus. Ovo sa klasičnim informisanjem više nema puno dodirnih tačaka. U pitanju je prosto slobodna trgovina informacijama (bez bitnih etičkih ograničenja, formalne regulative ili uobičajenih normi), dakle samo još jedna privredna grana kojoj je JEDINI cilj pokušaj da se ne bude u minusu, a po mogućnosti i zaradi.

Samoorganizovanje slobodno formiranih grupa oko Internet portala će dugo vremena biti JEDINA rasploživa mogućnost. Što pre većina ljudi toga postane svesna, utoliko bolje.
 
Bulevarac, ne mogu sada da radim print screen i kacim, ali na http://mape.b92.net/ postoji od boga zaboravljeni snimak iz vazduha celog beograda od negde oko 2000 i negde sredinom prosle decenije (zavisi da li se gleda hibrid ili cist snimak). E tu se tek moze uporediti na sta su licile sve obale tada, a na sta sada!! A zanimljiv je i ostatak grada :)
Pogotovo sto ovo uzvodno od Bloka 45 sada izgleda jos gore, nego na ovom snimku iz vazduha iz 2009.
 
Imam fotografije i iz 2013, da izgleda gore, jer je od 2009 sazidano jos toliko vikendica u produzetku. Ovo sam postavio da se jasno vidi koje godine je pocela nelegalna gradnja, odnosno ko je tada bio na vlasti, i ko je odgovoran za tako stanje. Da se ne bi reklo da je to stanje zateceno jos iz doba Milosevica.
 
DusanBG":1cx7danv je napisao(la):
Bulevarac, ne mogu sada da radim print screen i kacim, ali na http://mape.b92.net/ postoji od boga zaboravljeni snimak iz vazduha celog beograda od negde oko 2000 i negde sredinom prosle decenije (zavisi da li se gleda hibrid ili cist snimak). E tu se tek moze uporediti na sta su licile sve obale tada, a na sta sada!! A zanimljiv je i ostatak grada :)
Pogotovo sto ovo uzvodno od Bloka 45 sada izgleda jos gore, nego na ovom snimku iz vazduha iz 2009.


Foto Snimak je noviji od 2004 ili 2005, ali je za hibrid koriscen stariji snimak sigurno 2002 ili ranije...
 
Videću ja da pronađem crno beli snimak od pre 2000-te, imao sam ih nedge...
 
Vrh