Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Sada nesto mislim da su te sadanice politicki slomljene, odnosno da je nekome trebala reklama. Ne bi me cudilo da lomljenje sadnica u nekom sledecem tekstu spoje sa "surovim" prebijanjem aktiviste DS-a u Vrbasu.
 
Polomljena stabla (mladice) kod bloka 44 su danas zamenjena novim.

Videćemo da li će se i primiti.
Da li je u pitanju politička pozadina ili ne, ne znam, ali je reakcija svako bila veoma brza (a i zašto ne bi bila?).
 
Jedan moj (bivši) kolega je pre par sati na FB okačio sliku kako sadi mladicu. Ne znam da li se odazvao nekom opštem pozivu za sadnju ili se radi o iznenadnoj građanskoj (samo)inicijativi, ali me je sličica u svakom slučaju veoma obradovala.
 
Ево како смо ми из зграде решили проблем бахатог паркирања на једном мањем делу зелене површине коју имамо и коју редовно одржавамо. На тој малој зеленој површини су нам се често паркирали (!), поготово зими, а и власници разноразних балканских авлијанера су ту доводили своје те љубице да врше физиолошке потребе (ал сам фин).
У фебруару месецу, кад је овде бахато паркирао свог Голфа 4 и точком сломио јелкицу која се тек примила, а ја му оставио поруку, ме је физички напао онај босанац.

Е сад смо то лепо оградили, купили смо дрвене стубиће (16 комада), жичану ограду (три ролне), жицу за спајање (1 котур) и полукружне ексерчиће (једна кутијица) у РК "Уради сам", све то платили 5.000,- динара, и ми из кућног савета (председник и ја и наше супруге) се организовали и све урадили. Дрвени стубићи су дужине 110 цм, жичана ограда 0,5 х 10 метара и ето, сређено све. Једино сад руке мало не осећам (и комшија исто) од ударања крампом по стубићима, али вредело је.
Неће бити више бахатог паркирања и псећег какења по трави, једино може да власник узме куче и пребаци га преко жице у ограђен простор, али зашто би сад то радили.
Ко има сличних проблема или једноставно жели да огради овакав или сличан простор, може исто овако да уради.




 
Odlicno bravo + ,nadam se da nce neko probati da cupa i kida
 
Па има ту по неки стубић укриво, висина никада није довољна а изостаје и завршна обрада - мислим, хоћете ли ви то фарбати у црвено-бело или чекате клинце да они то о свом трошку :wink:


Шалим се, наравно. Браво за иницијативу и одбрану простора!
 
Ма знам да је шала, нема проблем.
Знам да има пар стубића укриво, али "криви" су бетонски блокови који имају испод земље, па нам је то усмеравало стубиће укриво. Некако смо се изборили са тим, а требало би сад да премажемо стубиће са безбојним лаком.
 
Ма мени само стуб расвете унутар простора, делује озбиљно крив. Ови ваши су :kk: +
 
Стуб расвете је прав ко стрела, вара угао сликања, и стуб саобраћајног знака, који је стварно мало крив. Комшија и ја смо га сад мало исправили сад кад смо имали у недељу ову радну акцију, али није могло више. :D
 
Bekrić zasadio hrast u Pionirskom parku

M. M. M. /M. S. | 22. 10. 2013. - 12:56h | Foto: N. Marković | Komentara: 2
Atletičar Emir Bekrić zasadio je danas drvo crvenolistog hrasta u Pionirskom parku čime je obeležena 84. godišnjica postojanja JKP "Zelenilo Beograd".
391772_zelenilo-i-sadnja221013ras-foto-nebojsa-markovic-13_f.jpg

Emir Bekrić i Vladimir Bogićević direktor "Zelenila" zasadili su crvenolisti hrast
- Čast mi je što ovako mogu da budem deo proslave godišnjice. Kao što su sportisti pre mene, ove godine sam ja imao tu priliku i nadam se da će ljudi zalivati ovaj crvenolisti hrast. Želeo bih da apelujem na javnost da čuva prirodu oko sebe, jer ako je priroda zdrava i mi smo i lepše ćemo funkcionisati - rekao je Emir Bekrić

U sadnji hrasta Emiru su pomogli radnici "Zelenila", kao i generalni sekretar Atletskog saveza Srbije Slobodan Branković.

- Drago mi je što smo danas ovde i što mogu da u ime Atletskog saveza čestitam "Zelenilu" 84. rođendan. Naši atletičari, Emir Bekrić i Ivana Španović, koja danas nije mogla da dođe, uzor su mladim sportistima i mladima uopšte. Drago mi je što je uprava "Zelenila" upravo njih dvoje odredila da posade drvo koje će ostati večno u ovom parku i koje će na njihove rezultate podsećati generacije koje bude dolazile - rekao je Branković.

SADNJOM PROTIV VANDALA
Direktor "Zelenila" podsetio je na to da su vandali posekli mladice javora u drvoredu u Bloku 45 na Novom Beogradu.
- Danas u pet sati posadićemo ih ponovo. Ne možemo da dežuramo non-stop pored drveća, dok ne bude svesti građana, nećemo moći da imamo uređene javne površine. Pozivam sve Beograđane da ponovo zajedno zasadimo mladice i da podrže našu akciju - dodao je Bogićević.
V. d. direktora "Zelenila Beograd" Vladimir Bogićević podsetio je na istorijat ovog preduzeća.

- Na današnji dan 1929. godine osnovano je "Zelenilo Beograd". Taj datum obeležavamo kao godišnjicu. Beograd je te godine bio opština i tada je osnovan "Odsek za parkove". Menjalo je i nazive i formu, ali i danas je preduzeće sa 1.900 zaposlenih, 3.000 hektara zelenih površinu o kojima brine. Nadam se da na pravi način, zajedno sa Beograđanima, čuva i održava zelene površine. Imali smo ideju još pre dve godine da u ovom parku sadimo dragocene i retke vrste. Podsetiću vas da su pre dve godine ovde bile odbojkašice, prošle godine Milica Mandić - rekao je Bogićević.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/414390 ... skom-parku
 
Evo one cuvene nasine za presadjivanje u akciji 80 tih
dsc04364.jpg
 
Navodno u bazi zelenila beograd na b kosi pokvarena
 
Posmatram takozvano sredjivanje zelenila od strane nadlezne sluzbe i vidim da su iz godine u godinu sve bahatiji i da je zelenila sve manje. Sve se svodi na secenje i uklanjanje zelenila. Evo kod mene u kraju ordiniraju i ojadise sve zivo. Koja je poenta i smisao takvog "odrzavanja"? Koja ideja, koja filozofija stoji iza toga? Pre nekih mesec dana pojavio se odred tih motorizovanih drvoubica i ojadise ceo kraj. Cak i veliko drvece koje je raslo 30 godina. Od prelepog zelenila napravili cistinu. Jedan od potresnijih prizora koje sam video u zivotu. Masakr! I evo jos se ne smiruju. Dodju i poseku zbunje i drvece i ostave samo hrpe nabacanog granja i panjeva. Ako ce se seci zbunje cim izbuja toliko da ne odgovara ukusu nekog piskarala koja je onda svrha postojanja tog zbuna. Zasto se jednostavno sve ne pocupa? Zasto je to neko uopste sadio pre 30 i vise godina? I zasto bi iko zasadio danas bilo sta ako se svrha postojanja tog drveta svodi na to da izraste i bude poseceno jednog dana od strane polusvesnih bauljavih stvorenja sa motornim testerama? Koja pamet stoji iza pretvaranja drveca u tuzne patrljke? Jbt stvarno ne razumem. Protestujem! Gradsko zelenilo? Bs! More like gradsko sivilo.
 
Nešto slično se desilo u parkiću iza moje zgrade. Pokušavam i dalje da razumem zašto je drveće posečeno baš tako i ubeđujem sebe da imaju bar jednog inženjera koji je tako rešio iz njemu poznatih razloga.
 
UvijeK se moze obratiti doticnima sa pitanjem evo u parkicu u Igmanskoj nisu posjekli ni jedno drvo cak su zasadili 3 nova i novo ukrasno zbunje ,mislim da zavisi i od sekcije tj ljudi koji rade odredjeni dio Beograda
 
У Македонској су пре десетак дана посадили недостајуће липе.
 
Zemun

yzy3yjed.jpg


Pristojno i odrzavano
 
Zanimljive su zardinjere. Bitno da nisu betonske kada su vec ove visine
 
Odlicno moracu da prosetam da vidim uzivo inace po planu iz 1982 ta ulica je trebala da dobije drvored u pravom smislu cini mi se jednostrani sa klupama ,mislim da je cak i kaceno rijesenje .Volio bih da ovo vidim u Decanskoj
 
Vrh