Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Merno mesto Tošin bunar http://www.amskv.sepa.gov.rs/pregledpodataka.php?stanica=49 je najbolji dokaz šta je uzrok povećanja PM čestica.

Ljudi su očigledno krenuli da lože jer je niska temperatura i to je tako. Skok predveče.

zagadjenje TB.jpg
 
I na Dorcolu sinoc smrad.

Ocekuje nas paklena zima,
Ogrev nikad nije bio losijeg kvaliteta.

Ljudi loze djubre da bi ustedeli za letovanje.
 
Zato što sigurno polovina prihoda na benzin, registracije i sl. dolazi od njih.
 
Pa pogledaj samo šta se vozi po gradu pa će ti biti jasno. Nije potrebno biti neki ekspert.
 
Zagadjenje putem upotebe individualnih lozista je pocelo. Pogledajte sajtove za kvalitet vazduha.
Cuo sam i ekipu koja lozi otrovni lignit, kako se hvale kako su "podlozili" i kako im je uper toplo.
 
Ма нек се смрзну злотвори.
Нзм шта је проблем што се људи греју на угаљ уколико не могу другачије. Уколико нисте на градском грејању од пре него што сте купили стан/кућу није уопште лако да се прикључите и стално искачу неки додатни бирократски трошкови и ти трошкови умеју бити већи него неколико грејних сезона на пелет или шта већ користите за грејање
 
Vazduh 12.10..jpg

giphy.gif


Srbija u zadnjih 15ak godina ima dva godišnja doba. Leto i zimu. Prvo sam zamrzeo zbog bolesnih vrućina i vlage. Drugo ću zbog zagađenja. Preostala dva više ni ne pamtim.
RIP klima, godišnja doba i kvalitetno provođenje vremena napolju.
 
Poslednja izmena:
Ljudima je letovanje u Grckoj jednostavno bitnije nego vazduh koji udisu.
Stede na ogrevu.
Bice sjajno ove zime. Zagadjenje ce biti gore nego ikad jer je otrovni lignit otrovniji nego ikad.
 

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Померен почетак грејне сезоне за 31. октобар


ПОЧЕТАК грејне сезоне, која је годинама уназад почињала 15. октобра, биће померен на 31. октобар, незванично је потврђено "Новостима".

Како сазнајемо, свим топланама и градским управама прослеђено је писмо о мерама штедње, а у складу са тим је померен датум почетка грејања.

Ову одлуку ће званично сутра донети Влада Србије, затим ће је саопштити премијерка Ана Брнабић, уз навођење разлога доношења ове одлуке.

Пре него што се одлучило на овај потез, проверавана је и временска прогноза до краја октобра, која иде на руку одлагању почетка грејне сезоне. Уз то, а у складу са енергетском кризом у свету због руско-украјинског сукоба, биће одлучено да радијатори "прораде" последњег дана октобра.

 
Al ce da kapne lova u Infrostanu.
Dobiju novac, a 15 dana krace isporucuju grejanje.
Bice za sve drzavne starlete koej su tamo "zaposlene".
Bice love za nove silikone.
 

Brnabić: Temperature veće od proseka, neće biti potrebe za daljinskim grejanjem


Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da će, po prognozama, temperature do kraja oktobra biti veće nego prosečne i da neće biti potrebe za daljinskim grejanjem, ali da odluke o početku grejne sezone donose lokalne samouprave.

„Spremni smo za grejnu sezonu, energenata ima dovoljno. Bilo bi energetski neefikasno i nerazamno da kada je temperatura 22 stepena Celzijusa uključujemo grejanje. Nema potrebe da počnu tople probe i da centralno grejanje krene pre kraja oktobra“, kazala je Brnabić novinarima.

Ona je dodala da će odluke o početku grejne sezone donostiti lokalne samouprave, jer u svim krajevima zemlje neće biti iste temperature.

„Nema potrebe da budemo bahati i rasipnici. Sve i da nije energetska kriza nije potrebno da se uključuje grejanje na visokim temperaturama“, rekla je premijerka.

Ocenila je da su „besmislene“ izave predstavnika zelenih pokreta da bi, da su oni na vlasti, građani već imali grejanje.

 

Šapić: Odlaže se početak grejne sezone


Gradsko veće donelo je odluku da se, u skladu sa vremenskim uslovima i opštom situacijom sa energentima u svetu i u našoj zemlji, odloži početak grejne sezone u Beogradu koja je trebala da počne u subotu, 15. oktobra, izjavio gradonačelnik Aleksandar Šapić.

On je za Beoinfo precizirao da je Gradski štab za vanredne situacije ovlašćen da praktično svakog dana prati vremenske uslove, te da u skladu sa njima izveštava „Beogradske elektrane” kada bi sezona mogla da krene.

„Imamo procene od Hidrometeorološkog zavoda da će u sledećih sedam dana temperature biti sigurno iznad prosečne koje čak ne bi ni dozvoljavale da se sistem grejanja upali, jer bi se odmah sam blokirao. Zbog domaćinskog poslovanja, mislimo da je mnogo važnije da budemo sigurni da onda kada bude bilo zaista hladno naši domovi budu topli, nego da se zbog formalnosti sada kreće sa grejanjem, a vremenski uslovi nam idu na ruku. Istovremeno, time bi značajno podigli troškove i možda ugrozili obezbeđivanje toplih domova onda kada to istinski bude bilo neophodno“, rekao je gradonačelnik.

On je dodao da će građani biti obavešteni o početku grejne sezone kada se steknu vremenski uslovi, te da veruje da će to svakako biti do početka novembra.

„Treba istaći da će ušteda u novcu biti velika, a procene su da svaki dan odlaganja grejne sezone ona iznosi nekoliko miliona evra. Na nama je da iskoristimo ove povoljne vremenske prilike i pokušamo da uštedimo energente“, naveo je prvi čovek prestonice.

On je najavio da će odlukom Gradskog veća ove godine novogodišnja dekorativna rasveta biti postavljena od 15. decembra do 15. januara, samo mesec dana, te da će biti ograničena na uži turistički centar grada.

„Najvažnije je da se obezbede energenti i struja po što jeftinijim cenama, jer je neprikladno da Grad troši dodatnu električnu energiju i time ugrožava i čitav sistem. Mislimo da je i to u skladu sa domaćinskim poslovanjem, uz prilagođavanje okolnostima u kojima se čitav svet nalazi, pa samim tim i naša zemlja“, istakao je gradonačelnik.​

 
I proed moje velike averzije i prema gradonačelniku i gradskom veću, mislim da je ova odluka u redu. Ako vreme bude toplo kao što kažu da će biti, onda ne mora da se greje. Kod mene nema potrebe od dogrevanja, iako imam malu decu. Jedino me plaši da će odložiti start sezone i onda ne bude bude toplo.
 
Evo kako to izgleda sa dimom od vlaznog lignita koji se ne dize.
Slika je napravgljena u sred zime (prosle zime u blizini Luke Beograd) i vruc dim bi trebao po logici stvari da intenzivno da ide na gore.

odzak.JPG
 
Kad ste pored ovakvog mesta moze te da osetite da se prostori, posebno dvorista, prostori izmedju zgrada itd prosto pune dimom.
To je na lokalnom nivou.
Vremenom spajaju se razni izvori zagadjenja sa raznih lozista i formira se oblak koji pokriva citavu Srbiju ispod 500 m nadmorske visine.
Ovaj oblak moze da pokrije i zagadi mesta gd ei nema izvora zagadjenja.
Kada nema vetra ovom pblaku treba oko 4-5 dana da se razidje kad lozenje prestane. (Dolazak proleca)
Kad ima vetra, to zavisi od pravca duvanja i snage vetra.

Do ovakvog stanja niej doslo prirodno.
Doslo je politickom odlukom i voljom rezima da prodaje najgori ugalj stanovnistvu (od 2014.)
 
@nensav
Danju jeste toplo, ali se zaboravlja da noću temperatura često zna da padne na oko 10°C, u nekim delovima grada i niža, i onda logično da će da se greje ili da se uključuju grejalice, kalofireri, klime... Kod mene, Prokop i okolina, za par stepeni je niža temperatura nego u centru, a kod druga u Jajincima za još koji stepen niža.​
 
Za mene je zagonetka zasto taj dim, taj otrovni aerosol ostaje u vazduhu.
Zasto ne padne na zemlju, ako vec ne moze da ode u visinu.
Mozda zato sto su cestice male (pm2.5)?
 
Vrh