Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Myah,
Znam kako je, ja sam 5 godina 4 puta nedeljno legao i zaspao (zaspavao?) u 3 ujutru i razboleo se zbog sličnih ljudskih otpada u mojoj okolini i zbog ovog otpada od države koji neki vole da brane bez osnova (najčešće jer su joj na platnom spisku). Štaviše, jedan deo mene i dalje nije ''završio'' s tim otpadima u kraju, i nisam im zaboravio sve što su mi priredili. Ali su se malkice doveli u red u odnosu na ranije. Tako da veruj mi, nisi sam, a i uvek može gore (iako ja ne volim ovo da koristim kao utehu).
Takođe pretpostavljam da to obraćanje inspekcijama ide putem mejla, pa da zato treba napominjati privatnost i šta sve ne (mada i tu postoji šansa da se predstavimo kao "stanari naselja tog i tog" umesto da neko ostavlja svoje ime i prezime). Pretpostavljam takođe da ne bi bilo loše ići hijerarhijski, od opštine pa naviše, da nas ovi viši ne bi iskulirali jer smo preskočili nekog?
U prijavi svakako mora da stoji ime i prezime, ne može grupa stanara. Mada slobodno pitaj i to na šalteru tamo u prizemlju u 27. marta, možda se nešto i promenilo otkako su zgrade postale pravna lica sa upravnicima. A na listu koji ćeš dobiti, u sekciji opis prijave, dodaj da želite da se vaši podaci ne obelodanjuju nikome bez preke potrebe, ili nešto u tom smislu.

U 27. marta može čovek i lično da ode na spratove i popriča sa kojim god inspektorima želi, ALI svakako mora da ode dole u prizemlje i na šalteru podnese pismenu prijavu. Jer mora prijava da prođe kroz sistem i da se evidentira. Onda će vas posle kontaktirati neko iz inspekcije, najčešće telefonom. Naravno, znajte da onaj na čije ime glasi prijava, na njegovoj adresi će se vršiti merenje buke i on će biti ''nosilac'' prijave. Kažem, bar je tako bilo ranije, pre upravnika.
Pritom, otkad imamo ovaj problem, iskreno se pitam da li isto tako na primer stanari viših spratova Skyline-a savršeno čuju splavove, iako nisu blizu, jer imaju direktnu vazdušnu liniju do njih, i pitam se gde više u Beogradu čovek može da pobegne a da se ne oseća kao da živi u podrumu diskoteke, ili još gore, kafančuge.
Gomila ljudi širom Beograda ima taj problem. Sve oko Ušća, Blokova, Strahinjića Bana, Cetinjska, Skadarlija, Studentski trg, okolina Hotela Jugoslavija, Dolina gladnih... grad je prepun toga, Beograd je odavno Evropski mutant Bangkoka i Las Vegasa. Na nesreću običnog radnog čoveka a na opštu sreću varvara i otpada koji vode ovaj grad i zemlju, ne postoji jedan ujedinjeni kolektiv građana koji bi se borio protiv toga na nivou celog grada. Već uglavnom svako vodi bitku za sebe, ili se tek ponekad neko ujedini, kao npr stanari Cetinjske, koji su svoju borbu sa varvarima prekoputa oterali i do Međunarodnog suda, pa su naterali ovdašnje varvare da im lepo plate odštetu kad nisu reagovali po dužnosti. :)

A svakako se i ja pitam da li se čuju sve te buke u kulčinama poput Skajlajna ili onih Hruščovki u BnV i kako oni to rešavaju. Pogotovu što su neki od tamošnjih stanara pod protektoratom Partije (BnV) a drugi su u sprezi sa moćnim investitorima i vlasnicima koji drže te komplekse (Skyline, Izraelci). Šta ga znam, verovatno zavisi od situacije do situacije. I verovatno imaju dobru stolariju i izolaciju, pogotovu te kulčine na velikim visinama.
 
Myah,
Znam kako je, ja sam 5 godina 4 puta nedeljno legao i zaspao (zaspavao?) u 3 ujutru i razboleo se zbog sličnih ljudskih otpada u mojoj okolini i zbog ovog otpada od države koji neki vole da brane bez osnova (najčešće jer su joj na platnom spisku). Štaviše, jedan deo mene i dalje nije ''završio'' s tim otpadima u kraju, i nisam im zaboravio sve što su mi priredili. Ali su se malkice doveli u red u odnosu na ranije. Tako da veruj mi, nisi sam, a i uvek može gore (iako ja ne volim ovo da koristim kao utehu).

U prijavi svakako mora da stoji ime i prezime, ne može grupa stanara. Mada slobodno pitaj i to na šalteru tamo u prizemlju u 27. marta, možda se nešto i promenilo otkako su zgrade postale pravna lica sa upravnicima. A na listu koji ćeš dobiti, u sekciji opis prijave, dodaj da želite da se vaši podaci ne obelodanjuju nikome bez preke potrebe, ili nešto u tom smislu.

U 27. marta može čovek i lično da ode na spratove i popriča sa kojim god inspektorima želi, ALI svakako mora da ode dole u prizemlje i na šalteru podnese pismenu prijavu. Jer mora prijava da prođe kroz sistem i da se evidentira. Onda će vas posle kontaktirati neko iz inspekcije, najčešće telefonom. Naravno, znajte da onaj na čije ime glasi prijava, na njegovoj adresi će se vršiti merenje buke i on će biti ''nosilac'' prijave. Kažem, bar je tako bilo ranije, pre upravnika.

Gomila ljudi širom Beograda ima taj problem. Sve oko Ušća, Blokova, Strahinjića Bana, Cetinjska, Skadarlija, Studentski trg, okolina Hotela Jugoslavija, Dolina gladnih... grad je prepun toga, Beograd je odavno Evropski mutant Bangkoka i Las Vegasa. Na nesreću običnog radnog čoveka a na opštu sreću varvara i otpada koji vode ovaj grad i zemlju, ne postoji jedan ujedinjeni kolektiv građana koji bi se borio protiv toga na nivou celog grada. Već uglavnom svako vodi bitku za sebe, ili se tek ponekad neko ujedini, kao npr stanari Cetinjske, koji su svoju borbu sa varvarima prekoputa oterali i do Međunarodnog suda, pa su naterali ovdašnje varvare da im lepo plate odštetu kad nisu reagovali po dužnosti. :)

A svakako se i ja pitam da li se čuju sve te buke u kulčinama poput Skajlajna ili onih Hruščovki u BnV i kako oni to rešavaju. Pogotovu što su neki od tamošnjih stanara pod protektoratom Partije (BnV) a drugi su u sprezi sa moćnim investitorima i vlasnicima koji drže te komplekse (Skyline, Izraelci). Šta ga znam, verovatno zavisi od situacije do situacije. I verovatno imaju dobru stolariju i izolaciju, pogotovu te kulčine na velikim visinama.
Da, potpuno sam prevideo da pismene prijave ne mogu po definiciji da idu anonimno - ima smisla sve hahaha
Svakako je nešto što vredi istražiti, i što ću istražiti - opet, veoma sam zahvalan na savetima. Iskreno, padalo mi je na pamet i da možda ima vajde otići do te pivare i pričati sa njima. Možda sam naivan, ali činjenica jeste da su oni u toj hali opkoljeni drugom napuštenom industrijom, pa mi je padalo na pamet da možda stvarno nisu svesni koliko se čuju u naselju. U idealnom scenariju bi vlasnici bili dovoljno normalni da razumeju i pristanu da gase muziku u normalno vreme. Jedino što u tom slučaju, ako taj pristup propadne, znaju glavom i bradom ko ih prijavljuje hahah

Ja iskreno ne razumem zašto je nemoguće naći sredinu - meni zaista nije cilj da zatvorim zabavu Beograda i da teram ljude da žive kao monasi. U ostalom, i sam volim da izađem kada sam raspoložen, ali ne primoravam sve komšije da mi se prodruže. Opet, sve je u meri - kad ne bi divljali u stambenim zonama, u sitne sate, tako da ljudi mogu da spavaju, siguran sam da bi bilo mnogo manje problema sa takvim stvarima, i da se ljudi ne bi bunili.

To za Cetinjsku sam ispratio, i vrlo im zavidim. Možda je i došlo vreme da se u globalu organizujemo i udružimo u neko društvo borbe protiv zvučnog zagađenja, pa da organizovano izguramo neki boljitak.
 
@Myah
@Bender Rodriguez

Na koji god način da se prijavljuje, nikada nije anonimno, zato što uvek može da se utvrdi odakle je zvano telefonom ili sa koje lokacije je stigao mail i sl. , koliko god naglađavali da želimo da to bude anonimno. Sve zavisi šta nadležnima odgovara u datom trenutku. Imamo primere gde su neki na FB pisali da treba ubiti predsednika, i pre nego što su digli ruku sa tastera "enter", utvrđeno je odakle je poslato, dok u nekim drugim slučajevima imamo saopštenje da daju sve od sebe da otkriju ko je taj koji preti nekom trećem. Samo udruživanje u društvo protiv zvučnog zagađenja mi deluje kao dobro rešenje, i nešto što bi moglo da dovede do nekih promena.

Takođe, istakao bih i još jednu stvar. Pored toga što buka može daleko dqa se čuje, vrlo često je problem i vibracija koje se stvaraju tom prilikom. Baš je kod mene pre nekih mesec dana bila neka proslava sa sve tehno žurkom, i to je toliko glasno bilo da polovina stanara nije mogla da spava. Od nekih 21h pa do 1h je trajalo. Bilo kod Muzeja Jugoslavije. Za sve to vreme prozori su mi vibrirali gore nego kada neki teški kamion prođe bulevarom. Na svu sreću, nijedan prozor nije pukao. A što se tiče samih priojava, dobismo odgovor da je neko od gradskih budža to organizovao. Čak je neko od komšija spomenuo i da je čuo od nekog prijatelja da tako planiraju čitavo leto da organizuju žurke. Da li je bilo to samo rekla - kazala vest ili je poveći broj prijava, što telefonom, što elektronski, imao uticaja na to, ne bih znao, ali nakon toga nijedna takva "manifestacija" nije više održana.
 
Da, potpuno sam prevideo da pismene prijave ne mogu po definiciji da idu anonimno - ima smisla sve hahaha
Svakako je nešto što vredi istražiti, i što ću istražiti - opet, veoma sam zahvalan na savetima. Iskreno, padalo mi je na pamet i da možda ima vajde otići do te pivare i pričati sa njima. Možda sam naivan, ali činjenica jeste da su oni u toj hali opkoljeni drugom napuštenom industrijom, pa mi je padalo na pamet da možda stvarno nisu svesni koliko se čuju u naselju. U idealnom scenariju bi vlasnici bili dovoljno normalni da razumeju i pristanu da gase muziku u normalno vreme. Jedino što u tom slučaju, ako taj pristup propadne, znaju glavom i bradom ko ih prijavljuje
Ja cenim taj pregovarački pristup, neke stvari u životu jesam rešio i tako. Dođem, predstavim se, kažem šta želim ali da razumem i potrebe i interese druge strane. I ovaj drugi ceni to, ispoštuje me i nađemo kompromis. ALI, imaj u vidu da moraš dobro da proceniš drugu stranu, da bi znao može li se s njom napraviti dogovor i hoće li ga se pridržavati posle. S nekim ljudima možeš, a sa nekima prosto ne možeš da napraviš dogovor. Zavrnuće te koliko god im izašao u susret.

Iz iskustva ću ti reći da mnogi u Beogradu koji se bave ugostiteljstvom, bilo da drže kafić ili hostel/AirBnB, umeju da budu neopisivo bezobrazni i neopisivo gramzivi. Imao sam posla sa raznima iz obe grane i mnogi od njih sebe ubede da sve što oni urade je moralno, ispravno ili bar - neophodno za opstanak, a svi drugi su ljubomorni na njih i hoće da ih maltretiraju jer nemaju pametnija posla. Nemoj da se začudiš ako jednog dana negde čuješ ''Ne daju mi da radim!!!'' Prosto, oni su u branši gde da bi opstao, moraš da se laktaš, moraš da imaš veze u službama (jer ti treba 400 dozvola i propisa da bi radio) i moraš da imaš posla sa svakakvima i da se snalaziš.

Na sve to, često sami sa strane zarađuju nešto ispod žita (nemaju ugovore o izdavanju ili u slučaju kafića - prave privatne žurke gde ne izdaju račune i ne vode knjige a bakšiši pljušte), i onda se oni naviknu na to. Naviknu se da im prihodi budu ti i ti. I kada se pojavi neko ko želi da im promeni bilo šta u poslovanju, njihova inicijalna reakcia je ''Ne daš mi da radim!'' Iako ti njemu ne želiš da oduzmeš posao, već da mu daš do znanja da njegovo privređivanje ne može da znači dr**nje celog ostatka kraja. Ali u njegovoj glavi, on to refleksno vidi kao da ti njemu otimaš hleb iz ruke. A on jadan siroma', taman je bio kupio ženi nov auto...

Tako da moraš da proceniš sam. Prošetaj, prođi i vidi kakvi ljudi sede tamo mimo žurki i svirki. Pogledaj kakva su kola ispred. Raspitaj se malo od ljudi jel znaju ko to drži. Pogledaj sam objekat - da li ti deluje kao da je sve rađeno i građeno po propisima i planski? Ii ima tu raznih skarabudževina koje sigurno ne bi prošle inspekcije. Tebi je u ovom slučaju teže jer ti nisu ispred zgrade, pa ne možeš usput da skupljaš informacije i da ih držiš na oku. Ali odradi makar ovo što sam ti napisao. Ko je analitičan, može svašta da zaključi iz sitnih detalja.
Ja iskreno ne razumem zašto je nemoguće naći sredinu
Prvo, iz gore navedenih razloga, što mnogi ugostitelji ovde imaju taj mentalitet ''sam protiv svih'' i taj izgovor ''ne daju mi da radim''.
Drugo, zato što ovaj narod i inače nema meru ni u čemu i sve voli da tera u ekstreme. Tako da i kad ode ''da popije'' za mnoge to nije da popije nešto malo, nego da se urnišu od alkohola, a uz urnisanje od alkohola ide i odvrtanje basčina na maksimum i što jače gubljenje u masi. Ljudi ovde vole da sve rade ''do koske''.

I treće, zato što ugostitelje opije pohlepa. Na primer, on uvidi koliko je para namlatio od privatne žurke sa 50 gostiju i muzikom te i te glasnoće. Onda krene da razmišlja u smeru ''bogte, koliko bih zaradio ako ovde strpam 100 ljudi i odvrnem svirku još jače?'' I onda ih vuče to. Minimalna ulaganja, a kaplje velika lova, i još ako je privatnog karaktera - sve ide njemu u džep, ne mora da se odriče 20%. I onda ih opije to. Nikad nije dosta. Veruj mi, znam takve ljude. Zarađuje mesečno 3.000 evra popodne sedeći u kafiću a uveče animirajući goste i opet mu nije dosta. Neće 3.000, hoće 3.500. A ti nisi građanin sa pravom na miran san i bezbednu okolinu zgrade, nego si ti razmaženi buržuj (ako živiš u centru) ili pak klošar-ljubomorac (ako si izvan centra) koji njemu ''brani da radi''. Ta gramzivost ih izmeni kroz godine, izvitoperi im pogleda na svet i pretvori ih u velike skotove.


Slažem se za pravljenje veće i šire organizacije građana, ja bih podržao to. Ali nam treba neko da vodi i bude lice i nosilac te cele borbe, poput Save Manojlovića ili Ćute, samo na manjem nivou jelte. Ali istom istrajnošću, nepokolbljivošću i najbitnije - stručnošću u Pravu ili sa mnoštvom veza i uticaja i dobrim socijalnim veštinama.
 
Poslednja izmena:
Na koji god način da se prijavljuje, nikada nije anonimno, zato što uvek može da se utvrdi odakle je zvano telefonom ili sa koje lokacije je stigao mail i sl. , koliko god naglađavali da želimo da to bude anonimno.
Skoro sve. 😁
Možeš Komunalnu policiju da zoveš sa neregistrovanog (potrošnog) pripejd broja, i premda 0800 110 011 ne prihvata mobilne, imaš alterantivu 011 3090 007 koja prihvata pozive sa mobilnih uređaja. E sad, da, opet se vraćamo na ono da ako ostaviš anonimnu prijavu KP, oni mogu da je iskuliraju jer nemaju obavezu da podnose izveštaj. Ali u 5 od 10 situacija, poslaće makar patrolu pa možda nekad i odrade nešto kad stignu tamo, ako je nešto baš bez svake mere ili je pred previše očevidaca.

I da, niko ne garantuje da će sve trajno ostati anonimno. Ovo je država lego korupcije i truleži, gde se nikome ništa ne može skroz garantovati. Ali u ovom slučaju bar daje garanciju da neće moći svako tek tako da zvera u bilo koji predmet ili prijavu u procesu.
 
Gde je ta hala/pivnica? Jel tamo gde su dunav osiguranje i sbb park?
Da, tačno u tom pravcu, ali više ka Stepi. Nalazi se bukvalno prekoputa Štarka, a zove se Kompas pivo. Svaki put kad imaju sviru, sve u Jerkoviću i Veljku što gleda na tu stranu se ori. Sudeću po Instagramu, imaju planirane svirke sutra i prekosutra - o, radosti.
 
Poslednja izmena:
my-nigga-denzel-washington.gif
 
Posmatrao sam u domenu Luke Boegrad, neposredno uz zel. stanicu Pancevacki most, kako neki Romi skupljaju ogrev za zimu.
Stablo koje je poseklo Gradsko zelenilo zbog truleza sistemtski su kidali na manje delove.
Sve su trpali u kolica, cak i crnu trulez pomesanu sa zemljom, u obliku praha.

Sve ce to da se uskoro loze i da ide u nasa pluca.
 
To je bar drvo, gledam svakih par dana crn dim odatle jer pale sve i svasta.
 
Iz Ovce cujem, jedan snalazljivi Rom je doterao odnekud kamion rashodovanih vojnickih cizama i planira to da lozi ove zime.
 
Ne znam da li je neko primetio, ali ovo je prva godina da prođosmo period avgust-septembar a da nismo imali tradicionalni smrad nad celim gradom! :D
nice-very-nice.gif


A i deponija nam se nije zapalila! :D Iako - ozbiljno sad - jesu bili strašni uslovi, odnosno bilo je okolnosti za potencijalne požare.
 
Bilo je malo poljoprivrednog smrada iz pravca PKB-a ali ne kao ranijih godina. Ključna su naredna dva meseca :p
 
Aaa, znači ipak se ostao neki mali, poslednji jecaj umirćeg smrada... 😄

Nego, što naredna dva, pa uvek se taj smrad javlja krajem avgusta. Ili je ovo nešto na račun Kona? XD
 
Mozemo da vidimo da najrazvijenije zemlje proizvode najvise djubreta po glavi stanovnika.
To su one tzv demokratske drzave koje na sprimoravaju na razne stvari.


2022-09-16_11-38-37.jpg
 
neće čoveka nuklearni rat istrebiti, no ćemo se doslovno podaviti u sopstvenom smeću...
 
Najveci problem su tzv kontejneri". Flase, kutije, pakovanja za hranu, sampone, deterdzent, kozmetiku.
Skoro nista se od toga ne reciklira.
 

Прогноза квалитета ваздуха на сајту Града Београда


На насловној страници сајта Града Београда, од данас, грађанима је доступна информација о прогнози загађености ваздуха за наредна четири дана, најављено је из Секретаријата за заштиту животне средине.

Грађани ће, сем стања квалитета ваздуха на сатном нивоу, моћи да виде и прогнозу загађења на територији целог града, с приказом вредности индекса квалитета ваздуха, као и главним полутантом у измереним вредностима.

У периодима повећаног загађења, Секретаријат за заштиту животне средине позива грађане да прате препоруке Градског завода за јавно здравље Београд.

 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Na zimu smo ga ugasili, osim ako ne predju da se greju na struju (što je jeftinje uz inverter klimu).

Ipak mislim da će loš ogrevni materijal da preovlada.
 
Vrh