Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911951#p911951:3c8udufr je napisao(la):
laki72 » 26 Dec 2021 09:02 pm[/url]":3c8udufr]Jedina sfera gde je više laži i manipulacije od politike je ekologija.
...

HAHAHAHAHHAHAHAHAHA
Pa je l' ovo ozbiljno ili je jedan duži ironični post?!
Kamo lepe sreće da je ovo istina. Farmacija, finansije, prehrambena industrija.... Imamo sasvim lepu lepezu oblasti gde ima isto laži koliko u politici. Pa je i ekologija tu negde. Ali kao što nećeš da prestaneš da piješ Andol jer je farmaceutska industrija mafija, isto tako nećeš da uzmeš da ložiš blato jer kvaziekolozi guraju baterije.

Što se freona tiče, to je verovatno jedini međunarodni ekološki sporazum koji je ispoštovan. A nešto ne vidim da frižidere zlatom plaćamo. Da ne pričam o katalizatorima koji su višestruko korisni i postoje od pre Hrista. To što su zbog njega morali i da se otarase olova (koje bi inače izlazilo iz auspuha) je samo još jedan benefit. A gorivo je skupo zbog akciza, ne sastava, pogledaj cene globalno.

Što se tiče zagađenja u Evropi, pa imaju i oni svoje crne tačke, npr Milano ili jug Francuske, iako jesu dosta prljave industrije preselili.

Baterije su same po sebi veliki zagađivač ako ne postoji celoviti ćciklus sa višestrukom reciklažom. Tu će se naravno proizvođači dobro ovajditi. Ali mislim da nam u Srbiji to nije ni 50. prioritet što se tiče ekologije.

Ono što nas truje jesu termoelektrane i fabrike poput Železare. Ako ste ikada prolazili sa malo veće udaljenosti po vedrom danu, iznad TENTa i Železare je ogroman braon oblak koji se pruža desetinama kilometara, ja sam to tek prošle godine video i nisam mogao da verujem. Sem toga, problem su privatna ložišta gde su ljudi postali st*** i lože kojekakvio đubre. I jedno i drugo je prosto rešivo drakonskim kaznama. Postoje filteri za fabrike i imamo i dalje dobrog uglja, samo se ne koristi jer neko gleda da što više stavi u džep, ništa više tu nema i nikakva filozofija nije potrebna. A što se privatnih ložišta tiče, jeftinije je grejati se na struju, pa sad, ako imaš kuću od 200 kvadrata, onda nađi i pare da je zagreješ kvalitetnim gorivom. Mnogo filozofiranja, te ne može, te nema, a sve zapravo da se prikrije inercija i apatičnost svih nas da se uključimo u ekološku borbu. :violina:
 
Ima istine i u jednom i u drugom postu odnosno stanovištu.

S jedne strane, za mene nema većeg primera foliraže i licemerja pod parolom ekologije kada npr uprave nekih gradova (među njima i ovog našeg Gremlina iz šahta) misle da su bog zna kakvi ekolozi i zaštitnici životne sredine tako što u gradovima sa po milion vozila na fosilna goriva, odluče da zamene 700 autobusa na dizel električnim. Koji nisu ništa ekološkiji i čistiji kad se proizvode, a za razliku od SUS motora koji se lako reciklira i istopi, baterije iz električnih autobusa (koje su btw potrošni materijal koji se menja mnogo češće nego SUS motor u autobusu ili metalni rezervoar) se ne mogu reciklirati, a ako se odlažu nepropisno (kao što to najčešće biva), truju zemljište jakim toksinima. Znači, na milion SUS motora na fosilna goriva, od kojih 4/5 čine automobili sa po 1-2 ljudi unutra, izbacuje se 700 vozila koja prevoze po 100 i 160 ljudi i njihovi SUS motori zamenjuju baterijama punim toksina. Što rekoh na drugoj temi, to je kao kad bismo hteli galonom vode da properemo Topčidersku reku.

S druge strane, tačno je da ljudi ovde lože šta stignu, da elektrane i toplane ne zarezuju filtere i novije tehnologije, da indutriju tek zabole uvo za to i da su upravo takve stvari većinski izvori zagađenja u Srbiji.

E sad, ovo su samo dva od 5.000 različitih problema i načina posmatranja istih, i ja sam uzeo samo ova dva koja su lako uočljiva i objašnjiva. Znači uzeo sam dva najlakša primera sa obe strane. Ali na skali stava o ekologiji od -100 do +100 ima 5.000 drugih različitih situacija i perspektiva koje treba obraditi i mislim da bi za neku paušalnu, opštu računicu i zaključak o učinkovitosti ekologije bila potrebna studija, debata i preispitivanje na globalnom nivou, od strane stručnih ljudi. A ovaj forum ne može to da ispuni, koliko god ljudi bilo i koliko god se članaka citiralo, jer prosto preogromna je tema i problem da bi se to tek tako presuđivalo i računalo.

Moje neko generalno mišljenje (znači generalni princip) je da treba sprovoditi ekološke mere i napore tamo gde je moguće iiiii gde ima jasnih, ili bar obećavajućih i konkretnih pokazatelja da na duge staze to može da dovede do unapređenja života ali i same prirode.

Problem samo nastaje kad u sve to uplivaju razni profiteri, pa uz malo statistike i fensi izraza prodaju svakakve priče koje nikuda ne vode, a troše pare, koje su se mogle upotrebiti na nešto konkretno i učinkovito. Ili kada se krene u nekim sumanutim smerovima, pa se npr dodje do toga da se predlaze da pokrivamo lepe pejzaze jezera i mora crnilom solarnih panela jer eto, odluceno da je ove "sezone" to trenutna moda u ekologiji. Prosle sezone su bili sakupljaci talasa, pre toga vetrenjace, a ove su crnila na vodenim povrsinama. Ili da je bolje da pravimo polja i polja crnih vagona i sina pod nagibom pa kao, kad imamo visak struje, da ih guramo uzbrdo a kad nemamo, pustimo ih niz padinu pa zanjemo njihovu kineticku energiju. Umesto da se na 10x manjem prostoru napravi normalna konvencionalna nuklearka (i deponija otpada, jer da, mora i to, nema jare i pare) koja ce da pravi brda struje i moci da pojacava ili smanjuje snagu svog reaktora po potrebi.
 
Aleksandar Jovanović Ćuta, vođa ekološkog pokreta, podelio je na svom Fejsbuk profilu video u kom se vide radnici firme “Braun stem”, kako zatvaraju Rakitsku reku.

U izjavi za Nova.rs, Ćuta navodi da se reka “ujezerava”, što znači da se priprema izgradnja MHE.

,,Pravo je pitanje da li planiraju izgradnju MHE. Oni su spustili zatvarač i pregradili tok, a potom napravili jezerce”, kaže Jovanović.

Navodi da će se ljudi ponovo organizovati, ako bude bilo potrebe.
 
Najavljena jedna anticiklona. bit će 100 i 200+ zagađenje oko nove godine :(

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Котларница на СРЦ „Ташмајдан” биће угашена током 2022. године

Поводом натписа у појединим медијима да је на објекту СРЦ „Ташмајдан” дошло до пожара, директор овог спортског центра Милан Нововић демановао је овакве неистините информације.

– Никаквог пожара није било на објектима Спортског центра Ташмајдан. У питању је био црни дим који се појавио у трајању од двадесетак секунди а он је последица деловања горионика у котлу који се користи за загревање нашег објекта. Иначе, предвиђено је та котларница буде угашена током 2022. године – истакао је Милан Нововић.

izvor: beograd.rs
 
Srećna Nova Godina svima. Ova tema se sama nametnula večeras. Stvoreni su svi uslovi za najluđu (vlažnu kolubarsku) noć.
 
Najavio sam prije dva dana, da će bit nesonosno. Ako je na moru ovakva magla znači da atmosfera miruje.

Još dan dva će bit užas

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Problem resiv za dva dana postovanjem postojeceg zakona. Medjutim dobri i napredni ljudi dobro zaradjuju na prodaji jalovine.

Srbija, Makedonija, Kosovo, Bosna. Velika kanta otrova. Obratite paznju na Sabac. To su koncentracije cestica koje nisu vidjene.



Siroki slojevi stanovnistva veselo praznuju, radosno troseci vlazni lignit, stedeci za Grcku, i truje svoja i nasa pluca.
Svaka nam cast koja smo s...a.

 

Prilozi

  • zag.jpg
    zag.jpg
    243 KB · Pregleda: 384
  • zag1.jpg
    zag1.jpg
    127,4 KB · Pregleda: 382
Primer kretanjadima od vlaznog lignita na dole po izlasku iz dimnjaka.
dim.JPG
 
Bio sam prisutan pri istovaru tzv "sirovog Kostolca". Radi se o vrsti uglja koja do dolaska SNS na vlast nije bila u maloprodaji. To je uljasti, masni lignit, nesto izmedju uglja, trulog drveta i blata. Prodavci cesto nakvase ugalj pre prodaje da bi dobili na tezini. 15-20% ovog uglja je prasina koja je kao neko crno blato. Cena uglja je 8200 din/tonu.

Praksa ove prodaje ukazuje ne samo na kriminal nego na to da u Srbiji ne vaze ni najosnovnija moralna nacela jer je dim od ovoga direktno kancerogen.
 
Zanimljivo je da covek koji je kupio ovaj ugalj ne moze da ga lozi odmah. On ga susi u kuci, pa se nada za nedelju dana da moze da ga lozi. Da bi se zaista osusio treba nekoliko meseci.
Pre dolaska SNS-a ovakav ugalj se susio u Vreocima pre prodaje.
 
U kuci merim nivo PM2.5 (dim). I on iznosi 32 ug/m3.
Prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije, limit bi trebalo da bude 5ug/m3.
U gradu je sada zagadjenje 100-170 ug/m3


WHO recommended PM2 5 levels?

The updated guidelines state that annual average concentrations of PM2.5 should not exceed 5 µg/m3, while 24-hour average exposures should not exceed 15 µg/m3 more than 3 - 4 days per year.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Hodam juce Cetinskom. Dim stipa za oci.
 
Sinoc, zagadjenje u Zelezniku preko 300. Sramota je ziveti u zemlji gde vazduh smrdi na pepeo.
U centru.
Pokusavam da zainteresujem prolaznike na tramv. stanici. Pitam sta misle o zagadjenju.
Kazu da ne primecuju.
 
Naravno, naviknuti su. Ja se sinoć vratio iz Budimpešte, koja razlika majko moja

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Dovoljno bi bilo da se drzava odluci na postvanje zakona i ne dozvoli prodaju mokrog uglja.
Fascinanno je da se nijedan naucnik iz raznih instituta ne bavi ovim problemom.
To govori o bedi nasih "naucnika"
 
A loženje drva je "ekološko"?
I to dvostruko, krče se šume i zagađuje se vazduh.
 
Bila je davno neka emisija kako je Finska veliki potrošač i izvoznik drvne građe, ali zato imaju i najviše šuma koje se ne smanjuju.

Drvo je vrlo zahvalan materijal i uz pametnu seču i sadnju možemo samo da raste broj stabala u Srbiji.
 
 

Rally in Serbia draws attention to country's air pollution​



“Serbia has very dramatic problem with air pollution,” said one of the organizers, Bojan Simsic. “We have the highest mortality in Europe and one of the highest ... in the world (from poor air quality).”
 
Zamolimo danas sve ljude da ne koriste automobil.
 
Vesic i ekipa stalno potenciraju da zagadjenje potice od saobracaja i nude kupovinu el. autobusa.
Jasno je o cemu se radi.
Zagadjenje od saobracaja je samo 6-10% od ukupnog.
 
Vrh