Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Kada bi se zelelo mogao bi problem lako da se resi, znaju se vec kriticne tacke zagadjenja u Beogradu.

Samo ne mogu da tvrdim da su oni najveci faktor koji doprinosi sveukupnom kvalitetu vazduha, ali cini me se da su u dobrom procentu.
 
Narod ne zeli cist vazduh. Zele da budu slobodni da loze sta hoce.
 
Rodjak mi je pricao jednom coveku (koji nije siromasan).
Taj covek poseduje masinu za usitnjavanje plastike. I on sitni kante od raznnoh hemijskih sredstava za poljoprivredu i to trpa u pec. To se desava u jednom mestu u Backoj.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Има разних бу****. Али проблем је што нема контроле и кажњавања. Када би се нпр. продавци хемикалија обавезали да свака амбалажа мора да се врати њима била би друга прича.
Гледао сам и ја једном човека који је у Борчи иза неке њиве бацио неке старе патоснице из аутомобила и запалио их.
 
Anticiklonalno polje počelo da davi. I tako bar 3 dana

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Anticiklonalno polje počelo da davi. I tako bar 3 dana

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
Bas se crveni...
Screenshot_20231217-212216.png
 
Пратим ову тему веома пажљиво и волео бих да на овој теми прочитам о решењима која су се добро показала у пракси у другим градовима/државама или новим достигнућима у технологији пречишћавања или новим идејама...
Лично мени не треба http://www.beoeko.com/ или било који други сајт да ми каже шта удишем јер нажалост могу и да буквално видим шта удишем.
Волео бих да прочитам од људи који знају нешто о овоме шта је пракса показала за нека одређена решења ( законска, системска, технолошка), волео бих да се информишем о акцијама које свако од нас може да организује или изведе (нпр озељењавња улица, паркова, кровова, савете које биљке садити...).
Хвала унапред
 
Пратим ову тему веома пажљиво и волео бих да на овој теми прочитам о решењима која су се добро показала у пракси у другим градовима/државама или новим достигнућима у технологији пречишћавања или новим идејама...
Лично мени не треба http://www.beoeko.com/ или било који други сајт да ми каже шта удишем јер нажалост могу и да буквално видим шта удишем.
Волео бих да прочитам од људи који знају нешто о овоме шта је пракса показала за нека одређена решења ( законска, системска, технолошка), волео бих да се информишем о акцијама које свако од нас може да организује или изведе (нпр озељењавња улица, паркова, кровова, савете које биљке садити...).
Хвала унапред
1. zabrana prodaje vlaznog lignita privatnicima.
 
Можда овако нешто може да помогне:
Рекао сам можда јер цена оваквог филтера за индивидуална ложишта кошта ( непроверене информација) 3.200 Евра.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Можда овако нешто може да помогне:
Рекао сам можда јер цена оваквог филтера за индивидуална ложишта кошта ( непроверене информација) 3.200 Евра.
odlicno.
primorati vlasnike lozista da plate pola, drzava drugu polovinu.
 
Država naplaćuje akcizu za energente: struju, benzin, dizel... Neka uvedu akcizu i na ugalj. Ili neka je nazovu ekološka taksa. Procenat koji uzimaju=procenat vlage uglja na kvadrat x neki koeficijent. Taj koeficijent krene od 0.3 prve godine, pa 1 druge godine, 3 treće, pa i više. Tako ljudi na početku dobiju "malo po prstima" i imaju godinu-dve da promene kotlove / ložišta, ako im je to potrebno. A posle toga kreće ozbiljno zavrtanja ušiju onima koji zagađuju.
Osim što to neće da se desi bar još 20 godina, kao što se ne dešava kontrola izduvnih gasova na tehničkim pregledima :(
 
Nas covek bi na sve moguce nacine lagao da ne potrosi pare na filter. Da se ne greje na ugalj itd.
 
Meteouslovi su fantastični, ako si na moru ili planini. Proleće zimi.

Al to znači davljenje u Makedoniji, BiH i Srbiji te nešto manje u kontinentalnom delu Hrvatske. Sutra stiže ipak fronta, tako da će da bude lakše



TENT iduće godine postaje treće najveći zagađivač. Prva dva u Poljskoj ne može da stigne.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Nas covek bi na sve moguce nacine lagao da ne potrosi pare na filter. Da se ne greje na ugalj itd.
Ништа ми нисмо лошији нити бољи од других, разлику прави држава која (не) води рачуна о поштовању/спровођењу прописа и закона...
 
,, .... TENT iduće godine postaje treće najveći zagađivač. Prva dva u Poljskoj ne može da stigne....,,
😄
U 2023 pobednig je sland...
A u 2024 . prognozi ja tipujem na Etnu ili Vezuv , kao NE dostižnog ozbiiljnog uticajnog faktora ,🙄
 
Poslednja izmena:
Elektrane su vec 50 godina tu. Ugalj iz elektrana sagoreva na visokoj temperaturi i odlazi u visoke slojeve atmosfere.
Postoje i neki filtri.
Upravo zato EU je subvencionirala neke programe, jer te cestice odlaze i kod njih, ali mi smo to pokrali i ne koristimo (odsumporavanje).

EU nema interesa niti ce nam pomoci sto se tice ekipe iz Kaludjerice, koja lozi vlanzi lignit i djubre.
Mislim da kako vreme odmiče sve je veća odgovornost Srbije, posebno kad se uzme u obzir lokalno zagađenje. Jeste još skupo povećati geotermalne kapacitete, ali cene ipak padaju. Osim toga neće doveka imati inflaciju kao izgovor. Ipak je Srbija ta koja se ne trudi dovoljno oko razvoja alternativnih izvora električne energije na sopstvenom terenu, izuzev vetroparkova. Pritom se potrošnja povećava lošom energetskom politikom oko elektronske robe.

I dalje vidi lignit kao status quo, i u tome je najveći problem. Da ga nema na tržištu, bio vlažan ili suv ne bi ni Kaluđerica purnjala toliko. Otpad je lako umanjiti masovnijom reciklažom i primenom pratećih propisa (zabrana uvoza nereciklabilne ili teško reciklabilne robe), pa su po tom pitanju još i najgrđi.

Ovo je nehigijensko naselje o kom sam pisao pre u 39om bloku.

Nisam znao da pale i usred NBG. Užas. Nas od Radničke decenijama guše. Pale prozore sa sve masnom farbom, gume, plastiku, šta stignu i niko živi da se seti da tu pokaki nove zgrade. Sve okolo kao kiša oko Kragujevca iako su uličice poput onih na Vračaru nedovoljnog kapaciteta. Tamo gde je drumska infrastruktura zadovoljavajuća tolerišu iživljavanje.

Sad kad greju ko blesavi moram da zatvaram prozor od smrada.
 
Vrh