Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Ja sma primetio da postoji skoro homogeno "pozadinsko" zagadjenje koje je verovatno sumirano zagadjenje iz citavog basena Suamdije i beogradskih predgradja.
Pored nekih objekata, kao sto su retsorani, Romi koji loze plastiku itd je pojacano zagadjenje.
 
Individualna ložišta su svuda okolo (Ledine, Bežanija, nehigijenska naselja...). PM čestice se akumuliraju u celom naseljenom mestu, sve dok ih kiša ili vetar ili toplije vreme ne rasteraju.
 
Pribojavao sam se ovakvih odgovara. Koliko li je onda zagađenje u samom Surčinu i Ledinama ako je kod nas 180 zbog njih, Boga pitaj. Na nehigijensko naselje kod EKO pumpe na Bežanijskoj kosi sam skroz zaboravio, a tamo štipa nos i grlo i leti, kamo li zimi. Užas... Vama hvala na odgovorima.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894398#p894398:3tkna6ji je napisao(la):
MC_ » 29 Okt 2021 12:41[/url]":3tkna6ji]Ljudi, nije jos ni novembar poceo.
Kako ce biti krajem decembra?

Raspitajte se po predgradjima.
Smatra se uspelim covekom ko greje celu kucu.
Smatra se uspelim covekom ko greje i nocu.
Ne znam kako će biti. Jedni kažu da ćemo biti gotovi zbog korone, da drugi kažu da ćemo biti gotovi zbog aerozagađenja.
 
@Striker (a vidim da me i GOje preteče) Ja mislim da roštilji ne zagađuju mnogo jer koriste kvalitetan ogrev. Taj dim ne smrdi kao dim iz individualnih ložišta.

Dosta sam razmišljao na tu temu za te merače na uglu OB i JG.

Oni prikazuju samo PM zagađenje (ostali parametri su uglavnom OK) i jedino mi pada na pamet da se registruju individualna ložišta sa Bežanije ili sa Ade međice i Ade Ciganlije.

Zimi kada su meteo uslovi nepovoljni, sve smrdi duž Jurija Gagarina, a uzrok to može da bude i sa Ledina.
 
astrodule":1m00bnop je napisao(la):
@Striker (a vidim da me i GOje preteče) Ja mislim da roštilji ne zagađuju mnogo jer koriste kvalitetan ogrev. Taj dim ne smrdi kao dim iz individualnih ložišta.

Dosta sam razmišljao na tu temu za te merače na uglu OB i JG.

Oni prikazuju samo PM zagađenje (ostali parametri su uglavnom OK) i jedino mi pada na pamet da se registruju individualna ložišta sa Bežanije ili sa Ade međice i Ade Ciganlije.

Zimi kada su meteo uslovi nepovoljni, sve smrdi duž Jurija Gagarina, a uzrok to može da bude i sa Ledina.
Onda nema druge, kao što rekoste, Ledine, Surčin, nehigijenska naselja kod Eko pumpe, stanice Tošin bunar i iza bloka 72 su glavni izvori zagađenje u ovom delu grada. I to zagađenje se širi kilometrima okolo, naročito kada je stabilno hladno vreme, visok vazdušni pritisak bez vetra.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894433#p894433:p3jdl1bp je napisao(la):
Striker » 15 minutes ago[/url]":p3jdl1bp]Pribojavao sam se ovakvih odgovara. Koliko li je onda zagađenje u samom Surčinu i Ledinama ako je kod nas 180 zbog njih, Boga pitaj. Na nehigijensko naselje kod EKO pumpe na Bežanijskoj kosi sam skroz zaboravio, a tamo štipa nos i grlo i leti, kamo li zimi. Užas... Vama hvala na odgovorima.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Sepini merači obično nisu blizu naselja gde se loži. Sa Tošinim bunarom su se "zeznuli" jer se nalazi tačno u epicentru (negde kod Kilera).

Mislim da samo još Ovča ima merač gde svi lože.
http://www.amskv.sepa.gov.rs/index.php

Ali zato ako odeš na Klimerka https://klimerko.org/home-page/ videćeš merače i među kućama u Zemunu i Batajnici i tamo su vrednosti katastrofalne.
 
Ledine, Surčin, nehigijenska naselja kod Eko pumpe, stanice Tošin bunar i iza bloka 72 su glavni izvori zagađenje u ovom delu grada. I to zagađenje se širi kilometrima okolo, naročito kada je stabilno hladno vreme, visok vazdušni pritisak bez vetra.

Zato se radujemo kada duva vetar kao što je danas počeo.

NBG je baš pogođen tim meteo uslovima jer je ravan, a sigurno i blizina reka ima uticaj.
 
astrodule":32i51rfp je napisao(la):
Ledine, Surčin, nehigijenska naselja kod Eko pumpe, stanice Tošin bunar i iza bloka 72 su glavni izvori zagađenje u ovom delu grada. I to zagađenje se širi kilometrima okolo, naročito kada je stabilno hladno vreme, visok vazdušni pritisak bez vetra.

Zato se radujemo kada duva vetar kao što je danas počeo.

NBG je baš pogođen tim meteo uslovima jer je ravan, a sigurno i blizina reka ima uticaj.
Tako je, mi smo u aluvijalnoj ravni reke Save i svo zagađenje sa Ledina i Surčina se "skotrlja" niz bežanijsku lesnu zaravan na nas. Moguće je da i povećana vlažnost usled blizine reke Save, a nije ni Dunav daleko, doprinosi lepljenju čestica zagađenja za sićušne kapi vlage i dobija se "lep" koktel sa aromom mirisa roštilja.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Tako je. Predveče se naglo povećeva vlažnost vazduha, a samim tim i koncetracija PM čestica. Blizina reka još dodaje tom efektu. Zato je i Donji Dorćol problematičan.
 
Zagađenje ne utiče podjednako loše na sve ljude ali nas sve pogađa. Uglavnom, u proseku možemo očekivati nekih cirka 4-5 godina kraći životni vek usled ovolikog zagađenja... Nadam se da grešim.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Mene fascinira psiholoski ponasanje ljudi. Spremnost na 4-6 godna kraci zivot u zamenu za 10000 din godisnje ustede.
 
Ne znaju to oni. Zapravo nitko dugoročno me razmišlja. U nekim društvima možda, ovdje ne. Evo vidi koliko ih uplaćuje životno osiguranje.

Ovdje se živi od danas do sutra, od ložača sa ledine do onih u palati
 
Ako oni i ne znaju, trebao ih neko da ih uputi, ali te stvari su dosadne, elita masta o "Srpskom svetu".

Zanimljivo je da je veliki broj mesta u Vojvodini gasifikovan, ali niko ne koristi gas.
 
Neko je napisao da ako bismo sad krenuli ozbiljno da se bavimo i da rešavamo problem zagađenog vazduha, rezultate možemo očekivati tek za nekih desetak godina. Takva je i moja procena. Nažalost, mi još nismo ni počeli da suštinski rešavamo taj problem pa je gotovo sigurno da će zagađenje u narednim godinama biti samo još veće i češće. Inače, šta mislite o sajtu Breezometer? Ne znam koliko je precizan, a sviđa mi se kako predstavljaju aerozagađenje na mapi.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ne da nismo poceli da se bavimo zagadjenjem , nego vecina nije ni zainteresovana, ne vidi nkakav problem.
Ljudi pricaju o likovima iz Zadruge, pijuckaju rakiju i gledaju svog Vodju.
To su prioriteti tipicnog gradjanina.

A problem bi mogao da se resi trenutno, zabranom prodaje otrovnog lignita. To ne zele ni gradjani ni vlast.
Problem je dakle jednostavno resiv, ali ljudi ne zele da se resi.

Najtuznije i da oni koji su obrazovani da kazu nesto o pomenutom problemu cute.
Puko obrazovanje kod nas ne znaci isto kao u drugim zemljama, obrazovan covek nema ovde nikakvu odgovornost, obrazovanje sluzi iskljucivo za iskazivanje statusa.
Pogledajte samo Dr. Kona.
 
Ali stavi se u ulogu nekoga ko hoće da pređe na bolji ogrev, ali sve komšije oko njega neće. Veoma mali broj ljudi ima osećaj za društvo, gledaju samo svoja četiri zida.

Zato ove u stanovima zabolje za ulaz i okolinu zgrade, ove što imaju kuće baš briga van njihovog dvorišta, pa prave deponiju na kraju sela...

Kao što smo videli i što znamo, od apelovanja nema ništa. Mora se kažnjavati, ali pre toga sama država mora da primer i to tako što će smanjiti broj službenih vozila, što će lokalni funkcioneri da izgube vozače i privilegije, što će morati da slušaju svoj narod.

Što će svi državni objekti da ukinu kotlarnice na mazut, što će se davati dobre subvencije za prelazak na gas...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894545#p894545:3ipj445m je napisao(la):
MC_ » 29 Okt 2021 17:30[/url]":3ipj445m]Ako oni i ne znaju, trebao ih neko da ih uputi, ali te stvari su dosadne, elita masta o "Srpskom svetu".

Zanimljivo je da je veliki broj mesta u Vojvodini gasifikovan, ali niko ne koristi gas.
Koliko vidim, ti stvarno veruješ da svi koji koriste jeftiniji ugalj su snobčine koje bi samo da uštede.
 
Jedini proizvođač i prvi prodavac uglja u Srbiji je EPS. Problem cene, kvaliteta i regulacije je (prema tome) lako rešiv.

No, ta ista država aktivno ubija svoje stanovništvo, jedina u Evropi, dozvoljavajući pušenje u ugostiteljskim objektima.

Ta ista država može jednim zakonom i da spreči uvoz starih automobila, ali neće.

Kao što se Dule lepo prisetio, ulazak u Srbiju možete čak i iz aviona da provalite po paljenju strnjike, đubreta i čega sve ne, i gde sve ne.

Dakle, postoji puno toga što može da se uradi, ali... NEĆE.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894594#p894594:hgi4tbyk je napisao(la):
solecar » Pet Okt 29, 2021 8:07 pm[/url]":hgi4tbyk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894545#p894545:hgi4tbyk je napisao(la):
MC_ » 29 Okt 2021 17:30[/url]":hgi4tbyk]Ako oni i ne znaju, trebao ih neko da ih uputi, ali te stvari su dosadne, elita masta o "Srpskom svetu".

Zanimljivo je da je veliki broj mesta u Vojvodini gasifikovan, ali niko ne koristi gas.
Koliko vidim, ti stvarno veruješ da svi koji koriste jeftiniji ugalj su snobčine koje bi samo da uštede.

Da. Neki od njih su zaista siromasni. Medjutim ja poznajem ljude na socijalnoj pomoci koji su STVARNO siromasni. Ipak imaju za rakiju tokom godine. Kad bi se odrekli rakije imali bi za bolji ogrev. Da li je moralno kritikovati ljude kojima je rakija jedina radost. Ne znam.
 
Ирена Вујовић: Загађење ваздуха је вишедеценијски проблем. Држава је одлучна да то реши, али потребна су велика улагања и време

kakva laz. Sutra mogu da zabrane promet jalovine i otrovnog lignita.
 
Čitaj između redova - "velika ulaganja" znači da moraju da nadoknade gubitak od prodaje lošeg uglja i prodaje preko crne berze u koji je EPS direktno uključen. Znači potrebna su velika ulaganja iz budžeta da bi svi koji u trenutnom lancu mnogo zarađuju nastave da dobro zarađuju ako bi prekinuli dosadašnju praksu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894639#p894639:3ve5h07x je napisao(la):
MC_ » 29 Okt 2021 23:11[/url]":3ve5h07x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894594#p894594:3ve5h07x je napisao(la):
solecar » Pet Okt 29, 2021 8:07 pm[/url]":3ve5h07x]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894545#p894545:3ve5h07x je napisao(la):
MC_ » 29 Okt 2021 17:30[/url]":3ve5h07x]Ako oni i ne znaju, trebao ih neko da ih uputi, ali te stvari su dosadne, elita masta o "Srpskom svetu".

Zanimljivo je da je veliki broj mesta u Vojvodini gasifikovan, ali niko ne koristi gas.
Koliko vidim, ti stvarno veruješ da svi koji koriste jeftiniji ugalj su snobčine koje bi samo da uštede.
Da. Neki od njih su zaista siromasni. Medjutim ja poznajem ljude na socijalnoj pomoci koji su STVARNO siromasni. Ipak imaju za rakiju tokom godine. Kad bi se odrekli rakije imali bi za bolji ogrev. Da li je moralno kritikovati ljude kojima je rakija jedina radost. Ne znam.
Da li je moralno kritikovati ljude koji žive u svom svetu i oko njega imaju kineski zid, gde niko živi i ništa živo ne valja i gde se svi trpaju u isti koš? Ne znam, ali ipak to radim.
 
Просечан корисник лигнита није сиромашан, није ни богат јер све што има улаже у зидање објеката на свом комаду земље. Обично је то велика кућа завршена до полa и неизолована, поред ње је котловница, па остава за угаљ и низ других објеката који су једна велика рупа за потрошњу новца и енергије.
 
I da se zakonski zabrani prodaja lignita, da li neko zaista misli da bi se taj zakon suštinski odmah poštovao? U najboljem slučaju možda bi i počeo da se postupno primenjuje ali tek za nekoliko godina kako se ne bi stvorilo nezadovoljstvo kod nemalog dela naroda, što nijedna populistička vlast ne želi. Mi imamo, uglavnom, dobro zakone ali je problem njihova primena.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Vrh