Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Истакао бих још једну навику која ствара сијасет еколошких бомби широм БГ-а (углавно приградска насеља) и осталих градова, а то је бацање неугашеног пепела у контејнере. Не бих ништа имао против да се за тако бахато понашање уведе затворска казна, а пријаву неодговорних комшија уз приложене фотографије, никако не посматрати као цинкарење веч као бригу о здрављу за своју децу и остатак комшилука, и при томе обезбедити новчане награде за овакве пријаве.
 
Spalionice smeća po Evropi, Japanu i Tajvanu imaju mone filtere tako da se en ispuštaju otrovne materije. Ne znam šta se planira za Vinču, ali ne trba biti apriori spaljionica
 
Sta mislis hoce li spalionca smeca u Bgd-u imati ispravne filtere?
 
Naravno da ne. A zasto i bi, kada nijedna drzavna sluzba to ne kontrolise.

Pogled veceras (oblak iz TENTa iznad lokalnih lozista)



Lepo se vidi sta se desava kada nema vetra i kada je temp. inverzija...Sva cadj ostaje i gomila se u prizemnom sloju.
 
Fascinantno je da je od ove godine po zivot opasno zagadjenje prisutno i u skoro svim gradovima Vojvodine, gde toga nije bilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826893#p826893:38wrzm1f je napisao(la):
nex999 » Pet Feb 26, 2021 6:16 pm[/url]":38wrzm1f]Naravno da ne. A zasto i bi, kada nijedna drzavna sluzba to ne kontrolise.

Pogled veceras (oblak iz TENTa iznad lokalnih lozista)



Lepo se vidi sta se desava kada nema vetra i kada je temp. inverzija...Sva cadj ostaje i gomila se u prizemnom sloju.


osdlicna, apokalipticna fotografija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826903#p826903:3arts0ac je napisao(la):
MC_ » Pet Feb 26, 2021 6:50 pm[/url]":3arts0ac]Fascinantno je da je od ove godine po zivot opasno zagadjenje prisutno i u skoro svim gradovima Vojvodine, gde toga nije bilo.

Moguce je da samo nije bilo rasprostranjenih pm 2.5 senzora. Slicno kao recimo u mom Cacku, tek od nedavno ima ljudi sa senzorima i gle iznenadjenja...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826833#p826833:2dizl52i je napisao(la):
MC_ » Fri Feb 26, 2021 3:52 pm[/url]":2dizl52i]Sta mislis hoce li spalionca smeca u Bgd-u imati ispravne filtere?

Ne znam ništa unapred, možda će imati, možda ne. Verovatno najbolje rešenje je da neko nezavisno telo vrši kontrolu, to bi moglo da stoji u ugovorima. Ali gradi se mišljenje da su spaljionice loše, zato što tu gori smeće i oslobađaju se otrovi. To je tačno, ali ako je ona sagrađena i radi kako treba onda neće biti opasnosti.
Moje mišljenje je da za Beograd nema bolje rešenje od spalionice smeća
 
Pretpostavljam da imate puno poverenje u dosadasnje poteze gradske vlasti, pa im verujete i u pogledu spalionice.
 
Миленко Јовановић, метеоролог, бивши начелник за контролу квалитета ваздуха Агенције за заштиту животне средине Србије.

Svedoci ste nekontrolisanog zagađenja koje sve brže uništava Srbiju. Zatrovani su vazduh, voda, zemljište. Budući da sam do skoro bio Načelnik za kontrolu kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine Srbije, o tome bih hteo da vam napišem nekoliko činjenica.

https://twitter.com/MilenkoJovano14/sta ... wsrc%5Etfw
 
Okačiću ceo tvit ovde

Svedoci ste nekontrolisanog zagađenja koje sve brže uništava Srbiju. Zatrovani su vazduh, voda, zemljište. Budući da sam do skoro bio Načelnik za kontrolu kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine Srbije, o tome bih hteo da vam napišem nekoliko činjenica

Tamni oblak zagađujućih materija koji je danima prekrivao Beograd je posledica više faktora: prizemnog anticiklona, odsustva strujanja vazduha, povećane vlažnosti i oblaka saharskog peska koji je preko srednje Evrope doneo i deponovao suspendovane čestice na područje Srbije.

Uz višednevno kumulativno nagomilavanje emitovanih zagađujućih materija iz individualnih ložišta, toplana, fabrika i saobraćaja, to je dodatno povećalo koncentracije polutanata, dajući vizuelnu sliku zamućenosti vazduha u prizemnom sloju.
Ovo zagađenje je posledica nečinjenja institucija čija je to zakonska obaveza, jer je u pitanju ugrožavanje zdravlja građana. Kada sam ukazao na nečinjenje države, ali i na činjenja koja su protivna interesima građana - dobio sam OTKAZ, posle 38 godina besprekorne karijere

Ja nisam bitan. Bitno je da nadležni počnu da rade svoj posao. I da se na čelu institucija nađu kompetentni ljudi, a ne nestručni politički poltroni. Srbija ima takve ljude. Zagađenje je rešivo.Treba nam 5 godina da se vidi osetno poboljšanje. I treba nam politička volja za to


Q
Koji je vas odgovor na pitanje zasto je prosle godine u martu bilo nevidjeno zagadjenje, a mi bili zakljucani. Znaci bez saobracaha, bez lozenja?
Milenko Jovanović

A
Ložilo se, a industrija i TE su radile. Pored redovnih izvora zagađenja, u periodu 27-30. mart 2020. smo imali na Balkanu retku pojavu transporta peska iz pustinje Karakum u Aziji. To je povisilo nivo aerozagađenja za minimum dvostruko u odnosu na uobičajene izvore.

Q
Ako sam razumeo vas thread, uzrok zagadjenja nisu Zelezara Smederevo, TE Kostolac i slicno?

A
Železara Smederevo, Ziđin Bor i termoelektrane su enormni zagađivači na lokalnom i regionalnom nivou. Kada je u pitanju Beograd, industrijski zagađivači imaju uticaj, ali dominantan uzrok aerozagađenja su oko 300.000 individualnih ložišta, toplane i saobraćaj.
 
Jedno poređenje, filter za vazduh u mom autu dok sam vozio u Beogradu je bio taman, skoro crn I pun prašine, Redovno menjan na 10 000 km. (nikad vožen na mermeru plažu).
Filter u Nemačkoj 15 000 km, bukvalno nov (crna fleka je od uvodnik za uljne pare, isparenja iz kratera, ispod cisto), izvan komprimovanim vazduhom jako malo prašine, plastično kućište filtera čisto. Na kraju pored novog vraćen stari do sledeće zime.







 
Zagađenje uživo za Beograd:
https://waqi.info/sr/#/c/44.803/20.459/11.9z

Mislim da je izvor zagađenja (pre svega PM 2,5):
Individualna ložišta: oko 70%
Toplane i termoelektrane: oko 10%
Saobračaj: oko 10%
Industrija i ostalo: oko 10%

U početku, rešenje problema je zabrana prodaja uglja i nesertifikovanih ložišta.
 
Rješenje je da svi pređu na gas ili daljinsko. To je moguće ako je to nečija strategija, a ne da je strategija brzo bogaćenje ili još gore financiranja političkih partija kroz državne firme.

Najave su da će do 2022 uvest gas i da će smanjit cijenu priključku. Pa da vidimo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828616#p828616:1xrt5gbo je napisao(la):
svsavic » 04 Mar 2021 06:29 pm[/url]":1xrt5gbo]Zagađenje uživo za Beograd:
https://waqi.info/sr/#/c/44.803/20.459/11.9z

Mislim da je izvor zagađenja (pre svega PM 2,5):
Individualna ložišta: oko 70%
Toplane i termoelektrane: oko 10%
Saobračaj: oko 10%
Industrija i ostalo: oko 10%

U početku, rešenje problema je zabrana prodaja uglja i nesertifikovanih ložišta.
Prodaja nekvalitetnog mokrog uglja i drugog cvrstog goriva je posledica toga što smo siromašna zemlja i država je izabrala populistički da to dozvoljava kako ne bi izgubila podršku najsiromašnijih slojeva. Recimo, pošto sam radio u udruženju potrošača znam da bezbroj udruženja penzionera nabavljaju od kolubare na 12 rata taj najkrš ugalj jer nemaju za bolji.
 
Zanimljivo bi bilo videti analizu gde bi se uporedila cena, kvalitet i koliko energije i koliko dugo daje loš ugalj, a koliko dobar (isto tako i za drva)
 
Pa po tim cenama najjeftiniji ugalj se ne isplati jer svi ostali daju više energije po kilogramu.

Verujem da se ta najjeftinija kolubara "ispod" ruke prodaje još jeftinije i da daje još manje energije od deklarisane.
 
Da. Prodaje se. Prodavac lepo upozorava ljude da kupuju leti i da je sami suse.

Treba razmisljati o sledecoj godini, standard ce jos pasti, ljudi ce jos vise kupovati mokri ugalj.
 
Polako postajemo Indija. Ili ložiti gume i mokar ugalj, ili smrt od smrzavanja. Odgovor je jednostavan
 
Na novom beogradu sivi sneg pada i to solidan. J*** zdravlje ekonomski tigar mora da zivi
 
Beograd je sinoc knacno dostigao 1. mesto na svetskoj listi gradova sa najgorim vazduhom.
Ovo je slika onoga sto ce biti sledecih godina jer standard mora da padne zbog korone.
Obratite paznju da sada nis samo veliki gradovi i mesta oko industrijskih postrojenja zagadjeni u Srbiji, nego sve.


 

Prilozi

  • ZAG.jpg
    ZAG.jpg
    149,2 KB · Pregleda: 1.212
  • zag1.jpg
    zag1.jpg
    32,1 KB · Pregleda: 1.195
Kako objasniti veliko zagadjenje u Vrscu koji je blizu Karpata i bio poznat po dobrom vazduhu?
Ili u Kovacici?

2013. sam bio u zimu u KOvacici i vazduh je bi sasvim normalan.

Danas su to sredine sa opasnim zagadjenjem.
 
Kako je ograniceno vreme gradilistima? Zivim pored gradilista i oni prave buku od 7 i 30h. Da li je to dozvoljeno?
 
Vrh