Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

pa to nam sledi na jesen....

kao u prici o mravima i cvrcku
 
Nema priče o čistom vazduhu dokle god se ne uvede daljinsko grejanje u svim naseljima/gradovima. To treba država/grad da organizuje i maksimalno pojeftini celu priču kao da se kasnije cena po m2 koriguje.
Do tada ostaje samo zabrana prodaje nekvalitetnog uglja i veća ovlašćenja inspekcijama koje bi kontrolisale nivoe zagađenja i izricala zabrane. Tu ubrajam i romska naselja.
 
To je početak rešavanja problema.

Sledeći korak (ili možda prvi) je stavljanje filtera na sva postrojenja.

Tek posle toga možemo da pričamo o "zelenim" energijama, mada svaki stručnjak će vam reći da nema ništa od toga. Samo ugalj, a posle njega - nuklearna energija. Ostale priče su hipsteraj i neobrazovanost.

MHE su odlična ideja, ali samo kao dopuna energetskom sistemu neke manje opštine. Nema tu nikakvog profita.
 
Ja nisam protivnik nuklearne energije ali ne mogu da zamislim nuklearnu elektranu i Srbiju u istoj rečenici i kontekstu. Da, znam da i mnogo veće bestragije i korumpirana društva od nas imaju nuklearne elektrane pa se ne dešavaju nesreće. Ali ipak, ne znam, nekako u zemlji gde se kradu čak i ivičnjaci, ne mogu da zamislim tako kompleksan a tako potencijalno opasan mehanizam u radu kao nuklearna elektrana.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862806#p862806:19ct5byk je napisao(la):
MC_ » Sre Jul 07, 2021 9:50 am[/url]":19ct5byk]pa to nam sledi na jesen....

kao u prici o mravima i cvrcku
Pa sledi nam svima i smrt u nekom momentu naših života pa ne mislimo o tome svaki dan ceo dan. Takve aktivnosti prepuštam tebi. Samo misli o tome što intenzivnije i emotivnije, i siguran sam da ćeš naći rešenje. Kao što si našao i za ljudski rod. Vidi organizuj neku tribinu sa advokatima i taksistima. XD
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862839#p862839:3m1im8ey je napisao(la):
astrodule » Sre Jul 07, 2021 11:20 am[/url]":3m1im8ey]To je početak rešavanja problema.

Sledeći korak (ili možda prvi) je stavljanje filtera na sva postrojenja.

Tek posle toga možemo da pričamo o "zelenim" energijama, mada svaki stručnjak će vam reći da nema ništa od toga. Samo ugalj, a posle njega - nuklearna energija. Ostale priče su hipsteraj i neobrazovanost.

MHE su odlična ideja, ali samo kao dopuna energetskom sistemu neke manje opštine. Nema tu nikakvog profita.

Filteri i odsumporavanje je trebalo završiti i pustiti u rad odavno. Nečiju bahatost i nemar treba kazniti.

I opet ona ideja na koju se greje Obrenovac i okolina pustiti do Beograda (slično i za sva mesta u blizini TE). Velika količina energije u vidu tople vode se neiskoristi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862853#p862853:1vtenuuc je napisao(la):
Bender Rodriguez » Сре Јул 07, 2021 12:46 pm[/url]":1vtenuuc]Ja nisam protivnik nuklearne energije ali ne mogu da zamislim nuklearnu elektranu i Srbiju u istoj rečenici i kontekstu. Da, znam da i mnogo veće bestragije i korumpirana društva od nas imaju nuklearne elektrane pa se ne dešavaju nesreće. Ali ipak, ne znam, nekako u zemlji gde se kradu čak i ivičnjaci, ne mogu da zamislim tako kompleksan a tako potencijalno opasan mehanizam u radu kao nuklearna elektrana.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862806#p862806:1vtenuuc je napisao(la):
MC_ » Sre Jul 07, 2021 9:50 am[/url]":1vtenuuc]pa to nam sledi na jesen....

kao u prici o mravima i cvrcku
Pa sledi nam svima i smrt u nekom momentu naših života pa ne mislimo o tome svaki dan ceo dan. Takve aktivnosti prepuštam tebi. Samo misli o tome što intenzivnije i emotivnije, i siguran sam da ćeš naći rešenje. Kao što si našao i za ljudski rod. Vidi organizuj neku tribinu sa advokatima i taksistima. XD

На основу чега сматраш да су нуклеарне електране опасне?

Иначе, ја тај аргумент о "нуклеарке нису за нас" не схватам озбиљно. Утолико пре што је образложење то што нисмо потпуно лишени криминала, корупције и сл.

Ми смо дубоко колективистичко друштво где се негативне ствари пројектују на све и онда се кривица распоређује по свима. Као да улична крађа рандом особе значи да у Србији значи да нема поузданих људи и као да већ немамо системе који могу да начине много више штете због непажње него нуклеарна електрана.

Мислим, на крају крајева, може проблем руководства да се реши на милион и један начин, па макар папрено плаћали швајцарско руководство које би било транспарентно опет би било неизрециво боље и спашавало хиљаде живота. Да смо почетком 2000их изградили нуклеарну електрану и са угља прешли на нуклеарну енергију / струју сачували би више живота него што је сада умрло од короне па то нико не узима озбиљно
 
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... _accidents

A to što sam rekao ''ne mogu da zamislim Srbiju s nuklearnom elektranom'' ne znači da sam rekao da sam po svaku cenu protiv izgradnje nuklearnih elektrana u Srbiji. Nisam mogao da zamislim ni Beograd sa metroom, pa eto, i to će se uskoro promeniti (glup primer, uzeo sam ga zato što BG čeka metro skoro ceo vek)


A slažem se da odgovorno i bezbedno vođena nuklearna elektrana pravi manje zagađenja i problema nego npr naše termoelektrane ili najezda mini-hidroelektrana koje žele da poseju po Srbiji i naliju beton a zarobe vodni svet u rekama.
 
I ja mislim da je rukovođenje nuklearkom u Srbiji problematično, zato što će vlast staviti na mesto direktora nekog svog Megatrendovca zbog kojeg stručnjaci neće doći od izražaja (nešto slično kao onaj Filip Radović i SEPA). Pa onda kada se budu tražli novci za održavanje, vlast neće dati jer je to za njih trošak.

Inače, shvatio sam da sam ja ekomodernista :) (tačka 4)

Nasuprot većini kritičara i ogromnoj većini medijskih mistifikacija, ne postoje dva načina mišljenja o klimatskim promenama i njihovom vezom sa energetikom, nego najmanje četiri! To su, krajnje ovlaš skicirano:

Antinaučni business as usual : negiranje klimatskih promena i/ili antropogene emisije gasova staklene bašte – nastavak spaljivanja uglja i ostalih fosilnih goriva. Karakterističan za pseudonaučne krugove, religijske fanatike, te(r)oretičare zavere, Donalda Trampa, potpisnike „Oregonske peticije“, istaknuti britanski tabloid Dejli telegraf, „Beogradsku školu meteorologije“ i slično.

Energetski hipsteraj: klimatske promene su realne i katastrofičke, alarmizam je opravdan, moramo zaustaviti emisiju gasova staklene bašte ODMAH! Ovde spada najveći deo kontroverznog Green New Deal, beskonačne subvencije za razne obnovljive izvore energije, uključuje vetropark „Čibuk“ i slične projekte, ekološki eksponirani aktivisti tipa Bernija Sandersa ili Džeremija Korbina, istaknuti britanski tabloid Gardijan, blentavi holivudski celebrities poput Gvinet Paltrou ili Aleka Boldvina i ostali gorepomenuti „bacači fatwe“ na Murov film.

Neomaltusijanstvo: klimatske promene su realne i katastrofičke, ali nema ničega što se može učiniti sa ovolikim brojem ljudi i ovakvom civilizacijom. Jedino rešenje je drastična depopulacija i povratak na jednostavni(ji) način života „u skladu sa prirodom“. Ovo je suštinski ono što zagovaraju Gibs i Mur u Planeti ljudi, mada nigde nije eksplicirano, ali je na više mesta, posebno u završnim kadrovima, snažno sugerisano. Pod ovom stavkom nalazimo i razne „duboke ekološke“ pokrete kao što su Earth First!, neoprimitiviste poput čuvenog teroriste Teodora Kazinskog, poznatog i kao Unabomber i ekstremne pesimiste i antinataliste poput Dejvida Benatara ili Tomasa Ligotija.

Energetski realizam: klimatske promene su realne i potencijalno katastrofičke, ali ne postoji jednostavno, još manje revolucionarno rešenje problema. Potrebna je sinergija čitavog niza različitih akcija, među kojima je povratak nuklearne energije na velika vrata jedan od ključnih faktora. Takođe, ne postoji nikakav stvarni razlog za povezivanje ekološke destrukcije (uključujući klimatske promene) sa kapitalizmom specifično, jer je ljudska destruktivnost prema životnoj sredini stara mnogo hiljada godina i odlično se manifestovala za vreme ekonomskih poredaka poput klasičnog feudalizma (deforestacija većeg dela kontinentalne Evrope) ili merkantilizma (ptica dodo bi mogla da posvedoči… da nije istrebljena). Naravno, destrukcija okoline za vreme marksističkih režima 20. veka, od Kamčatke do Hararea, odlično je dokumentovana. Stoga je asocijacija ekoloških problema sa kapitalizmom besmislica, oko koje se slažu i suprotni polovi nove kontroverze iz gornje dve stavke kao što su Naomi Klajn i Majkl Mur. Konačno, u pogledu klimatskih promena, neophodno je uvek imati na umu ekonomski element razvoja koji je upravo i doveo do podizanja ekološke svesti u tehnološkim i industrijskim delovima sveta – energetski realizam odbacuje antinaučne i antitehnološke budalaštine New Age-tipa koje su inficirale veliki deo ekološke politike. Realistično je, takođe, razmatrati geo-inženjerijske metode kojima bismo se mogli suprotstaviti klimatskim promenama. Veliki deo naučne javnosti se, naravno, nalazi u ovoj kategoriji, kao i ozbiljniji ekološki aktivisti poput Patrika Mura, Stjuarta Brenda ili Džejmsa Lavloka, ali i istaknuti javni intelektualci poput Marka Lajnasa, Stivena Pinkera ili Džordana Pitersona.
Razumevanje konkretnih karakteristika ove četiri kategorije je apsolutno ključno za svaku informisanu diskusiju verovatno najznačajnije teme ovog veka, ako ne i milenijuma. U kategoriji 1 se nalaze šarolika ekipa antinaučnika i pseudonaučnika i gotovo nijedan čovek koji zna o čemu govori. U kategoriji 2 situacija je za nijansu bolja, ali ne preterano – tu je razum i nauka takođe podređena ideološkom interesu, uz dodatak tipično hipsterskih budalaština potpomognutih toksičnim društvenim mrežama tipa korišćenja drvenih slamčica za piće ili veganskog jogurta sa drečećom etiketom koja sugeriše (lažno) da je proizvod ugljenično neutralan.

...

Dakle, nasuprot fanatizmu na dve strane – a ovim povodom posebno manifestovanom od strane eko-hipstera Džoš-Foksovske i Gvinet-Paltrovske vrste – nama je potrebna opcija 4, istinski energetski i klimatski realizam. On se često može nazvati i ekomodernizmom – kao što čini npr. Majkl Šelenberger, čija je briljantna knjiga Apokalipsa nikada izašla ove godine i predstavlja svojevrstan manifest i rezime ovog načina razmišljanja. Veoma je ohrabrujuće videti kako su i razumni glasovi na levici – poput Olivera Stouna – pozdravili pojavu i poruku Šelenbergerove knjige. On uključuje nuklearnu energiju, u svim njenim oblicima, a posebno rad na razvoju komercijalno isplative nuklearne fuzije. Daleko, ali megaparsecima daleko korisnije bilo bi da se državne subvencije za solarnu i vetroenergiju usmere u tom pravcu, ali tada ne bi bilo kratkoročne političke koristi i iluzije da se „nešto uradilo“ za „spas planete“.
 
Za nuklearku je bolje da uđu u kombinaciju sa Bugarima i uz Kozloduj naprave još par agregata (pominjalo se pra par godina).
Verovatno najbezbednija kombinacija pošto je Bugarska u EU da se zaobiđu Rusi i Kinezi i ugradi zapadna tehnika.
 
U principu nisma protiv nuklearnih elektrana, ali Srbija je zaista sada ispod nivoa kompetentnosti za takvu tehnologiju.
Slicno kao u africkim zemljama, pa bi taj posao verovatno preuzeli stranci uz transfer preljave ili zastarele tehnologije.
Uz to je nasu vlast moguce povoljno kupiti sto je dokazao i Rio Tinto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862867#p862867:32cg4vf8 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Сре Јул 07, 2021 1:07 pm[/url]":32cg4vf8]https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_civilian_nuclear_accidents

A to što sam rekao ''ne mogu da zamislim Srbiju s nuklearnom elektranom'' ne znači da sam rekao da sam po svaku cenu protiv izgradnje nuklearnih elektrana u Srbiji. Nisam mogao da zamislim ni Beograd sa metroom, pa eto, i to će se uskoro promeniti (glup primer, uzeo sam ga zato što BG čeka metro skoro ceo vek)


A slažem se da odgovorno i bezbedno vođena nuklearna elektrana pravi manje zagađenja i problema nego npr naše termoelektrane ili najezda mini-hidroelektrana koje žele da poseju po Srbiji i naliju beton a zarobe vodni svet u rekama.

Ово је као да излисташ авионске несреће и закључиш да је безбедније да сви уместо авиона путујемо колима. Нисмо ми за авио саобраћај, СНС ће да постави неке старлете да пилотирају и онда ће сви да редовно гинемо

Чак и када се урачунају апсолутно све несреће кроз целу историју, нуклеарна енергија испада вишеструко безбеднија опција од термоелектрана

https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-energy-production-per-twh
https://www.statista.com/statistics/494425/death-rate-worldwide-by-energy-source/ (у апсолутним бројевима, само за 2012.)

Иначе, Америка већ деценијама има силне нуклеарне електране и нико не доводи у питање њихову способност за то нити људи умиру због нуклеарних електрана иако им се сад већ периодично урушавају мостови, падају зграде итд. О Кини да и не почињем
 
Dobro poređenje, pošto srpske aviokompanije nemaju stradalog putnika od 1973, a JAT nije imao npr. nijednu katastrofu 1960-ih, uz valjda još austrijsku kompaniju, iako je tada po svetu bio solidan pokolj u avionima za današnja merila (realno bi bilo i da smo imali jednu katastrofu godišnje). U Srbiji vanredno složene i opasne stvari nisu kritične - problem je sa masovnijim i većim, a manje složenim sistemima. Dakle, mi smo carevi za letenje, ali za tramvajski sistem smo duduci.

Nuklearke - da. Tu ipak neće upravljati starletan.
 
Nije dovoljno za nuklearku ali pokrpiče dva filtera

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1887557

Potvrđeno: Sporazumi "teški" 770 miliona € promeniće Srbiju
Skupština Srbije potvrdila je danas više sporazuma o zajmovima.



Ukupna vrednost svih sporazuma je 768,8 miliona evra koji su, kako je rekao ministar finansija Siniša Mali, ključni za dalji ubrzani rast i razvoj ekonomije.

Sredstva će biti upotrebljena za dalju izgradnju i unapređenje saobraćajne infrastrukture, unapređenje životne sredine i unapređenje javnog sektora u Srbiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863010#p863010:2z2139fs je napisao(la):
Пантограф » Sre Jul 07, 2021 9:59 pm[/url]":2z2139fs]Dobro poređenje, pošto srpske aviokompanije nemaju stradalog putnika od 1973, a JAT nije imao npr. nijednu katastrofu 1960-ih, uz valjda još austrijsku kompaniju, iako je tada po svetu bio solidan pokolj u avionima za današnja merila (realno bi bilo i da smo imali jednu katastrofu godišnje). U Srbiji vanredno složene i opasne stvari nisu kritične - problem je sa masovnijim i većim, a manje složenim sistemima. Dakle, mi smo carevi za letenje, ali za tramvajski sistem smo duduci.

Nuklearke - da. Tu ipak neće upravljati starletan.

JAT je poslednji udes sa fatalnim posledicama imao 1973. (Maganik)

Bio sam svedok situacije u kojoj su avioni tzv privatnih aviokompanija sletali po oluji, dok je pilot JAT-ovog aviona cekao da se sve razidje pa je mirno sleteo.
On nije morao da razmislja o profitu akcionara nego o bezbednosti.
Nadajmo se daje Air Srbija ponovo takva, sada kad je drzavna firma.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863011#p863011:12myi87t je napisao(la):
Žika » Sre Jul 07, 2021 10:12 pm[/url]":12myi87t]Nije dovoljno za nuklearku ali pokrpiče dva filtera

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1887557

Potvrđeno: Sporazumi "teški" 770 miliona € promeniće Srbiju
Skupština Srbije potvrdila je danas više sporazuma o zajmovima.



Ukupna vrednost svih sporazuma je 768,8 miliona evra koji su, kako je rekao ministar finansija Siniša Mali, ključni za dalji ubrzani rast i razvoj ekonomije.

Sredstva će biti upotrebljena za dalju izgradnju i unapređenje saobraćajne infrastrukture, unapređenje životne sredine i unapređenje javnog sektora u Srbiji.

To su kvaziekoloske fore da bi populacija lakse progutala Rio Tinto.
Ne moze se verovati saopstenjima vlade Srbije.
 
Jbt čovek kaže da ne može da zamisli prizor nečega što nije viđeno u ovoj zemlji i odma krenu elaborati i disertacije...

Kako god. Nego...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863004#p863004:y24xg9g3 je napisao(la):
MC_ » Sre Jul 07, 2021 10:24 pm[/url]":y24xg9g3]
Treba li kriviti Rome ili bedne stanare bloka zgrada koji nisu u stanju da se sakupe njih 50-100, mladjih ili jacih, sidju dole i zauvek rese taj problem.
Jel si ti rešavao ikad u životu takve probleme pa da stanare nazivaš bednim, ili je to samo tvoja dnevna doza defetizma i negativizma?
 
Jesam i zavrsio se lose po mene jer sam ga pokusao resiti sam (bio sam slabiji).
Nista nisam postigao.

Zagovars li to da nema prava na samoodbranu?
(U uslovima kad drzava ne stiti zakon)
 
Aha. Pa dobro. Poštujem trud i volju. Ozbiljno.

Ali kako si ti zamislio da oni sami reše čitavo jedno divlje naselje - po kratkom postupku - a da to ne rezultuje intervencijom policije, drugih naselja, i najgore od svega - hordi raznih NVO koji bi u tom slučaju digli dževu i napravili međurnarodnu humanitarnu krizu od toga?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863019#p863019:1q6x62hf je napisao(la):
MC_ » Sre Jul 07, 2021 11:49 pm[/url]":1q6x62hf]J
Zagovars li to da nema prava na samoodbranu?
(U uslovima kad drzava ne stiti zakon)
Ne, nego govorim da čovek mora da zna kada su zakon ILI okolnosti na njegovoj strani, i u skladu sa time da dela. I kažem - zakon ILI okolnosti. Može da se dela i mimo zakona i države, ali onda kada okolnosti to dopuste. U suprotnom se rizikuje mnogo toga.


Znam i ja kako je, nisam imao problem sa dimčugom od spaljene gume i plastike, ali sam imao 1000 mučnih večeri gde sam poželeo da rešim stvari kao onaj Ljubiša pre par godina (prisetićete se na koga mislim). Ali sam shvatao da to nosi sa sobom određene posledice i da tako ništa ne bih postigao, jer ne bih ni uspeo u tome. Pa sam se zato služio drugim sredstvima i tehnikama.
 
Руси су довели до серије нови тип реактора БРЕСТ-300 који уместо воде као модератора користи течно олово. Као резултат, не може да се деси Чернобил/Фукушима. Друго, нема проблема са складиштењем отпадих вода којие су биле задејстовване у првом и другом контуру. И треће, нема више ни нуклеарног отпада јер се у поступку рада добија сировина за изграду горива за нукеларне електране старог типа.
 
Прле":jhafnwb4 je napisao(la):
Руси су довели до серије нови тип реактора БРЕСТ-300 који уместо воде као модератора користи течно олово. Као резултат, не може да се деси Чернобил/Фукушима. Друго, нема проблема са складиштењем отпадих вода којие су биле задејстовване у првом и другом контуру. И треће, нема више ни нуклеарног отпада јер се у поступку рада добија сировина за изграду горива за нукеларне електране старог типа.

Sovjeti su koristili reaktore hlađene olovom u nuklearnim podmornica, a zbog nepouzdanosti su se vratili na klasične hlađene vodom pod pritiskom.
Sreća u nesreći podmornice je što imaju konstantno hlađene vodom na dnu mora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863047#p863047:2juyqngh je napisao(la):
nex999 » Čet Jul 08, 2021 7:02 am[/url]":2juyqngh]Cim par dana nema vetra, nas lonac se napuni dimom, pa i u julu mesecu. Stanje od sinoc

https://www.facebook.com/ekostraza/phot ... 688944754/

Jutros smrdi na dim i paljevinu i u Zemunu.

Usred leta?
Pa zar je sav taj dim od Roma koji spaljuju plastiku?
 
Nadam se da ce vec ove decenije neke od bogatih i mocnih nacija poceti sa klimatskim inzenjeringom. Mislim prvenstveno na rasprsivanje aerosoli u atmosferu da odbijaju delic Suncevih zraka.

Ovo nije normalno vise
 
Vrh