Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Искрено, не знам шта се може добити тужбама. Најбитније је да проширимо озбиљну свест и да се становништво ( а ту поготово мислим да млађу популацију и популацију средњих година) упозна са правом ситуацијом. Да држава јавно изађе са подацима и да се сви колективно потрудимо да нам буде боље. Да угасимо ТЕНТ и Костолац не можемо, то знајте. За почетак да кренемо да ширимо свест. Не да пљујемо по својој Електропривреди, ето како нас трују, него да кажемо добро, ту смо где смо, ај да се боримо за боље услове натенане. Али цела нација на челу са влашћу.
 


Sasvim polako, i sasvim sigurno tonemo u oblasti zagadjenja koje ima, recimo Indija.
Obratite paznju na kop "Zapadni Kostolac", Dubravica. (514) Nasin sajt pokazuje izuzetno sagorevanje necega u zadnjih nedelju dana.
Ljude ova tema generalno ne zanima, nije to ritualni put u Grcku.
Postoji gomila meterologa, ekologa, fizicara.. koji bi mgli da kazu nesto o ovome, ali oni gladaju utakmicu ili spustanje na Mars.



 

Prilozi

  • zag.jpg
    zag.jpg
    168,7 KB · Pregleda: 1.767
  • zag1.jpg
    zag1.jpg
    155,7 KB · Pregleda: 1.775
  • zag2.jpg
    zag2.jpg
    128,7 KB · Pregleda: 1.770
Ceo grad sinoc smrdi kao pepeljara.
Medjutim nikome to ne smeta.
 
Ne znam koliko je ovo realno, ali yagadjenje moze da se javi i u seoskim sredinama

Problem zagađenja vazduha u seoskim domaćinstvima u Srbiji

U poslednje vreme puno se govori o zagađenom vazduhu i lošem kvalitetu vazduha koji udišemo kada smo na otvorenom prostoru. Međutim, ono o čemu se malo govori je nivo zagađenja vazduha u selima u Srbiji.

Nekad pomislimo da smo se prosto spasili kada uđemo u zatvoren prostor. Međutim možmo li begom u zatvoren prostor zaisti spasiti naš respiratorni sistem?

Činjenice govore da je širom sveta više od 3 milijarde ljudi izloženo lošem kvalitetu vazduha u vlastitim domovima zbog kuvanja, grejanja, sagorevanja prašine ili korišćenja tradicionalnog načina loženja.

Dim koji nastaje zagorevanjem drveta i uglja bogat je čađom - inače poznatom kao crni ugljenik. Ove tamne čestice apsorbuju UV zračenje sunca i zagrevaju atmosferu, doprinoseći klimatskim promenama. Dakle, nije kriv samo HARP za klimatske promene već smo i mi sami izgleda doprineli tome, korišćenjem ložnog materijala lošeg kvaliteta.


KAKAV VAZDUH UDIŠU STANOVNICI SELA?

Ali problem se tu ne završava. Crni ugljenik je samo jedna komponenta PM2,5 - čestica manjih od 2,5 mikrona i jednom udahnute, ove sitne čestice mogu uticati na srce i pluća, pogoršavaju simptome astme i doprinose pojavi srčanog udara, moždanom udaru, upali pluća i raku pluća.


Veliki broj seoskih domaćinstava koristi upravo materijal za loženje koji može biti veoma štetan za respiratorni sistem.

Ovo se ne tiče samo nas jer i u svetu postoji možda čak i veći problem zagđenja vazduha jer su neka istraživanja pokazala da recimo da oko 75% kuhinja u seoskim domaćinstvima /Kina, Bangladeš, Čile, Kolumbija, Indija, Pakistan/ koja su proučavana, ima koncentracije finih čestica koje prelaze dozvoljenu bezbedonosnu granicu. Ovo su ujedno i najzagađenije zemlje na svetu, ali kako vidimo ne samo kada je u pitanju spoljni vazduh već i vazduh u zatvorenim prostorijama. U međuvremenu, domaćinstva koja koriste šporete struju imala su nivo PM2,5 i crnog ugljenika koji su u proseku bili za 50% niži od proseka za domaćinstva koja kuvaju drvo, ugalj i poljoprivredni otpad.


IZVORI ZAGAĐENJA U SELIMA I GDE JE NAJGORI VAZDUH U SRBIJI?

Kada su u pitanju seoska domaćinstva u Srbiji ovde imamo još jedan problem zagađenja vazduha, a to je spaljivanje otpada i strništa čime se narušava ne samo čistoća vazduha već i kvalitet zemljišta. Uprkos zabranama i kaznama, spaljivanje njiva je i dalje aktuelno. Takođe, u nekim selima i slabije razvijenim opštinama zbog manjka kontejnera za odlaganje komunalnog otpada stanovništvo pribegava spaljivanju otpada, iako su za to predviđene posebne peći.

Neadekvatnim spaljivanjem otpada ne dolazi do njegovog potpunog sagorevanja što za posledicu ima oslobađanje toksičnih materija i formiranje jedinjenja koja imaju mutagena i kancerogena svojstva.

Dakle, zagađenje vazduha je evidentno ne samo problem velikih gradova već i seoskih domaćinstava.


Zagađenje vazduha je iz tih razloga intenzivno i tokom letnjih meseci kada je grejna sezona uveliko završena.

Posebno ugrožena područja u našoj zemlji su sela iz okoline:

OBRENOVCA I VALJEVA,
OKOLINA BORA,
ČAČKA,
ZAJEČAR,
POŽAREVAC,
BEOČIN

... DOK SU U BEOGRADU NAJVEĆA ZAGAĐENJA VEĆ GODINAMA REGISTROVANA U KRNJAČI, BORČI, KOTEŽU I VINČI.

Najviše SUMPOR DIOKSIDA I AZOT DIOKSIDA OSLOBAĐA SE U PROIZVODNJI ELEKTRIČNE I TOPLOTNE ENERGIJE, dok su kada su u pitanju PM2,5 i PM 10 čestice glavni krivci - toplotne snage manje od 50MW i individualno grejanje.



Drugi po redu krivac za povećanu koncentraciju PM10 čestica je poljoprivreda /bez stočarstva/ dok se tek na trećem mestu nalazi industrija.


MOŽE LI SE SPREČITI ENORMNO ZAGAĐENJE VAZDUHA U SEOSKIM OPŠTINAMA?!

Povećanjem nivoa svesti i informisanosti stanovništva može se delimično uticati na smanjenje zagađenja, sprečavanjem paljenja njiva i adekvatnim spaljivanjem otpada. Kada je izbor materijala za loženje u pitanju treba birati kvalitetniji ugalj i sredstva za loženje koja izazivaju manje zagađenje ukoliko finansijske moguđnosti ne dozvoljavaju korišćenje električne energije.
Ceo tekst na https://www.srbijaspace.rs/blog/pro...ha-u-seoskim-domacinstvima-u-srbiji-1614.html
 
Zagašenje u seoskim sredinama se javlja itekako, ali tamo nemamo merače. Ako znamo da je glavni izvor zagađenja sagorevanje, da ceo Novi Beograd smrdi zbog par naselja, naravno da je po selima još gora situacija jer tamo procentualno više domačinstava loži.

Plus pomenuto paljenje njiva i smetlišta...
 
Danas ceo Beograd opet smrdi.
Mene sada vise fascinira kako je moguce da vecinu ljudi to ne zanima.
 
Crni dan je iza nas, još crnja noć i crnji dani tek pred nama. Osećam se tako jadno i bespomoćno.
 
Jasno je kao dan. Novac ide u spalionicu koja ce nam omoguciti da uvozimo i spaljujemo i evropsko djubre.
 
Mozda manjka vazduha, ali zato BDP raste
 

Prilozi

  • fposter,small,wall_texture,product,750x1000.u2.jpg
    fposter,small,wall_texture,product,750x1000.u2.jpg
    24,7 KB · Pregleda: 1.341
BDP raste, mokri ligint ide kao alva.
Narod zadovoljan, i vlastima dobro.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826352#p826352:31w6jgcu je napisao(la):
invazijaleptira » Čet Feb 25, 2021 11:00 am[/url]":31w6jgcu]Juce je Beograd bio drugi u svetu po zagadjenosti. Strasno!!

Vrlo malom broju Beogradjana to smeta.
Ljudi zive izvan stvarnosti, u snovima o novom ajfonu i 10 dana u Grckoj.
Te male stvari su dovoljne da kompenzuju svakodnevno trovanje.
 
Iz dana u dan čitamo vesti o zagađenju vazduha koje guši i truje Beograd. Vrednosti zagađujućih čestica često premašuju dozvoljene limite, a beogradski vazduh neretko se vidi i golim okom. Izdvojili smo pet najvećih zagađivača koji utiču na zdravlje Beograđana i našu prestonicu svrstavaju u vrh svetske liste gradova u kojima vazduh ume da bude opasan po život.

https://nova.rs/vesti/drustvo/pet-najve ... -beogradu/
 
Na žalost u ovom društvu se sve gleda kroz prizmu vlasti ili opozicije. Stavili su spalionicu na prvo mesto na listi, a da nije ni izgrađena. Takođe i toplane na gas koje su minimalni zagađivači. Politikanstvo.
 
Većina članaka na Novoj su u rangu Kurira.

Čuli su za planiranu spalionicu čuli su da nekad dimi i spojili su te dve stvari koje uopšte nisu povezane.

Bolje bi bilo da se piše gde idu pare od eko taksi i zašto se ne radi ništa na odsumporavanju.

Gasifikacija mi se trenutno čini kao najbolje rešenje, ali to mora da bude na nivou cele države.

Elektro autobusi i stanice za punjenje na struju su fensi mera koja neće nimalo uticati na smanjenje zagađenja (tj, hoće, sa 0.000001%)
 
Ja se grejem na drva, i to vlazna, ali kao sekundarni izvor toplote, evo ove nedelje sam lozio samo jedno vece. Imperativ mi je da to zamenim makar postrojenjem na pelet, ako ne i toplotnom pumpom.
Cuo sam da postoje neke EU subvencije, ali one se odnose samo na finansiranje kamate na potrosacki kredit. Preduzetnici ne mogu da dobiju taj kredit vec samo zaposleni na neodredjeno i mozda neki manji broj penzionera. Gas mi je predaleko. Verujem da mnogi imaju ovaj problem, da ne mogu da finansiraju prelazak na cistije grejanje, bas zbog te birokratske nefleksibilnosti iako su platezno sposobni.
Oko mene u naselju je vecina ljudi presla na pelet, al nisam siguran koliko je on cistiji od drva i uglja i kako se to kotira u odnosu na toplotne pumpe, gas i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826654#p826654:3la1hcbs je napisao(la):
banjanin » 26 Feb 2021 12:26 am[/url]":3la1hcbs]Iz dana u dan čitamo vesti o zagađenju vazduha koje guši i truje Beograd. Vrednosti zagađujućih čestica često premašuju dozvoljene limite, a beogradski vazduh neretko se vidi i golim okom. Izdvojili smo pet najvećih zagađivača koji utiču na zdravlje Beograđana i našu prestonicu svrstavaju u vrh svetske liste gradova u kojima vazduh ume da bude opasan po život.

https://nova.rs/vesti/drustvo/pet-najve ... -beogradu/

Da i opet nisu spomenuli cigane i spaljivanje guma i kablova sirom grada a ponajvise na cukarickoj padini odakle se siri u svim pravcima prevashodno ka novom beogradu. Od svih navedenih stvari ova je najgora ko tuda ne prolazi nema pojma koliki je to problem. Mogu da zamislim kako je onima koji zive dole i urlaju godinama ali nema ko da ih cuje jer ocigledno da nekome ti sekundarci odradjuju posao dogovorno.
 
Koja je vaša teorija zašto se dozvoljava romima da pale gume i izolaciju?

Da li je moguće da ta neka osoba koja ima koristi od toga (otkupljuje bakar) ima toliku moć?

Ja mislim da on bukvalno daje 500e mesečno nekom inspektoru u opštini i da je to to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826697#p826697:1lmfnyjj je napisao(la):
tragac » Pet Feb 26, 2021 11:02 am[/url]":1lmfnyjj]Ja se grejem na drva, i to vlazna, ali kao sekundarni izvor toplote, evo ove nedelje sam lozio samo jedno vece. Imperativ mi je da to zamenim makar postrojenjem na pelet, ako ne i toplotnom pumpom.
Cuo sam da postoje neke EU subvencije, ali one se odnose samo na finansiranje kamate na potrosacki kredit. Preduzetnici ne mogu da dobiju taj kredit vec samo zaposleni na neodredjeno i mozda neki manji broj penzionera. Gas mi je predaleko. Verujem da mnogi imaju ovaj problem, da ne mogu da finansiraju prelazak na cistije grejanje, bas zbog te birokratske nefleksibilnosti iako su platezno sposobni.
Oko mene u naselju je vecina ljudi presla na pelet, al nisam siguran koliko je on cistiji od drva i uglja i kako se to kotira u odnosu na toplotne pumpe, gas i sl.

Pricao mi je covek koji to lozi da je i pelet losge kvaliteta i da smrdi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826654#p826654:39ljzddi je napisao(la):
banjanin » Pet Feb 26, 2021 2:26 am[/url]":39ljzddi]Iz dana u dan čitamo vesti o zagađenju vazduha koje guši i truje Beograd. Vrednosti zagađujućih čestica često premašuju dozvoljene limite, a beogradski vazduh neretko se vidi i golim okom. Izdvojili smo pet najvećih zagađivača koji utiču na zdravlje Beograđana i našu prestonicu svrstavaju u vrh svetske liste gradova u kojima vazduh ume da bude opasan po život.

https://nova.rs/vesti/drustvo/pet-najve ... -beogradu/
E ovi su otkrili Ameriku i toplu vodu zajedno.
Ovo se zna vec odavno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826703#p826703:llg1rds8 je napisao(la):
astrodule » Пет Феб 26, 2021 12:28 pm[/url]":llg1rds8]Koja je vaša teorija zašto se dozvoljava romima da pale gume i izolaciju?

Da li je moguće da ta neka osoba koja ima koristi od toga (otkupljuje bakar) ima toliku moć?

Ja mislim da on bukvalno daje 500e mesečno nekom inspektoru u opštini i da je to to.

Шта се Ромима не дозвољава?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826703#p826703:330200i8 je napisao(la):
astrodule » 26 Feb 2021 10:28 am[/url]":330200i8]Koja je vaša teorija zašto se dozvoljava romima da pale gume i izolaciju?

Da li je moguće da ta neka osoba koja ima koristi od toga (otkupljuje bakar) ima toliku moć?

Ja mislim da on bukvalno daje 500e mesečno nekom inspektoru u opštini i da je to to.

Sta god da je nebitno je, da nije u pitanju neki tamo inspektorcic za 500e govori cinjenica da se o tome nigde javno ne govori, ni jedan od medija to ne spominje niti se time bavi iako se godinama ljudi samoorganizuju na padini oko ovoga. Imaju fejsbuk grupe na tu temu.

Stvarno mi nije jasno, govori se sve vise cak i o ovoj prici kako se prodaje neki nekvalitetan ugalj i da neko gura tu pricu i to na nivou cele zemlje, a jelte neki tamo inspektor za 500 e brani da prica o ciganima prodje. Mnogo providno, a mozda najveci ekoloski problem u gradu, ili ako ne u gradu onda u jednom velikom delu grada. Ja na vidikovcu osecam, ima ih dosta gore na magistrali.
 
Evo između Pančevca i Ade Huje, na samo 3 kilometra od centra, je jedno od najvećih karton sitija u gradu gde je paljenje svega i svačega dnevna rutina.. čak je relativno skoro, na šetalištu Ade Huje bilo i silovanje maloletne devojke od strane rezidenta te cigan-male! :rant:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826703#p826703:1t8010tl je napisao(la):
astrodule » Pet Feb 26, 2021 11:28 am[/url]":1t8010tl]Koja je vaša teorija zašto se dozvoljava romima da pale gume i izolaciju?
Zbog raznih organizacija koje dižu ili bi digle glas ako bi im se to ograničavalo ili zabranilo. I domaćih i stranih.

Nego, malo lepih vesti: Tehnolologija će uskoro da nam omogući da se s ovim problemom borimo sa još jednog fronta, tj na još jedan način:

Urban air cleaning: ENS technology system could turn car parks into lungs of the city
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KxAAwdZml1k[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KjbRmzg6Uto[/youtube]
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vQioJnH1e1A[/youtube]

Naravno, ostaje problem toga što i ove mašine, da bi radile, zahtevaju neku energiju. ALI, bar je početak. I bar omogućava da se u samom gradu ne nagomilava zagađenje.
 
Vrh