Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

GOJE":sxq69hsq je napisao(la):
Toplane u Beogradu koriste prirodni gas kao gorivo, a iz dimnjaka izbacuju vodenu paru.
Prirodni gas je najvećim delom metan (CH4), koji pri sagorevanju sa kiseonikom daje H20 ali i CO2...
Gas jeste nešto manji zagađivač od nafte, ali je vrlo daleko od čiste energije.
 
Vetar je danas dunuo, ali i NASIn sajt za pozare registruje da nema vise plamena u Zelezari od juce.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695521#p695521:37jzr2j0 je napisao(la):
GOJE » 05 Јан 2020, 00:57[/url]":37jzr2j0]Toplane u Beogradu koriste prirodni gas kao gorivo, a iz dimnjaka izbacuju vodenu paru.

видиш да користе и мазут. а тај мазут је гори него Д2 дизел који се раније сипао у кола. има мала котларница код нас у Јерковићу, где је и ДЗ, одакле се греју ДЗ, обе школе и вртић. када ту дотерају мазут, и када је грејна сезона, у паркићу иза ДЗ не може да се проводи време колико тај мазуд смрди. још угаљ. па на то додај силна домаћинства која се греју на чврсто гориво, па низак ваздушни притисак, и ето ти загађења. ево, погледај данас како је лепо време, ваздушни притисак је изнад нормале
 
ruku na srce, krenulo je dosta da se radi po pitanju gašenja lokalnih kotlarnica na mazut. Mislim da je dugoročno najveći problem što praktično i na severu, jugu, zapadu i istoku grada imamo u komunalnom smislu haotična naselja sa uskim i krivudavim ulicama u kojima je jedva izvodivo odnošenje smeća, a i gde pojedinačni korisnici neće uopšte hteti da se prebace na centralno grejanje. Utisak godine mi je svakako bio pre par nedelja kada je na sveže renoviran Topličin venac došao kamion i istovario par kubika cepanica...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695644#p695644:1hh1kepl je napisao(la):
JohnnyLee » Ned Jan 05, 2020 2:05 pm[/url]":1hh1kepl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695521#p695521:1hh1kepl je napisao(la):
GOJE » 05 Јан 2020, 00:57[/url]":1hh1kepl]Toplane u Beogradu koriste prirodni gas kao gorivo, a iz dimnjaka izbacuju vodenu paru.

видиш да користе и мазут. а тај мазут је гори него Д2 дизел који се раније сипао у кола. има мала котларница код нас у Јерковићу, где је и ДЗ, одакле се греју ДЗ, обе школе и вртић. када ту дотерају мазут, и када је грејна сезона, у паркићу иза ДЗ не може да се проводи време колико тај мазуд смрди. још угаљ. па на то додај силна домаћинства која се греју на чврсто гориво, па низак ваздушни притисак, и ето ти загађења. ево, погледај данас како је лепо време, ваздушни притисак је изнад нормале

Mazut je zlo sam po sebi. Sneg je uvek bio crn u blizini kotlarnica na mazut. Koliko me sećanje služi i GAK Narodni front ima kotlarnicu na mazut.

Mislim da je mazut u većini toplana kao rezervno gorivo u slučaju nestašice gasa ili neke Bajatićeve zakasnele uplate, samo što i on ima neki vek trajanja pa ga treba utrošiti.
 
Na šta se greju studentski domovi? Stoji mi u glavi da Studenjak ima kotlarnicu, ali moguće da je ne koristi više. Stvarno mnogo smrdi kod Fontane (ne danas, ali do noćas je ubijalo)
 
Politika od 07.11.2018

U „Beogradskim elektranama” zacrtali su da sa „mape” sklone još pet kotlarnica. Tako će do kraja decembra biti završen projekat gašenja preostalih lokalnih toplotnih izvora na Karaburmi, a na redu je i zatvaranje nekoliko kotlarnica na području Senjaka, kao i onih u Ljutice Bogdana i u Domu zdravlja u naselju Braće Jerković.

– Glavni ciljevi su nam smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, povećanje površine prostora koji se zagreva daljinskim grejanjem, smanjenje broja individualnih ložišta korišćenjem obnovljivih izvora energije, kao i povećanje korišćenja energije iz obnovljivih izvora. Ideja je i da unapredimo sisteme upravljanja otpadom i otpadnim vodama u energetskim postrojenjima i smanjimo toplotne gubitke u distributivnoj mreži daljinskog grejanja – navode u „Beogradskim elektranama”.

Toplo u školama
U sistemu daljinskog grejanja u Beogradu je 65 odsto osnovnih i 84 odsto srednjih škola, kao i 73 odsto vrtića, kažu u Sekretarijatu za obrazovanje. Ove školske godine na daljinski sistem grejanja priključene su OŠ „Arčibald Rajs” i dve srednje škole – ETŠ „Rade Končar” i PTT škola dok su u procesu prelaska na gas tri osnovne – „Jajinci”, „Stefan Nemanja” i „Vladimir Rolović”.

– Sve škole i vrtići spremno su dočekali početak grejne sezone, grad je izdvojio oko 1,4 milijarde dinara i to za kupovinu mazuta, mrkog uglja, tečnog naftnog gasa, peleta, briketa i sušenog lignita. Važne su dobre procene potreba i nabavka energenata na vreme da bi grejna sezona protekla bez problema, što i očekujemo – kažu u Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu.

Gradska uprava – van grejne mreže
Uprkos tome što Gradska uprava teži da protera neekološka goriva iz Beograda, neki od velikih objekata koji su u nadležnosti grada i dalje nisu priključeni na mrežu daljinskog sistema grejanja. Kako kažu u Sekretarijatu za energetiku, grejanje iz toplane još nemaju zgrade Gradske uprave u Kraljice Marije 1 i 27. marta, Biblioteka grada, Zavod za zaštitu spomenika kulture, Gradski centar za fizičku kulturu, Kuća legata i Dom zdravlja u Grockoj.
 
E na ovaj tekst iz Politike sam mislio kada sam rekao da se nešto ipak radi. U stjepana filipovića i fabrisovoj je ugašena kotlarnica za mazut već pre oko godinu i po dana, a u Ljutice Bogdana se sada kopa toplovod za gašenje i te lokalne kotlarnice. Ide naravno presporo za moj ukus ali bar se miče sa mrtve tačke
 
Dok sam živeo kod Pete, jedna terasa mi je gledala ka Aberdarevoj i na tu terasu nismo smeli zimi da iznosimo veš jer ga je RTS prljao (ili je možda bio kriv Nišlija ;) )

Definitivno je 10km/h (3m/s) jačina vetra koja odnosi zagađenje. Evo, juče oko 16h se vetar smanjio na <10km/h i od tada je zagađenje "u crvenom"

https://www.wunderground.com/history/da ... e/2020-1-6
https://www.airvisual.com/serbia/centra ... vi-beograd

Prognoza za narednih 10-ak dana nije optimistična jer će biti hladno i sa slabim vetrom (osim u subotu kada će se vetar malo pojačati).
 
Evo još malo smaranja pred Božićni ručak.

Imamo ovaj grafikon iz 2016. koji pokazuje PM10 čestice,



, a našao sam i grafikon za istu godinu za emisiju CO2. https://sandbag.org.uk/project/new-data ... sions-2-7/

Pogledajte prilog 1

Da li je moguće da mi (i ostali sa prvog grafika) nemamo prave filtere

(sve elektrane sa grafikona sagorevaju ugalj/lignit)

Inače, Belčatov (koji sam znao samo po odbojkaškom timu) je najveća elektrana u Evropi.
 
Tesla je valjda i kostolac neki uzimao neke nove filtere
Nema na spisku najnovije elektrane u BiH stanari
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696234#p696234:2b0pei3y je napisao(la):
astrodule » Uto Jan 07, 2020 12:09 pm[/url]":2b0pei3y]

Da li je moguće da mi (i ostali sa prvog grafika) nemamo prave filtere
zasto bi ih imali? Pored svega sto ne funkcionise, zasto bi to radilo kako treba?

Evo, novi porast zagadjenja, saobracaj je na minimumu.
Kotlarnice i mala lozista, uvek su i bili tu.
Ostaju TE i Smederevo, kao najvazniji krivci za ovo zlo.
 
Da ne citiram sve koji su mi replicirali na post o toplanama, ali opet je jasno da toplane u centru koriste prirodni gas, a u izuzetnim slučajevima i uglavnom van centra koriste mazut, a (statistički skoro neprimetno) i ugalj. One ne mogu predstavljati značajan faktor u zagađenju.

Postoje kotlarnice i ložionice za određene domove zdravlja, vrtiće i slične ustanove - koje koriste mazut ili čak ugalj, ali i njihov broj se postepeno smanjuje u poslednjih 15 godina.

Rak rana Beograda (i svih ostalih naselja u Srbiji) su individualna ložišta - njihov uticaj na zagađenje PM2.5 je sigurno preko 60%, a možda čak i 80%. Na brzinu sam sačinio i jednu primitivnu vizualizaciju tog problema:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696597#p696597:17wn3grm je napisao(la):
GOJE » Sre Jan 08, 2020 3:19 pm[/url]":17wn3grm]
Rak rana Beograda (i svih ostalih naselja u Srbiji) su individualna ložišta - njihov uticaj na zagađenje PM2.5 je sigurno preko 60%, a možda čak i 80%. Na brzinu sam sačinio i jednu primitivnu vizualizaciju tog problema:
file.php

Na osnovu cega si sacino?
POsedujes spisak kotlarnica?
 
Sačinio sam mapu na osnovu ličnog iskustva, a pretpostavljam da će većina imati štošta da zameri u detaljima, ali moja ideja je da se gleda ukupna slika. Prilično sam siguran da imamo šestocifren broj aktivnih purnjajućih dimnjaka u Beogradu.
 
Za NBG i Zemun mogu da kažem da je mapa u principu dobra. To su sve ulice i naselja koje nemaju centralno grejanje. A evo i jednog primera koji će objasniti kako to da "par kuća" zagade ceo grad.

Ko živi blizu neke pijace ili pečenjare ili brze hrane, zna kako ceo kraj zasmrdi samo zbog jednog dimnjaka. I tako kuća po kuća i eto zašto sve smrdi.
 
Goje je u pravu. Suviše mali procenat toplana i dalje koristi mazut da bi toplane bile bitan faktor zagađenja.
 
Evo najzad dokumenta koji smo tražili. Zove se "Plan kvaliteta vazduha u aglomeraciji Beograd". Napisan je 2016. godine i sadrži detaljnu analizu različitih faktora koji utiču na zagađenje. Ovo bi sada trebalo detaljno proučiti mada nije baš kratak. Prvo što sam potražio je rezultat analize doprinosa različitih izvora ukupnom zagađenju. To je rađeno na osnovu analize procentualne zastupljenosti različitih jona, što je zatim ulazni parametar za jedan od modela njihove raspodele u raznim zagađivačima. Ako je verovati tim rezultatima, za PM10, saobraćaj i sagorevanje zbog grejanja utiču jednako, po 40%, a "sekundarni aerosoli" doprinose sa preostalih 20%. Ovo poslednje su verovatno zagađenja koja nastaju naknadnim hemijskim reakcijama u vazduhu iz "primarnih" zagađivača.



ПЛАН КВАЛИТЕТА ВАЗДУХА У АГЛОМЕРАЦИЈИ БЕОГРАД

https://www.beograd.rs/images/data/8e33 ... 701029.pdf
 
@ Zuma bravo! Najzad konkretni podaci! Slažem se sa @Goje da je individualno loženje trenutno (zimi), daleko najveći uzročnik zagadjenja. Bar sa 60-70%, ako ne i više. Na godišnjem nivou individualno grejanje učestvuje sa 40%, jer saobraćaj sa 40% zagadjuje čitave godine. Sekundarni aerosoli sa 20% udela, su pretpostavljam, Termoelektrane, Rafinerija, Železara i ostala industrija.
 
@Zuma,

Evo mojih opaski:
- Procena 40-40-20 dobijena je na osnovu godišnjih podataka, što jasno ukazuje na to da je zimi procenat zagađenja od grejanja najmanje 60.
- Koristili su PM10 podatke, a ne i PM2.5 koji nas daleko više zagađuje i ubija.
- I pored toga što je fokus na saobraćaju dali su i koristan podatak o 200,000 i individualnih ložišta.
- Podaci o strukturi goriva za toplane su od 2012. i 2009. dok u poslednjih par godina, imamo drastično smanjenje upotrebe mazuta.

Mislim da se do sada sve uklapa u moje dosadašnje grube procene.
 
Evo i vesti iz Italije o zagadjenju

Desetak talijanskih gradova uvelo oštre restrikcije na vožnju automobilom

Desetak gradova širom Italije uvelo je ograničenja na promet automobilima u srijedu kako bi smanjili emisiju ugljikovog dioksida i zagađenje zraka u tim gradovima.

Duže razdoblje sunčanog vremena s malo kiše i slabim vjetrom povećalo je zagađenje zraka širom zemlje, a upozorenje zbog smoga upalilo se u više od 60 općina.

Grad na sjeveroistoku zemlje, Torino, gdje je sjedište Fiata, zabranio je vožnju automobilima starijima od 7 godina, kao i još 11 općina u Pijemontu.

Gradovi u Lombardiji, uključujući Milano, objavili su slične mjere u srijedu, ali su ih privremeno obustavili jer zbog štrajka djelatnika u javnom gradskom prijevozu, stanovnici ne bi mogli napustiti grad.

"Milano je okružen planinama pa se, uz vremenske uvjete poput današnjih, kada nema vjetra, zrak zadržava u sredini kotline", rekao je inženjer Renato Grampa.

"Sustavi grijanja i emisija (plinova) iz automobila stvaraju oblak smoga", dodao je.

Južnije u Firenci, glavnom gradu Toskane, i u sedam obližnjih gradova zabranjeno je automobilima koji najviše zagađuju da izlaze na ceste narednih pet dana.

Indeks kvalitete zraka (AQI) pokazuje kako je Italija bila jedna od najzagađenijih zemalja zapadne Europe u srijedu.

Najveći AQI iznosio je 170 u Toskani, dok se AQI preko 100 smatra nezdravim za osjetljive skupine, a AQI viši od 150 nezdravim.

Prema stranici Air Visual najzagađeniji grad na svijetu u srijedu je bio mongolski glavni grad Ulaabaatar, gdje je zabilježeno 325 AQI-a.

U deset najzagađenijih gradova 8. siječnja oko 17 i 30, našla su se dva europska grada, Beograd (7.) i Sarajevo (9.), dok je Zagreb na 46. mjestu s 75 AQI-a, što predstavlja umjereno zagađenje.

http://hr.n1info.com/Svijet/a473943/Des ... bilom.html
 
Vrh