Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Oseća se već neko vreme, zavisno od toga koji kraj grada je i koja je temperatura u datom trenutku.
 
Zasto ljudi loze kad nije toliko hladno?
Da bi isli goli po kuci?
Decadent Kaludjerica?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
Jes čitao Dekameron. Ostalo im od paprika

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
mogu i oni u Kaludjerici da se obuku i da ne orgijaju
 
Grejna sezona realno jedva počela a već ovakva slika.
Iskreno mi pozli od bilo kakve želje za nekretninama u Bg
Img_2023_10_18_19_16_20.jpeg
 
Da, poredimo nacionalni park i jedan izolovani grad jedne zemlje sa glavnim gradom druge, potpuno razumna metodologija.
Defke. Ne možeš da braniš ovo. Vazduh u Srbiji je van svake kategorije. Ne postoji gori u Evropi i bolji je čim se pređe granica.

Eventualno tu smo negde sa Poljskom. Stvar u Srbiji je i što gotovo da ne postoji tačka gde je vazduh dobar u toku zime. To ne znam da postoji u nekoj zemlji.

Ti u Beogradu imaš 160 tačaka gde se konstantno spaljuju gume i kablovi zbog bakra. I to je zakon. To ne sme da se ometa. Jel ima to u nekom još gradu u Evropi?
 
Defke. Ne možeš da braniš ovo. Vazduh u Srbiji je van svake kategorije. Ne postoji gori u Evropi i bolji je čim se pređe granica.

Eventualno tu smo negde sa Poljskom. Stvar u Srbiji je i što gotovo da ne postoji tačka gde je vazduh dobar u toku zime. To ne znam da postoji u nekoj zemlji.

Ti u Beogradu imaš 160 tačaka gde se konstantno spaljuju gume i kablovi zbog bakra. I to je zakon. To ne sme da se ometa. Jel ima to u nekom još gradu u Evropi?
Vazduh jeste los ali je ostatak posta ishiperbolisan do karikature.
 
godisnja-doba-u-srbiji-jpg.146856


Inače, da, počelo je opet zagađenje, vidi se po peckanju u grlu i po ponovnoj pojavi crnila u nosu.
 
Vratio sam se iz Šleske. U Ostravi sam čak i na planinama osetio smrad drva. Katowice i Krakov čisto sve


Al vidi se dosta dima sa horizonta. Uglavnom od kuća po selima. U gradovima su to rešili

8181dec6277fdd93d565abff2470ba9c.jpg


Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
U muzeju Šleske su poprilično jasno objasnili probleme.

Trebali bi svi malo do tamo. Znači od najrudarskijeg kraja do čistog vazduha u 20ak godina

e3cdb1ef402b9de363e9095c6b3a54e4.jpg


Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 

Дрво за огрев добило 28 породица избеглица и интерно расељених лица


Председник градске општине Звездара Владан Јеремић присуствовао је подели пакета дрвета за огрев породицама избеглих и интерно расељених лица, које су смештене у Колективном неформалном центру у Улици Љубише Миодраговића бб у Миријеву. Овом приликом осам породица је добило пакете за огрев чиме је завршена подела у оквиру које је укупно 28 домаћинстава избеглих и расељених лица на Звездари добило дрвета за огрев у количини од по 2,6 кубних метара.

Владан Јеремић је рекао да је за ову намену средства у износу од 980.000 динара обезбедио Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије, а Градска општина Звездара је реализовала поделу помоћи избеглицама и расељеним лицима након спроведеног јавног позива.

– Драго ми је што смо читав посао око набавке и испоруке пакета дрвета за огрев породицама избеглица и интерно расељених лица завршили пре почетка зиме и на тај начин током зимског периода обезбедили сигурно грејање за ове људе који живе у колективном неформалном центру – навео је Јеремић.​

 
ti preciscivaci minorno pomazu.
zagadjenje dolazi spolja.

Jos 2014. u Beogradu je bio vazduh 2. kategorije. Sada je 4. i gore.
Vecina je izabrala da je vaznija rakija i ritualniput u Grcku od cistog vazduha.
Vlast, prodajom mokrog lignita samo ugadja volji mase.

Proletos sam bio u jednom selu kod Valjeva. Svi loze i danju i nocu i stalno je zagadjeno. Vazduh je cist tek kad se odmaknes od sela.
 
Moguce da je nekad, dok se nocu nije lozilo postojala sansa da zbog razliek u temperaturi, topli zagadjeni vazduh se podigne i ode u vise slojeve atmosfere.
Sada sve ostaje tu da nas gusi.
Dovoljna je i jedna kuca koja lozi na 100m2, ako se lozi mokri ugalj, da se zagadi taj deo, oko nje.
Dim od mokrog lignita ne odlazi uvis, nema stuba dima.

20231018_083727.jpg
 
Jako sam zainteresovan za ovu temu, iz tog razloga sam pročitao tridesetak stranica da bih video šta se piše i predlaže i ne znam da li primećujete da ste pretvorili ovu temu u klasičan lokal-šovinizam na relaciji grad-selo. Skoro svaka stranica ima post o tome kako neki gedža Živorad iz Kaluđerice loži drva da se greje i tako truje nekog original-građanina na Dorćolu koji se centralno greje iz toplane. Pogledajte prvo malo detaljnije mape gasifikacije Srbije pa se zapitajte zašto se većina ljudi van Vojvodine greje na drva i ugalj (i ono famozno paljenje guma gde navodno svi znaju nekog ko zna nekog takvog, a niko zapravo nije video ljude koji masovno pale gume za ogrev, ali što da ne nafilujemo priču maksimalno kad nam se može, jel da).

Ja sam iz jednog mačvanskog sela u blizini Šapca i grejem se na drva koja se lože u kotlu koje greje čitavu kuću od 140 kvadrata. To radim iz razloga što:
1) praktično sam prinuđen na loženje drva jer je gas sproveden samo u gradu i industrijskoj zoni i do nas nije došao. Vrlo rado bih se priključio na gas, ali zbog nedostatka gasne infrastrukture nemam takvu mogućnost
2) suludo bi bilo da grejem kuću od 140 kvadrata samo na struju, zar ne?
3) toplotna pumpa? Jednokratno skupa, ali dugoročno odlična ideja, samo što čak ni Nemačka nema toplotne pumpe u masovnoj upotrebi, tek sada se predlažu od strane savezne vlasti kao alternativa gasu koji odjednom njima ne valja ništa ("majka Rusija" je čudo). Gasifikujmo Srbiju prvo, pa tek onda pričajmo o komforu i efikasnosti toplotnih pumpi.
4) imam svoju šumu koja mi obezbeđuje dovoljno kvalitetnog drveta za zimsku sezonu. Za mene kao vlasnika šume, to je jeftino rešenje problema grejanja, ali kada svi u selu to isto radimo, situacija zimi nije baš sjajna po pitanju kvaliteta vazduha. Ali dok gas ne dođe, biće ovako.

Sada bi trebalo da bude jasnije ljudima u urbanim sredinama u Srbiji zašto se ljudi u ruralnim sredinama oko gradova greju tako kako se greju. Kada država gasifikuje što više ruralnih područja i kada ljudi generalno budu bogatiji, vremenom će se osetiti boljitak u kvalitetu vazduha i urbanim sredinama. Ako može cela Vojvodina da bude gasifikovana, zašto ne bi mogla i centralna i južna Srbija? Razumem, potrebna su ogromna sredstva, ali okrivljavanjem ljudi u ruralnim sredinama za zagađenje nećete ništa postići. Kad gasifikujete Živorada u Kaluđerici pa on vidi da se priključio jedan komšija, pa drugi komšija onda će i on kad-tad da stavi prst na čelo i gasifikuje svoj dom i tada će i na Dorćolu biti zdraviji vazduh.

P.S. Moram da se dotaknem i teme u vezi sa loženjem i preko noći zbog komfora gde gasovi koji nastaju kao proizvod loženja nemaju gde da odu i sprečavaju da se vazduh do jutra očisti. Stvar je zapravo 99% ovakva: drva se lože da bi se brže dostigla dobra temperatura grejanja, ugalj je tu za održavanje dostignute temperature jer sagoreva dosta sporije od drveta. Većina ljudi loži ugalj u večernjim satima da bi bilo žara ujutru da bi se brzo i lako naložio kotao/peć i tako bilo toplo kada se ljudi spremaju za posao, a deca u školu. Ljudi u ruralnim sredinama žele da im bude toplo u 7h ujutru isto kao i vi u urbanim sredinama gde vam je stan topao u to vreme zaslugom centralnog grejanja iz toplane.

Zaključak: pre suve kritike nečijeg načina grejanja čisto da bi se kritikovalo iz dosade, razmislite malo da li onaj ko je na drugoj strani kritičkog štapa ima izbor grejanja ili ne. Uvek, ali uvek morate da se postavite u tuđu kožu da biste videli efekat svoje kritike.
 
Jako sam zainteresovan za ovu temu, iz tog razloga sam pročitao tridesetak stranica da bih video šta se piše i predlaže i ne znam da li primećujete da ste pretvorili ovu temu u klasičan lokal-šovinizam na relaciji grad-selo. Skoro svaka stranica ima post o tome kako neki gedža Živorad iz Kaluđerice loži drva da se greje i tako truje nekog original-građanina na Dorćolu koji se centralno greje iz toplane. Pogledajte prvo malo detaljnije mape gasifikacije Srbije pa se zapitajte zašto se većina ljudi van Vojvodine greje na drva i ugalj (i ono famozno paljenje guma gde navodno svi znaju nekog ko zna nekog takvog, a niko zapravo nije video ljude koji masovno pale gume za ogrev, ali što da ne nafilujemo priču maksimalno kad nam se može, jel da).

Ja sam iz jednog mačvanskog sela u blizini Šapca i grejem se na drva koja se lože u kotlu koje greje čitavu kuću od 140 kvadrata. To radim iz razloga što:
1) praktično sam prinuđen na loženje drva jer je gas sproveden samo u gradu i industrijskoj zoni i do nas nije došao. Vrlo rado bih se priključio na gas, ali zbog nedostatka gasne infrastrukture nemam takvu mogućnost
2) suludo bi bilo da grejem kuću od 140 kvadrata samo na struju, zar ne?
3) toplotna pumpa? Jednokratno skupa, ali dugoročno odlična ideja, samo što čak ni Nemačka nema toplotne pumpe u masovnoj upotrebi, tek sada se predlažu od strane savezne vlasti kao alternativa gasu koji odjednom njima ne valja ništa ("majka Rusija" je čudo). Gasifikujmo Srbiju prvo, pa tek onda pričajmo o komforu i efikasnosti toplotnih pumpi.
4) imam svoju šumu koja mi obezbeđuje dovoljno kvalitetnog drveta za zimsku sezonu. Za mene kao vlasnika šume, to je jeftino rešenje problema grejanja, ali kada svi u selu to isto radimo, situacija zimi nije baš sjajna po pitanju kvaliteta vazduha. Ali dok gas ne dođe, biće ovako.

Sada bi trebalo da bude jasnije ljudima u urbanim sredinama u Srbiji zašto se ljudi u ruralnim sredinama oko gradova greju tako kako se greju. Kada država gasifikuje što više ruralnih područja i kada ljudi generalno budu bogatiji, vremenom će se osetiti boljitak u kvalitetu vazduha i urbanim sredinama. Ako može cela Vojvodina da bude gasifikovana, zašto ne bi mogla i centralna i južna Srbija? Razumem, potrebna su ogromna sredstva, ali okrivljavanjem ljudi u ruralnim sredinama za zagađenje nećete ništa postići. Kad gasifikujete Živorada u Kaluđerici pa on vidi da se priključio jedan komšija, pa drugi komšija onda će i on kad-tad da stavi prst na čelo i gasifikuje svoj dom i tada će i na Dorćolu biti zdraviji vazduh.

P.S. Moram da se dotaknem i teme u vezi sa loženjem i preko noći zbog komfora gde gasovi koji nastaju kao proizvod loženja nemaju gde da odu i sprečavaju da se vazduh do jutra očisti. Stvar je zapravo 99% ovakva: drva se lože da bi se brže dostigla dobra temperatura grejanja, ugalj je tu za održavanje dostignute temperature jer sagoreva dosta sporije od drveta. Većina ljudi loži ugalj u večernjim satima da bi bilo žara ujutru da bi se brzo i lako naložio kotao/peć i tako bilo toplo kada se ljudi spremaju za posao, a deca u školu. Ljudi u ruralnim sredinama žele da im bude toplo u 7h ujutru isto kao i vi u urbanim sredinama gde vam je stan topao u to vreme zaslugom centralnog grejanja iz toplane.

Zaključak: pre suve kritike nečijeg načina grejanja čisto da bi se kritikovalo iz dosade, razmislite malo da li onaj ko je na drugoj strani kritičkog štapa ima izbor grejanja ili ne. Uvek, ali uvek morate da se postavite u tuđu kožu da biste videli efekat svoje kritike.
Gume se ne pale zbog grejanja, već zbog žice.

A ja i jesam pričao da je vazduh svuda zagađen i da u Srbiji zimi praktično nema gde da se pobegne.

Bio sam u centru Zlatibora pre dve zime. Ono je gasna komora. Da odete u centar bilo koje evropske metropole vazduh je u gradovima bolji.
 
Ljudi u ruralnim sredinama žele da im bude toplo u 7h ujutru isto kao i vi u urbanim sredinama gde vam je stan topao u to vreme zaslugom centralnog grejanja iz toplane.
Ja sam nekada davno spavao po selima.
Tada nisu imali kotlove.
Lozili su samo u jednoj sobi, tj kuhinji.
Nocu nisu lozili.
U spavacim sobama nisu lozili.

Zasto je vama potrebno da lozite celu noc?
Ni nas toplana ne greje nocu.

Na ovoj temi sam postavio ranije fotografiju ogreva u jednom selu u Srbiji. Drvo koje loze skoro je trulo. U selu smrdi kao u Beogradu.
 
Vrh