Šta je novo?

Za sve ljubitelje shoping centara, molova itd

Jeste to tačno, ali su ih nahvatali nakon 7 godina i to verovatno samo zato što je lova prestala da kaplje gde je trebala ili je neko ko je bio zadužen da to podmazuje postao izuzetno alav, pa ovi odlučili da bolje da begaju...

Priča se da je večeras u Ušću bio opšti grabež u C&A i da se iznosilo sve, jer obezbeđenja i radnika nije bilo, a i zujalice su bile poskidane.

Tužno, ako je istina, jer tu robu je trebalo da pokupe radnici, pošto platu verovatno videti neće..
Ja se samo bojim da ce tako mnoge druge firme da odu odavde...
Steta, u zadnje vreme se Srbija bas upisala na mapu sveta po pitanju dostupnosti mnogih brendova.
 
Odlazak C&A je poslao losu poruku ostalima u Srbiji, to je ono sto me zabrinjava izmedju ostalog.
 
U Srbiji ne postoji pravi hipermarket,mislim da smo jedina zelja u Evropi, ima cak i Albanija, Makedonija, mi ne, nemas trgovinu gde mozes istovremeno kupiti i litar mleka i ves masinu i kosilicu, i duksericu.
 
Bilo ih je ranije, da pomenemo DIS Zmaj koji je stvarno u početku bio kompletna radnja. Nisam bio u Rodi kod Zmaja nikad, sad čuje ima neki Mile u Leštanima al mu je prostor mali pa nije baš "hiper" mada drži sve veće kategorije. Najbliži tome je Metro al me užasava bofl koji prodaju na odeljenjima neprehrane.
 
"Tempo" i "Roda" su na tragu toga.

Samo na tragu i ništa više. Asortiman neprehrane im je bedan, nekoliko no-name televizora, kosačice, bazeni i bicikle. Pokušavam kroz maglu da se prisetim Peveca na Pančevačkom putu, jel su oni imali prehranu? Koliko se sećam imali su solidan izbor neprehrane.

Definitivno nam fali neki pravi Hipermarket, ali teško da ćemo dobiti neki, sve dok na tržištu vlada monopol (duopol) Tehnomanije i Gigatrona.
 
Koliko ljudi znaš koji idu ciljano u neki market da bi kupili i prehranu i neprehranu (pre svega mislim na tehniku i sl. , ne na baštu, igračke, štampu i tako nešto sitno)? Koliko ljudi znaš kojima je bitnije da to bude spojeno, nego marka koju kupuju?
 
Koliko gobalista na jednom mestu, u Srbiji, ko bi rekao...

Fali nama puno toga.. ali hipermarketi po uzoru na SAD je najmanje što nam fali..

Da te mrzi da odeš da kupiš bajs gde se kupuje bajs, kauč gde se kupuje kauč, džemper gde se kupuje dzemper i onako gotovo sve od pidžame, gaća preko mleka do gotovog ručka već možeš da kupiš u mnogim megamarketima... al civilizacija zahteva još

HOĆU SVE
HOĆU ODMAH
HOĆU SVE I ODMAH NA JEDNOM MESTU

Želite li i pomfrit uz to?
 
"Tempo" i "Roda" su na tragu toga.
Sećam se da su u početku, negde 2006/07, navedeni lanci imali solidnu ponudu tehnike (televizori, bela tehnika, mali kućni aparati...). Mislim da su moji i pazarili u Tempu Candy mašinu za sudove. Vremenom, kako su rasli drugi maloprodajni lanci tehnike, ponuda tehnike u Tempu, Rodi i Metrou je bivala sve siromašnija.

Isto važi i npr. za ponudu alata i baštenske galanterije, koja se premestila u Uradi sam i Okov, ili stavi za kuću za koje se sada ide u JYSK ili Ikeu.

Ne vidim potrebu za hiper marketima jer gde se sve nalazi na jednom mestu ponuda i asortiman neprehrambene robe je skroman. Ipak, nije loša praksa kada Tempo s vremena na vreme nabavi kontingent budget televizora pa ih prodaje po povoljnim cenama, ili kada Lidl ima akcije povoljnih hobbz alata.
 
A zašto bismo imali takve prodavnice gde ideš da kupuješ i kosačicu i hranu za svinje i hranu za sebe i drvni materijal?

To možda ima smisla negde u USA gde nemaš ništa od prodavnica 10km od kuće, pa im se verovatno isplati da sve strpaju pod jedan krov.
 
:ROFLMAO: Tamo je najjeftinije. Gde ti kupuješ ćega Noki?

Dobio sam besplatno gomilu CK gaća, M velicine, prošle godine, ne pitaj me kako 😄

Ne volim ih mnogo, nikad ih sam ne bih kupio... Volim one slip, uže, klasične ili leti šoroke bokserice kao šorc, a to nabavljam na pančevačkom buvljaku... 🙃

Jeftino, pamuk... To ja gledam, drugo me ne zanima...
 
Гомилу непрехрамбених ствари сам купио по хипермаркетима, последње усисивач, пре тога машину за прање и сушење, оба у Меркатору. Било на акцији, а могу да платим Супер картицом на 12 рата без камате, што ми је најједноставније и прилично повољно. Исто и у Роди.

Покојни Певец је, додуше, једини продавао мотокултиваторе и сл.
 
@TheGray i dodao bih samo da baš donji veš, gaće i čarape nisu najjeftinije u hipermarketima... Nego baš obrnuto, precenjene.. Iste stvari, isti kvalitet se na ulici kupuje za 3, 4 puta manje pare...
 
Evo slika dela puta i dela površine koja pripada Kineskom tržnom centru.

Prokopan je deo zemlje mada ne znam čemu će da služi.
20220725_174835.jpg
20220725_174832.jpg
20220725_174714.jpg
20220725_174656.jpg
 
Nisu oni prodavali falš robu, već original kinesku, pakistansku itd koju su prilikom uvoza deklalirsali kao EU proizvod i tako izbegavali carinu.
 
Hm, zapravo, to nije mnogo teško izvesti.
Postoje dve kategorije, koje naša carina prepoznaje: proizvodno i trgovinsko poreklo.
Proizvodno poreklo može biti bilo šta: Ako je, recimo, pamučna košulja proizvedena u Poljskoj, jasno je da pamuk ne dolazi iz Poljske, dakle, on kao sirovina stiže iz treće zemlje, a u Poljskoj je košulja samo iskrojena. Kad je takva mešovita situacija, a naročito kada sirovine dolaze iz nekoliko zemalja (uzmimo da su dugmići, recimo, iz Rumunije), tada se proizvodno poreklo deklariše kao QU (zemlja nepoznatog porekla). To je jedna carinska fikcija koja se koristi. Pak, kako je cela košulja izvezena iz Poljske u Srbiju, zemlja trgovinskog porekla je Poljska. U tom slučaju se to deklariše kao EU ili kao PL (oznake se međusobno ne isključuju, obe se koriste i nulta je carinska stopa). Da je i trgovačko poreklo QU (recimo da je košulja delom proizvedena u trećoj zemlji), za to bi se plaćala puna carinska stopa.

E, sad, šta ja mislim da je ovde bio slučaj. Problem nastaje ukoliko je reč o reeksportu, odnosno ako se roba iz zemlje A izveze u zemlju B, pa odatle u zemlju C. Oko toga takođe postoji legalna procedura, ali je skupa. Pretpostavljam da je roba kao polufabrikat (gotovo gotov proizvod) uvezena u neku EU zemlju, tu dovršavana (recimo, nalepili bi neku markicu, dezen, šta god), deklarisana kao EU i odatle slata za Srbiju. To već ne može, jer je faktički i trgovinsko poreklo sada QU, a nagađam čak i PRC (jer je ovde možda ceo proizvod samo prepakivan).

Ako su ih uhvatili u tome, onda da, C&A je u teškom carinskom prekršaju.
 
Po napisima u štampi moguće je da je posredi još gora situacija. Roba koja je u svakom smislu poreklom iz Kine je deklarisana kao EU bez troškova koje bi eventualna dorada u zemljama EU podrazumevala.
 
A isto tako, postoji šansa da je špeditor mutio sa C&A predstavnikom kod nas i carinom, i koristio C&A pečete i papire, uvozio škart robu iz Kine, po povlašćenim procedurama koje su korišćene za C&A robu, i onda te kineske krpe razvozio po nekim drugim (kineskim) radnjama u Srbiji i prodavao ih. Znači da ta roba zaista nije završavala u C&A radnjama.

Teško da ćemo ikada saznati istinu. Ali mi stvarno zvuči neverovatno da se eto sad posle 7 godina saznalo za ovakvu muljažu i da se carina odmah ogradila da niti jedan njen zaposleni nije umešan u celu priču.
 
Vrh