Šta je novo?

Zašto je saobraćaj u Srbiji takav kakav je?

Ovo je baš klasičan primer najgoreg mogućeg prekršaja. Kada vidiš da je neko stao pred pešački, nema tu šta da se razmišlja, nego se mora stati.

Doduše, biciklista ne sme da vozi na pešačkom i to baš iz ovih razloga (brži je i inertniji od pešaka)
 
Ja vozim bajsom preko pešačkog samo na semaforu, ovako te ne smatraju za ozbiljno. Kada siđes sa bajsa odmah koče. Skoro svakodnevno prelazim jedan pešački prelaz bez semafora i mogu to da garantujem kao da im je u glavi da ako te pokose na bajsu dobijaju mnogo manju kaznu nego ako dokače pešaka.
 
Biciklista koliko vidim je skakutao na jednoj nozi, nije skroz sisao i to krenuo je da prelazi kada se ovaj u belom automobilu konacno odlucio da stane, vidi se (doduse slabo) dva paljenja zadnjeg svetla pre konacnog kocenja. Vozac nije pokusao da stane ali nije ni prekoracio brzinu, ne racunajuci bezanje cini mi se da je reagovao instinktivno jer je krenuo da koci i da izbegava sudar, vremenski koliko refleksi dozvoljavaju. Takodje izgleda da se svo vreme predomisljao da li da stane obzirom da mu je noga bila svo vreme na kocnici, vidi se upaljeno svetlo. Pri bekstvu je zaboravio da da levi migavac za skretanje u ulicicu :)
Onaj iza belog isto nije dao migavac za desno. Dakle, skoro svima treba da stigne kazna.
 
Ja sam zamalo pokosio nekog kretena kod Ušća ove godine, prvog dana sajma automobila. Pao je sneg i napravio se haos svuda, ali posebno na raskrsnici. Nekako posle propuštenih par zelenih zbog blokirane raskrsnice, uspeo da se uguram. Mislim da sam proveo sigurno 5 minuta u tom haosu dok je vejao sneg i svi se gurali maltene na centimetar, kad sam konačno uspeo da prođem, u punoj brzini projurio je bicikl preko pešačkog ispred mene. U mojoj traci nije bilo pešaka, od snega se maltene jedva videlo bilo šta, da nije lik u drugoj traci svirao, ne bih uspeo da se zaustavim, a bu**** je samo nastavila da juri. Psovao sam i sneg i policiju i sebe i ovog na bicikli. Ali za ovo sa snimka ne vidim nikakvo opravdanje, lik je išao sporo preko pešačkog i ovaj ga samo počistio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=550717#p550717:1v77cmek je napisao(la):
astrodule » Uto Jul 10, 2018 5:51 pm[/url]":1v77cmek]Ovo je baš klasičan primer najgoreg mogućeg prekršaja. Kada vidiš da je neko stao pred pešački, nema tu šta da se razmišlja, nego se mora stati.

Doduše, biciklista ne sme da vozi na pešačkom i to baš iz ovih razloga (brži je i inertniji od pešaka)

Baš tako , biciklista nema šta da traži na pešačkom.

Član 7
24) pešački prelaz je označeni deo kolovoza namenjen za prelazak pešaka preko kolovoza

Upravo iz razloga što je Dule naveo, vozač (ne u ovom primeru) nema vremena da odreaguje kada biciklista izleti.
 
Na Ostružničkom mostu u Beogradu se dogodila teška saobraćajna nesreća u kojoj je jedna osoba izgubila život, a druga je teško povređena.

- Udes se dogodio u 9.51. Jedan muškarac od 60 godina je, nažalost, preminuo od zadobijenih povreda, dok je drugi od 53 godine prevezen u Urgentni centar - rekao je za "Blic" Mirko Lutovac, koordinator za odnose sa javnošću Hitne pomoći.

Kako su objasnili iz MUP-a, do nesreće je došlo kada je putničko vozilo novosadskih tablica pravilo polukružno skretanje na Ostružničkoj petlji pre ulaska u tunel. U tom trenutku je teretno vozilo udarilo u automobil.
 
Ja stvarno ne mogu da razumem osobe (još starije, pa samim tim i, u teoriji, pametnije) kako pretrčavaju auto-put.

"Nesreća se desila u brzoj traci autoputa, u smeru ka Šidu. Pretpostavlja se da je žena od oko 50 godina pretrčavala autoput kada je došlo do nezgode. Lekari su na licu mesta mogli samo da konstatuju smrt", rekli su za "Blic" iz MUP-a Srbije.

Vest o nesreći su potvrdili i iz Hitne pomoći, uz napomenu da se ipak, po svemu sudeći, radi o starijoj ženi.

- Žena je bila pešak, stara 83 godine - rekli su za "Blic" iz Hitne pomoći.

50 ili 83, nije toliko ni bitno (mada mi je tek neverovatno da osoba od preko 80 pretrčava običnu ulicu, a kamoli auto-put)
 
Strašno

AUTO OBORIO MAJKU SA BEBOM Strašna nesreća se dogodila na PEŠAČKOM PRELAZU u Košutnjaku

Majka (37) i njena beba (1,5) oboreni su danas u Ulici kneza Višeslava, kada je na pešačkom prelazu na njih naleteo automobil.

- Nezgoda u Košutnjaku se desila nešo posle devet sati, a oboje povređenih su prevezeni u Urgentni centar - poručio je Mirko Lutovac iz Hitne pomoći.

Prema nezvaničnim informacijama, dete je zadobilo povrede glave, a zdravstveno stanje majke još nije poznato.

Kako objašnjavaju u MUP-u, na pešačkom prelazu došlo je do naletanja vozila.

- Prvi automobil je stao ispred prelaza da bi propustio majku i dete, ali ga je vozilo iza njega udarilo, pa je od siline naleta automobil povredio pešake - navode oni.

Prve informacije govore da udarac nije bio jakog intenziteta, te da majka i dete nisu u životnoj opasnosti.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/auto- ... -u/p81vwxs
 
Pročitao sam negde pravilo za vožnju, naročito gradsku, a to je da se uvek vozi tako što voziš svoj auto, kao i auto ispred i iza sebe, tj, mora se pratiti situacija sa svih strana.

Tu se nema vremena za skretanje pogleda na telefon ili na ono što me mnogo užasava kod mnogih vozača, a to je da okrenu glavu ka suvozačima kada pričaju sa njima.
 
Mene revoltiraju psihijatrijski slučajevi koji ne mogu da ne drže kera ili mačku usred krila ili kontrolne table dok voze. Mislim generalno me iritiraju ti ljudi koji ne mogu 5 sekundi da provedu bez svog ljubimca. Ali ovo kad puštaš da ti šuntavi histerični maltezer skače po grudima i nogama dok kontrolišeš volan i papučice gasa i kočnice, to je posebna vrsta umnobolnosti i bezobzirnosti.
 
Prekjuče na pešačkom prelazu, u trećoj traci mi je ispred nosa sa 60 km/h projurila neka glupača, a juče je (od strane nekog glupana) isto to doživeo neki momak na pešačkom prelazu.

Stvarno, normalnim ljudima je teško shvatljivo mentalno stanje onih koji upravljaju vozilima...
 
Pre par sati isto me glupača izludela, vozim ulicom sa prvenstvom prolaza i ona čeka. Tek kad sam prišao blizu kreće da se ubacuje ispred, sreća njena pa se plaši od sirene i retard nešto komentariše. Bez imalo griže savesti bi je odvalio i posle toga naručio kragnu.
Koliko mozga možeš da imaš pa još da se kao ljutiš ?
Neki ljudi očigledno ne cene svoj žitot a ni tuđ.
 
Kada neko svojim neodgovornim ponašanjem ugrožava svoj život - to je (samo) njegov/njen problem.

Ali, kada neko svojim neodgovornim ponašanjem ugrožava tuđe živote - to je već ozbiljna stvar koja zahteva hitne reakcije.
 
Definitivno losi vozaci pre svega zbog nepostovanja propisa. Bilo bi dobro i staviti kameru kod nekog STOP znaka i gledati koliko vozaca zapravo stane na stop.
 
u letnjoj sezoni (a verovatno i van nje) na autoputu prilikom isključenja ka odmorištu, pumpi... obavezno pogledati da li je nekome palo na pamet da obilazi zaustavnom trakom, pa pritom još i na isključenju. Neka bu**** nas je umalo pobila sve.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Xwnr_n-2uWU[/youtube]

Da li sme hitna pomoć kroz crveno ?

U zadnje vreme se digla velika prašina upravo zbog prijava koje dobijaju vozači hitne pomoći za prolazak kroz crveno svetlo.
Svako nalazi opravdanje ali su mi tumačenja nazovi stručnjaka blago nelogična.
U zakonu jasno stoji da niko nema pravo da prolazi kroz crveno svetlo. Upravo iz velike opasnosti koju takav čin izaziva. Nelogično je ugrožavati i rizikovati druge živote pored jednog već ugroženog. Treba li izazvati još jednu saobraćajnu nezgodu/nesreću ?
Po meni ne.
Ipak u doba elektronike i komunikacija treba umrežiti semfore sa hitnim službama kako bi im se na njihovom putu semafori otvarali i tako omogućavali brz i siguran prolazak.
Apsurd jeste da im se pišu prijave za žute trake i slične gluposti.
 
Dovoljno je da napišu da je nečiji život bio ugrožen jer je valjda pravo na život važnije od saobraćajnog pravila i prijava im se briše.

Mislim da sam to pročitao pre neki dan.
 
a kada hitna pomoc koja je prosla na crveno ubije nekog jadnika koji je prosao na zeleno, sta on da radi i kome da se zali?
 
To se dešava vrlo retko, a taj "jadnik" koji prolazi na zeleno uvek mora da bude svestan saobraćaja okolo i zato ne sme da se sluša glasna muzika u kolima ili pešak da ima slušalice u ušima ili priča na mobilni.
 
Ja koliko ih viđam, nikada ne projure na crveno. Uvek uspore i čekaju da vide da li će svi na toj raskrsnici stati da propuste i zatim laganije prođu.

Nije po propisima, koliko se sećam, rotacija može da poništi pravilo desne strane, ali ne i semafor. Ali meni je sasvim ok da se vatrogasci i hitna pomoć propuste i u tim slučajevima.
 
Clan je 314a zakona o saobracaju bezbjednosti na putevima kako se vec zove
Treba uvesti teldirigovane semafore nije to naucna fantastika danas
 
Ako je nekome život ugrožen sme valjda da se prekrši ZBS?

Više bih se ja bavio policajcima koji uključe rotaciju jer ih mrzi da čekaju na semaforu.
 
dr strangelove":2f11hky9 je napisao(la):
a kada hitna pomoc koja je prosla na crveno ubije nekog jadnika koji je prosao na zeleno, sta on da radi i kome da se zali?

On ne može ništa da radi i ne može nikome da se žali, jer je - ubijen. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555035#p555035:x8cvubyr je napisao(la):
Vladivoje » Pet Jul 27, 2018 12:30 pm[/url]":x8cvubyr]
dr strangelove":x8cvubyr je napisao(la):
a kada hitna pomoc koja je prosla na crveno ubije nekog jadnika koji je prosao na zeleno, sta on da radi i kome da se zali?

On ne može ništa da radi i ne može nikome da se žali, jer je - ubijen. :D

Nisam očekivao ovakvu glupost ali da se nadovežem. Taj jadnik je stadao ni kriv ni dužan samo zato što je imao zeleno svetlo ?
Šta ćemo sa hitnoj pomoći koja dalje ne može da nastavi kretanje ? Nema svoju osnovnu funkciju ?
Oduzimaš život da bi drugom možda spasio ?

Evo čak petoro ljudi je povređeno.

UDES U BATUTOVOJ Prevrnulo se vozilo Hitne pomoći, petoro povređeno

8AJk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTVRrN01EQV8vZmVhNGNhNzA2NmM2NWRiM2M1MjBhYTZmY2ZkZWNlOGQuanBnkZMCzQLkAIGhMAE


U sudaru automobila i vozila hitne pomoći na uglu Batutove i Ulice Milana Rakića u Beogradu, povređeno je pet osoba.
Povređeni su četiri medicinska radnika i pacijent dok žena vozač putničkog vozila nema teže povrede.
Kako saznajemo, lekari Hitne pomoći prevozili su srčanog bolesnika, kada su se sudarili sa automobilom.

kFrk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWmpVN01EQV8vY2EzYTYyOWVlMjA1NDA2MTNjZDZiODFjNWYwYzFjYzEuanBnkZMCzQJCAIGhMAE


Povređen čovek prevezen je u KBC Zvezdara dok su medicinari prevezeni u Urgentni centar.

Kako kažu očevici, nesreća se dogodila oko 22 sata, kada je vozilo Hitne pomoći, pod rotacionim svetlima prošlo kroz crveno svetlo na semaforu i naletelo na automobil kojim je upravljala ženska osoba.


https://www.blic.rs/vesti/beograd/udes- ... no/fycz657

Taj vozač koliko god da je imao ,,dobru nameru" suočava se saob. nezgodom gde ima povređenih lica, ličnim psihičkim problemima, velikom novčanom i možda zatvorskom kaznom, mogući gubitak posla, nemogućnost da se u narednom periodu bavi svojim zanimanjem jer gubi vozačku dozvolu na min. 6 meseci / znači dovodi i svoju porodicu u veliki problem......

Zakon je dobar.
Crveno svetlo je ipak crveno i nije poligon za isprobavanje.
Treba modernizovati semafore za hitne službe i kraj.
 
Kao što Dule reče, vozači (bi trebalo da) imaju oči i uši, pošto mogu izdaleka da čuju sirenu i vide kola Hitne pomoći.

Vatrogasci, Hitna pomoć i policija su hitne službe, tako da ne vidim razloge za bilo kakvo prozivanje ovih službi, a pogotovo Hitne pomoći i vatrogasaca (koji rade jedan više nego plemenit posao).

Lično mislim da se prozivanjem ovih javnih službi bave oni kojima kršenje saobraćajnih propisa nije strano, pa su zbog toga ljubomorni, a ljubomora je obično proizvod nezrelosti.
 
Vrh