Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Ma.. miholjsko leto je preko 25.. a ja sam rekao da je taj petak poslednji dan miholjskog leta, tako će i biti 🙂
 
Tog dana je prognozirano 30, vi mi sad govorite da će možda preći 20... možda.. al nije isto.
 
Субота 27, а минимална јутарња чак 19 малтене ко у јулу,
а после кад у новембру зађе сунце неће га бити до априла, само магла, кише, тмурни облаци, ледене кошаве, снег, бљузгавица, сивило, хладноћа и блато,
у Београду треба живети само од 15. априла до 15. октобра.
 
Meni je prelepo danas, na primer u trcanju uzivam sto puta vise. A i spavam bolje, uzivam da se ususkam i pokrijem.

Spremam sam za neku Dansku 😁 Uvek me je vreme kocilo, sad preferiram hladnije.
 
Nisam mislio samo na petak kada sam napisao svako 20°+ je "letnje vreme" posle 20.okt.
A do kraja ovog meseca će možda biti više dana sa takvom temperaturom.

20 nije letnje vreme ni pod navodnicima al 30 jeste... može da prođe i 25, upravo kao miholjsko leto.
 
Ajde Noki, tebi prija da si aktivan, sad kreni jako, ne staj, pa ćeš da se aklimatizuješ i na ovo vreme i pičiš i budeš u pokretu bez problema i nećeš da kukaš i čekaš leto 😉
 
Субота 27, а минимална јутарња чак 19 малтене ко у јулу,
а после кад у новембру зађе сунце неће га бити до априла, само магла, кише, тмурни облаци, ледене кошаве, снег, бљузгавица, сивило, хладноћа и блато,
у Београду треба живети само од 15. априла до 15. октобра.
Kapiram tvoj stav.
Baš sam ovih dana hteo da napišem da pretpostavljam da pored manjka toplote, dve stvari koje najviše smetaju ljudima kod zimskog perioda je što dan traje kraće i što često bude zagađenje.

Mislim da kada bi makar dan trajao kao leti i bilo toliko sunca (hipotetički govorim), da bi ljudi koji ne vole zimu mnogo lakše podnosili hladnoću.
 
Kapiram tvoj stav.
Baš sam ovih dana hteo da napišem da pretpostavljam da pored manjka toplote, dve stvari koje najviše smetaju ljudima kod zimskog perioda je što dan traje kraće i što često bude zagađenje.

Mislim da kada bi makar dan trajao kao leti i bilo toliko sunca (hipotetički govorim), da bi ljudi koji ne vole zimu mnogo lakše podnosili hladnoću.

Ја сам иначе цео живот волео хладно време и зиму и нисам подносио врућине,
али нешто се преломило у организму (или глави) и сад обожавам лето и само то ме интересује.

Шта мислиш о томе да Србија пређе у источноевропско време као Грчка и балтичке земље које су на сличној географској дужини као Србија?
Ми смо сад у истој временској зони као на пример запад Француске што није нормално.
 
Da nema kontrasta (sezona) toplo hladno ne bi cenili ono drugo. Bas razmisljam sta bi bilo da zivim u zemlji/gradu gde je cele godine lepo i temperatura ne pada ispod 20. U teoriji zvuci idealno ali cela godina bi bila ista, svaki dan isti i nema radovanja kad dodje prolece ili kad iznenadi topao zimski dan..........
 
Ja volim zimi što su noći duge, jer prezirem oblačno vreme... a kad padne noć barem sve blješti... taj praznični feel i noć me više digne nego da je obdanica 12 sati oblačnog vremena, ne daj bože 16 sati... ali hladnoću ne volim i zagađenje, naravno...
 
Шта мислиш о томе да Србија пређе у источноевропско време као Грчка и балтичке земље које су на сличној географској дужини као Србија?
Ми смо сад у истој временској зони као на пример запад Француске што није нормално
Slažem se da nije normalno da Beograd i Pariz budu u istoj vremenskoj zoni i o tome sam se raspravljao i ovde na forumu više puta. Pogotovu što smatram da razlika od jednog sata u odnosu na zapadni deo kontinenta stvarno nije problem za funkcionisanje privrede i ljudi u njoj. Mada sam posle uvideo da obrni okreni, nama ovde dan u decembru traje 9 sati, tako da kad bih morao da biram da li bih da bude dan kad izađem s posla ali da se zato budim u mraku, ili da bude svetlosti kad se budim ali da zato bude mrakčina kad izađem, maltene mi dođe na isto. Obrni okreni, mi 2 meseca godišnje imamo oko 9 sati svetla i to je to. Smoriću se i s jednim i s drugim izborom. Tako da ni ne znam više šta da mislim po tom pitanju. Naravno, kapiram da neko ko ima drukčiji raspored, možda ima i drukčije mišljenje o svemu tome.

Inače tačno je i ovo što Noki kaže, da ima određenu čar praznično raspoloženje i ukrašavanje zimi. Geografski položaj i količinu Sunčevog svetla ne možemo da menjamo ai milslim da kada u Beogradu, hipotetički, zimi ne bi bilo zagađenja i smoga, iiiii kada bi grad bio sređeniji i bolji tako da i zimi dobro funkcioniše, izgleda i bude human, dabi automatski i zima kao doba mnogima bila lepša i bolja.

To važi i za jesen. Kada pada kiša ili sneg, Beograd postaje užasan i (još) nehuman(iji). Propali trotoari, propali kolovozi, bujice, poplave, nanosi, klizav led, baruštine koje prskaju po prolaznicima, smog i štipanje za oči, manjak prevoza, pretrpanost istog tog prevoza, još gore gužve u saobraćaju, razne ilegalne prepreke i uzurpacije trotoara i pešačkih tokova, zatim ''standardni'' grafiti, fasade, trubnjava debila za volanima tokom cele godine... sve to kad se sabere, Beograd pod padavinama za prosečnog pešaka-putnika izlgeda kao Mordor.

A kada bi se sve ili većina toga eliminisala, sve bi delovalo i radilo mnogo humanije, lakše i lepše nego sad. Prosto, kad je sve sređeno i radi kao podmazano, automatski se i klima lakše podnosi. Ne bude ti asocijacija na izlazak po zimi ''jao, sad moram da izlazim na ledaru i da čekam onu prepunu kršinu pola sata'' ili ''jbt sad moram da pešačim po štroki i bljuzgavici, da preskačem bare i da bežim od kolovoza ako mislim da suv stignem na odredište''. Kad imaš normalan trotoar, normalan kolovoz, normalan prevoz, normalan vazduh, normalnu prohodnost i funkcionalnost grada i ostalih ljudi oko tebe, ne vidiš svuda Mordor, nego najpre vidiš grad i društvo koji funkcionišu isto kao i inače, samo što je temperatura niža. Automatski ti onda manje smetaju i vetar, ili kapi kiše, ili i snežni pokrivač do neke mere. Naravno, i kiša i sneg su izazov i ometanje za svaki grad. Ali ovo u Beogradu, u jesen i zimu, i kad god pada nešto... brate... pa cigamale su pojam u odnosu na Beograd pod tim okolnostima.

1685197258-Tan2023-05-2619303406_2-1200x800.jpg

Čak i prosečan Englez ili prosečan Skandinavac bi se smorili i zamrzeli zimu i jesen kad bi morali 6 meseci da izlaze i funkcionišu po ovome...
 
Poslednja izmena:
Slažem se da nije normalno da Beograd i Pariz budu u istoj vremenskoj zoni i o tome sam se raspravljao i ovde na forumu više puta. Pogotovu što smatram da razlika od jednog sata u odnosu na zapadni deo kontinenta stvarno nije problem za funkcionisanje privrede i ljudi u njoj. Mada sam posle uvideo da obrni okreni, nama ovde dan u decembru traje 9 sati, tako da kad bih morao da biram da li bih da bude dan kad izađem s posla ali da se zato budim u mraku, ili da bude svetlosti kad se budim ali da zato bude mrakčina kad izađem, maltene mi dođe na isto. Obrni okreni, mi 2 meseca godišnje imamo oko 9 sati svetla i to je to. Smoriću se i s jednim i s drugim izborom. Tako da ni ne znam više šta da mislim po tom pitanju. Naravno, kapiram da neko ko ima drukčiji raspored, možda ima i drukčije mišljenje o svemu tome.

Inače tačno je i ovo što Noki kaže, da ima određenu čar praznično raspoloženje i ukrašavanje zimi. Geografski položaj i količinu Sunčevog svetla ne možemo da menjamo ai milslim da kada u Beogradu, hipotetički, zimi ne bi bilo zagađenja i smoga, iiiii kada bi grad bio sređeniji i bolji tako da i zimi dobro funkcioniše, izgleda i bude human, dabi automatski i zima kao doba mnogima bila lepša i bolja.

To važi i za jesen. Kada pada kiša ili sneg, Beograd postaje užasan i (još) nehuman(iji). Propali trotoari, propali kolovozi, bujice, poplave, nanosi, klizav led, baruštine koje prskaju po prolaznicima, smog i štipanje za oči, manjak prevoza, pretrpanost istog tog prevoza, još gore gužve u saobraćaju, razne ilegalne prepreke i uzurpacije trotoara i pešačkih tokova, zatim ''standardni'' grafiti, fasade, trubnjava debila za volanima tokom cele godine... sve to kad se sabere, Beograd pod padavinama za prosečnog pešaka-putnika izlgeda kao Mordor.

A kada bi se sve ili većina toga eliminisala, sve bi delovalo i radilo mnogo humanije, lakše i lepše nego sad. Prosto, kad je sve sređeno i radi kao podmazano, automatski se i klima lakše podnosi. Ne bude ti asocijacija na izlazak po zimi ''jao, sad moram da izlazim na ledaru i da čekam onu prepunu kršinu pola sata'' ili ''jbt sad moram da pešačim po štroki i bljuzgavici, da preskačem bare i da bežim od kolovoza ako mislim da suv stignem na odredište''. Kad imaš normalan trotoar, normalan kolovoz, normalan prevoz, normalan vazduh, normalnu prohodnost i funkcionalnost grada i ostalih ljudi oko tebe, ne vidiš svuda Mordor, nego najpre vidiš grad i društvo koji funkcionišu isto kao i inače, samo što je temperatura niža. Automatski ti onda manje smetaju i vetar, ili kapi kiše, ili i snežni pokrivač do neke mere. Naravno, i kiša i sneg su izazov i ometanje za svaki grad. Ali ovo u Beogradu, u jesen i zimu, i kad god pada nešto... brate... pa cigamale su pojam u odnosu na Beograd pod tim okolnostima.

1685197258-Tan2023-05-2619303406_2-1200x800.jpg

Čak i prosečan Englez ili prosečan Skandinavac bi se smorili i zamrzeli zimu i jesen kad bi morali 6 meseci da izlaze i funkcionišu po ovome...
Ne radujem se atipičnim pojavama ali moram prixnati da koliko mi smetaju tropske vrućine toliko i totalna paraliza društva po lošem vremenu. Ne, nije najgore što te kola kupaju na svakom semaforu, što ne mižeš da stigneš na vreme već što je genetika takva da većina nije sposobna da funkcioniše u takvim uslovima.

Pitam se koliko gubimo novca zimi u odnosu na Skandinavce? Da li više trišimo, gubimo performanse na oslu ili šta već.

A ovo za prevoz, dovoljno je reći da su tople veze izostale iz prostog razloga što je isti zasnovan na najjeftinijim vidovima prevoza koji koriste uličnu mrežu. Ima Hong Kong autobuske terminuse ispod zgrada. To je overkill, ali u severnim zemljama ima dosta autobuskih perona sa velikim nadstrešnicama ili ispod železničke/metro stanice, sa hodnicima zaštićenim od vremenskih uslova.

Ovde i ono malo čime raspolažemo neadekvatno koristimo gotovo pola veka (recimo stanica Novi Beograd) poskedično zanemaremivanjem železnice u sistemu javnog prevoza.
 
Poslednja izmena:
Od 17h zivot na selu u okolini Beograda postaje podnosljiv samo u 4 zida.Teska smradina od raznih kotlarnica.Sopot pokazuje da je trenutno cak 164 zagadjenost.
 
24 степена у 2 ујутро 21. октобра, то малтене ни у јулу није било, ја ово не памтим.
 
@Bender Rodriguez

Vidi, u 5 od 6 hladnijih meseci rekordne temperature su bile od 2007. na ovamo.

A merenja se vrše još od kraja 19. veka.

Zato kažem, ja ne negiram globalno zagrevanje... Samo malo uživam u toplom oktobru, svestan cene po čovečanstvo...

InShot_20231022_001051948.jpg
 
Nemoj da se uzdaš u GPT, više puta su pokazali da ume da daje netačne informacije, a da isto tako masa ljudi i dalje misli da je nepogrešiv i uzimaju sve na njemu zdravo za gotovo. Ne kažem da je ovde izgrešio, ne kažem ni da je u pravu. Samo kažem da se ne uzdam u njega za informacije, jer je viša puta odvaljivao, a kažem, predstavili su ga kao da je Palantir ili ono ogledalo iz Snežane ili šta ti ja znam...

A znam da ti ne negiraš globalno zagrevanje, kada sam pisao o ljudima koji ga negiraju, mislio sam na par odabranih ljudi koji su i sami ovde dali do znanja da ne veruju u to.

Što se trenutne situacije tiče, meni je ovo danas ok, mada kad je bilo 30 stepeni jeste bilo neprijatno. Takođe, plus je to što sada zbog tog toplog talasa nema loženja đubreta i samim tim nema smoga po gradu. Ali je zato minus to što ove nagle i velike promene u temperaturama zamaraju ljude, jer telo stalno šalta između pripremanja za zimu i pripremanja za leto.

Na stranu uticaj na ljude i lični doživljaj, sve ovo zabrinjava glede poljoprivrede. Jer se remeti prirodni ciklus kod biljaka. Takođe sam negde nedavno naleteo na podatak da su neke reke jako niskih vodostaja trenutno, blizu granica potrebnih za plovidbu. Takođe će nam biti potrebno više padavina ako mislimo da pravimo dovoljno struje ove zime.
 
Vrh