Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

,,Moracemo da se hranimo kao Italijani,,

Kad je berba Lazanja i Špageta ?
😂
 
Ješćemo kao Rusi... Njihovi megamarketi niču kao pečurke posle kiše po Beogradu...

Edit. 4 ujutru 17 C... da ne duva vetar moglo bi u šorcu da se šeta... idu momci i tako, juče sam ih video par, al nije baš sasvim prijatno...
 
Poslednja izmena:
Opiši malo detaljnije na šta misliš. Šta nije pregledno, tj šta treba da bude drugačije?
Dijagram koji obuhvata onoliki period od 1936g. je dobar, ali ako se posmatra u insertu samo od 2.000g. onda nije pregledan.
IMG_20231031_044516.jpg

Zato bi trebalo napraviti dijagram samo za Treći milenijum, a koji će imati samo srednje tem. od 12°+, a ne od 9°+ jer ih nije ni bilo. A, trebalo bi duplo povećati razmak za godine na "X osi" jer će ih biti samo 24, pa će biti preglednije.
 
Inače kad pomenuste gloginje možete ih koristiti kao odličan čaj (kao i cvet i list) za srčane tegobe, smanjenje pritiska i sličn,o što će trebati u ovim stresnim vremenima.
 
U ovim krajevima crvena svetlost na horizontu je obično smog, tj prelomljena svetlost Sunca ispod horizonta ili svetlosti grada koje se prelamaju na suspendovanim česticama zagađenja. Doduše to je neka tamno prljava crvena boja, a ne kao ova, pod pretpostavkom da su jarke boje na slici verne originalu.
 
Pre 4-5 dana video sam na istoku, pre izlaska sunca, istu takvu svetlost ali sam to pripisao specifičnoj zori. Ali sada kada vidim ove fotografije iz drugih država jasno mi je šta sam tada gledao. Premda sam i taj dan malo duže posmatrao toliku količinu takve svetlosti jer je bila na mnogo širem horizontu nego obična zora.
Korona je bila u pravcu Beograda, pošto sam posmatrao sa Fruške Gore, znači bila je i u Srbiji. :)
 
Pa nije jubilarni Sole.. kad je bio poslednji dan sa 30 prognozirao si još bezbroj istih i nije se dogodilo. 🙂 Možda bude još jedan dan da dotakne 20 al to mu je što mu je za ovu godinu.
 
Oko pojave polarne svetlosti i na malim gegrafskim sirinama jasno su napisali kako.pojedinac moze reagovati:
,, .... Za vreme magnetnih bura najosetljivije kategorije stanovništva, hronični bolesnici i stariji ljudi, mogu osećati pojačane glavobolje, povišen pritisak, kao i bolove u zglobovima..... ,,

Na zalost nisu napisali kako zajedniica odnosno drustvo reaguje

Davno sam citao (i podosta i zaboravio) da takva nebeska pojava najavljuje nadolazece vrlo krupne (bolne) drustvene promene ....
Mozda su to bile samo babske price sa slucajnim vremenskim podudarnostima takvih prirodnih pojava, a mozda jeste i neki impuls tj - ,,coporativna ,, reakcija kao sto je ima i jedinka
🤔
 

Prognostičari... videćemo, narednih 5 dana svakako ne.. ali sad ide kićenje jelki i svetlosno ludilo, euforija za NG, a imam osećaj da se leto završilo tek pre 5 dana...

I danas su se pojedini momci čeličili šorcevima.. 💪
 
Oko pojave polarne svetlosti i na malim gegrafskim sirinama jasno su napisali kako.pojedinac moze reagovati:
,, .... Za vreme magnetnih bura najosetljivije kategorije stanovništva, hronični bolesnici i stariji ljudi, mogu osećati pojačane glavobolje, povišen pritisak, kao i bolove u zglobovima..... ,,

Na zalost nisu napisali kako zajedniica odnosno drustvo reaguje

Davno sam citao (i podosta i zaboravio) da takva nebeska pojava najavljuje nadolazece vrlo krupne (bolne) drustvene promene ....
Mozda su to bile samo babske price sa slucajnim vremenskim podudarnostima takvih prirodnih pojava, a mozda jeste i neki impuls tj - ,,coporativna ,, reakcija kao sto je ima i jedinka
🤔
Ne javiše nam, barabe, da se na vreme pripremimo i zamandalimo u kuće ko 11. avgusta 1999. Sreća pa pošten svet nema šta da radi napolju u te kasne sate, pa je šteta limitirana.
 
Pa nije jubilarni Sole.. kad je bio poslednji dan sa 30 prognozirao si još bezbroj istih i nije se dogodilo. 🙂 Možda bude još jedan dan da dotakne 20 al to mu je što mu je za ovu godinu.
Pa celo leto i jesen slušam(o) čim padne temperatura ispod 30 jedan dan, kako je gotovo sa tropskim temperaturama za ovu godinu, a ono kroz par dana opet ili za miholjsko leto kad padne ispod 20, kad ono... Zato mi i jesu sve te prognoze na forumu nešto što smatram zaludnim zamlaćivanjem. Ja lično se ne zalećem sa tim prognozama, nevezano za to što će jedna osoba biti ona koja je ubola zahlađenje, koje će morati da se desi po sili prirode, već na dnevnom nivou pratim razvoj situacije. Čak ni dugoročne prognoze ne držim za precizne, iako okvirno mogu da predvidim kada se može očekivati pogodno vreme za jesenji rad na biljkama, pošto se jelte, time bavim duži niz godina, pa sam neke anomalije uspeo da preciznije odredim. Ovo ne znači da sam ekspert, niti da mogu sve anomalije da predvidim, već samo ono što je u sveri mog užeg interesovanja (donekle).​
 
Vrh