Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

@solecar trenutno sam na Vračaru i pitam se kad će ovi ljudi da prestanu da šetaju pse...

Katastrofa je za leto, kao da sam u Tromso, Norveška... 22C... Uopšte ne volim da se vraćam u čarape, patike i nosim jaknu noću... Te dugoročne obično pogreše, tako da nas možda očekuje još koji tropski talas...

Vi kojima je leti 22, 23 "jako lepo" vi zapravo ne volite leto. Vi biste da od leta pravite jesen.

Do sad smo imali samo jedan tropski talas, nešto duži, ali jedan i celo hladno proleće, klimu sam prvi put ukljucio tek u julu...
 
@solecar trenutno sam na Vračaru i pitam se kad će ovi ljudi da prestanu da šetaju pse...

Katastrofa je za leto, kao da sam u Tromso, Norveška... 22C... Uopšte ne volim da se vraćam u čarape, patike i nosim jaknicu noću... Te dugoročne obično pogreše, tako da nas možda očekuje još koji tropski talas...

Vi kojima je leti 22, 23 "jako lepo" vi zapravo ne volite leto. Vi biste da od leta pravite jesen.
Ne ne. Samo mi treba odusak malo. Normalna letnja temperatura je 20-30. Preko 30 ne mogu ni da razmisljam
 
Vi kojima je leti 22, 23 "jako lepo" vi zapravo ne volite leto. Vi biste da od leta pravite jesen.
To nije tačno. Više puta sam pisao i obrazlagao, ali džaba očigledno.
Neću da govorim u ime drugih ali ja samo ne želim da leto bude kuvanje i mučenje, i da 35-40 stepeni bude nova norma.

A evo, u slučaju da Bender agresivac, fijuk i džangrizalo nije merodavan, i Zion je lepo napisao:
Ne ne. Samo mi treba odusak malo. Normalna letnja temperatura je 20-30. Preko 30 ne mogu ni da razmisljam
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako je licemerno i jadno da o ovakvom vremenu i radnim uslovima pod njim najviše klepeću oni koji veći deo dana provode zavaljeni u fotelji pod klimom, u svom stanu, u gaćama.

Mnogi se ovde ponašaju i rezonuju kao da svi rade od kuće i lade gonade pod klimom ili u debelom ladu za laptopom, a tek uveče izađu malo na džoging po jkra.
U realnosti, od kraja maja pa sve do sredine avgusta, mnogi ljudi ispaštaju na poslovima zbog vrućina, a tu su i tehničke poteškoće i ograničenja usled visokih temperatura. Pod visokim, opet, mislim na boleštinu kada Beograd više od 3 dana zaređa temperature 35-40 a dve nedelje se ne spušta ispod 30 danju i 20 noću. To nije normalno.

I baš kao što i Zion reče, i ja sam imao situacije na poslu da u trenutku rada, nekad u zgradi a nekad i pod suncem, ne mogu da mislim jer sam ošamućen i van sebe od vrućine. Nisam nikad imao vrtoglavice od vrućine, niti mučninu ili tako nešto. Fala bogu. Ali sam imao dosta puta situaciju da sam rasejan i da imam problem sa koncentracijom koliko je toplo, koliko sam preznojen i koliko me steže odeća zbog znoja, a telo se ''guši'' jer znojenje ništa ne pomaže, jer nema faking kako da ispari, niti nema faking vetra da odnese taj znoj i toplotu od tela. O tome koliko me je puta znoj ometao u radu sa rukama da i ne govorim. A radim između ostalog i stvari koje zahtevaju veštinu sa rukama (mašin-bravar u fabrici :))

I onda neko tako dođe ovde i čita mudrolije i izlive inata i ludila od nekih koji sede u gaćama ceo dan i uveče prodžogiraju par krugova oko bloka.. Aj beži...
A da, a zimi se sprdaju ''ahahaha pa što jedeš banane, jedi kolače ahahaha...''
Njake mi se više od toga i takvih.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio na onog ko je napisao da je sutrašnji dan super, Ziona... Nisam mislio na tebe @solecar Za Bendera nemam snage 😄 niti sam se prepoznao jer kod kuće sam bez gaća, nisam zavaljen i po ceo dan sam napolju kao sada... i danas sam bio u toku dana po sparini do advokata... i meni bude teško, al teže mi je kad se tresem i cvokoćem, stvar preferencije 🙂
 
Pa to nije ni napisano tebi, a i pisao si već gde radiš (svakako ne od kuće). I ne zvučiš kao neka Marija Antoaneta koja na svaki tuđi problem odgovara sa ''pa ti nemoj _____ '' ili ''pa ti uradi suprotni ekstrem ahaha hohoho..."
 
Naravno ako si mislio jutarnja 20, najviša dnevna 30... a između 20 i 30 najviša dnevna je normalno za miholjsko leto.

Kako može da bude normalno leti temperatura 20 stepeni, to znaci oko 12 ujutru. Normalno je Farska ostrva. Preselite se tamo. Smrzo sam se. Jedva čekam da uđem u kuću.
 
Ovde se pojavila čitava grupa ljudi kod koje uopšte nije jasno šta USTVARI žele da kažu, mada veoma liči da svoje prave stavove prema klimatskim promenama (koje više ne mogu otvoreno da brane) na jedan veoma manipulativan i nepošten način želi da sakriju iza tobožnje kritike senzacionalizma medija prilikom pisanja o vremenu. Da li je ovoliki broj čitaoca ove teme stvarno zainteresovan da posle deset godina i dalje čita nečija dokazivanja kako je način na koji tabloidi pišu o bilo čemu pogrešan? Naravno da nije. Jedina kontraverza i prava suština neslaganja na ovoj temi su široki efekti kampanje poricanja postojanja klimatskih promena od strane instrumentalizovanih političkih grupa koje indirektno finansira fosilni lobi. Zbog toga molim sve da prestanu da troše tuđe vreme na zaobilazne priče i dimne zavese, i da pre svega drugog jasno kažu:

Da li verujete da se kima menja, da je čovek krivac za to, da je to opasno, i da zato odmah moramo da preduzmemo energične mere protiv toga čak i ako to znači velika odricanja i plaćanje potrebne cene za takvu akciju?

Da ili ne?


Samo nemojte da umesto toga pišete romane kako su naslovi o nevremenu u raznim Informerima pogrešni (znamo da tako), da postoji globalna kampanja "plašenja" (sa razlogom postoji kampanja skretanja pažnje na OGROMNU opasnost), da vi baš lako podnosite vrućinu (što bi valjda trebalo da znači da "malo zagrevanja nije strašno" zbog čega nema razloga "dizati uzbunu" zbog klimatskih promena, itd), ali bez daljeg objašnjenja zašto je tako i šta to VAMA govori. Pošto je to onda propagandna akcija koja svima sugeriše da mislite (ali ne kažete jasno, samo "ispod žita" ubacujete u javnost) da su klimatske promene globalna zavera naučnika i "Duboke države", pa je takvo pisanje samo znak pokušaja da se narod ubedi u nešto "što ne postoji". Zbog toga moramo biti jasni jer to dugujemo svima koji ovo čitaju:

Da li verujete u "globalnu klimatsku zaveru" ili ne? Bez jasnog izjašnjavanja ko šta USTVARI zastupa dijalog sa njim je traćenje vremena svih učesnika foruma.
 
Да ли има неки линк где Миланковић помиње, да се после 35 година човек пробуди а клима се ресетује, или је то неко ново допуњено тик ток учење?
Елем отварам јутрос новине као оно :prema preporukama Svetske meteorološke organizacije..............
Тако да престајем да пратим било шта на ту тему било у новинама било на форуму, све је јасно
 
Naravno ako si mislio jutarnja 20, najviša dnevna 30... a između 20 i 30 najviša dnevna je normalno za miholjsko leto.

Kako može da bude normalno leti temperatura 20 stepeni, to znaci oko 12 ujutru. Normalno je Farska ostrva. Preselite se tamo. Smrzo sam se. Jedva čekam da uđem u kuću.
Sta ces napolje u 3 ujutru? Kazes jedva cekas da udjes a post napisao tacno u 3:00
 
@Zion Williamson

U kući je prijatno jer je bilo ugrejano pa se sad iznivelisalo... Tako da osveženje prija, ali generalno leti noću jako prija kad nema jakni, patika i ostalih jesenjih rekvizita...

Kakvo je to pitanje šta ću noću napolju... 🙂 To je kao ono kad su uvodili noćnu rasvetu, zašto postavljati uličnu rasvetu kad pošten svet noću spava. 😊 Samo bitange i probisveti tumaraju u 3h izjutra...

@Zuma ja ne verujem u globalnu klimatsku zaveru, nego da je čovek odgovoran, samo volim leto... Imamo sve više ekstrema, hladno proleće, beskrajne kiše, tropske talase u produženom trajanju i oluje. To je vidljivo. Uostlom podaci govore više od toga šta mi vidimo. Ugrejali smo se i umnoženi su ekstremi. Ja bih najviše voleo da je svaki dan leti jutarnja 18-20 najviša dnevna oko 30. Tek da je na granici sa tropskom noći a da ne bude baš vruće, da može da se spava... Ali želje su jedno. Da ispravim i tebe kao i Kailana onomad, piše se kontroverzno, sa O.
 
Ovde se pojavila čitava grupa ljudi kod koje uopšte nije jasno šta USTVARI žele da kažu, mada veoma liči da svoje prave stavove prema klimatskim promenama (koje više ne mogu otvoreno da brane) na jedan veoma manipulativan i nepošten način želi da sakriju iza tobožnje kritike senzacionalizma medija prilikom pisanja o vremenu. Da li je ovoliki broj čitaoca ove teme stvarno zainteresovan da posle deset godina i dalje čita nečija dokazivanja kako je način na koji tabloidi pišu o bilo čemu pogrešan? Naravno da nije. Jedina kontraverza i prava suština neslaganja na ovoj temi su široki efekti kampanje poricanja postojanja klimatskih promena od strane instrumentalizovanih političkih grupa koje indirektno finansira fosilni lobi. Zbog toga molim sve da prestanu da troše tuđe vreme na zaobilazne priče i dimne zavese, i da pre svega drugog jasno kažu:

Da li verujete da se kima menja, da je čovek krivac za to, da je to opasno, i da zato odmah moramo da preduzmemo energične mere protiv toga čak i ako to znači velika odricanja i plaćanje potrebne cene za takvu akciju?

Da ili ne?


Samo nemojte da umesto toga pišete romane kako su naslovi o nevremenu u raznim Informerima pogrešni (znamo da tako), da postoji globalna kampanja "plašenja" (sa razlogom postoji kampanja skretanja pažnje na OGROMNU opasnost), da vi baš lako podnosite vrućinu (što bi valjda trebalo da znači da "malo zagrevanja nije strašno" zbog čega nema razloga "dizati uzbunu" zbog klimatskih promena, itd), ali bez daljeg objašnjenja zašto je tako i šta to VAMA govori. Pošto je to onda propagandna akcija koja svima sugeriše da mislite (ali ne kažete jasno, samo "ispod žita" ubacujete u javnost) da su klimatske promene globalna zavera naučnika i "Duboke države", pa je takvo pisanje samo znak pokušaja da se narod ubedi u nešto "što ne postoji". Zbog toga moramo biti jasni jer to dugujemo svima koji ovo čitaju:

Da li verujete u "globalnu klimatsku zaveru" ili ne? Bez jasnog izjašnjavanja ko šta USTVARI zastupa dijalog sa njim je traćenje vremena svih učesnika foruma.
Čovek da bi razmišljao o bilo čemu prvo mora to da čini hladne glave, ne može se ništa uraditi dok se paronoiše i paniči i mozak je opterećen gomilom informacija i prepun strahova kojima nas pumpaju.

Tako da prvo

73b179e8b7b111399288d4a597d4c8ab.gif


Onda se može sesti na miru diskutovati i videti šta su činjenice, šta može da se uradi itd. Dok se ovde kači sve najgore, dok kao da se priželjkuje što veće sranje da bi se pokazalo da je neko u pravu, nemoj očekivati da ovo bude ozbiljna tema.

Prvi nivo za dosta učesnika ovde, a i 90 posto Srbije je da se iskuliraju da bi mogli uopšte nešto da urade.

giphy.gif


Dok se to ne desi, imaćemo ove rasprave na nivou pijanaca ispred dragstora, gde je opet bolje onda bar biti pozitivan nego likovati jer je nekom srušen krov da bi pobedio u diskusiji.




Klima se svakako uvek menja i tu nema šta da se spori. I normalno je da se klima menja i uvek se menjala i uvek će se menjati. To je pod jedan.

Pod dva je da se normalno pise o tome koliko je stvarno kriticno, koliki je covekov uticaj, ako ga i ima, da li je zanemarljiv ili ne, da li je do nas, sta mozemo da uradimo itd.

Ali da bi se ostvarili uslovi za takvo razmisljanje, a potom i istrazivanje i pisanje na temu, prvo mora da se

Cute%2BKitten%2BGIF%2B%25E2%2580%25A2%2BKitty%2Blikes%2Bmassage%2Btherapy.%2B%2527Hmmm...%2Bits%2527%2Bso%2Bgood%2BMom%252C%2BI%2527m%2Bfalling%2Basleep%2527%2B%255Bok-cats.com%255D.gif


Ti na primer uvek normalno pišeš i dobiješ lajkić čak i kad se ne slažemo, vidi se da si upućen, da te zanima i da istražuješ i edukuješ se. I mene zanima tema, ali ovde su samo dnevni izveštaji o tome kako se ko danas oseća i šta on preferira i da ovo nikad nije bilo, pa kad je bal nek je bal...



Pošto je tema vreme i klima u Beogradu, a ne o celom svetu, treba se koncentrisati na ono što je do nas. Ako se svi slažemo da imaju delovi grada gde je prijatnije, onda treba videti šta se može učiniti da tamo gde je manje prijatno bude kao na mestima gde je prijatno. A često se radi o rešivim i jednostavnim stvarima poput toga da ima više drveća i ne mora se ići u neke duboke analize i baviti se klimatskim promenama na globalnom nivou. Beograd nije Katar i moze biti prijatno mesto za zivot tokom cele godine uz male promene koje ne zavise o klimatskim promenama.

Nekome je Trg Republike super jer je tako u Evropi, iako ne ispunjava nijednu ulogu koju su imali ti trgovi u Evropi kada su formirani, nego eto samo tako, to je tako super, to je tako na zapadu. I onda nam je djavo kriv. Bilo globalno zagrevanje ili ne, temperatura u julu je 30 plus i sada i pre 100 godina, na betonu gde nigde drveta nema to ide na 40 plus i tu nema pomoci do drveta. Jednostavno.

Mozemo raspravljati da li je temperatura porasla 1 ili 4 stepena u poslednjih 100 godina, i dalje je poenta da to i nije toliko bitno i da mi sami cinimo da nama temperatura u gradu poraste za 10 plus stepeni i da je to onaj faktor koji cini grad nepodnosljivim za normalno funkcionisanje.

Isto kao sto je i nebitno da li je superćelijska oluja ili giga mega turbo ultra oluja ili običan letnji pljusak, nevremena, vetra i pljuskova za vreme leta u Beogradu je bilo, ima i biće. Trčim kroz Košutnjak i sve popada kad je najobičnije nevreme. Zašto nam je drveće u takvom stanju, zašto imamo saobraćajne znake koji padnu kada neko prdne itd. to je pitanje i to je ono što mi možemo da uradimo. Jer sve to je ono što i pravi uglavnom te slike kataklizme posle kiša. Živeo sam u Valjevskoj gde se formirala reka koja je nosila sve živo, ali to nije bilo do nezapamćenih kiša nego do ljudskog faktora.

Ova sada superćelijska oluja je došla iz Hrvatske, jel tako? I pre toga krenula iz Italije ili odakle već. Znači, nije do nas, ona dolazi, da smo najuredjenija drzava na svetu, ta oluja će doći do nas.

Ali uz dužno poštovanje svima koji su pretrpeli neku štetu ili bili povredjeni, ne, to nije ništa nevidjeno i nije uragan, cunami ili tornado i ne, ne može se sprečiti, ali ne mora ni biti katastrofalno. Počevši od mentalnog pristupa do toga kako smo mi uredjeni kao država i kakve su nam ulice, bandere, rečna korita, koliko je trulo drveće, kako štitimo zasađeno voće i povrće itd.

A pošto smo daleko od uređene države i trenutno ne možemo puno po tom pitanju i pošto su se sada komentarisala aktuelna dešavanja, da se ne lažemo, a ne klimatske promene, prva stvar je mentalna promena da bi se nastavilo dalje.
 
Каксв ку**** од времена данас, као лето у некој немачкој или скандинавској мрачној и тмурној вукo*****.
 
A pošto smo daleko od uređene države i trenutno ne možemo puno po tom pitanju i pošto su se sada komentarisala aktuelna dešavanja, da se ne lažemo, a ne klimatske promene, prva stvar je mentalna promena da bi se nastavilo dalje.
Da se ne lažemo, komentarisala su se aktuelna dešavanja, ali tako da su posledica klimatskih promena. Da bi smo se makli dalje od besmislenog isterivanja nečega, podje*******avanja i sl. ,
prva stvar je mentalna promena da bi se nastavilo dalje.​
 
Srećom samo danas je to neko leto Farskih ostrva, sutra već sunce, a prekosutra smo i temperaturno u letu ponovo... i čini se da ća zatim biti prijatno toplo i sunčano par dana a za posle videćemo.
 
Pa nisu ni trajale nešto... Tek sam se privikao... Ono već gotovo...
 
Obično je tako 😊 Već sam nervozan evo sad moram, čarape, patike, jakna... bukvalno stvara nervozu u meni, da izađem napolje..
 
Meni je vrhunski bilo danas, onako prohladno prijatno. Ne znam, mrzim zimu ali mrzim i velike vrucine a ovakvi kontra dani mi dodju kao keks na eks. Kao u januaru kad bude suncano i 20 stepeni, dobro dodje taj kontrast.
Bez brige Nokislave bice jos dana sa 30 stepeni tek smo zavrsili prvu trecinu leta ali kazu "od Svetog Ilije sunce sve milije"
 
Vrh