Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

Zanimljiv je taj radon, emituje alfa zrake. Moj drugar ima uređaj koji je merio beta i gama radijaciju, ali ne i alfa... ako inače prave te brojače za detekciju beta i gama zračenja, verovatno je zato poseban uređaj za radon...
 
Вечерас ће изгледа пасти велика количина кише, али нема ветра и олује, тако да ће евентуално само неке уобичајено ризичне улице бити поплављене.
 
Upravo je Zaječar pogodila strahovita oluja, ovo za života nisam doživeo, čak ni moji stari.
Srećna okolnost što je vetar bio slabiji u odnosu na prethodni put, da je bio jačeg inteziteta oduvao bi mi prozore.
Na još jednu veliku sreću imamo PVC stolariju postavljenu pre 2 godine, da je bila ona stara.....

U jednom trenutku hitno smo morali da se zabrakadiramo u predsoblju, kada sam provirio video sam najužasniju scenu u životu.
Sušilica za veš se u sobi tresla, prozori su bili na korak da se razglave i odlete ka meni, a grad veći od oraha je u oooogromnim količina udarao u stakla, bilo je kao u apokalipsi.
Na svu sreću sve je dobro prošlo, niko nije povređen, ko zna šta je na selu, usevi uništeni, samo da je kuća dobro...
Očekuje se još jedan jak udar oko 1 ujutru ovde, nema spavanja...

15 minuta nakon oluje.
20230722_215841.jpg


Mreža protiv golubova, ništa nije ostalo, nikada nije imala ovoliki stepen oštećenja.
20230722_215851.jpg


Na nekoliko mesta voda je našla svoj put, ovo se za 2 godine sa novom PVC-om nikada nije desilo.
20230722_215329.jpg


Ljudi, čuvajte se, pratite prognozu i sedite kući pri ovim nepogodama, jer uopšte nije bezbedno.
Klima se okrenula protiv nas i to sasvim opravdano.
 
Što je atmosfera toplija, to u njoj ima više energije. To mora NEGDE da se oslobodi. Dakle atmosferske pojave će na raspolaganju imati sve više i više energije da rade to što rade. Znači sada mogu biti recimo intenzivnije ili duže, ili se naprimer mogu pojaviti neke nove koje do sada nisu bile moguće na nekoj geografskoj širini ili lokaciji.
 
Наредна три дана лепо време, па онда стиже јесен

A473C58F-9BEC-475E-9C9C-6E9D3B908A69.jpeg
 
Ako neko zna gde ima da se kupe moderni mali brojači i po kojoj ceni u Srbiji neka javi... Sumnjam da bi bio jeftiniji od par stotina eura...
Nadješ online u Ukrajini. Kupiš dostaviti se u lokalnu poštu gde prevoznici koji dolaze u Srbiju pokupe i dostave tebi u BG...
 
Hehehe Bekiša ☺️ folija ne može za gama zrake mnogo da učini... a i trebalo bi da te zabrine šta udahneš ili progutaš, a ne to što dolazi spolja 😊
Jedino foliju da uguraš u nos i usta a jedeš preko vene 😆

Toga sam se ja najviše i brinuo (udahnutih, progutanih čestica) i zato sam uradio proveru na WBC (whole body counter) aparatu u JP NOS (Vinča) svojevremeno kad su tek naprednjaci preuzeli vlast pa sve dobre prakse još nisu stigli da upropaste... Posle Fukušime je bila doneta odluka da građani koji su bili u riziku mogu besplatno da se provere. Ja sam bio u riziku u Černobilu i objasnio sam im dokle je išla radijacija na dozimetrima kad smo bili ovde ili onde, u podrumu bolnice, gde i dalje stoji odeća vatrogasaca, doduše ja nisam hteo do tamo, jedan Nemac jeste pa je posle morao posebno da se čisti da bi izašao iz zone jer je pištao na izlazu 😄

A Černobil je najveća avantura koju sam uradio u životu i da mogu da vratim vreme nikad ne bih ništa menjao. Ko bi tada još pomislio da će i rat da krene... Cene su bile vrhunske...

2014. još nisu kamere i vlogovi bili toliko aktuelni, više su bili blogovi i pisane reportaže... Imam par klipova, ali zato i gomilu fotografija... Neke zime ću ih postaviti kad budem imao vremena na temi porušeni i napušteni objekti... (Pa će Igor da obriše jer nisu iz Beograda 😆)

Drugara za put sam našao na forumu Klub putnika, jedan infektolog '87 godište i odmah mu rekao kad smo se videli da sam homić al da ne brine i on reče kao - hmmm, dobro ajde nema veze 😄

Te godine smo putovali za Ukrajinu, a nakon 2 godine i za Letoniju, Finsku, Rusiju...

Ja sam pravio planove kako najjeftinije stići do i od nekog mesta, a on šta i kako obići u samom mestu. Tako da smo se odlično uklopili.

Eto kako forumi zbližavaju ljude 😊 Inače on je 100% strejt i nije imao strah da sa mnom bude u sobi na oba putovanja... Jer je normalan muškarac. Srećom pa ima i takvih još. 🙂

Eto to ti je ukratko o ta dva putovanja. Dugo tog druga nisam čuo i bilo bi lepo da mu se javim, da vidim šta sad radi i koliko je napredovao na klinici...
 
Ima jedna caka sa klimatskim promenama i vremenom, niko od nas prisutnih na forumu nece da zivi toliko dugo da potvrdi ili opovrgne svoja predvidjanja. Onaj ko je ziveo na balkanu početkom 18 veka, bio je ubedjen da ce njegovi potomci loviti foke na zaledjenom jadranu a ne juriti starlete u top hilu.
 
Ima jedna caka sa klimatskim promenama i vremenom, niko od nas prisutnih na forumu nece da zivi toliko dugo da potvrdi ili opovrgne svoja predvidjanja. Onaj ko je ziveo na balkanu početkom 18 veka, bio je ubedjen da ce njegovi potomci loviti foke na zaledjenom jadranu a ne juriti starlete u top hilu.
Pa ne baš, npr ja sam rekao da će u roku od 10ak godina klima u Beogradu biti toliko bolesna da će 40 stepeni (u hladu u Košutnjaku) biti nova norma, a tek 45 ili 50 neka abnormalnost. I svakako nameravam da poživim još toliko da proverim svoja predviđanja i vidim taj vrli novi svet 2033. godine.

A nameravam da budem tu i za 2050., za kada najavljuju da će biti vrhunac Zemljine prenaseljenosti, kao i vrhunac socio-ekonomskih kriza nastalim prevelikim rastom populacije, a prevelikim smanjenjem radnih mesta i otpuštanja usled automatizacije. Paraleleno sa time, tada ćemo moći na test da stavimo i tvrdnje pojedinih članova sa ove teme da je sve ovo normalno, da se radi o Milankovićevim ciklusima, i da se na svakih 35 godina klima menja sama od sebe, iz jedne krajnosti ka drugoj. Eto, klima u Beogradu je otišla u k.... krajem 2000ih, što znači da ćemo već oko 2040. - 2045. moći da proverimo da li je sve ovo bilo samo prolazna faza i još jedna Milankovićev ciklus, ili je sve nepovratno otišlo u k...

Naravno, postavlja se pitanje smislenosti takve provere, jer ako je neko u 2023. sebe proglasio ekologom, a u glavi zabetonirao da su klimatske promene laž i da je sve u najboljem redu, već da novinari lažu i izmišljaju da bi zaradili... postavlja se pitanje da li će onda takav um biti spreman, sposoban i dovoljno častan da u 2045. , ako se ispostavi da je pogrešio, javno istupi i kaže ''ok, prevario sam se... ipak je klima otišla u k... ''

Ali dobro, to je već druga tema. Sve u svemu, ja vala svakako nameravam da ostanem i proverim svoja predviđanja za 2030. a onda i da tamo negde 2050. proverim i tuđe tvrdnje da je sve ovo samo privremeno i da će se posle vratiti na ono što je bilo nekad. A što se tiče perioda posle 2050. teško je reći na šta će tada ličiti i Zemlja i čovečanstvo uopšte, tako da ću o tome da mislim tek za oko 20ak godina.

Naravno, pod uslovom da u međuvremenu neko od nelečenih qretenčina u Moskvi, Vašingtonu, Kijevu, Briselu, Pekingu ili Rijadu ne započne globalni nepovratni reset planete... Što je i dalje relativno moguće. Pošto bolest ne da mira.
 
Poslednja izmena:
^^ To je taj tip tvrde tikve inatlijska o kojoj sam malopre pisao. Uvek spremna da uradi sve moguće u korist svoje štete.

I šta onda pričati i kakav svet graditi sa takvim tikvama... Da neće takva tikva 2030. kada u Beogradu bude i zvanično 45 stepeni u hladu u Košutnjaku da istupi i kaže ''e brt da znaš da ste bili u pravu, klima nije baš kao što je bila 2000ih...'' Oće, zabole ga bekica. I šta onda čovek ima od komuniciranja i sarađivanja sa takvima... Idi begaj...
 
Zanimljivo predavanje koje objašnjava nešto što mnogima nije jasno. Šta to znači kad se kaže da se efekti porasta temperature nisu linearni? Ne nekom opštem nivou je (nadam se) svima jasno na šta se misli: Svaki put kad zbog klimatskih promena temperatura poraste za istu vrednost, efekat tog novog porasta uopšte ne mora da bude isti kao što je bio pri prošlom porastu za isto toliko. Tj uzrok i posledica nisu linearno povezani. Zbog čega?


Jedan slajd iz predavanja koji ilustruje zato je potencijalno povećanje PROSEČNE globalne temperature od 3 stepena ustvari ogromna i veoma opasna promena. Promena od 5 stepeni je ranije predstavljala sasvim DOVOLJNU razliku da bi Zemlja izašla iz ledenog doba, a mi najzad mogli za započnemo brzi uspon ljudske civilizacije.

Razmislite. Samo je 5 stepeni razlike stajalo između zamrznutog sveta i nas!

Znacenje amplitude promena globalne temperature.jpg
 
Poslednja izmena:
Kad smo već kod toga najveća žal mi je što u UKR nisam kupio gajger milerov brojač... bio je ~50e, al ja sam baš bio na malom budžetu i jbg...

Ako neko zna gde ima da se kupe moderni mali brojači i po kojoj ceni u Srbiji neka javi... Sumnjam da bi bio jeftiniji od par stotina eura...

Ima drugar brojač i jako je bilo zanimljivo meriti po Beogradu... Ja sam u svom stanu bio izmerio 0.19 uSv/h, prosek u Beogradu je bio 0.10 - 0.14 mikroSv/h. U Vinči sam izmerio, u samom JP NOS 0.14, a jedan fizičar mi je tada rekao da je "kod hangara" dosta više i da se tamo bez opreme ne zadržavaju dugo... Možda zbog materijala od kojega je zid pravljen je kod mene 0.19, al sve to normala i dalje... dobro je proveriti i voće i povrće sa juga, ko baš tamo živi ili kupuje odatle, korisno je... Nikad ne znaš kad će zatrebati u budućnosti...


nije reklama, samo pomažem čoveku da sagleda opcije ;)
 
Ово лето као и задњих неколико су далеко пријатнија него лета пре 10 или 15 година,
иако су високе температуре дува неки хладњикав ветар, док раније ветра уопште није било

а ево једног снимка како је изгледало лето у Београду далеке 1961.

 
Vrh